Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wzrost czy coś robić?

13

Komentarz

  • wiem, że mogą być uwarunkowania genetyczne i ok. ale najpierw muszę wykluczyć inne przyczyny 
  • mam równo 7 latka (i 10 dni) syna, teraz mam ok 120 cm teraz
    Podziękowali 1milamama2+3
  • teh kolezanki syn też był poniżej siatki
  • zastanawiam się czemu jeden lekarz uważa, że to ok (bo jest przyrost 3 cm na rok) drugi już nie.... KOleżanka robiła jaką stymulcję przysadki w szpitalu żeby sprawdzić jak działa i wyszło, że ok.
  • może miał zrobione wszystkie badania i wyszły prawidłowo 
  • 3cm przez rok u dziecka poniżej 3centyla to jeszcze większy wypad z siatki. 
    6cm to jest utrzymanie się nadal poniżej siatki centylowej. 
  • Jak sie interesowalam jakis czas temu hormonem wzrostu to wyczytalam ze skutkiem ubocznym moze byc uszkodzenie mózgu czyli np spowolnienie rozwoju intelektualnego.Mnie to zniechecilo..ale nie wiem na ile to rzetelne informacje wiec jak ktos zainteresowany to warto zgłębić

  • U nas najmłodszy rósł słabo, ciągle poniżej trzeciego centyla. W zeszłym roku o tej porze mój gastrolog położył go na oddział i przebadał.

    Wiek kostny 1,5 roku do tyłu, wszystkie badania ok, tylko wyszedł mu dodatni gen odpowiedzialny za nietolerancję glutenu.

    Odstawiliśmy gluten, włączyliśmy D3 w dawce 2000 jm i dziecko zaczęło rosnąć.
    Podziękowali 2milamama2+3 annabe
  • @Agnieszka5 pamiętasz czy to badanie na gluten to test transformacji blastycznej? 
  • Czy D3 2000jm mozna kupic bez recepty?
  • Można,  córka miała suplementację 2000j i d3 ma w górnej normie.  Teraz dawka 1500.
    Badania ige nie wykazały nic szczególnego,  zwłaszcza że dieta (może nie bardzo restrykcyjna jest). 
    Polecam diagnostykę w szpitalu,  robią pakiet badań. 
    Jestem z Banacha zadowolona,  dobre warunki. 
  • @asiao najlepiej vigantol w kroplach kupić i samemu decydujesz jaką dawkę podajesz. Tylko to na receptę.
    Podziękowali 1asiao
  • D3 jest bez recepty.

    @milamama2+3 - oznaczaliśmy gen DQ2DQ8
    plus cztery rodzaje przeciwciał. Ale te mamy ujemne.
    Podziękowali 1milamama2+3
  • Vigantol na receptę. 
  • Mój syn, o którym pisałam troszkę urósł, a na szczepieniu pytałam, to lekarka twierdzi, że urośnie, jak będzie miał 14-15 lat, bo wzrost wzmaga testosteron, a u niego brak jeszcze wyraźnych objawów dojrzewania. Za pół roku, jak nie będzie rósł, to mam się zgłosić.
    A czy ten wiek kostny można prywatnie zrobić, no bo skierowania nie dostałam. Ile to kosztuje?
  • A nie można tak o, zrobić po prostu RTG nadgarstka? Mam znajomą, która by mi to zinterpretowała.
  • Też Zięba ma w swoim sklepie vit. D w kroplach naturalna. Tylko cena wysoka. Albo tutaj maja taniej https://zielonysklep.com.pl/product-pol-813-SWANSON-Witamina-D-3-10000-IU-0-5-ml-witamina-D3-29-6-ml-PROMOCJA-70-TANIEJ-.html

  • edytowano listopad 2016
    No wlasnie chodzi o to ze na receptę to groszowe sprawy. 

