Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Językoznawstwo, Lingwistyka, czyli kącik zainteresowań :)

2»

Komentarz

  • edytowano maja 2014
    Jakbyś potrzebowała o składni języków kreolskich z Haiti i Mauritiusa to może gdzieś znajdę magisterkę.

    Po francuskó.
  • @Milagro - generalnie, w Polsce badania stosowane (applied science) są w pogardzie. U nas się ceni badania podstawowe (basic science) - takie, co to naukowiec je robi dla samej radości badania. Mamy taką instytucję, co się nazywa KBN (Komitet Badań Naukowych), która sponsoruje różne całkiem bezużyteczne badania. I wszyscy się cieszą, że niezwykle ambitną naukę robią. Jak ja coś nieśmiało wspominam o badaniu np. wpływu doświadczeń okołoporodowych na relację matka-dziecko, to spotykam się z pogardliwym wydęciem warg, że to takie przyziemne jest... ;-)
  • edytowano maja 2014
    Dorotak, super z tą slawistyką  :D
    Katarzyna, właśnie opracowałam i opracowuję tematy "stosowane" przymiotniki i ich funkcje w podręcznikach do nauki jęz. obcego (słoweńskiego), a teraz rzeczowniki odczasownikowe w tychże podręcznikach...
    Ech, czas najwyższy brać się za referat 

    :-SS @-)
    tatapafcia, dzięki!!!! Jesteś specjalistą od węgierskiego?
    Co do języków, które mi przypisujesz, to raczej po tej stronie życia nie zdążę, ale kto wie...
    ;)
    Prowadziliśmy naukę tureckiego u nas w Katedrze, ale nie wykorzystałam tego (obecnie koleżanka od tureckiego przeniosła się do Katedry Badań Afryki i Wschodu). Może na bułgarski przyjdzie czas, a przynajmniej na podstawy...
  • Katarzyna, teraz to NCN - przydziela granty etc.
    Acha, jestem w grancie zespołowym, który w pewien sposób wykorzystuje tematykę mojego doktoratu - czasowniki wiedzy i myślenia.
    Katarzyno, może Twojemu pomysłowi możesz nadać jakąś bardziej wymyślną nazwę i obudowę...wiem, też nie lubię takiego wybambuszenia...ale może to jakiś sposób na przepchnięcie pomysłu, tematu???
  • Milagro, Ostatni wolny egzemplarz będę musiała teraz dołączyć do jakiejś aplikacji w pracy...W hurtowniach nie ma, nakład wyczerpany. Jak będę pod koniec maja w Wydawnictwie, to się dowiem, czy jeszcze mają zabunkrowane egzemplarze dostępne przez księgarnię internetową. To Ci napiszę namiary. 
    Jeśli nie, to w ostateczności zrobię ksero tego rozdziału o przymiotniku i Ci wyślę. Tylko gdzie do Ciebie pisać Kobieto? Na Hongkong? 
    ;)
    Myślę, że szczegóły, to na priv.
  • edytowano maja 2014
    @Gregorius , lingwistyka jest ogromną nauką, która w skrócie- zajmuje się tym, co dotyczy ludzkiego języka.

    Dzieli się bardzo z grubsza na (znowu brak mi polskiej terminologii, mam nadzieję się wstrzelić):

    Lingwistykę historyczną - jak język zmienia się w czasie - skąd pochodzi - jakie są relacje między językami (czy są "spokrewnione" itd") - odtwarzanie martwych języków przy pomocy praw fonetycznych itd.. 

    Dialektologię - jak język zmienia się w przestrzeni

    Typologię - czy istnieją "typy" (syntaktyczne, morfologiczne, itd) czyli podobieństwa między językami świata, niezależne od pokrewieństwa? Odpowiedź brzmi - tak, i niektóre są dużo liczniejsze niż inne. Aktualnie pytanie brzmi "dlaczego". 

    Socjolingwistykę - jak język zmienia się ze względu na wiek, płeć i klasę społeczną.

    Neurolingwistykę, psycholingwistykę - jak język "działa" w mózgu, patologie języka, języki "niemożliwe" (the boundaries of Babel), itd.

