Agencja Reutera donosi o ewakuacji żołnierzy z terenu Azowstalu - "ostatniej twierdzy Mariupola". Według jednego ze świadków na teren fabryki miało wjechać 12 autobusów, którymi miano wywieźć około 40 rannych osób.
W tunelach pod Azowstalem, według relacji, miało znajdować się około 600 wojskowych.
"Ukraina wymieni rannych żołnierzy z oblężonej huty Azowstal w Mariupolu na rosyjskich jeńców wojennych. Szczegóły operacji przedstawi w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski" - podaje na Twitterze Wiktor Kowalenko.
To nie jest łatwy dzień. Ale ten dzień, jak każdy inny, poświęcony jest dbaniu o bezpieczeństwo naszego kraju i naszych ludzi - powiedział w nowym nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Mamy nadzieję, że uda nam się uratować życie naszych chłopaków. Chcę podkreślić: ukraińscy bohaterowie potrzebują Ukrainy żywej. To nasza zasada - dodał polityk.
Ukraińscy żołnierze, ewakuowani z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, przybyli w poniedziałek wieczorem do Nowoazowska, który jest obecnie pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów - poinformował Reuter powołując się na świadków.
Według świadków żołnierze zostali przywiezieni pięcioma autobusami i transporterem opancerzonym piechoty. Część z nich wyniesiono na noszach i przetransportowano do szpitala.
Garnizon Mariupol wykonał postawione przed nim zadanie bojowe. Naczelne Dowództwo Wojskowe nakazało dowódcom jednostek stacjonujących w Azowstalu ratowanie życia personelu. Trwa akcja ratowania obrońców Ukrainy zablokowanych na terenie zakładu - podał Sztab Generalny Zbrojnych Sił Ukrainy.
Nie jest jasne, ilu żołnierzy było w autobusach. Według wiceminister obrony Maljar pozostali trafili do innych miejscowości. Ocenia się, że Azowstalu broniło ok. 600 żołnierzy pułku Azow.
Obrońcy Mariupola, miasta portowego na południowym wschodzie Ukrainy, bronili się przed nacierającymi rosyjskimi agresorami przez 82 dni, umożliwiając wojskom ukraińskim na przygotowanie się do obrony. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.
Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział sprzeciw Turcji wobec planu poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Wieczorem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odbył rozmowę w tej kwestii z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu. "Turcja jest jest cenionym sojusznikiem, więc należy omówić wszelkie kwestie dot. bezpieczeństwa. Musimy stać razem w tym historycznym momencie" - przekazał krótko szef Sojuszu.
Co najmniej 300 bojowników Azowa poddaje się Rosjanom w fabryce Azovstal, kończąc długie oblężenie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „mamy nadzieję ocalić życie naszych chłopców”. „Chcę podkreślić: Ukraina potrzebuje żywych ukraińskich bohaterów. To nasza zasada” – powiedział w oświadczeniu wideo.
Serię 8-10 głośnych eksplozji w krótkim czasie słyszeli w nocy mieszkańcy Lwowa. Wstępnie nie odnotowano ofiar.
Dziennikarze AP widzieli też jasną poświatę towarzyszącą wybuchom, która rozświetliła nocne niebo po zachodniej stronie miasta. Później czuć było zapach spalenizny.
Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozytskij napisał na Telegramie, że "według wstępnych informacji, obrona przeciwlotnicza zadziałała". Z kolei mer Lwowa Andrij Sadowy przekazał, że nie ma potwierdzonych informacji o ataku rakietowym.
Nexta informuje, że zdaniem ukraińskich mediów był to największy atak na Lwów od początku wojny.
Victor Orban obiecał kierować swój kraj z dala od „samobójczych fal” Zachodu
Premier Węgier Viktor Orban w przemówieniu do prawodawców oskarżył Brukselę o nadużycia władzy, a także zobowiązał się do przeciwstawienia się unijnemu programowi „ szaleństwa płci i liberalnej Europy”.
W poniedziałek Orbán złożył przysięgę po tym, jak w kwietniu został wybrany na czwartą kadencję z rzędu. Premier, jak zwykle, nie szczędził ostrych wypowiedzi w przemówieniu do parlamentu.
