Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ă?Âąli księża z Łodzi nie chcą chrzcić nieślubnych dzieci

2»

Komentarz

  • Z jakiegoś powodu chrzcimy, jeśli jest możliwość, noworodki o których wiemy, że nie mają szans na przeżycie lub mają nikłe..
    tylko wtedy nie lecimy po księdza i nie robimy szopki w kościele dla poprawienia prestizu

    Kiedys rozmawiałem z ginekologiem (politycznie z SLD swoją drogą) i ma na swoim koncie sporo chrztow. Mowił że płody w wiekszosci są ronione z "winy" matki i wtedy żyją jeszcze chwilę. Nie dotarłem w rozmowie czy robi to na życzenie rodziców.
  • Tzn że one są ronione z "winy" matki, bo organizm matki nie jest w stanie ich donosić z powodu komplikacji
    tak, komplikacji po stronie matki

    Maciek pisał, że teologicznie nie ma jasności, co się dzieje z nieochrzczonymi dziećmi..
    Maciek, Maciek, gdyby to pisał Wojtek to co innego.

    Jak już drążymy temat to skoro rodzice uczestniczą w akcie stwarzania duszy to czy nie naturalne jest uszanować ich wolę że nie życzą sobie by ich dziecko poszło do nieba.
  • Z Katechizmu kard. Gasparriego:

    Art. 1
    O Sakramencie Chrztu

    348. Co to jest Sakrament Chrztu?

    Sakrament Chrztu jest to Sakrament, ustanowiony od Jezusa Chrystusa przez obmywanie; człowiek ochrzczony staje się członkiem mistycznego ciała Chrystusowego, którym jest Kościół; otrzymuje odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów uczynkowych, jeżeli jakie ma, z całą karą należną za nie; i staje się zdatnym do przyjmowania innych Sakramentów.

    349. Co stanowi materie, a co formę Chrztu?

    Materią dalszą Chrztu jest woda naturalna, a bliższą materią jest obmycie ciała tą wodą; formą zaś są słowa: Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

    350. Jakie tedy znaczenie mają słowa Pisma świętego, że apostołowie chrzcili w imię Chrystusa?

    Tam, gdzie czytamy w Piśmie św., że apostołowie chrzcili w imię Chrystusa, słowa te oznaczają, że apostołowie nie udzielali tego Chrztu, który był zaprowadzony przez św.Jana, lecz tego, który ustanowił Jezus Chrystus, a udzielali go oczywiście z zachowaniem tej samej formy, którą przepisał tenże Zbawiciel i Pan nasz.

    351. Kto jest szafarzem Chrztu?

    Kapłan jest zwyczajnym szafarzem Chrztu, ale udzielanie Chrztu jest zastrzeżone proboszczowi albo innemu kapłanowi za pozwoleniem tegoż proboszcza lub miejscowego ordynariusza; nadzwyczajnym szafarzem Chrztu jest diakon, za pozwoleniem, udzielanym tylko z ważnej przyczyny przez miejscowego ordynariusza lub proboszcza.

    352. Kto może chrzcić w nagłej potrzebie?

    W nagłej potrzebie może chrzcić każdy człowiek bez zachowania obrzędów; jeżeli jednak jest obecny kapłan, to należy mu dać pierwszeństwo przed diakonem, diakonowi przed subdiakonem, osobie duchownej przed świecką, mężczyźnie przed niewiastą, chyba że przez wzgląd na wstydliwość wypada, żeby Chrztu udzieliła raczej kobieta aniżeli mężczyzna, albo też gdy kobieta lepiej zna formę i sposób Chrztu.

    353. Jak ma się odbyć obmycie, żeby Chrzest był ważny?

    Żeby Chrzest był ważny, obmycie ma się odbyć bądź przez zanurzenie w wodę, bądź przez polanie wodą, bądź też przez pokropienie według zatwierdzonego obrządku własnego Kościoła.

    354. Kiedy dzieci należy chrzcić?

    Dzieci należy chrzcić jak najwcześniej: ciężko grzeszą rodzice i inni, do których należy troska o dzieci, jeżeli dopuszczają do tego, że dziecko umiera bez Chrztu, albo jeżeli bez ważnej przyczyny odkładają Chrzest na później.

    355. Jak powinien przystępować do Chrztu człowiek dorosły?

    Człowiek dorosły powinien przystępować do Chrztu świadomie i dobrowolnie po należytym pouczeniu i przygotowaniu; nadto musi wzbudzić przynajmniej niedoskonały żal za grzechy swoje śmiertelne, jeżeli jakie ma.

    356. Co się dzieje, jeżeli dorosły przyjmuje Chrzest z sumieniem, obciążonym grzechem śmiertelnym, za który nie ma nawet niedoskonałego żalu?

    Jeżeli dorosły przyjmuje Chrzest z sumieniem obciążonym grzechem śmiertelnym, za który nie ma nawet niedoskonałego żalu, wówczas Chrzest jest ważny i charakter zostaje wyciśnięty, ale ochrzczony popełnia ciężki grzech świętokradztwa i nie otrzymuje łaski, póki nie uzyska odpuszczenia grzechu przez żal doskonały albo niedoskonały; w tym drugim wypadku otrzymuje on łaskę mocą właśnie Chrztu.

    357. Do czego jest obowiązany człowiek ochrzczony?

    Człowiek ochrzczony obowiązany jest wyznawać wiarę Chrystusową w Kościele Katolickim i zachowywać przykazania Chrystusa i Kościoła Katolickiego.

    358. Czy Chrzest jest wszystkim potrzebny do zbawienia?

    Chrzest jest wszystkim potrzebny do zbawienia, bo Jezus Chrystus powiedział: "Jeżeli się kto nie odrodzi z wody i Ducha Świętego, nie może wnijść do królestwa Bożego".

