Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

mlynek do zboza

edytowano luty 2013 w Kuchnia
Mam pytanie do tych, ktorzy korzystaja - czy poza ziarnami zboz mozna w nim mielic inne rzeczy? Np. nasiona oleiste (czy nie zatlusci sie i nie zatka)? Czy mozna przy jego pomocy zrobic ze zwyklego cukru cukier puder? Czy mozna mielic kasze (gryczana, jaglana)? Wczoraj sprobowalam z kasza gryczana, poszlo duzo szybciej niz z nasionami owsa (sa podobno dosc tluste jak na zboze)? Czy make gryczana robi sie z prazonej czy z niepalonej kaszy?
W opisie innego modelu tejze firmy jest powiedziane, ze mozna mielic nasiona oleiste. A parametry ma bardzo podobne. 
Wczoraj, na probe, do nasion owsa dosypalam troche sezamu, mielilam dosc grubo i w pewnym momecie mlynek sie jakby zatkal, tzn. w misce byly jeszcze nasiona, a z otworu nic nie lecialo.
«13

Komentarz

  • @Aniuszka - nie wiem, jak Twój młynek ale mój (Kenwood) się zatyka jak ziarno ma za duży % wilgotności. Grykę, ryż, jagły - mieli aż furczy. A jak nasypię niedosuszonego żyta, to się zaraz zatyka. Żeby temu zapobiec suszę to żyto przed mieleniem przy kominku albo w piekarniku. Jak jest wysuszone, to mieli się bardzo dobrze. Oleistych nie próbowałam mielić ale spodziewałabym się problemów takich samych jak z niedosuszonym zbożem.
  • edytowano luty 2013
    Cukier puder robię w blenderze, oleiste też mielę w blenderze.

    Mąka gryczana z kaszy jasnej.
  • W moim młynku nie można mielić nasion oleistych, ale nie ma problemu z kaszami, zbożami. Wszystko ładnie idzie. Bałabym się zatłuścić kamienie, które mielą ziarno. Do nasion typu siemię, sezam, doskonały jest młynek do kawy.
  • A czemu maka gryczana tylko z kaszy niepalonej? Jest jakas roznica we wlasciwosciach/smaku?
  • Raz robilam z gryki palonej, jak dla mnie naleśniki z niej były paskudne. Gryka i tak jest dość intensywna w smaku, więc niepalona jest wg mnie najlepsza. Jeśli więc chcesz, to spokojnie możesz spróbować robić z palonej.
  • ale młynek?

  • Ja kupiłam nakładkę żarnową Zelmera i jestem baaaardzo zadowolona. Kosztuje niecałe 100 zł.

    Trzeba jednak mieć do niej maszynkę do mięsa Zelmera. Bo to jest przystawka do tej maszyny właśnie.

    Ja miałam Clatronika, mąż mi kupił na Boże Narodzenie w 2011. Wystawiłam ją w grudniu na allegro za stówę i zakupiłam Zelmera, czteroczęściowy zestaw za 380,- (czyli w sumie za 280,-) i to był strzał w dziesiątkę. Maszyna u mnie chodzi na okrągło.

    W skład zestawu wchodzi:
    - maszynka do mięsa
    - młynek żarnowy
    - szatkownik do warzyw (rewelka!)
    - wyciskarka do cytrusów.

    To jeden z moich najlepszych zakupów.
  • Mam maszynke zelmera 886 do tego jest jakaś sensowna nakładka z młynkiem żarnowym?
  • i bedzie z tego chleb ?
  • no u mnie jest ;)
  • mielę w nim orkisz, proso, grykę i czerstwy chleb na bułkę tartą. Jak dostanę żyto w ziarnie to i żytnią będę mieć własną.
  • Agnieszka u was w Pruszczu gdzieś młyn ponoć jest. Jak jeszcze w gdańsku mieszkaliśmy to P. zabrał się raz i drugi ze znajomym. Wczoraj byliśmy w P przejazdem i nie mogł sobie przypomnieć gdzię owy młyn stoi.
    Pamiętam ze i kaszę dobrą tam kupowaliśmy i makę
  • Młyn jest na Wojska Polskiego - równoległa do głównej przelotowej, prawie na przeciwko Starego Kościoła.