„Bruksela codziennie nadużywa swojej władzy i chce narzucać nam rzeczy, których nie chcemy ” – powiedział premier.
Zdaniem Orbána przywództwo UE dąży do ograniczenia suwerenności państw członkowskich i budowy „Stanów Zjednoczonych Europy”.
„ Narasta alienacja kulturowa między Europą Zachodnią i Wschodnią ” – twierdził Orban.
Przekonywał jednak, że w interesie Węgier leży pozostanie w Unii Europejskiej, tak długo, jak może pozostać „ niepodległym i wolnym krajem”. ”
„ Nie jesteśmy członkami Unii Europejskiej, bo jest taka, jaka jest, ale taka, jaka może być ” – wyjaśnił.
Przewidując, że obecna dekada będzie „ epoką zagrożenia ”, pełną niepewności, z wojnami, epidemiami i potencjalnie zwiększoną imigracją, Orban obiecał stawić opór wszelkim próbom Zachodu, by zaangażować Węgry w tak zwane „ fale samobójcze”. ”
„Obraz nadchodzącej dekady wojny obejmuje także fale samobójcze świata zachodniego ” – powiedział Orban. Jako przykłady takich „ fal samobójczych ” przytoczył uzupełnianie niewystarczającej liczby chrześcijańskich dzieci poprzez napływ migrantów, a także „ program szaleństwa płci i liberalnej Europy. ”
Około 16 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy wpadło do „kotła” pod Siewierodonieckiem i Lisiczanskiem
Ponad 15 000 ukraińskich żołnierzy i najemników znajduje się w „kotle” w pobliżu Siewierodoniecka i Lisiczańska w Ługańskiej Republice Ludowej – powiedział w Kanale Pierwszym Witalij Kisielew, wiceminister spraw wewnętrznych LPR.
Celem pocisku wystrzelonego na obwód lwowski był obiekt wojskowy w rejonie jaworowskim. Nikt nie zginął. Siły obrony przeciwlotniczej poinformowały o uszkodzeniach infrastruktury kolejowej. Obrona strąciła trzy rosyjskie pociski manewrujące - podsumowując przebieg minionej nocy Ukraińska Prawda.
1
15 min. temu (12:14)
Rosjanie ostrzelali w nocy pociskami rakietowymi obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim; od ostrzałów ucierpiały obwody czernihowski i sumski, w obwodach donieckim i ługańskim ataki spowodowały ofiary i znaczne zniszczenia - informuje Ukraińska Prawda.
Europejska opinia publiczna nie chce dostrzegać problemów ukraińskiego przemysłu jądrowego. Skąpe informacje na ich temat pojawiają się w mediach zachodnich bodaj tylko w związku z aktywnością armii rosyjskiej w pobliżu elektrowni w Czernobylu i Zaporożu. Tymczasem katastrofa w którejkolwiek z ukraińskich elektrowni atomowych pociągnęłaby za sobą nieodwracalne skutki dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak by wyciągnąć odpowiednie wnioski polski czytelnik powinien znać tło i historyczny kontekst rozwoju energetyki atomowej naszego wschodniego sąsiada.
Współczesny ukraiński przemysł jądrowy znajduje się całkowicie w strefie wpływów USA. Era sowieckiego pokojowego atomu odeszła w niepamięć. Kijowskie plany, by całkowicie przeorientować energetykę jądrową wg amerykańskich standardów są oczywiście zrozumiałe, jednak wypadałoby chociaż mieć nadzieję, że transformacja jest dokonywana z zachowaniem elementarnych standardów bezpieczeństwa, a z tym, jak wiemy, na Ukrainie bywa różnie. Poniżej krótki przegląd sytuacji kryzysowych w ukraińskich elektrowniach, ograniczony wyłącznie do upublicznionych faktów:
2018 – wyłączono główną pompę obiegową w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w Mikołajewie;
2018 – wyłączono drugi blok Rowieńskiej Elektrowni Jądrowej Równe w związku z przerwą w dostawie prądu do systemu sterowania zabezpieczenia reaktora;
2019 – w wyniku serii awarii wyłączono dwa bloki Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej (pierwszy w kwietniu, drugi we wrześniu).
