Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Sobór Trydencki: single są lepsi od małżonków

Znacie ten dogmat?

"Jeśli ktoś twierdzi, że stan małżeński należy wyżej cenić niż stan dziewictwa lub celibatu i że nie jest lepiej i szczęśliwiej pozostawać w dziewictwie lub celibacie niż być związanym węzłem małżeńskim - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych."

To Kanon 10, choć nie wiem, z której sesji. Powtórzył to Pius XII:

"Już Boski Zbawiciel obwieścił tę prawdę, powtórzoną przez Apostoła narodów; że dziewictwo i celibat niepomiernie wyżej stoją nad małżeństwo. Prawdę tę ustawicznie i jednomyślnie wyjaśnianą przez Ojców i Doktorów Kościoła na Soborze Trydenckim uroczyście ogłoszono jako dogmat."

Komentarz

  • O tym pisze Św. Paweł np. w 1 Kor. Nihil novi.
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • No cóż, kolejna okazja do wyzbywania się pychy :)
  • Bycie singlem nie oznacza życia w dziewictwie czy celibacie, także uważałbym z tytułową tezą. Tak właśnie wygląda technika manipulacji polegająca na półprawdzie.
  • Fakt, słowo "singiel" raczej z celibatem mi się nie kojarzy...
    Podziękowali 1Biznes Info
  • makodorzyk powiedział(a):
    Ale po Soborze Trydenckim był jeszcze Watykański Pierwszy i Watykański Drugi. Postanowienia z tego ostatniego nas katolików teraz obowiązują. Czy SVII podtrzymuje te z przed ponad 300stu lat i tak samo wartościuje, która z dróg życiowych celibat czy małżeństwo stoją wyżej?  Pytam, bo się nie znam  :)
    "Prawdę tę ustawicznie i jednomyślnie wyjaśnianą przez Ojców i Doktorów Kościoła na Soborze Trydenckim uroczyście ogłoszono jako dogmat."


    Dogmaty są niezmienne.
  • Z dogmatami się nie dyskutuje, ale można się cieszyć, że żyjemy w czasach po Soborze Watykańskim II, kiedy Kościół docenia małżeństwa. Jak ktoś chce poczuć, co nas ominęło, to niech się przejdzie do Tradycji. Tam się dowie, że główną wartością kobiety jest to, że może urodzić przyszłego księdza.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Zastanawiam się czy już zostałem heretykiem, czy może jakoś go uznam. Jest może gdzieś dostępny aktualny spis dogmatów?

    Myślałem że dogmaty to:
    1. Dogmat o Trójcy Świętej
    2. Dogmat o przeistoczeniu
    3. Dogmaty o czyśćcu i piekle
    4. Dogmat o grzechu pierworodnym
    5. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
    6. Dogmat o nieomylności papieża
    7. Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny
  • I SYNOD W BRADZE, 574 r

    Jeśli ktoś potępia małżeństwa ludzkie i ze wstrętem odnosi się do rodzenia potomstwa, jak mówili Manichejczyk i Pryscylian, ten niech będzie obłożony anatemą.

    Tyle dobrego.
    Podziękowali 1Klarcia
  • edytowano październik 2022
    Z Wikipedii jeszcze są:
    - o Bogurodzicy (rozumie się samo przez się, niewiedziałem że to dogmat)
    - o Bożym wcieleniu - Jezusie (oczywista oczywistość)

    I jeszcze bardzo zaniedbywany dogmat (nagle mnie olśniło - przypadek?  ;) )
    -obcowanie świętych

    edit: Znacie jeszcze jakieś?
  • @DaddyPig ale dlaczego Ci to przeszkadza? Ja dostałam od Boga powołanie do buzia żoną i matką i staram się je realizować najlepiej jak potrafię. Pamiętaj też o słowach”komu wiele dano od tego wiele wymagać się będzie” wiec powołanie do kapłaństwa/ zakonu jest tez związane z większymi wymaganiami.
  • To tak jak y zazdrościć bliźniemu łaski Bożej zamiast cieszyć się i czerpać „profity” z czyjegoś powołania np kapłańskiego.
  • Niebo jest i dla nich i dla Nas:)
    Podziękowali 1Klarcia
  • DaddyPig powiedział(a):
    Och nie, jest ich wiele więcej. Miłej lektury:

    http://jednoczmysie.pl/wp-content/uploads/2013/02/breviarium_-fidei.pdf
    No i błąd, bo doktryna to więcej niż dogmaty.
  • Pytanie było o dogmaty.
  • > ale dlaczego Ci to przeszkadza?

    Wiesz, bardzo szanuję kapłanów, patrzę na nich z podziwem, a czasem z zazdrością. Ale mam też trochę niedobrych wspomnień księży aroganckich i pyszałkowatych, patrzących na świeckich z góry spod biretu. Skoro Duch Święty miał ochotę taki dogmat ustanowić, to musi tak być. Ale po ludzku, wymuszanie szacunku siłą nie jest dobrym pomysłem.
    Podziękowali 1Klarcia
  • No cóż, takie gorsze powołanie mi się trafiło. 
  • A swoją drogą, to może podreślanie tej "lepszości" kapłaństwa by pomogło w nietraktowaniu księdza jako zawodu.
  • Z drugiej strony, lepiej żeby księdzem zostać z powołania, a nie pychy.
    Chęć bycia "lepszym" może się z tym wiązać.
    Podziękowali 1Joannna
  • Dla mnie traktowanie pyszałkowatych kapłanów jest mocno powiązane ze zrozumieniem czym jest pycha. Jeżeli kapłan instrumentalnie traktuje innych ludzi, to prawdopodobnie grzeszy dumą. Jeżeli w podobny sposób traktuje Boga, to prawdopodobnie grzeszy pychą. Te grzechy są ze sobą mocno powiązane, bo z tego jak się traktuje innych ludzi rzutuje na relacje z Bogiem. Duma/pycha takiego kapłana udziela się innym ludziom. Dlatego posłuszeństwo względem niego ma sens. 

    I dlatego aby poradzić sobie z pychą są śluby posłuszeństwa. Ślubuje się posłuszeństwo drugiemu człowiekowi. Nie powinno zakładać się że będzie on nieomylny, szlachetny, światły, współczujący itp. Wręcz przeciwnie. Powinien być egoistycznym debilem. Coś takiego jak często jest w firmach. Tylko bardzo trudno docenić takiego przełożonego i być mu posłusznym zgodnie z własną wolą. Jest to jednak konieczne by uniknąć poczucia krzywdy/winy. To posłuszeństwo ma sens
    Podziękowali 1Klarcia
  • DaddyPig powiedział(a):
    Och nie, jest ich wiele więcej. Miłej lektury:

    http://jednoczmysie.pl/wp-content/uploads/2013/02/breviarium_-fidei.pdf
    Ale w Breviarium nie ma tylko dogmatów. Dogmatów realnie jest ogloszonych niewiele.
  • Czy są dogmaty które się wzajemnie wykluczają ?

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.