    Dużo dobrych rzeczy tam mają :)
  • O dzięki! jakoś tak wczoraj P mi tłumaczył ze równolegle do Raduni. Ale nie pamiętał czy jechać w prawo czy w lewo.
  • Równolegle do kanału Raduni. Od głównej patrząc w kierunku Tczewa to na prawo.
  • edytowano marzec 2013
    Taki:
    http://allegro.pl/mlynek-zarnowy-do-maszynek-zelmer-oryginal-i3080574249.html
    @Agnieszka5, dzięki! Mam Dianę Zelmera.
    Marzył mi się młynek do ziarna, ale nie marzyło mi się wydawanie na niego tysiaka.
    Napisz proszę jeszcze ile w takiej przystawce jesteś w stanie zemleć i w jakim czasie. No i czy wtedy cała kuchnia jest w mące, czy tylko do połowy (hint: mam małą kuchnię :) )
  • No więc tak:

    w podajnik na raz wchodzi około 0,5 kg orkiszu, u wylotu podstawiam miskę z sitem do mąki, wsypuję ziarno włączam i czekam aż się zmieli. W międzyczasie kilka razy wyłączam aby przesiać to, co się zmieliło przez sito do miski. Na koniec całą śrutę jeszcze raz wsypuję górą i mielę - zawsze jeszcze trochę mąki odzyskam, resztę otrąb zsypuję do słoiczka i mam do wysypywania formy. Ilość mąki na raz jak dla mnie akurat - nie za dużo nie za mało.

    Co do mąki rozsianej po kuchni wszystko zależy od mielącego - jak mielę sama to dosłownie drobiny poza miską. Jak mieli syn to pół kuchni w mące ;)
  • No dobra, brzmi optymistycznie, chyba zamówię.
    Dzięki.
  • Czyli co... meter na godzine bedzie?
  • aż tyle chleba wypiekasz na raz? ;)
  • Na własne potrzeby... myślałem jeszcze o takim piekarniku http://aukcje.efl.pl/SzczegolyAukcji.aspx?id=44490
  • @Taw - nie będzie metra na godzinę. Jak bardzo suche ziarno, to miele dość szybko taki młynek (u mnie, cały zasobnik - czyli ok. kilograma - mieli się 10-15 minut.). Ale to tylko jak bardzo suche (czyli ryż, gryka, jagły). Z żytem i pszenicą bywa gorzej i czasem trzeba na raty mielić - najpierw grubiej i przesiać, a potem to co się nie przesieje jeszcze raz. Ostatnio dosuszam żyto (przy kominku lub w piekarniku) przed mieleniem i wtedy idzie trochę szybciej i na jeden raz się udaje ale i tak zmielenie 2 kg (tyle potrzebuję na chleb) zajmuje mi z godzinę co najmniej.
  • Również mam maszynkę Zelmera z młynkiem. Na razie jestem zadowolona. Kupiłam 100 kg żyta worki zajęły mi połowę kuchni, bo nie mam innego miejsca aby wstawić. Tylko, ze jednorazowo nie mielę dłużej niż 15 minut żeby nie zajechac maszynki. 
  • Na własne potrzeby... myślałem jeszcze o takim piekarniku http://aukcje.efl.pl/SzczegolyAukcji.aspx?id=44490
    A mnie się taki podoba:

    image
  • Ja kupiłam nakładkę żarnową Zelmera i jestem baaaardzo zadowolona. Kosztuje niecałe 100 zł.

    Trzeba jednak mieć do niej maszynkę do mięsa Zelmera. Bo to jest przystawka do tej maszyny właśnie.

    Ja miałam Clatronika, mąż mi kupił na Boże Narodzenie w 2011. Wystawiłam ją w grudniu na allegro za stówę i zakupiłam Zelmera, czteroczęściowy zestaw za 380,- (czyli w sumie za 280,-) i to był strzał w dziesiątkę. Maszyna u mnie chodzi na okrągło.

    W skład zestawu wchodzi:
    - maszynka do mięsa
    - młynek żarnowy
    - szatkownik do warzyw (rewelka!)
    - wyciskarka do cytrusów.

    To jeden z moich najlepszych zakupów.
    W moim nie ma, to też można dokupić?
  • na allegro chodzi tylko w zestawach - ale myślę, że można dokupić osobno.
  • edytowano kwiecień 2013
    Przystawki jeszcze nie zamówiłam, bo mam dylemat. Czy w młynku żarnowym do kawy (dużym, profesjonalnym) można mleć zboża? Mam okazję kupić takowy w dobrej cenie, tyle, że nie do kawy mi potrzebny a do zbóż. Czy to zupełnie inna bajka?
  • Halo, ktos wie jaka roznica miedzy zarnowym do kawy, a takim do zboz?
  • nie mam pojęcia - ale sprawdź moc silnika.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.