Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"Po protestach uczniów w warszawskim liceum odwołano... REKOLEKCJE Z TERLIKOWSKIM!"

Na pudelku (tak, wiem...) przeczytałam, że (...) chciał "nawracać" nastolatków z liceum Staszica w Warszawie. Niestety, wizyta katolickiego dziennikarza nie spotkała się z entuzjazmem uczniów. W efekcie protestów licealistów dyrekcja zdecydowała odwołać zaplanowane spotkanie z nim.

Zwarcie cywilizacji z perspektywy chrześcijanina - to temat spotkania, które w środę w XIV LO im. Staszica przy ul. Nowowiejskiej miał poprowadzić dziennikarz Tomasz Terlikowski - informuje Gazeta Wyborcza. Jego wystąpienie miało być częścią rekolekcji trwających w szkole od poniedziałku. W ich czasie uczniowie m.in. poznają taniec biblijny, oglądają "Misję" Rolanda Joffe

Uczniowie otwarcie powiedzieli, co myślą o obecności Terlikowskiego w ich szkole. W Internecie powstała też petycja przeciw spotkaniu z dziennikarzem. Jej twórcy argumentują, że publicysta to ekstremista religijny znany z fanatycznych poglądów antykobiecych i ksenofobicznych.

Dyrektorka liceum uważa, że odwołane spotkanie z "ekstremistą religijnym" wyjdzie na dobre uczniom, bowiem zgłoszony program rekolekcji "od początku budził w niej wątpliwości".

Autorem programu rekolekcji są nauczyciele religii, czyli ksiądz i katecheci - tłumaczy dyrektorka szkoły, Regina Lewkowicz. Program wzbudził moją wątpliwość. Po konsultacji z młodzieżą doszliśmy do wniosku, że .spotkanie z tak kontrowersyjną osobą nie powinno odbywać się w szkole

Nie odwołano jednak spotkania z Grzegorzem Górnym, publicystą tygodnika wSieci i portalu Wpolityce.pl, który w Staszicu ma opowiedzieć o objawieniach w Fatimie.


Czy Waszym zdaniem decyzja dyrekcji była słuszna? Czy może nie powinno się brać pod uwagę zdania młodzieży, która jak wiadomo jest podatna na lewacką manipulacje? Jestem ciekawa czy ten cały proces był "uczciwy" , tzn. czy naprawdę była to wola większości czy efekt głośnego krzyku grupki lewaków i ich pobratymców, a dyrekcja ugieła się, bo nie chciała wyjść na "ciemną masę" i bała się mieć lewackim krzykaczek na karku? Założę się, że dyrekcja nie miałaby nic przeciwko, gdyby to aborterzy chcieli głosić swoje "mundrości" ... Tak dzisiaj szkoła dzieci wychowuje :(

W mojej ocenie temat był dobry i niezwykle wartościowy w czasach totalnego zepsucia. Nigdy bym się nie ugieła, a gdyby sytuacja dziaaby się w szkole moich dzieci, zrobiłabym wszystko by te rekolekcje się odbyły!


Podziękowali 1draconessa
«1

Komentarz

  • Czytałam wczoraj o tym na profilu Terlikowskiego na fb
    przeczttalam tez komentarze 
    to była decyzja uczniów.
    warto przeczytać, wypowiadają sie tam uczniowe i absolwenci (pod swoimi nazwiskami)
    uwazaja, ze szkoła jest od nauki.
    wiele głosów było, ze młodzieży szkoda czasu, bo tracą wiele godz lekcyjnych z przedmiotów, ktore zaraz beda miec na maturze.
    nie jestem z Wawy, nie znam tej szkoły.
    w szkole mojego syna jest podobnie, to decyzja uczniów odbywają sie bądź nie "rożne pogadanki", 
    i nauczyciele szanują wole uczniów.
    i tak jak w komentarzach pod tekstem TT tak i w szkole syna - zdecydowanie wygrywa lekcja, nauka przedmiotu niz luźny czas z pogadanka.

  • Matulu, Terlikowski jako ekstremista. Bardziej mnie to bawi niz oburza, w sensie - jak strasznie trzeba nie chciec przeczytac ani slowa z tego, co mowi, zeby go uznawac za ajatollaha. 
  • Wg stanowiska kuratorium w sprawie nauczycielek, które wrzuciły na fb fotki szkoła nie jest miejscem na manifestowanie poglądów.
    A skoro już się robi miejsce dla pogadanek katolickich publicystów, to może zjadzie isę miejsce i dla publicystów innych religii, ateistów, filozofów czy etyków (niekoniecznie katolickich)
    Podziękowali 3persa Coralgol beatak
  • Po drugie - rekolekcje nie sa obowiazkowe, dotycza tylko uczniow chodzacych na religie. 
  • Marcelina powiedział(a):
    Matulu, Terlikowski jako ekstremista. Bardziej mnie to bawi niz oburza, w sensie - jak strasznie trzeba nie chciec przeczytac ani slowa z tego, co mowi, zeby go uznawac za ajatollaha. 


