Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Siedmiolatek

Mamy problem, nasze dziecko prawie siedmioletnie (kończy pierwszą klasę) przeklina (siarczyście) i kłamie. Jak wyprowadzić syna z tego stanu.

Komentarz

 • edytowano czerwiec 2016
  A skąd nauczył się przeklinać? Jeśli rodzice nie przeklinają, to dość łatwo wytłumaczyć synowi, że rodzice tak nie robią i nie życzą sobie, by on tak mówił.
  Z kłamstwem będzie trochę trudniej, ale też trzeba tłumaczyć, tłumaczyć i tłumaczyć. Albo za kłamstwo jakąś karę zastosować.

  Ja zawsze opowiadałam dzieciom bajkę, jak pasterz chciał wypróbować kolegów, czy czuwają i kłamał, że idą wilki. Dwa razy udało mu się ich oszukać, ale za trzecim razem, gdy wilki rzeczywiście przyszły, nikt mu już nie uwierzył.
  Po którymś razie wreszcie zadziałało

  Edit: I oczywiście w sprawie kłamstwa też świecić własnym przykładem
 • @elzbietta - to też trochę taki wiek, że dzieci kłamią. Jest nadzieja, że mu to przejdzie, o ile nie będzie wzmacniane (znaczy się, o ile się nie nauczy, że ma z tego kłamstwa profity). Bajki bywają bardzo dobrą drogą, by dotrzeć do dziecięcej świadomości i ukazać, jakie mogą być przykre konsekwencje kłamstwa.
  W kwestii przekleństw, warto wysondować, czy takiego języka nie używają koledzy, którzy mu imponują. Takiemu maluchowi może się zdawać, że przeklinanie świadczy o niebywałej dorosłości. Warto go wyprowadzić z błędu.
 • Jadwiga widzisz ja do tej pory też tak myślałam, że wystarczy świecić przykładem i okazuje się , że lipa. Dzieci niestety mają kontakt z innymi dziećmi, obcymi dziećmi.
 • 50 gr od przekleństwa :D
 • @elzbietta, najlepiej ed ;) A tak serio, to o kłamstwie rozmawiam przez pryzmat wiary. Tłumaczę, że Pan Jezus i tak widzi. Nie wiem, czy pomaga, bo nie zawsze wiem, kto kłamie (wiadomo, wszystko co złe robi w domu "Tonieja"), ale mam nadzieję, że ziarno jest zasiane.
 • @elzbietta niestety nie wystarczy świecić przykładem. Ale pomaga to w rozmowach z dziećmi.
  Na pocieszenie napiszę, że dzieci doceniają wkład rodziców....najwcześniej po 20-tce ;)
 • Słuchajcie mamy przerobiony temat: rozmów o Bogu (na bieżąco) , ponieważ jest po komunii - spowiedź, przykład (u nas nikt nie przeklina łącznie z pozostałymi dziećmi ), jeszcze nie praktykowaliśmy opłat i to może być motywujące. Zapomniałam dodać że on nie przeklina przy nas tylko w szkole (wiem to od dzieci szkolnych i moich). Oczywiście nie przeszkadza mu to być pobożnym. Jeszcze jedna sprawa : temperament wybuchowy (choleryczny).
 • @sylwia1974, u nas za powtarzalność czynu oddaje się zabaweczke ;). Prawie jak 50 groszy.
 • edytowano czerwiec 2016
  Zeby oddawal 50 gr trzeba by mu najpierw platna prace znaleźć lub przydzielic kieszonkowe ;) Ja na kieszonkowe u 9 latka jeszcze nie jestem gotowa ;) A na prace domowe za pieniadze tym bardziej bym nie byla.Aczkolwiek u starszego syna w klasie dzieci dostaja pieniadze za oceny.Przerabialismy to pare msc temu.
  Edit-Przerabialismy dlaczego on nie bedzie za oceny ich dostawał.
 • Za przekleństwo można też szorować najbrudniejszy garnek w domu.
 • jak bardzo brudne, to można nigdy nie skończyć, bo się będą odbijały echem! ;))
 • Podsuwajcie dalej pomysły a będę miała opiekę społeczną na głowie :p
 • Baardzo dobre pomysły z ciężkimi pracami - oczywiście stosowne do wieku. Super skorzystam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.