Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Spis powszechny - akcja: pytanie o wyznanie

2»

Komentarz

  • KKK 935 Chrystus posyła swoich Apostołów i ich następców, aby głosili wiarę i rozszerzali Jego Królestwo. Daje im udział w swoim posłaniu. Otrzymują oni od Niego władzę działania w Jego Osobie.

    KKK 938 Biskupi, ustanowieni przez Ducha Świętego, są następcami Apostołów; każdy z nich jest "widzialnym źródłem i fundamentem jedności w swoim Kościele partykularnym".

    KKK 939 Biskupi przy pomocy prezbiterów, swoich współpracowników, i diakonów pełnią misję autentycznego nauczania wiary, sprawowania kultu Bożego, przede wszystkim Eucharystii, i rządzenia Kościołem jako prawdziwi pasterze. Do ich funkcji należy także troska o wszystkie Kościoły, razem z papieżem i pod jego zwierzchnictwem.
  • edytowano marzec 2021
    Dudus powiedział(a):

    Ja podniosę moje pytanie, bo nikt się nie wypowiedział, a właśnie to domniemanie niepowszechności spowodowało, że poruszyłam tu temat spisu.

    Czy rzeczywiście spis jest tak powszechny i obowiązkowy pod rygorem kar?

    Czy faktycznie wszyscy uczestniczyliście w nim w poprzednich latach? (edit: są co 10 lat a więc wszyscy powinniśmy ich już klika przeżyć)


    Ja kojarzę, że 10 lat się temu spisywaliśmy - ale wtedy już też był w formie internetowej i tylko do nielicznych chodzili rachmistrze albo dzwonili. O karach nic nie wiedziałam.Pamiętam, że ten formularz był stosunkowo krótki.
    Podziękowali 1Dudus
  • Wanda powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    ja, mimo że nie jestem  nawet alekatolikiem, zaznaczę wiarę rzymskokatolicką, ze względu na wagę tej tradycji w życiu społecznym;
    ciężko znaleźć coś równie ważnego
    Ale to bez sensu. Przeciez pytanie nie brzmi "które wyznanie jest najwazniejsze w zyciu społecznym?"
    a jest takie pytanie?
  • Te odpowiedzi mogą mieć w przyszłości wpływ na chociażby obecność krzyża w przestrzeni publicznej, jeśli ktoś chce byśmy pozostali dłużej pod wpływem kultury chrześcijańskiej,  to może zaznaczyć wiarę,  właśnie z sympatii do wierzących. To nie jest kwestia sakramentu, że muszę szczerze wyznać,  czy wierzę. 
    Podziękowali 3Pioszo54 Elf77 Bagata
  • Zuzapola powiedział(a):
    Te odpowiedzi mogą mieć w przyszłości wpływ na chociażby obecność krzyża w przestrzeni publicznej, jeśli ktoś chce byśmy pozostali dłużej pod wpływem kultury chrześcijańskiej,  to może zaznaczyć wiarę,  właśnie z sympatii do wierzących. To nie jest kwestia sakramentu, że muszę szczerze wyznać,  czy wierzę. 
    Serio?
    Z sympatii do wierzących zaznaczyć wiarę?
    To może można też i z sympatii do wyznawcow innej wiary zaznaczyć inna wiarę? 
    Podziękowali 1persa
  • kociara powiedział(a):
    Zuzapola powiedział(a):
    Te odpowiedzi mogą mieć w przyszłości wpływ na chociażby obecność krzyża w przestrzeni publicznej, jeśli ktoś chce byśmy pozostali dłużej pod wpływem kultury chrześcijańskiej,  to może zaznaczyć wiarę,  właśnie z sympatii do wierzących. To nie jest kwestia sakramentu, że muszę szczerze wyznać,  czy wierzę. 
    Serio?
    Z sympatii do wierzących zaznaczyć wiarę?
    To może można też i z sympatii do wyznawcow innej wiary zaznaczyć inna wiarę? 
    jasne :)

  • Maciek_bs powiedział(a):
    KKK 935 Chrystus posyła swoich Apostołów i ich następców, aby głosili wiarę i rozszerzali Jego Królestwo. Daje im udział w swoim posłaniu. Otrzymują oni od Niego władzę działania w Jego Osobie.

    KKK 938 Biskupi, ustanowieni przez Ducha Świętego, są następcami Apostołów; każdy z nich jest "widzialnym źródłem i fundamentem jedności w swoim Kościele partykularnym".