2021 – w marcu z powodu awarii układów pomocniczych generatora pilnie zamknięto dwa bloki Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.
Według stanu z kwietnia 2022 r. na 15 bloków energetycznych wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie pracuje tylko siedem reaktorów (trzy w Równem, dwa w Południowoukraińskiej EJ i dwa w kontrolowanej przez Rosję Zaporoskiej EJ).
Aby zrozumieć chorobę dręczącą ukraińską energetykę jądrową trzeba przyjrzeć się najnowszej historii. W 1994 r. Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały protokół o wspólnym rozwoju przemysłu jądrowego, współpraca ta pozostała jednak na papierze. Z dwóch powodów: po pierwsze amerykańskie firmy nie miały doświadczenia w pracy z sowieckimi reaktorami, a po drugie na Ukrainie pracowali w tym czasie w dziedzinie jądrowej wysokiej klasy sowieccy specjaliści, którzy po prostu odmawiali współpracy z Amerykanami, obawiając się pojawienia się zagrożeń dla bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.
Amerykańskie paliwo i sowiecka technologia, czyli przepis na katastrofę
Wszystko zmieniło się w 2014 roku, kiedy Kijów, zrywając wszelkie stosunki z Moskwą, podpisał umowę z amerykańską firmą WESTINGHOUSE ELECTRIC na dostawy paliwa jądrowego do 2020 roku. Do transakcji doszło, pomimo że w 2012 roku w południowo-ukraińskiej elektrowni jądrowej odnotowano poważne odchylenia w działaniu systemów paliwowych WESTINGHOUSE ELECTRIC. Faktem jest, że Amerykanie już wtedy próbowali wejść na rynek ukraiński, ale po tych pierwszych niepowodzeniach ogłosili, że nie planują dostosowania produkcji paliwa jądrowego do standardów ukraińskich reaktorów chłodzonych wodą (WWER). W 2017 r. WESTINGHOUSE ELECTRIC złożyło wniosek o upadłość, jednak bez zaprzestania współpracy z Kijowem, co wielu ekspertów odebrało jako próbę rozwiązania przez amerykańską firmę swoich problemów finansowych kosztem Ukraińców, oczywiście przy całkowitym pominięciu kwestii bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego Ukrainy. Zwłaszcza, że już w sierpniu 2021 roku WESTINGHOUSE ELECTRIC podpisał memorandum z ukraińskim ENERGOATOMEM w sprawie budowy nowego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej o wartości 30 mld USD.
Teraz, gdy na Ukrainie trwa wojna, WESTINGHOUSE ELECTRIC pozycjonuje się jako skuteczne narzędzie zapewnienia bezpieczeństwa użycia pokojowego atomu w obliczu rosyjskiej agresji. Jednak uznani światowi eksperci w dziedzinie energetyki jądrowej od kilku lat ostrzegają Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że amerykańskie paliwo jądrowe dostarczane przez Westinghouse Electric może działać na reaktorach typu WWER tylko wtedy, gdy udział paliwa produkowanego przez Stany Zjednoczone będzie niewielki w stosunku do rosyjskiego. W przeciwnym razie ukraińskie reaktory czekają poważne awarie, jeśli nie coś gorszego.
Co, gorsza wielu ekspertów nie wyklucza, że rosyjskie działania wojskowe na Ukrainie skłonią Pentagon do stworzenia na tym terytorium poligonu doświadczalnego dla amerykańskich technologii nuklearnych. Szczególnie elektrownie jądrowe są potencjalnym obiektem prowokacji, a więc i docelowo kolosalnych w skutkach katastrof. Ukraiński kryzys jądrowy powinien być więc dziś szczególnie monitorowny. Europa nie przetrwa drugiego Czarnobyla.