    Dokładnie!
  • Marcelina powiedział(a):
    Po drugie - rekolekcje nie sa obowiazkowe, dotycza tylko uczniow chodzacych na religie. 


    I dlatego ta sprawa jest dla mnie groteskowa; przecież nikt nikogo nie zmusza do udziału, a oni reagują tak, jakby zmuszano ich do tego ogniem i mieczem :/
    Podziękowali 2draconessa Malena
  • Mlodziez tak ma, ze protestuje, w slusznej czy nieslusznej sprawie. 
  • Marcelina powiedział(a):
    Mlodziez tak ma, ze protestuje, w slusznej czy nieslusznej sprawie. 


    Raczej ślepo idą za tym, co grupka "trzymająca władze" wśród rówieśników powie. Pamiętam  jak w szkole bywalo.
    Podziękowali 3draconessa Skatarzyna MAFJa
  • swoją drogą nadarzyła się niezła okazja do dyskusji, w tym lo ją  poniekąd zmarnowano,

    można się nie zgadzać z jego poglądami, ale warto rozmawiać, być ciekawym drugiego człowieka, szkoda, najlepiej schować się za murami i mówić, że jest się prawie dorosłym, no nawet tolerancyjnym B)
    Podziękowali 2draconessa persa
  • Staszic jest dosc lewacki ponoc. Szkoda, bo warto zapraszac nawet i kontrowersyjne osoby ( co prawda, dla mnie terlik az tak kontrowersyjny nie jest - nie ze wszystkimi jego tezami sie zgadzam, ale tez nie uwazam go za jakiegos hardo-core'a) - ale mlodziez - jak to persa napisala, podaza slepo za trzymajcymi wladze w grupie rowiesniczej. Taki owczy ped. Szkoda...
    Podziękowali 1Malena
  • znam sporo osob po tym liceum. I powiem tak: o ile na przestrzeni kilku-kilkunastu lat bardzo sie tam nie zmienilo, to po prostu zmarnowana szansa. Pan Terlikowski to zupelnie inna retoryka, inna grupa docelowa.
    I mysle, ze wbrew pozorom wieksze szanse mialby prawdziwy "katolicki ekstremista"... W tym towarzystwie przynajmniej.

