Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Garść cytatów o tym, w jaki sposób karcić dzieci

«1

Komentarz

  • Brawario chyba cie w koncu aresztuja
  • Mam pytanie do eksperta.
    Przychodzi do mnie opiekunka do dzieci, czasem coś ugotuje , ogarnie pokoje dziecięce- no dawniej nazywała by się służącą.
    Ma jednek tendencje do spóźniania się, czy mogę ją wychłostać???
  • Owszem. Mozesz. Ale zauwaz, ze rozga karcic mozesz tylko synow. Corki maja wolne.
  • ale beka =))
  • Trzeba stosować oddzielne rózgi dla niewiast i dla mężów.
  • maliwju, wiem, że sobie dworujesz, ale pomimo to spróbuje Ci coś odpowiedzieć.
    Pismo święte pisze z jednej strony:
    Nie wstydź się następujących rzeczy (…) częstego karcenia dzieci, skrwawienia boków niegodziwemu słudze” – Mądrość Syracha 42, 1; 5.

    Jest więc rzeczą pewną, iż cielesne karcenie sług i niewolników, przez ich przełożonych nie jest rzeczą samą w sobie złą, o ile powodem tej kary jest poważna niegodziwość przez nich czyniona, a nie kaprys wymierzającego karę, jego skłonność do okrucieństwa, etc. Jest to rzecz pewna, gdyż sam Bóg to aprobuje i o tym naucza.

    Z drugiej jednak strony, to samo Pismo mówi:
    Nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione (…) kto przeciwstawia się władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu (…)„ ( Rz 13, 1 – 4).

    Obecnie zaś, władze cywilne zakazują cielesnego karcenie swych poddanych. Powstaje więc dylemat, czy owego zakazu należy przestrzegać w ramach posłuszeństwa władzy i prawu, czy też go nie przestrzegać kierując się jeszcze inną biblijną regułą, a mianowicie tym, iż "należy bardziej słuchać Boga niż ludzi" (Dzieje Apostolskie 5: 29).

    Myślę, że odpowiedź na ów dylemat sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii, czy cielesne karcenie sług było czymś przez Boga nakazanym w sensie ścisłym czy też stanowiło swego rodzaju zachętę, dobrą radę, nie nakazaną jednak pod karą grzechu. Gdybyśmy mieli do czynienia z tym pierwszym, to należałoby by nie przestrzegać prawa państwowego zakazującego cielesnego karcenia poddanych, jednak w drugim przypadku sądzę, iż można, a nawet roztropne by było podporządkowanie się takiemu prawu. Osobiście zaś uważam, iż karcenie cielesne należy do tej drugiej kategorii Bożych słów.

  • Rózgi oddzielne no rzecz oczywista, mężczyzna okładany rózgą która uprzednio smagała ponętne kobiece ciało mógły doznać grzesznej podniety!
  • @Brawario
    Skoro tak na poważnie rozmawiamy, to napisz mi jak to jest w praktyce?
    Masz przełożonego w pracy? Czy z pokorą przyjąłbyć kary cielesne od niego?
  • Przejrzałam. Niedobrze mi po po lekturze.
  • Ale kiwi, dlaczego? Ten fragment jest bardzo mądry:
    Alić należy karać dzieci roztropnie, nie w uniesieniu gniewnym, jak to teraz nieraz czynią ojcowie i matki: bo wtedy nic nie osiągną, gdyż wówczas dzieci stają się jeszcze krnąbrniejsze. Najpierw wypada dzieci upominać, potem im grozić a wreszcie ukarać, ale po ojcowski, a nie po katowsku, z umiarkowaniem, bez złorzeczeń i bez przekleństwa. Można je zamknąć w pokoju, ująć cokolwiek z pokarmu, nie dać odzienia lepszego, a jak potrzeba użyć rózgi, a nie kija. A jest zasadą ustaloną, aby nie kłaść ręki na dziecko póki wrzenie namiętności nie ustąpi, dopiero po uśmierzeniu gniewu karajcie”

    podkreślenia moje
  • Chłosta, biczowanie w sumie nie sa zabawne
    Czlowiek jednak rozwija sie intelektualnie
    Jest ułatwiony dostęp do wiedzy i technologii
    ..Cieplej wody i papieru toaletowego
    Nie trzeba nadal uzywac liscia z łąki bo jest bardziej stworzony przez Boga niz papier toaletowy


  • Myślę Brawario że robisz katolikom krecią robotę przedstawiając ich w taki sposob...
  • Dlaczego w ogóle używać innych przedmiotów, skoro Biblia każe bić dziecko rózgą...?
  • a ja sobie te cytaty wydrukuję (w rozmiarze XL), zalaminuję i powieszę synom (w liczbie 3, a niedługo 4) w ich pokoju. niech wiedzą, jaką matkę dobrą mają, która tylko wrzeszczy, czasem klapsa da, ale chociaż rózgą ich nie okłada ;)

    ALE! ale i niech wiedzą co im może grozić, jeśli się wezmę i zawezmę święte pisma dosłownie stosować!

  • chodziło mi o to, że wrzeszczę ale przynajmniej rózgą nie okładam,) a nie, że tylko i wyłącznie się wrzaskiem porozumiewam ;)

  • nie, no! w jednym wątku lodami kuszą, a tu piwem! lodów nie mam, a piwo musi poczekać :D

    Brawario, zakładaj "normalne" wątki, o polityce, pieluchach, jaglance, bo Twoje w dziwnych kierunkach dryfują ;)
  • Ciekawa jestem czy ktoś @Brawaria spotkał w realu... 8->
  • Owszem, są tu tacy.
  • Ja w kwestii szczegółu, określenie "dekolt na dwa palce" naprawdę wymyślił Brawario?

    A ogólnie, to nie wiem czy podejście "nie ważne jak, byle mówili" jest takie dobre ;)
  • Paprotka, to nie ja wymysliłem określenie "dekolt na dwa palce", ale Pius XI.
  • ludzie! Paprotka, ja cię ostrzegam życzliwie, nie zaczynaj z dekoltami i bikini, bo będzie jeszcze gorzej! ;)
  • Dzisiaj była rocznica I Komunii u syna, miałam sukienkę do ziemi białą. Na mszy facet z tyłu mnie złapał za biodra i przesunął bo chciał przejść....chyba pomylił z 3 klasistą...
  • Dostał w dziób?
  • Mnie to zatkało, a mąż był z boku ołtarza bo był dziś czytającym.
  • Jakby nie było mszy w toku to może bym zareagowała, a facet poszedł dalej chyba się nie kapnął że przestawił 40letnią kobietę.
  • Więc z tym długim strojem, niskimi obcasami i nie farbowaniem włosów (mam dobrą imitację naturalnego średniego blond) też nie można przesadzać..
  • @Joanna36
    Kobieto to na ile lat Ty wyglądasz??? :-O
  • od 11 do 21 ;) zależy od przebrania ;))
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.