    Zapisalam mojego syna na wizytę do pediatry. Ws wzrostu jeszcze nie byłam. 
    A niepokoi mnie to, zacznę od podstawowych badań łącznie z tym rtg nadgarstka. 
  • Rtg nadgarstka w zależności od tego którą ręką dziecko pisze.  Dla praworęcznych - lewy nadgarstek 
  • Sprawdziłam, że to badanie na gen DQ2DQ8 (to jest na celiakię) miała robione i jest dobrze, test transformacji blastycznej na gluten i mleko też (wychodzi alergia na poziomie komórkowym jak nie wychodzi w innych badaniach) wyszła alergia na nabiał.

    Jutro idziemy zrobić trójkę tarczycową i do alergologa, zapisałam też do poradni gastro bo tam też leczą niskorosłość, która może być spowodowana zaburzeniem wchłaniania lub alergią pokarmową ale termin dopiero na wrzesień przyszłego roku  :o W styczniu wizyta w poradni endokrynologicznej.

    Zaczęłam suplementacje wit. D

    Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś spostrzeżenia w kierunku diagnostyki na przykładzie swoich dzieci to bardzo proszę o rady :)

  • @milamama2+3 - nie tylko na celiakię. Ten sam gen jest odpowiedzialny za hashimoto.
    Tak jako ciekawostkę podaję bo mało kto wie. Endokrynolodzy o tym w ogóle nie mówią. Dopiero jak mi wyszedł gen dodatni, to się gastrolodzy pytali, czy problemów z tarczycą nie mam ;)
    Podziękowali 3Hanq malagala milamama2+3
  • Agnieszka5 powiedział(a):
    @milamama2+3 - nie tylko na celiakię. Ten sam gen jest odpowiedzialny za hashimoto.
    Tak jako ciekawostkę podaję bo mało kto wie. 
  • I to jest odpowiedź na moje pytanie o naukowe podstawy diety eliminacyjnej przy hashi :) 
    Podziękowali 2malagala Pompejanka
  • Cora ma 13 lat, a przy 10latkach wygląda na rowiesnice, jest ciut poniżej siatki centylowej bodajże ok 145cm. Robić coś? Przerażają mnie hormony. 

    Panika była niepotrzebna. Wystrzeliła :)
    Dwa lata później, w przededniu 15 urodzin,  157cm i wciąż rośnie :)
    Podziękowali 1asiao
  • Pocieszające bo mój 11latek wygląda jak 8latek.wciaz bardzo powoli rośnie.
  • @asiao, robiłam rentgen wieku kości córce w zeszłym roku - dwa lata opóźnienia. Przypuszczam, że mój 11 latek też to miał. Właśnie zaczął rosnąć i tracić zęby:) Jest wciąż najniższy w klasie, za to najbardziej waleczny.  W tym roku został nawet przewodniczącym szkoły. 

  • Ja pamiętam historię znajomego, który miał całe życie ksywę Mały. W szkole podstawowej, bo był najmniejszy. W liceum, bo był największy.
    Podziękowali 1Monika73
  • Mój mąż miał w 8 klasie coś około 168 cm. Do matury urósł 20, a po maturze jeszcze 2. Syn poszedł chyba w ślady taty. Rozpaczałam, że najmniejszy, że nie rośnie. Ma 15 lat i 170 wzrostu i tak jak dotychczas rósł około 6 cm rocznie, tak w wakacje urósł 4.
    Ten RTG kości, jak pisze Monira można zrobić, ale nam rodzinna nie dała skierowania, bo uznała, że skoro nie ma jeszcze wszystkich symptomów dojrzewania, to ma jeszcze czas urosnąć.
  • @Monira a możesz coś więcej o tych opóźnieniach napisać? Z czego to wynika? I takie badanie to zwykły rentgen czy jakiś specjalny? W sensie czy ze zwykłego zdjęcia idzie to wyczytać?
  • U mnie pierworodna to liliput. Dodatkowo waga też tragedia ale te 6 -7 cm na rok idzie w górę i kg na rok przybiera także teraz w wieku 6 lat ma 112 cm i 16 kg.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.