Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kiedy wiek zgody?

2»

Komentarz

  • Tak, bo do 18 roku życia rodzice nie mają praw rodzicielskich. 
  • W Watykanie do 2013r granica było 12 lat 
  • joanna_1991 powiedział(a):
    Ja myślę, że pytanie jest źle postawione. Wiek zgody to w praktyce wiek, powyżej którego nie popełnia przestępstwa osoba podejmująca kontakty seksualne z nastolatkiem. Czyli wiek, kiedy prawnie człowiek może wyrazić ważną zgodę. To nie jest nabyte prawo do seksu, tylko ustąpienie prawnej ochrony.

    18 lat to mżonki. Nawet w USA (znaczna większość stanów ma wiek 16 lat), gdzie bywa taka granica, są odstępstwa związane z klauzulą bliskiego wieku i nie jest karana 19-letni(a) partner(ka) 17-latki(a). Cała Europa z wyjątkiem Irlandii to między 14 a 16.
    joanna_1991 powiedział(a):
    Część krajów ustala granicę na 18 lat, jeśli młodsza strona jest na pozycji zależności wobec drugiej. To mi się podoba.

    Uważam też, że sensowna byłaby zmiana w kontekście dużej różnicy wieku. Tj. jeśli ta różnica wynosi np. więcej niż 10 lat* dolną granicą staje się np. 18 lat. Mam na myśli sytuacje uwodzenia znacznie młodszych osób, z nieporównanie mniejszym doświadczeniem życiowym, przez ludzi mających nad nimi ogromną przewagę.

    * Tak orientacyjnie.
    Tu moim zdaniem jest problem natury faktycznej. Obecnie często trudno rozróżnić 15tke od 25ki czesto (makijaz, operację plastyczne i inne botoksy). No chyba, że zakładamy, że ustne zapewnienie o wieku noe wystarczy i ppwinnismy wszytskich legitymowac z dowodu. Istnieja przepisy o naklanianiu podstepem do czynnosci seksualnych (niezaleznie od wieku).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.