  • kurcze, szkoda mi. Kto to wymyslil, zeby go zapraszac. On wsrod mlodziezy po tekstach jego zony o seksie oralnym jest po prostu spalony. I to nie jest kwestia owczego pedu, ale hormonow i wyobrazni
    Podziękowali 2kociara Agnieszka5
  • Wg mnie to ksiądz ma głosić rekolekcje a nie jakiś świecki katocelebryta.
  • Tam by mi pasowal ktos formatu ks. Kaczkowskiego
  • Chcę się podzielić swoim doświadczeniem - długo osoba Terlikowskiego była mi obojętna. Uważałam, że ma dużo racji, to żaden ekstremista, po prostu prawowierny katolik. Czasem robi wrażenie "bardziej papieskiego od papieża", bo ma ostry język. I tyle. Ale kiedyś trochę z przypadku trafiłam na spotkanie z państwem T. w mojej parafii i było to wartościowe i ciekawe, szczerze ich wtedy polubiłam. A później przeczytałam ich książkę
    "Masakra..." o życiu w rodzinie wielodzietnej i zakochałam się w tej rodzince. Pan TT to człowiek nie tylko mądry, ale też do głębi dobry, ciepły i bardzo tolerancyjny (w dobrym tego słowa znaczeniu).
    Podziękowali 1draconessa
  • Dokladnie. Terlikowski na zywo to naprawde pozytywne doswiadczenie i wbrew pozorom - szybko by odnalazl z mlodymi wspolny jezyk. Moglaby byc ciekawa dyskusja, zaprzepaszczono szanse.
    Podziękowali 2Malena Rejczel
  • Natomiast zgadzam sie, ze idealnie rekolekcje powinien  glosic duchowny, a nie swiecki.
  • @Elunia, nie muszą wszyscy go lubić. Katechizm tego nie nakazuje :p
    Podziękowali 1draconessa
  • @Malena a jak sie to ma do tematu?
  • edytowano kwietnia 2017
    @malagala , chodziło mi o to, że chyba młodzież kierowała się głównie emocjami i uprzedzeniami, a miała je bez powodu. Smutne to dla mnie, że słuchają byle czego, a dobrego człowieka nie chcą nawet wysłuchać.
    A ks. Kaczkowskiego podziwiam i lubię czytać jeszcze bardziej.
    Za dygresję przepraszam :)
    Podziękowali 1draconessa
  • @Tola ale to nie chodzi o czyjeś zdanie albo ze ktos się boi dyskusji. Terlikowski jest osoba publiczną i prywatnie moze być super gościem na poziomie itd. ale wizerunek medialny ma kompletnie nieprzystający do pogadanek z młodzieżą z tego liceum. On robi jakas robotę Kosciolowi, można sie spierać czy dobra, ale to nie jest facet,do którego lgnie młodzież i tyle
  • Moim zdaniem, ktos te mlodziez podkrecil. Wystarczy, ze mala grupka agitatorow zacznie krzyczec i zbierac podpisy - a ze mlodziez najczesciej jest w tym wieku latwo sterowalna i  i idzie za grupa, to jesli nei znalazl sie ktos, kto sie odwaznie danej akcji przeciwstawil - mamy wynik taki, jak mamy. Zapewne czesc z nich nawet nei wiedziala, przeciw komu i czemu protestowala.
  • Zreszta jakiej dyskusji, po jednej stronie młodzież, ok, duzo ich i bystre dzieciaki, ale po drugiej wtszczekany dziennikarz, który niejedna batalie słowną przeszedł, nieraz obsmial oponenta itd. i z calym szacunkiem jego odbior medialny nie jest taki, ze facet chce w ogole dyskutowac
    Podziękowali 1draconessa
  • i dlaetgo mogloby byc ciekawie. Dla obydwu stron.

  • Nie zgodzę sie, ze poszli za tłumem, jakos to musi jednak poglądom młodzieży odpowiadać. Ja akurat znam stamtąd sporo absolwentów, wiele osób z harcerstwa, wiele wierzących, w ogóle sensowni ludzie, zaangażowani społecznie, kulturalni. Czy "lewactwo" to nie wiem - ale nie byly to osoby, które w wieku nastoletnim podpisywały byle co, bo jakiś agitator cos powiedzial.
    Podziękowali 1beatak
  • No tak, ale tez i nie wiemy, jaki procent uczniow de facto podpisal ow protest - mam na mysli, ze nawet niekoniecznie musiala byc to wiekszosc. :) I juz wyszlo, ze niby wielki , uczniowski protest - a jak sie jeszcze odpowiednie media poinformuje, to rozdmuchaja sprawe do rozmiarow egipskiej piramidy:)
    Podziękowali 2persa Rejczel
  • Draconessa 
    zaczekaj, za chwile bedziesz miała nastolatka w domu, zobaczysz wtedy czy każdym nastolatkiem da sie sterować i czy bezwiednie leci za stadem ;)

    zyjemy w dobie internetu.
    nawet jeśli ktos sie nie zetknął  z TT, to nie jest problem wygooglac przed podpisaniem kim jest, jakie ma poglądy, o czym bedzie pogadanka.

    nie róbmy z nastolatków tępych stworzeń, ktore to nie maja prawa miec własnego zdania, i ślepo lecą za tłumem 
  • @Malena no moim zdaniem nie bez powodu, i o to sie rozchodzi :) prywatnie czlowieka nie znam, ale jego wizerunek (ktory sam zbudowal) jest jaki jest. Chodzi w tym wszystkim o zbawienie tej mlodziesy - niech wysla kogos, kto nie ma takiego bagazu.
    Podziękowali 2draconessa Malena
  • Ale czasem moga leciec za popularnoscia:) mam nadzieje, ze  moj bedzie mial rogata dusze i nie bedzie dal sie sterowac tlumowi :) Zreszta i wtym przypadku, jak pisalam powyzej, tlumu nie musialo byc. Byc moze wystarczylo kilku krzykaczy :D
    Podziękowali 3malagala Malena persa
  • @draconessa jako dyskusja - ok. Ale skoro to maja byc rekolekcje, to jednak potrzeba jakiegoś autorytetu. Pan TT widac nie ma go wśród młodzieży. Dlatego tez dobry jest duchowny, bo on ma autorytet z automatu. O ile nie jest to o. Rydzyk (pisze o tej konkretnej szkole) ;)
    Podziękowali 2draconessa Subiektywna
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.