Doniesienia Pentagonu o rosyjskich siłach działających na Ukrainie świadczą o tym, że wspólnota zachodnia nie wypracowała jednolitego stanowiska informacyjnego na temat oceny zaangażowania i potencjału agresora. Zapytany wprost o sprzeczności z danymi publikowanymi przez wywiad brytyjski (linia Londynu jest najbardziej zbieżna z przekazami Kijowa) – m.in. niedawnym komunikatem o utracie przez najeźdźców trzeciej części potencjału lądowego – urzędnik Departamentu Obrony oświadczył, że wywiad USA nie dysponuje takimi danymi. Szczególne dysproporcje dotyczą kwestii oceny zaangażowania rosyjskiego lotnictwa. Według Ukraińców ma ono wykonywać 38–65 samolotolotów na dobę, a według Amerykanów – 250. Ci ostatni zaznaczają, że maszyny agresora przebywają w kontrolowanej przez Ukraińców przestrzeni powietrznej krótko, wyłącznie na czas wykonania zadania (dowództwo ukraińskie twierdzi, że piloci nie wchodzą w nią w obawie przed zestrzeleniem). Względna zgodność panuje odnośnie do postępów rosyjskiej ofensywy, które pozostają niewielkie. Z przekazu Pentagonu wynika jednak, że rejony najcięższych starć nie są tożsame z rejonami skupienia największych sił agresora (nieangażowanie w walki części sił rosyjskich na Ukrainie potwierdzają źródła lokalne). Amerykanie podkreślają także odzyskanie przez obrońców kontroli nad częścią miejscowości pomiędzy Charkowem i granicą FR.
Agencja Reutera donosi o ewakuacji żołnierzy z terenu Azowstalu - "ostatniej twierdzy Mariupola". Według jednego ze świadków na teren fabryki miało wjechać 12 autobusów, którymi miano wywieźć około 40 rannych osób.
Jednak bojownicy zdolni do walki nie poddadzą się, będą nadal stawiali opór najeźdźcy.
***
(...) chodzi o ewakuację najciężej rannych obrońców do szpitali na terenie separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.
Sztab generalny ukraińskiej armii potwierdził, że dowódcy ukraińskich oddziałów, broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu, otrzymali rozkaz ratowania życia swoich żołnierzy. W komunikacie poinformowano, że 53 ciężko rannych żołnierzy zostanie przewiezionych do szpitala w mieście Nowoazowsk (kontrolowanym przez separatystów z DRL). 211 żołnierzy ewakuowano korytarzem humanitarnym do miejscowości Ołenywka. Następnie, dzięki procedurze wymiany, mają trafić na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie.
Ukraińskie służby specjalne przechwyciły kolejne rozmowy rosyjskich żołnierzy. – Okupanci boją się nowych dostaw zagranicznej broni na Ukrainę i zazdroszczą Bayraktarów oraz innego uzbrojenia dostarczanego siłom ukraińskim przez zachodnie państwa – twierdzi SBU. Rosjanie wspomnieli też czołgach przekazanych Ukraińcom z Polski.
Uderzenie na batalion, który próbował przeprawić się przez rzekę Doniec w obwodzie ługańskim, było jednym z najbardziej dotkliwych dla rosyjskiej armii od początku inwazji. Według szacunków „New York Timesa” zginęło tam lub zostało rannych prawie 500 żołnierzy; Ukraińcy zniszczyli około 80 jednostek sprzętu okupantów. To dla Kremla gorsza strata niż zatopienie krążownika Moskwa
Komentarz
Media: Ewakuacja żołnierzy z Azowstalu
"Ukraina wymieni rannych żołnierzy z oblężonej huty Azowstal w Mariupolu na rosyjskich jeńców wojennych. Szczegóły operacji przedstawi w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski" - podaje na Twitterze Wiktor Kowalenko.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Według świadków żołnierze zostali przywiezieni pięcioma autobusami i transporterem opancerzonym piechoty. Część z nich wyniesiono na noszach i przetransportowano do szpitala.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Obrońcy Mariupola, miasta portowego na południowym wschodzie Ukrainy, bronili się przed nacierającymi rosyjskimi agresorami przez 82 dni, umożliwiając wojskom ukraińskim na przygotowanie się do obrony. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
"Przyjaciele mówią, że nigdy nie było tak głośno. To jest zachodnia Ukraina. Bardzo blisko Polski" - pisze Vasylenko na Twitterze.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
https://ria.ru/20220516/nato-1788896355.html
Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział sprzeciw Turcji wobec planu poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Wieczorem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odbył rozmowę w tej kwestii z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu. "Turcja jest jest cenionym sojusznikiem, więc należy omówić wszelkie kwestie dot. bezpieczeństwa. Musimy stać razem w tym historycznym momencie" - przekazał krótko szef Sojuszu.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-82-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2383,akt,170054#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „mamy nadzieję ocalić życie naszych chłopców”. „Chcę podkreślić: Ukraina potrzebuje żywych ukraińskich bohaterów. To nasza zasada” – powiedział w oświadczeniu wideo.
