Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czy to jeszcze kościół?

13»

Komentarz

  • @Berenika zasada główna: ołtarz i prezbiterium skierowane na wschód.
  • edytowano grudzień 2015
    Nasz Kościół jest w budowie.
    W środku są dywany, a na ścianie siatka maskująca - wszak parafia wojskowa :-)
    Jest absolutnie wyjątkowy :-)
    I piszę to całkiem poważnie.

    image
  • Rodzaje ołtarzy
    Posoborowe prawodawstwo liturgiczne określa bardzo wyraźnie, że w nowo budowanych
    kościołach powinien być tylko jeden ołtarz oznaczający jedynego Zbawiciela,
    aby wspólnota gromadziła się przy jednym stole dla celebracji jednej Eucharystii.
    Wprawdzie może znajdować się inny jeszcze, ale powinny być umieszczone w
    bocznej kaplicy, a rubryki wspominają jedynie o ołtarzu, na którym umieszcza się
    tabernakulum i na którym można odprawiać w ciągu tygodnia dla nielicznej grupy
    wiernych52. Regułą powszechnie przyjętą jest umieszczanie go w pewnej odległości
    od ściany, aby można go było z łatwością obchodzić i odprawiać twarzą do ludu.
    Wprowadzenie do nowego mszału podaje, że powinien być ustawiony w takim miejscu,
    by rzeczywiście stanowił ośrodek, ku któremu spontanicznie zwracać się będzie
    uwaga całego zgromadzenia wiernych (OWMR n. 299).


    http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a48/Anamnesis48-4cWIt-cz. 1.pdf
  • edytowano grudzień 2015
    @Gregorius, zasada ta została zarzucona już w czasach nowożytnych. W baroku stawiano kościoły na małych działkach miejskich, czasem chciano świątynią zamknąć ulicę i nie zawsze udawało się z tym wschodem.
    A ciekawa jestem, dlaczego na wschód? Ja tam mam swoją teorię, ale ciekawa jestem, czy taką samą :)
    edit: Np poznańska Fara zamyka ulicę i nie jest na wchód skierowana.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.