Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

polityka śmieciowa -zwolnienie z opłat za śmieci

2»

Komentarz

  • Raz na 6mcy to chyba gabaryty. 

  • Aneczka08 powiedział(a):
    Ale oni wszędzie piszą że ma być teoretycznie czyste suche i wymyte ale przecież nikt worka nie rozrywa żeby sprawdzić czy na pewno jest oczyszczony i wysuszony pojemnik po jogurcie bez przesady. Tektura razem z papierem u nas idzie do jednego worka.

    A jakie śmieci odbierają ci raz na 6 miesięcy? Albo raz na 3?
    Rozrywaja  worki i zostawiają rozwalone,  teraz nie wiąże 
    Papier i szkło  jest raz na 3 miesiące, 
     raz na 6 mies nie tylko gabaryty ale też elektronika typu słuchawki  od telefonu itp i trzeba  zgłaszać  do urzędu odpowiednio wcześniej  że masz elektronikę z wyszczególnieniem co masz z elektroniki  , tak samo z gabarytach trzeba zgłaszać  co ile masz ,zgłosisz 3 rzeczy wystawia 4 zostaną ci
    A w tych odpadach zmieszanych też sprawdzają  co jest ...
    Co robicie z żarówkami? U nas tak jak bateri od latarek telefonu  itp tak samo żarówek  nie można do żadnej frakcji  włożyć   
  • Mylisz się nowa. Wszystkie istniejące zakłady recyklingu w Polsce są zawalone surowcem. O jakim skupie makulatury mówisz, jak teraz trzeba dopłacić papierni żeby przyjęła odpady papieru? I jeszcze spełnić restrykcyjne normy wilgotności i braku zanieczyszczeń. I ze wszystkimi surowcami tak jest, jedynie na metalu można zarobić. Ale metal akurat łatwo magnesami odsortowac na taśmie, wiec nikt nie sprawdza czy super czysty. A skupy złomu nadal funkcjonują z tego co widzę. Ci recyklerzy, którzy istnieją maja surowce do recyklingu, mogą wybierać.

    Zakaz wyrzucania baterii, elektroodpadow i żarówek do odpadów komunalnych dotyczy wszystkich, bo wynika z ustaw. 
  • Funkcjonują skupy złomu ale nie biorą już sprzetu agd puszek po konserwach po napojach oprócz  puszek aluminiowych po piwie 

    Wiem że zakaz wywalania  żarówek  dotyczy  wszystkich  dlatego pytałam  co z tym można zrobić 
  • Raz na trzy miesiące u nas zabierają szkło. Gabaryty raz w roku.
  • Żarówki ostatnio całe pudełko oddałam w Castoramie. Bez konieczności zakupu.
    Podziękowali 1nowa
  • Elunia powiedział(a):
    @nowa przecież palicie w piecu. U mnie każdy kawałek papieru idzie na podpałkę.
    W piecyku pale jak temperatura  na dworze spada poniżej  10 st i to nie zawsze czyli w praktyce  nie palę  od marca do teraz , nie wiem kiedy w tym roku zacznę  palić, na pewno  nie  w tym tygodniu  jeszcze 
  • A to problem przepalić papierem czy ognisko z papieru odpalić?
  • Emilia_K powiedział(a):
    Zakaz wyrzucania baterii, elektroodpadow i żarówek do odpadów komunalnych dotyczy wszystkich, bo wynika z ustaw. 
    Żarówki tradycyjne wrzuca się do "zmieszanych". przynajmniej w W-wie. A plastików i szkła nie trzeba myć, dzięki czemu kloaka, przepraszam, komora śmieciowa śmierdzi jeszcze bardziej ;)

  • ja na wsi nie mieszkam ale jak jesteśmy co rok na wsi w chacie z piecem ( a jesteśmy co roku) i nam się papiery uzbierają to albo mąż w piecu przepalał, albo robił ognisko. Parę minut i po sprawie. Po co trzymać papiery przez kilka mcy.
  • Palony papier śmierdzi.
    Podziękowali 1nowa
  • @Emilia_K a mogę Cię zapytać, dlaczego Bio kompostownie mają mocno ograniczone limity przyjęć? Skoro to odpad, który się bardzo łatwo przetwarza? Pracuję w firmie ogrodniczej i drugi rok z rzędu w IV kwartale kończą się kompostowniom limity i mamy problem z oddaniem odpadów... I wszyscy mówią, że oni składają wnioski o zwiększenie limitu i dostają odmowy. A mówią, że moce przerobowe mają bez problemu... Czy to też jakimiś unijninymi obostrzeniami jest spowodowane? 
  • Aneczka08 powiedział(a):
    A to problem przepalić papierem czy ognisko z papieru odpalić?

    Przepalić  papierem jak gorąco jest problem uwierz mi , wystarczy jeden życzliwy przy ognisku  i jest problem śmieci nie można palić , jeśli skończy się na wezwaniu straży pożarnej to ok, jak zadzwoni do agencji już nie ok, a uwierz mi wzywają straż bo bela słomy jest o 2 m za blisko zabudowań właściciela nie tego co wzywa 
  • Hania powiedział(a):
    @Emilia_K a mogę Cię zapytać, dlaczego Bio kompostownie mają mocno ograniczone limity przyjęć? Skoro to odpad, który się bardzo łatwo przetwarza? Pracuję w firmie ogrodniczej i drugi rok z rzędu w IV kwartale kończą się kompostowniom limity i mamy problem z oddaniem odpadów... I wszyscy mówią, że oni składają wnioski o zwiększenie limitu i dostają odmowy. A mówią, że moce przerobowe mają bez problemu... Czy to też jakimiś unijninymi obostrzeniami jest spowodowane? 
    też sie zastanawiam, w każdym razie z tych BIO odpadów w miastach na działkach większość kiedyś kończyła w ognisku a teraz muszą być wystawiane do śmieci np gałęzie przynajmniej tak mówią działkowcy 
  • Mnie przede wszystkim zastanawia, czemu te limity kompostowni są tak ściśle ograniczane, czemu nie można ich łatwo zwiększać, gdy jest potrzeba... 
  • Czysty papier i tekturę można spalać. Jest w przepisach.

    Hania, przepustowość instalacji jest zależna od tego, co maja w pozwoleniach zintegrowanych. To z kolei wynika z tego jak sformułowany jest wniosek o wydanie pozwolenia. Nie da się zwiększyć przepustowości bez zmiany zezwolenia, nawet jak fizycznie istnieją moce przerobowe. To jedno.
    Drugie: komisja europejska przyznając środki unijne na instalacje (większość instalacji u nas ma dofinansowanie unijne) wymaga, żeby liczba i moce przerobowe instalacji były zbilansowane w województwie z ilością odpadów. To robią urzędy marszałkowskie, które często w swych bilansach opierają się na niewłaściwych danych. A od tego tez zależą zapisy pozwoleń zintegrowanych. Potem okazuje się, ze odpadów na rynku jest dużo więcej i się instalacje zatykają.
    Podziękowali 1Hania
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.