https://www.zerohedge.com/military/least-300-azov-fighters-surrender-russians-azovstal-plant-ending-lengthy-siege
https://www.zerohedge.com/geopolitical/reuters-mocked-ukraine-war-photo-showing-troops-fighting-withpaintball-guns
Nocna seria eksplozji we Lwowie
Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozytskij napisał na Telegramie, że "według wstępnych informacji, obrona przeciwlotnicza zadziałała". Z kolei mer Lwowa Andrij Sadowy przekazał, że nie ma potwierdzonych informacji o ataku rakietowym.
Nexta informuje, że zdaniem ukraińskich mediów był to największy atak na Lwów od początku wojny.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-83-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2387,akt,170520,mHash,c44d54c15d9365db25b353b438402adc#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
https://ria.ru/20220517/podderzhka-1788923880.html
Premier Węgier oskarża UE o nadużycia władzy
Premier Węgier Viktor Orban w przemówieniu do prawodawców oskarżył Brukselę o nadużycia władzy, a także zobowiązał się do przeciwstawienia się unijnemu programowi „ szaleństwa płci i liberalnej Europy”.
W poniedziałek Orbán złożył przysięgę po tym, jak w kwietniu został wybrany na czwartą kadencję z rzędu. Premier, jak zwykle, nie szczędził ostrych wypowiedzi w przemówieniu do parlamentu.
„Bruksela codziennie nadużywa swojej władzy i chce narzucać nam rzeczy, których nie chcemy ” – powiedział premier.
Zdaniem Orbána przywództwo UE dąży do ograniczenia suwerenności państw członkowskich i budowy „Stanów Zjednoczonych Europy”.
„ Narasta alienacja kulturowa między Europą Zachodnią i Wschodnią ” – twierdził Orban.
Przekonywał jednak, że w interesie Węgier leży pozostanie w Unii Europejskiej, tak długo, jak może pozostać „ niepodległym i wolnym krajem”. ”
„ Nie jesteśmy członkami Unii Europejskiej, bo jest taka, jaka jest, ale taka, jaka może być ” – wyjaśnił.
Przewidując, że obecna dekada będzie „ epoką zagrożenia ”, pełną niepewności, z wojnami, epidemiami i potencjalnie zwiększoną imigracją, Orban obiecał stawić opór wszelkim próbom Zachodu, by zaangażować Węgry w tak zwane „ fale samobójcze”. ”
„Obraz nadchodzącej dekady wojny obejmuje także fale samobójcze świata zachodniego ” – powiedział Orban. Jako przykłady takich „ fal samobójczych ” przytoczył uzupełnianie niewystarczającej liczby chrześcijańskich dzieci poprzez napływ migrantów, a także „ program szaleństwa płci i liberalnej Europy. ”
https://www.rt.com/news/555581-orban-eu-accuses-abuse/
https://www.rt.com/russia/555591-azovstal-captives-surrender-ukraine/
Ponad 15 000 ukraińskich żołnierzy i najemników znajduje się w „kotle” w pobliżu Siewierodoniecka i Lisiczańska w Ługańskiej Republice Ludowej – powiedział w Kanale Pierwszym Witalij Kisielew, wiceminister spraw wewnętrznych LPR.
https://ria.ru/20220517/kotel-1788968891.html
https://ria.ru/20220312/karta-1777737018.html?in=t
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-83-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2387,akt,171031#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-83-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2387,akt,171031#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
https://videon.img.ria.ru/Out/Flv/20220517/2022_05_17_azovsta16x9_cw2deka5.pei.mp4
https://ria.ru/20220517/azovstal-1788977902.html
https://ria.ru/20220517/kalibry-1788982979.html
Konecka: Europa nie przetrwa drugiego Czernobyla
Europejska opinia publiczna nie chce dostrzegać problemów ukraińskiego przemysłu jądrowego. Skąpe informacje na ich temat pojawiają się w mediach zachodnich bodaj tylko w związku z aktywnością armii rosyjskiej w pobliżu elektrowni w Czernobylu i Zaporożu. Tymczasem katastrofa w którejkolwiek z ukraińskich elektrowni atomowych pociągnęłaby za sobą nieodwracalne skutki dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak by wyciągnąć odpowiednie wnioski polski czytelnik powinien znać tło i historyczny kontekst rozwoju energetyki atomowej naszego wschodniego sąsiada.