    359. Co się stanie z duszami zmarłych bez Chrztu z samym tylko grzechem pierworodnym?

    Dusze tych, którzy umierają bez Chrztu z samym tylko grzechem pierworodnym, są pozbawione szczęścia oglądania Boga twarzą w twarz, nie podlegają jednak innym karom, które są nałożone za grzechy osobiste.

    360. Czy Chrzest z wody można czymś zastąpić?

    Chrzest z wody można zastąpić męczeństwem i takim aktem miłości ku Bogu, który zawiera w koniecznie i doskonały żal za grzechy i pragnienie Chrztu z wody; ale charakter wyciska tylko Chrzest z wody, i on też tylko daje zdolność przyjmowania innych Sakramentów.

    361. Na czym polega męczeństwo, którym można zastąpić Chrzest?

    Męczeństwo, którym można zastąpić Chrzest, polega na śmierci zadanej niesprawiedliwie i przez człowieka przyjętej dla Chrystusa, na świadectwo wiary lub cnoty chrześcijańskiej.

    362. Dlaczego na Chrzcie nadaje się imię jakiegoś Świętego?

    Na Chrzcie nadaje się imię jakiegoś Świętego, żeby ochrzczony miał w nim osobliwego patrona, a jego życie brał sobie za wzór do naśladowania.
  • Na spacerze mijały mnie dwie starsze panie z wnukami i jedna drugą pytała: a co to dziecko winne, że oni bez ślubu... Widać, że to zasadnicza kwestia, która ludziom staje w głowie.
    Podejrzewam, że ci rodzice proszą o chrzest dla dziecka widząc w nim dobro, choć sami może nie do końca potrafią żyć godnie. Chcą, by ich dziecko było chrześcijaninem. Podoba mi się to, co EP pisze: a rodzice chrzestni? są jeszcze dziadkowie, jest wspólnota parafialna, nauka religii... myślę, że warto mocno zastanowić się, komu i czy odmawiać chrztu. Innych sakramentów - owszem. Wymagają zaangażowania rozumu i wiary. W wypadku dziecka wymaga się wiary tych, którzy o chrzest dla niego proszą.

    Moi rodzice nie żyli w sakramentalnym związku, choć Bóg nie jest im obojętny i jakąś tam "dynamikę" wiary zachowują. Jestem katoliczką, szukam więzi z Bogiem i żyję w sakramentalnym małżeństwie. Nie wiem, jak byłoby bez chrztu. Może Bóg by mnie odnalazł. Ale może ja nie umiałabym się na Niego otworzyć?
  • W ramach przygotowania do chrztu dostaliśmy od naszego proboszcza broszurkę "Co należy wiedzieć przed chrztem dziecka", w której czytamy:
    "Jakie wybrać imię dziecka?
    - W szeroko rozpowszechnionej opinii imię jest pewną siłą, powiązaną z daną osobą. Imię określa człowieka, kim jest, jakie ma cechy charakteru, ono wpływa na całe jego życie" (Ks. Artur Oględzki - Olsztyn 2004
    (nihil obstat?)
  • Imprimatur jest!
  • Ks. Artur zdaje się, że uprawia tutaj magię i czary mary.
  • A przynajmniej powinien zajrzeć do KKK - rozdział o bałwochwalstwie...
    :confused:

    P
  • To po co powtarza bzdury? :confused:
  • Skoro rodzice uczestniczą w akcie stwarzania ciała, to czy nie naturalne jest uszanować ich wolę, że nie życzą sobie, by ich dziecko ujrzało światło dzienne.
    Znaczy powinno się chrzcić dzieci wbrew woli rodziców?

    A jak dalej drążymy to duszę się stwarza a ciało nie powstaje z niczego.

    Lecz mówiłem to w kontekście św. Pawła że wszystko możemy lecz...
  • A jeżeli rodzice chcą ochrzcić "dla fasady" - świetnie.
    ---------------------------------------------
    :thumbup:
    V2sSiAelscI
  • Bardzo mnie poruszyło to co napisała Kinga....
    Mój znajomy kiedyś mi mówił jak zastanawiał się czy dopuścić jednego chuligana do bierzmowania....a jego zastanowienie wzięło się stąd, że On kiedyś lepszy nie był, sakrament przyjął i serce mu się otworzyło...bo sakrament to jednak widzialny znak niewidzialnej łaski....teraz ten znajomy jest księdzem.....Czyli bywa różnie......
    W wypadku Kingi rzeczywiście sakrament mógł mieć i pewnie miał zasadnicze znaczenie i rzucił światło na Jej życie - to piękne
  • Ano, Sylwio, o to mi chodzi właśnie. Że wychowanie wychowaniem, rodzice rodzicami, ale chrzest to konkretna przemiana całej osoby, bez której potem - bez względu na koleje życia - o wiele trudniej usłyszeć wołanie Boga.
  • Wydaje mi się, że nieślubne dziecko jak najbardziej może być wychowane po katolicku. Czuję się tego przykładem. Nawet jeśli jest świadome, że rodzice żyją w niesakramentalnym związku, czyli w grzechu.
    To taka niejednoznaczna sprawa. Pytanie, dlaczego rodzice nie mają ślubu... bo to drugi związek? bo jakieś inne grzechy stoją na przeszkodzie? bo mają sakrament w nosie? to nie są równorzędne przyczyny...
    wydaje mi się, że jeśli np. dziadkowie albo chrzestni gwarantują wychowanie w wierze, to nie powinno być problemu z sakramentem chrztu...
  • Tak, co do tego się zgadzam jak najbardziej. Każdy przypadek jest inny.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.