Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

pasztet

2

Komentarz

  • A czy one nie smakują trochę jak kotlety jajeczne?
    Aaaa dość tych dywagacje, dopisuje do listy dodatkowych 10jajek;)
  • A jak mrozicie wędliny żeby nie obeschły? Mąż robi bez peklosoli, więc trzeba mrozić.
  • UJa, dopisz minimum 20:P mowie Ci ;)
  • @Joanna36, my nadmiar wędlin mrozimy takie prosto z wędzarni, a parzymy po rozmrożeniu, wtedy nie tracą na soczystości.
  • Dzięki, takie miałam natchnienie, nawet teściowej powiedziałam, że tak zrobimy ale mąż był szybszy i sparzył. Ale teraz mam argument i następnym razem zrobimy jak Wy.
  • Mm takie jajka robiła moja babcia. Nie na wielkanoc, tylko tak. Pycha tylko tyle przy tym roboty a jedzenia mało.
    Ciekawe czy by wyszły w formie kotletów bez zabawy z krojeniem skorupek i nakladaniem .
    Może by zrobić w tym roku? Ale rodzina męża to mało jajeczna jest. Jajka jedzą tylko w barszczu. I to czerwonym! Takim z kiszonych buraków.
  • A jak robicie pasztet ze strączkowych?

    ja planuję ugotować czerwoną soczewicę i cieciorkę, zemleć na drobnej siatce, dodać przyprawy, żołtko plus ubitą pianę.

    Wystarczy?

    BTW: ostatnio dodaję zmielone strączki do babki ziemniaczanej, zamiast mąki. IMO lepsze niż z mąką.
  • Amica, ja robię, ale daję zawsze jeszcze duzo duszonego pora. Mogą być jeszcze inne warzywa. np. duszona cebula czy ugotowana marchew - nei za dużo, ale bez pora nie ma wg mnie dobrego pasztetu. Same strączki są za intensywne.
  • Pasztet robię tradycyjnie ze świni.

    Skład: wątroba, podgardle, marchew, pietruszka, cebula, sól, pieprz, imbir mielony, gałka muszkatołowa, jajko, bułka.

    Podgardle zalać zimną wodą, dodać marchew i pietruszkę - gotować do miękkości.

    Wątrobę pokroić w 3cm pasy. Wyjąć z gara podgardle i warzywa i w gorącej wodzie zaparzać wątrobę wraz z pokrojoną na cząstki cebulą i bułką. Nie gotować.

    Całość zmielić 2x na najcieńszych oczkach. Dodać jajko i przyprawy - dokładnie wymieszać. Piec w temp. ok 160 st około 1h - 1h 20 min.

    W wersji bezglutenowej - bez bułki.

  • Ile czego???
  • Ile czego? Mój mąż chcial jak zwykle po trochu każdego rodzaju mięsa a w końcu doprawial wszystko w wiadrze i wyszly mu wbpieczeniu dwie wielkie keksowki X_X
  • Ha! z połowy świni ;)

    Pół wątroby to około 1 kg. Podgardla nigdy nie ważyłam.

    (teraz oprócz samego podgardla dołożyłam jeszcze kawałek od głowy, bo był ładny - pasztet wyszedł meeega).

    Warzywa na oko: po plus minus 3 dorodne sztuki.

    Przyprawy do smaku.
  • edytowano marzec 2016
    pół kilo wołowiny, pół kilo wieprzowiny, pół kilo wątroby wieporzowej, pół kilo mięsa drobiowego i pół kilo podgardla

    gotujemy razem pod przykryciem w małej ilosci wody

    wszystko wyjmujemy i mielimy w maszynce dwa razy (duże oczka) lub raz (małe)

    wrzucamy do michy, przyprawiamy solą, pieprzem i gałką

    dodajemy 5 do 8 jajek

    zalewamy wodą tłustą z gotowania

    mieszanka musi mieć konsystencję gęstej śmietany

    wlewamy do formy, pieczemy 2-3 godziny

    gotowe

    zero warzyw, bułki itp. dodatków

    PYCHOTA
  • @Ania D. , dziękuję za podpowiedź z porem. Wyszło bardzo dobre!
  • Chciałabym zrobić pasztet, ale żeby był bez jajek i chciałabym go jakoś rozmnożyć - w internetach czytam, że można dodać fasolę? Soczewicę? Ktoś może próbował? 
    Czy są jakieś złote zasady dotyczące pasztetu? Bo danie wydaje się proste: wszystko gotuję/piekę, mielę i jeszcze raz do piekarnika?
  • możesz bez jajek, nawet z jaglanką możesz! 
    Podziękowali 1Hope
  • Niedawno pasztet z cukinii jadłam, pyszny był.
    Podziękowali 1Hope
  • @Skatarzyna może być gotowana jaglanka albo kasza gryczana zamiast tego wątku glutenowego w postaci bułki? Co ewentualnie lepsze?

    @olgal a co tam jeszcze było? Z mięsem był w ogóle?
  • Nie wiem :smiley: 
    Ale zapytam o przepis.
    Smakował całkiem jak pasztet :blush: 
    Podziękowali 2Hope MartynaN
  • Jak możesz to zapytaj koniecznie :)
  • Na forum jest napewno przepis celinki na cukiniowy pasztet. Jest pysznt!
    Podziękowali 1Hope
  • Już się dowiedziałam,mama przeglądała te przepisy:
    http://smaker.pl/polecane/pasztet-z-cukinii
    a potem zrobiła po swojemu :smiley: 
    cukinię,troszkę mięsa,miała też wątróbkę z gęsi,jajka dawała,ale wyczytała,że zamiast jajek można dodać żółty ser,
    no i przyprawy oczywiście-gałka muszkatołowa jest ważna.
    Podziękowali 1Hope
  • Hope powiedział(a):
    @Skatarzyna może być gotowana jaglanka albo kasza gryczana zamiast tego wątku glutenowego w postaci bułki? Co ewentualnie lepsze?

    @olgal a co tam jeszcze było? Z mięsem był w ogóle?
    A Ty chcesz mięsowy  czy niemięsowy?
    Moim zdaniem złotą zasadą mięsnego pasztetu jest 50-100 mililitrów najlepiej koniaku ewentualnie czystej wódki,oraz konsystencja taka,żeby łyżka do zupy ,kiedy włoży się ją w masę,powolutku się przechylała.No i żeby się dobrze schłodził najlepiej ze 12 godzin.
  • Ja bym jadła bezmięsny, ale obawiam się, że reszta rodziny nie. 
    A mąż mi wprowadził prohibicję, już nawet wódki do dezynfekcji nie mogę mieć. Ostatnio pępek na octanisepcie musiał odpaść :open_mouth: 

    Z soczewicą brzmi pysznie. 
    Może być pasztet bez jajek (już nie wiem czy o to pytałam, dwa dni się zbieram do tego pasztetu!). 
  • Czy moze byc z ciecierzycy
    Podziękowali 1blaekie
  • tryk powiedział(a):
    Czy moze byc z ciecierzycy
    jajko jaglanka, czy pasztet?
    wszystko może!
  • Pasztet krojony.
  • da się, ale mnie o przepis nie pytaj, wsio na oko.
  • No bede robic.dam znac
  • tryk powiedział(a):
    Czy moze byc z ciecierzycy
    Może być i jest pyszny. Ja robię z pomidorami suszonymi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.