Współczesny ukraiński przemysł jądrowy znajduje się całkowicie w strefie wpływów USA. Era sowieckiego pokojowego atomu odeszła w niepamięć. Kijowskie plany, by całkowicie przeorientować energetykę jądrową wg amerykańskich standardów są oczywiście zrozumiałe, jednak wypadałoby chociaż mieć nadzieję, że transformacja jest dokonywana z zachowaniem elementarnych standardów bezpieczeństwa, a z tym, jak wiemy, na Ukrainie bywa różnie. Poniżej krótki przegląd sytuacji kryzysowych w ukraińskich elektrowniach, ograniczony wyłącznie do upublicznionych faktów:
Według stanu z kwietnia 2022 r. na 15 bloków energetycznych wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie pracuje tylko siedem reaktorów (trzy w Równem, dwa w Południowoukraińskiej EJ i dwa w kontrolowanej przez Rosję Zaporoskiej EJ).
Aby zrozumieć chorobę dręczącą ukraińską energetykę jądrową trzeba przyjrzeć się najnowszej historii. W 1994 r. Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały protokół o wspólnym rozwoju przemysłu jądrowego, współpraca ta pozostała jednak na papierze. Z dwóch powodów: po pierwsze amerykańskie firmy nie miały doświadczenia w pracy z sowieckimi reaktorami, a po drugie na Ukrainie pracowali w tym czasie w dziedzinie jądrowej wysokiej klasy sowieccy specjaliści, którzy po prostu odmawiali współpracy z Amerykanami, obawiając się pojawienia się zagrożeń dla bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.
Amerykańskie paliwo i sowiecka technologia, czyli przepis na katastrofę
Wszystko zmieniło się w 2014 roku, kiedy Kijów, zrywając wszelkie stosunki z Moskwą, podpisał umowę z amerykańską firmą WESTINGHOUSE ELECTRIC na dostawy paliwa jądrowego do 2020 roku. Do transakcji doszło, pomimo że w 2012 roku w południowo-ukraińskiej elektrowni jądrowej odnotowano poważne odchylenia w działaniu systemów paliwowych WESTINGHOUSE ELECTRIC. Faktem jest, że Amerykanie już wtedy próbowali wejść na rynek ukraiński, ale po tych pierwszych niepowodzeniach ogłosili, że nie planują dostosowania produkcji paliwa jądrowego do standardów ukraińskich reaktorów chłodzonych wodą (WWER). W 2017 r. WESTINGHOUSE ELECTRIC złożyło wniosek o upadłość, jednak bez zaprzestania współpracy z Kijowem, co wielu ekspertów odebrało jako próbę rozwiązania przez amerykańską firmę swoich problemów finansowych kosztem Ukraińców, oczywiście przy całkowitym pominięciu kwestii bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego Ukrainy. Zwłaszcza, że już w sierpniu 2021 roku WESTINGHOUSE ELECTRIC podpisał memorandum z ukraińskim ENERGOATOMEM w sprawie budowy nowego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej o wartości 30 mld USD.
Teraz, gdy na Ukrainie trwa wojna, WESTINGHOUSE ELECTRIC pozycjonuje się jako skuteczne narzędzie zapewnienia bezpieczeństwa użycia pokojowego atomu w obliczu rosyjskiej agresji. Jednak uznani światowi eksperci w dziedzinie energetyki jądrowej od kilku lat ostrzegają Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że amerykańskie paliwo jądrowe dostarczane przez Westinghouse Electric może działać na reaktorach typu WWER tylko wtedy, gdy udział paliwa produkowanego przez Stany Zjednoczone będzie niewielki w stosunku do rosyjskiego. W przeciwnym razie ukraińskie reaktory czekają poważne awarie, jeśli nie coś gorszego.
