Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Urlop macierzyński-jak to teraz jest

2

Komentarz

  • Wychowawczy urlop gdy się bierze, to nie otrzymuje się żadnej pensji, jedynie ubezpieczenie z pracy, czy tak?
    Czy wolno go przerwać jak się zadeklaruje dłużej?
  • Nie otrzymuje się pensji, ale jeśli w pracy jest fundusz socjalny to przysługuje normalnie (np. ja dostaję bony na świeta etc.). Ubezpieczenie zdrowotne jest, ale to chyba już zus płaci a nie pracodawca, a emerytalno-rentowego i chorobowego nie ma.
  • Własnie że jest . skarb panstwa płaci składki emerytalne- czyli okres na wychowawczym liczy się do emerytury tak jakbyś pracowała/
  • To jest okres bezskładkowy, liczą się lata do emerytury (do wysokości 1/3 lat składkowych), ale nie ma płacowych składek czyli nie rośnie wysokość emerytury.

  • Wedlug nowych przepisow jest tak jak pisze dorota. Skladka placona od jakiegos minimum
  • Nowych przepisów tzn od kiedy? To działa też dla osób już będących na wych?
  • Od kilku lat tak już jest. Ola na pewno się załapujesz. Lata na wychowawczym liczone są jako okres składkowy.
  • A może mi ktoś podpowiedzieć, czy można mieć zlecenia na urlopie rodzicielskim? Od innego podmiotu niż własny pracodawca?
  • na poprzednim macierzyńskim miałam umowy o dzieło i nikt się nie czepiał
  • W takim razie ja kiedys zostałam wprowadzona w bład, bo wyraznie usłyszałam od osoby kompetentnej ze jest liczony jako okres składkowy
  • @Bea, właśnie o ten przepis mi chodziło, ale nie wiedziałam, że to weszło w życie dopiero od 2014 roku
  • Czy ktoś wie jak to jest teraz z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim w przypadku dziecka martwo urodzonego?
    Wiem, że w zeszłym roku zmieniły się zasady co do urlopów macierzyńskich. Jak jest w tym przypadku?
    Mam nieciekawe panie w kadrach, więc trudno liczyć na pomoc. A w necie nie mogę znaleźć nic konkretnego.

    Pomóżcie!
    @Bea, @Agnicha?

    Znalazłam tylko :https://rodzina.gov.pl/urlopy/urlopy-dla-rodzicow

    O urodzeniu dziecka martwego ani słowa

  • Moja koleżanka dostała po poronieniu 6 albo 7 tyg macierzyńskiego. To było niedawno. Pogrzeb Dzidziusia mieli w Sylwestra. Jeszcze w szpitalu złożyła stosowne dokumenty.
  • No i wkurzyłam się!
    Urlop macierzyński mi się nie należy, bo jestem na wychowawczym. Mam jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 8 tygodni.
    Z tym, że wniosek trzeba złożyć do 14 dni po urodzeniu dziecka.
    Niestety nie dopilnowałam tego. Wczoraj minęło dwa tygodnie.
    Co w takim przypadku?
    Jest sens słać papiery?
  • ALe może to jest 14 dni roboczych?
  • Podbijam, nie bardzo mogę znaleźć odpowiedni wątek. Pytanie mam odnośnie przepisów w kodeksie pracy. nie karty nauczyciela, bo ta nas nie obowiązuje.
    Sytuacja wygląda tak: ja niepracująca w trzeciej ciąży, mąż nauczyciel, zatrudniony bez KN.
    I teraz pytanie: czy kodeks pracy przewiduje że w przypadku mojego porodu mój mąż może wziąć choć dobę zwolnienia? Czy musi mieć jakieś zwolnienie na mnie wypisane przez lekarza? Jak to wygląda w przepisach?
    chodzi mi o takie zwolnienie na czas porodu/pobytu w szpitalu, żadne tacierzyńskie itp.
  • Lekarz moze dac zwolnienie na żonę. Mój maż tez nauczyciel dostał takie na dwa tygodnie po moim drugim porodzie. Od lekarza w szpitalu bo miałam duża anemię i bez tego nie chcieli mnie wypuścić ze szpitala. Aha. I lekarz nie pytał go na jakich zasadach jest zatrudniony. Każdemu przysługuje zwolnienie na żonę.
  • Z dniem wolnym to -jeśli nie jest zatrudniony wg KN-juz zależy od pracodawcy...i jego życzliwości. Mój mąż teraz pracuje w jednej szkole bez KN i dostał wolny dzień pełnopłatny. Jak był zatrudniony na KN nie miał takiej opcji.
  • Z okazji porodu przysługują 2 dni wolne niezależnie od urlopu, dwa tygodnie zwolnienia od lekarza raz mój mąż dostał, jak byłam w złym stanie po porodzie, ale to oprócz tych 2 dni.
  • 2 dni przysługują każdemu zatrudnionemu urlopu okolicznosciowego, zadne zwolnienie. Zwolnienie to ewentualnie jeśli z Tobą byłoby zle.
  • Ja zrozumiałam ze to chodzi o jakiś dłuższy czas wolny od pracy niż tylko na poród. :)
  • A z dniami okolicznościowymi to się nie orientuje bo ja rodziłam synów w dni wolne od pracy :)
  • Czyli może odebrać ode mnie telefon w pracy 'zaczelo sie' i wziąć dwie doby urlopu?
    Więcej nie potrzebuje, musi mnie zawiezc do szpitala i max po dobie odebrać - w tym czasie być z dziećmi. Nie mam.zamiaru ani długo rodzić, ani leżec w szpitalu ;) a już tym bardziej dwa tygodnie żeby mi nad głową wisiał po porodzie, akurat jak już nie jestem w ciąży to radze sobie duuzo lepiej;)
    Ok, czyli dwa dni bez niczego, super, dzięki!
  • @Polina, ale to nie są dwa dni na poród tylko dwa dni z tytułu porodu. Mozba wziąć np. żeby załatwić akt urodzenia i takie tam.
  • Ok :) nie orientowałam się do tej pory bo nie było potrzeby :) dzięki :)
  • Dziewczyny, potrzebuję info nt. urlopu macierzyńskiego, jesli obecnie przebywam na wychowawczym

    Rodze na początku listopada, cały czas od  prawie 3 lat jestem na urlopie wychowawczym. Czy jesli chcę dostawać normalne wypłaty macierzyńskiego musze wrócic przed porodem do pracy i isc na L4 czy jakby z automatu powinnam dostawac kasę z macierzyńskiego?

    Szukałam w necie, ale jakos nie mogę poradzic sobie z interpretacją przepisów..Chyba hormon mnie ogłupia ;)
    dla nas ta kasa to być albo nie być (dosłownie!) więc nie chce i nie moge niczego przegapić..
  • @Tola, skrobne priva, ok?
  • Podbijam- jeśli jestem na wychowawczym na swojej działalności ( sprawa składek skomplikowana) to jak dojść do kasy od ZUSu za urodzenie dziecka?

  • @Kalinosia ja zdaje sie jestem w tej samej sytuacji jak Ty. Żeby z wychowawczego przejąć na macierzyński nie musisz brać l4, po prostu dzwonisz do księgowej i zglaszasz jej ze jesteś w ciąży, a po porodzie zglaszasz jej datę ur dziecka żeby ksiegowa wiedziała od kiedy zgłosić w zusie żeby Ci macierzyński wyplacali. Urlopu wychowawczego nie przerywasz, masz ciaglosc pomimo macierzyńskiego.
    Podziękowali 1Kalinosia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.