    Lingwistykę ogólną/teoretyczną (pokrywa się z częścią powyższych)
    - struktura języka poprzez:
    Fonetykę i fonologię - "brzmienie"
    Morfologię - (jak to wytłumaczyć po polsku?? ;) )
    Syntax- Składnię - szyk wyrazów w zdaniu (bardzo z grubsza, bo jest to właściwie jedyna część, która to ponoć ma cechy, które świadczą o tym, że nasz mózg ma "language faculty")
    Semantyka - język i jego znaczenie
    Pragmatyka - język i jego znaczenie w kontekście (w użyciu).


    Lingwistykę stosowaną (pokrywa się z częścią powyższych) - jak człowiek uczy się języka jako dziecko

    - jak człowiek uczy się drugiego języka

    - geneza i ewolucja ludzkiego języka (no, "teorii" też tu sporo jest ;) )

    - ludzki język a naczelne

    - narodziny nowych języków (pidgin, creole)

    - języki migowe, ich specyfika

    - wpływ jednych języków na drugie (linguistic area, broken languages, mixed languages)

    - częścią lingwistyki stosowanej są oczywiście lingwistyki poszczególnych języków 


    Informatyka humanistyczna/ Lingwistyka komputacyjna (?)
    - badanie języka za pomocą narzędzi informatycznych, głównie pod kątem statystycznym (corpus linguistics)

    - tworzenie tłumaczy automatycznych i systemów rozpoznawania mowy

    -...

    Na pewno napisałam źle i niewystarczająco i w ogóle "siadaj, pała", pewnie zaraz dostanę po głowie ;)
     
    Zapomniałam o podziale na lingwistykę formalną i kognitywną. 
    Wymazałam to byłam z pamięci, bo nie wiem, jak semantyka formalna (czyli logika zdań złożonych), której właśnie się uczę, może być częścią lingwistyki.... ;-(
  • @Gregorius , w sumie można powiedzieć, że lingwistyka bada związek między Wieżą Babel a dniem Pięćdziesiątnicy. Serio :)
  • edytowano maja 2014
    @PawelOdOli , na razie się tym nie zajmuję, ale brzmi ciekawie (ale ja niestety ne parle pas). Chociaż, w sumie... "moja" studentka pisze w tej tematyce licencjat (z tym, że ona "bada" wszystkie kreole francuskie przy użyciu apics-online), to chyba się uśmiechnę :)
  • Milagro, jak ty ciekawie wyjaśniasz (ja też po polonistyce). :)
  • Brawo Milagro!
  • Kawusiowa, polonistykę kończyłaś na UMK w Toruniu?
  • @AgaMaria - specjalistą na pewno nie. Próbuję sie uczyć. Csak egy kicsit. Egy iciri picirit. Sajnos.

    Za to Tobie zazdroszczę tak znac słowiańszczyznę od podszewki.

    Na fanpage Kresy Południowe piszą ciekawe rzeczy o polskości Czadeckiego, Orawy i Spisza - również lingwistyka się przewija. Więc to bardzo praktyczna wiedza.

    @Milagro - nie lubim elektrycznych tłumaczy ;)


  • edytowano maja 2014
    tatapafcia, dzięki za słowa krzepiące
    Wiem, że wiele mam jeszcze do nauczenia się o  Słowiańszczyźnie

    >:D< :-/
  • To co o mnie mówić ;)
  • Skromny jesteś tatapafcia 
  • Jaaasne. Publikujesz specjalistyczne opracowania i mówisz że jeszcze wiele musisz się uczyć a ja ledwo po polsku dukam - to kto tu skromny :)
  • @Katarzyna , tu, gdzie obecnie studiuję jest identycznie. Chociaż jednak powoli zaczyna się to zmieniać, głównie chyba przez współpracę międzynarodową i sponsorowane przez UE projekty.

    @tatapafcia , jeśli chodzi o tłumacze automatyczne itp, to akurat nie moja działka, ale wiem, że coś się pod tym kątem zmienia. Chociaż maszyna nigdy nie będzie w stanie zastąpić człowieka, bo po prostu nie ma dostępu do kontekstu sytuacyjnego. A tak w ogóle część języków świata jest właśnie oparta na kontekście (np mandaryński), zamiast na złożonej gramatyce (która to gramatyka jest właśnie wewnątrzjęzykowym nośnikiem informacji), co oczywiście dostarcza dodatkowych trudności w tym względzie.

    A tak w ogóle:
    image

    ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.