Co, gorsza wielu ekspertów nie wyklucza, że rosyjskie działania wojskowe na Ukrainie skłonią Pentagon do stworzenia na tym terytorium poligonu doświadczalnego dla amerykańskich technologii nuklearnych. Szczególnie elektrownie jądrowe są potencjalnym obiektem prowokacji, a więc i docelowo kolosalnych w skutkach katastrof. Ukraiński kryzys jądrowy powinien być więc dziś szczególnie monitorowny. Europa nie przetrwa drugiego Czarnobyla.
Linda Konecka
https://konserwatyzm.pl/konecka-europa-nie-przetrwa-drugiego-czernobyla/
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-83-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2387,akt,171312#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
- Doniesienia Pentagonu o rosyjskich siłach działających na Ukrainie świadczą o tym, że wspólnota zachodnia nie wypracowała jednolitego stanowiska informacyjnego na temat oceny zaangażowania i potencjału agresora. Zapytany wprost o sprzeczności z danymi publikowanymi przez wywiad brytyjski (linia Londynu jest najbardziej zbieżna z przekazami Kijowa) – m.in. niedawnym komunikatem o utracie przez najeźdźców trzeciej części potencjału lądowego – urzędnik Departamentu Obrony oświadczył, że wywiad USA nie dysponuje takimi danymi. Szczególne dysproporcje dotyczą kwestii oceny zaangażowania rosyjskiego lotnictwa. Według Ukraińców ma ono wykonywać 38–65 samolotolotów na dobę, a według Amerykanów – 250. Ci ostatni zaznaczają, że maszyny agresora przebywają w kontrolowanej przez Ukraińców przestrzeni powietrznej krótko, wyłącznie na czas wykonania zadania (dowództwo ukraińskie twierdzi, że piloci nie wchodzą w nią w obawie przed zestrzeleniem). Względna zgodność panuje odnośnie do postępów rosyjskiej ofensywy, które pozostają niewielkie. Z przekazu Pentagonu wynika jednak, że rejony najcięższych starć nie są tożsame z rejonami skupienia największych sił agresora (nieangażowanie w walki części sił rosyjskich na Ukrainie potwierdzają źródła lokalne). Amerykanie podkreślają także odzyskanie przez obrońców kontroli nad częścią miejscowości pomiędzy Charkowem i granicą FR.
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-05-17/atak-rosji-na-ukraine-stan-po-82-dniachJednak bojownicy zdolni do walki nie poddadzą się, będą nadal stawiali opór najeźdźcy.
***
(...) chodzi o ewakuację najciężej rannych obrońców do szpitali na terenie separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.
Sztab generalny ukraińskiej armii potwierdził, że dowódcy ukraińskich oddziałów, broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu, otrzymali rozkaz ratowania życia swoich żołnierzy. W komunikacie poinformowano, że 53 ciężko rannych żołnierzy zostanie przewiezionych do szpitala w mieście Nowoazowsk (kontrolowanym przez separatystów z DRL). 211 żołnierzy ewakuowano korytarzem humanitarnym do miejscowości Ołenywka. Następnie, dzięki procedurze wymiany, mają trafić na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie.
https://www.tvp.info/60212427/ranni-z-azowstalu-ewakuowani-na-tereny-okupowane-przez-rosjan
W Zakładach Azovstal przebywało 600 żołnierzy pułku Azov, więc wyraźnie widać, że opór będzie trwał.
https://www.tvp.info/60222663/czolgi-z-polski-na-ukrainie-sbu-podsluchala-rosjan-rozmawiali-o-t-72
Który to z komentujących tutaj panów przekonywał, że podczas współczesnej wojny czołgi nie są przydatne?
https://www.tvp.info/60200612/ukraincy-zgotowali-rosjanom-pieklo-gorsze-niz-zatopienie-moskwy-takiego-silnego-uderzenia-nie-bylo-od-poczatku-wojny
Oby tak dalej. SŁAWA UKRAINIE!!! BOHATEROM CHWAŁA!