Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Toruń (chyba inni tez mogą pomoc :) chodzi o podwyzki oplat za smieci..

edytowano grudzień 2012 w Pomagajmy sobie

mam prośbę do wszystkich. Na tej stronie
http://www.torun.pl/pl/srodowisko/gospodarka-odpadami/sonda-jak-naliczac-oplate-za-odbior-odpadow    znajduje się sonda Urzędu Miasta Torunia, którą z metod naliczania opłat za śmieci chcemy mieć wprowadzoną od 1 lipca przyszłego roku. Czy moglibyście wypełnić ankietę, głosując za metodą "jedna stawka dla gospodarstwa domowego"?

Zapewniam, że każda rodzina, a zwłaszcza wielodzietna, ma w tym interes finansowy. Dostępny jest kalkulator, gdzie można to samemu sprawdzić.

Przykładowo, w przypadku wyboru przez Radę Miasta stawki "za osobę" (12,75 zł/os./mies.), rodzina 4-osobowa zapłaci 51 zł/mies., zaś rodzina 6-osobowa 76,50 zł/mies.

Stawka "za gospodarstwo" jest stała - 25,77 zł/mies. Czytelnie widać chyba, jak bardzo stawka "za osobę" jest niekorzystna dla wszystkich rodzin, nawet tych z jednym dzieckiem. Zyskują na niej jedynie osoby samotne.
«1

Komentarz

  • Done! Póki co wygrywa :)
  • nono :) oby jak najdluzej i oby to mialo znaczenie :) (wynik sondy)
  • Jak się nie uda w ten sposób i przejdzie stawka od osoby, to można walczyć o inną stawkę dla rodzin wielodzietnych. U nas ma być takie rozwiązanie. Ciekawe czy uchwalą?
  • U nas od osoby więc podpisałem umowe indywidualnie, a ta wypowiedziałem... płacę kwartalnie tyle co wcześniej za miesiąc.
  • A tak na serio to logicznie jest płacic od "wyprodukowanych" śmieci (i sprawiedliwie). Mamy osobny kubeł i za niego płacę. Ciekawe że mieszcze się ale my w sumie mało plastikowych rzeczy kupujemy.
  • Ale od nowego roku podobno nie mogą osoby prywatne podpisywać umów, tylko gmina za wszystkich, a opłaty mają byc w podatkach, kto coś o tym wie?
  • hehe ale ja jestem firma
  • Taw, ale to dotyczy chyba wszystkich. Nie będzie mogła rodzina nie płacić. Teraz to będzie szło przez gminęjak rozumiem.
  • No ale ja płacę... na każde mieszkanie i lokal mam umowę...
  • edytowano grudzień 2012


    Taw, ale to juz niedługo się zmieni. Spytaj się jakis samorządowców, albo posłuchaj audycji w RM
    http://www.radiomaryja.pl/informacje/nowe-stawki-za-wywoz-smieci/




  • Taw, ale to juz niedługo się zmieni. Spytaj się jakis samorządowców, albo posłuchaj audycji w RM
    http://www.radiomaryja.pl/informacje/nowe-stawki-za-wywoz-smieci/


    Widze protesty na smieciarach. Czyli takie śmieciowe klimatyczne ma być? Jak mi się k... widzi jakaś jaskinia na pustyni...
  • edytowano grudzień 2012
    W Poznaniu zaserwowano nam 20zł za głowę.
    Ruszyliśmy do walki.
    Napisaliśmy taki "Program Ochrony Rodzin wielodzietnych przed nadmiernymi podwyżkami opłat za odpady".
    Chodzimy na sesje Rady Miasta, dyskutujemy z radnymi i zarządem GOAP (takiej spółki założonej do spraw śmieciowych).
    Generalnie samorządowcy nas rozumieją.
    Jest proste hasło: "gospodarstwo wieloosobowe nie produkuje tylu odpadów co suma gospodarstw jednoosobowych". Muszą mieć wolę i znaleźć dla nas rozwiązanie.

    Jutro - 13.12.2012. o 15:00 w Poznaniu organizujemy konferencję prasową na ten temat. Zaprosiliśmy profesora, który zna się na "strukturach odpadów" oraz będziemy prezentować rodzaje odpadów: opakowanie duże po jogurcie kontra kilka małych; opakowanie duże po proszku kontra kilka małych; opakowanie po dużej wodzie kontra kilka małych, etc.

    Warto mówić to swoim radnym, niech nas usłyszą
    :))
  • Swoją drogą bardzo ciekawe rozwiąznie... człowiek rodzi sie obciążony podatkiem za śmieci i żyje by spłacić dług

  • opłatę miejscową już uchwalili w Toruniu 
    a śmieciowa uchwalana będzie jutro tj czwartek 13.12
    o ile zdążą wszystkie aspekty budżetu 2013 omówić i przegłosować
    a śmiem wątpić

    ponizej mail od fundacji dla rodzin:

    Szanowni Państwo,

    W związku ze zbliżającym się w Toruniu głosowaniem nad wysokością opłat za wywóz śmieci, drastycznie mogą zwiększyć się koszty życia rodzin wielodzietnych. Przy wprowadzeniu opcji opłat uzależnionych od liczby osób w gospodarstwie domowym, koszty te dla sześcioosobowej rodziny mogą wynosić nawet 76,50 zł miesięcznie, a dla rodziny siedmioosobowej 89,25 zł.

