Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czego chrześcijanie powinni się uczyć od Żydów?

edytowano październik 2008 w Arkan Noego
Czy my, chrześcijanie też powinniśmy się uczyć czegoś od Żydów? Jeśli tak, to czego?

Abp S. Gądecki: Każdy rozumny człowiek wie, że lepiej dowiedzieć się czegoś więcej, aniżeli mniej i uczy się od każdego człowieka, z którym się spotyka. Tylko ignoranci uważają, że wiedzą wszystko i niczego więcej nie potrzebują się dowiedzieć. Dlatego myślę, że zarówno Kościół może się uczyć czegoś pożytecznego od Synagogi, jak i Synagoga od Kościoła. W jedną i w drugą stronę jest ten przepływ i osmoza. Kościół może się uczyć od Synagogi z pewnością tego ogromnego szacunku, jaki judaizm żywi dla świętych pism, dla centrum, jakie stanowi Pięcioksiąg â?? Tora. Tego szacunku, który w wielu wypadkach właściwie został zaprzepaszczony w historii chrześcijaństwa. Dochodzi do tego, że wielu ludzi nie tylko nie posiada Pisma Świętego, ale w ogóle go nie czyta, a nie mówię już, czy je zna i stosuje w praktyce, a przecież w nim są słowa zbawienia. Jeżeli słyszymy od rabina, że dzieci żydowskie znają na pamięć Torę â?? naturalnie nie wszystkie, ale część uczy się na pamięć całego Pięcioksięgu â?? a nam trudne wydaje się przeczytanie kilku wersetów, to jest to jakieś ostrzeżenie, że nie idziemy w dobrym kierunku.


To tak a propos naszych niedawnych sporów o aktualność słów Pisma Świętego.

Komentarz

  • Powinni uczyć się dbania o swój interes.
  • Chciałem zauważyć, że gdy występuje ciśnienie osmotyczne to przepływ jest w jednym kierunku.

    Co do żydów (uwaga! pisane z małej litery - chodzi o wyznawców religii mojżeszowej) to kilka lat temu czytałem, że w Izraelu tylko poniżej 30% z nich chodzi do synagogi (źródło: miesięcznik "List").

    A szacunku do Pisma Św. powinniśmy się uczyć od Jana Pawła II, Benedykta XVI i swoich świętych.
  • [cite] Rafał:[/cite]Powinni uczyć się dbania o swój interes.
    Znaczy się w jakim sensie?
  • "Patrz jak Szymon Peres dba o swój interes".

    MSPANC
  • Taw o każdy interes
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.