    KKK 939 Biskupi przy pomocy prezbiterów, swoich współpracowników, i diakonów pełnią misję autentycznego nauczania wiary, sprawowania kultu Bożego, przede wszystkim Eucharystii, i rządzenia Kościołem jako prawdziwi pasterze. Do ich funkcji należy także troska o wszystkie Kościoły, razem z papieżem i pod jego zwierzchnictwem.
    To prorokuję im mnóstwo roboty w głoszeniu wiary i nauczaniu, jak się skapną, że katolików mają w kraju połowę mniej, niż myśleli. 
    Podziękowali 2E.milia Izka
  • Myślę, że wiedzą ilu mają, widać ile ludzi chodzi regularnie do kościoła...
  • Zuzapola powiedział(a):
    Myślę, że wiedzą ilu mają, widać ile ludzi chodzi regularnie do kościoła...
    Myślę że oj nie. Postpandemicznie się może okazać coś innego. 
  • Mówisz, że będzie mniej niż teraz? U nas prawie wróciło do nędznego poziomu sprzed pandemii, ale to najmniej religijny region Polski. zapomniałam o pełnych kościołach na południu, tu już od dawna pusto.
    Podziękowali 1E.milia
  • Zuzapola powiedział(a):
    Mówisz, że będzie mniej niż teraz? U nas prawie wróciło do nędznego poziomu sprzed pandemii, ale to najmniej religijny region Polski. zapomniałam o pełnych kościołach na południu, tu już od dawna pusto.
    No u nas - mocne poludnie, Podbeskidzie - pustawiej. Widać. 
    Podziękowali 1Zuzapola
  • U nas ludzie wrócili. Po długim okresie, kiedy było mocno pustawo, znowu niekoniecznie jest gdzie usiąść w niedzielę. 
  • tam gdzie nie muszę nie podaję w ogóle informacji  lub nieiprawdziwą. Służy ona jedynie do inwigilacji więc po co ?
  • matuleczka powiedział(a):
    E.milia powiedział(a):
    matuleczka powiedział(a):
    A ten spis jest obowiązkowy czy dobrowolny, że obraz społeczeństwa zależy kto zostanie zmobilizowany?
    https://spis.gov.pl/o-obowiazku-spisowym/
    I moje pytanie o sens mobilizacji kogokolwiek wynika właśnie z tego, że spis jest obowiązkowy, a nie dobrowolny.

    Od czasów starej ery, spis był obowiązkowy:

    1 W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta1, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. 2 Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz2. 3 Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. 4 Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, 5 żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
    (Łk 2: 1-5)
    Podziękowali 1ewaklara
  • edytowano sierpień 2021
    Jeśli ktoś byłby zainteresowany spisem u mnie, to ostatnio odblokowano rejonizację i mogę spisac na telefon każdego kto podlegq spisowi. Możecie podać nr telefonu na priv.
    Podziękowali 1Joanna36
  • Zostały ostatnie dwa dni na spisanie się.  Moge pomóc, poproszę tylko nr telefonu na priv . Obiecuję nie wydziwiać na liczbę dzieci i inne skomplikowane sytuacje.  :-)
  • jan_u powiedział(a):
    Zostały ostatnie dwa dni na spisanie się.  Moge pomóc, poproszę tylko nr telefonu na priv . Obiecuję nie wydziwiać na liczbę dzieci i inne skomplikowane sytuacje.  :-)
    Jak sprawdzić czy spis zakończony ok?
    maz dziś robił spis i mnie i syna wpisał. 
    Na koniec komunikat czy ok, kliknął tak. 
    Jak się wpisuje jego pesel to wychodzi „spis zakończony”

    Czy to znaczy, ze z automatu spisał również nas -syna i mnie, czy jednak musimy jeszcze osobno się spisać?
    nie mamy - nikt- ani mąż ani my, żadnego potwierdzenia na mailu. 
  • hipolit powiedział(a):
    jan_u powiedział(a):
    Zostały ostatnie dwa dni na spisanie się.  Moge pomóc, poproszę tylko nr telefonu na priv . Obiecuję nie wydziwiać na liczbę dzieci i inne skomplikowane sytuacje.  :-)
    Jak sprawdzić czy spis zakończony ok?
    maz dziś robił spis i mnie i syna wpisał. 
    Na koniec komunikat czy ok, kliknął tak. 
    Jak się wpisuje jego pesel to wychodzi „spis zakończony”

    Czy to znaczy, ze z automatu spisał również nas -syna i mnie, czy jednak musimy jeszcze osobno się spisać?
    nie mamy - nikt- ani mąż ani my, żadnego potwierdzenia na mailu. 
    Tak, jeśli Was dodał prawidłowo (w sensie imię nazwisko PESEL) i wszystkie pozostałe pytania, jakie się przy Was pojawiły w formularzu (jest tak skonstruowany, że nie da się ominąć pytania), to dopełniliście obowiązku spisowego. 
    A spróbuj się zalogować - wpisz swój PESEL i wtedy będziesz miała pewność, bo też się powinno pojawić, że już się spisałaś.
    Podziękowali 1hipolit
  • Nie jestem pewien jak w ogólnym.  Ja mam w aplikacji po PESELu,  że podany pesel został już spisany.
  • @Kajla w spisie raczej radykalnej zmiany nie będzie. Za 10 lat być może. Natomiast wyniki są publikowane ze sporym opóźnieniem, chociaż i tak szybciej niż bywało,  bo jest wszystko elektronicznie.
  • Dudus powiedział(a):

    Oczywiście, że nie zależy mi na zawyżonych wynikach. Tyle, że w żadną stronę.

    Moim zdaniem będzie to miało miejsce w drugą stronę, bo do spisu mobilizowani są bardzo aktywni internetowo ludzie w mediach społecznościowych. Ja ciągle spotykam na tablicach moich znajomych udostępnienia strony fb tej inicjatywy, więc pomyślałam, że ja tez udostępnię to w innym gronie.  Tak, by powszechność spisu naprawdę miała szansę wystąpić.

    A czy to nie jest obowiązkowe?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.