    Możemy jeszcze to zmienić!!! Nie dopuśćmy do drastycznego wzrostu kosztów funkcjonowania dużych rodzin!!!

    Wpłyńmy na decyzję radnych, głosowanie ma się odbyć jeszcze w tym roku!!!!

    1. Napisz mail do Rady Miasta Torunia
    2. Zagłosuj w sondzie dotyczącej zmiany sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci, która została zamieszczona na stronie Urzędu Miasta (http://www.torun.pl/pl/srodowisko/sonda-jak-naliczac-oplate-za-odbior-odpadow).

    Optymalne rozwiązania: naliczanie opłat w związku z powierzchnią zajmowanego mieszkania (43gr za metr kw), stała opłata od każdego gospodarstwa domowego (25,77 zł).

    Złe rozwiązania : naliczanie opłat w związku z liczbą osób w gospodarstwie domowym (12,75 zł za osobę), naliczanie opłat w związku z ilością zużytej wody (4,09 zł za 1m sześcienny).

  • TawTaw
    edytowano grudzień 2012
    od piątej minuty działa samo nie trzeba się wchrzaniać

  • edytowano grudzień 2012
    Kochani, w najbliższych dniach (w piątek) mają być głosowane w Sejmie poprawki do tej ustawy (powinny raczej przejść), które pozwalają gminie na ustalenie zwolnień przedmiotowych, co oznacza, że gmina nawet jak przyjęła metodę "od osoby", może ustalić, że np. opłata rośnie do 5 osób, a powyżej tej liczby już nie rośnie, także jeśli gmina nie zgadza się na ryczałt (bo ryczałt jest niesprawiedliwy np. dla osób samotnych, emerytów - choć tu też można zastosować pewne zwolnienia z części opłaty), to będzie wchodziło jeszcze takie rozwiązanie w grę i naciskałabym radnych, żeby chociaż coś takiego przyjęli.
    W piątek dam Wam znać czy to przeszło ostatecznie.
    W każdym razie, patrząc logicznie opłata "od osoby" jest najbardziej z dopuszczonych w ustawie metod powiązana z ilością wytwarzanych śmieci. Przy zastosowaniu zwolnień przedmiotowych dla rodzin wielodzietnych jest to rozwiązanie dosyć rozsądne.

    Jeśli chodzi o zmiany, które się szykują w całym systemie gospodarki odpadami komunalnymi można o nich poczytać na http://naszesmieci.mos.gov.pl/
  • Od osoby nie jest najbardziej logiczną...  hehe może od wysokości dochodu lepiej... jak ktoś zarobił to znaczy że wydał... i są śmieci... a jak ktoś nie zarobił to najwyżej ze śmietnika zabrał.
  • od piątej minuty działa samo nie trzeba się wchrzaniać

    do mnie to było?
    przepraszam panie Taw
  • Jeśli chodzi o zmiany, które się szykują w całym systemie gospodarki odpadami komunalnymi można o nich poczytać na http://naszesmieci.mos.gov.pl/
    --------------------------------------------------------------------------------
    No tak.... czyli wielodzietni zapłacą za tych co wyrzucają do lasu... to kurna jak karać za prędkość na podstawie pojemności silnika.
  • Taw, masz osobliwe pojęcie logiki ;)

    Napisałam najbardziej logiczna z możliwości dopuszczonych w ustawie Manipulatorze ;)
  • od piątej minuty działa samo nie trzeba się wchrzaniać
    do mnie to było?przepraszam panie Taw
    Ech... a wystarczyło minutkę wysłuchać...
  • gapa ze mnie 
    :-)
  • Taw, masz osobliwe pojęcie logiki ;)

    Napisałam najbardziej logiczna z możliwości dopuszczonych w ustawie Manipulatorze ;)
    hehe bo jak zobaczyli moje zużycie za wodę to powiedzieli "to niemożliwe" przy takiej rodzinie... no ale kurna powiedziałem jak się oszczędza to jest to możliwe... uciążliwe ale możliwe... to samo dotyczy śmieci... Ja piekę kurna chleb i wstaję o 4 rano (no może nie ja osobiście tylko Taw'owa... ale mnie budzi przy tym), mleko kupuję od rolnika w butelkach (właśnie ze śmietnika), zbieramy jabłka po sąsiadach... nie kupujemy w plastikach, a teraz mi każą zapłacić za kurna to całe tałatajstwo co robi zakupy co dwa tygodnie, aż kurna to jest spisem na moją osobę.
  • no i jeszcze klawiatura też bierze w tym udział
  • edytowano grudzień 2012
    wstaję o 4 rano (no może nie ja osobiście tylko Taw'owa... ale mnie budzi przy tym
    :))
  • No i co jest takiego śmiesznego w nocnej taryfie...?
  • Nie w nocnej taryfie, Taw... :)
  • No to zupełnie nie rozumiem o co Wam kobietom chodzi.
  • edytowano grudzień 2012
    Bo tu chodzi o 2 źródła zarobku
    1. zdzierać pod pozorem walki z brudem coraz większą kasę z uczciwych ludzi, którzy zacisną zeęby i bedą płacili za wywóz
    2. korzystając z tego , że część ( większa niż do tej pory) aby uniknąć kosztów , będzie wywoziła  do lasu , więc będzie można wlepić więcej kar ( mandatów).
    Czyli kilka pieczeni na jednym ogniu, w dodatku pod płaszczykiem dbania o ekologię- to charakterystyczne dla miłościwie nam panującej partii rządzącej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.