Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rozliczenie

2»

Komentarz

  • tu się nie sumuje; każdy ma swój limit, niewykorzystany nie przechodzi na drugiego rodzica
  • edytowano luty 2023
    Mój syn pracuje(staż) i studiuje i niestety na ulgę 4+ nie łapiemy się. To początki i sam nie utrzyma się z tej kasy, my pomagamy. Jednak nasze Państwo wyceniło, z es za 16 tysia rocznie można się utrzymać. Bardzo ciekawe
     To jest absurd dopiero
    Podziękowali 1Prayboy
  • edytowano luty 2023
    Ani ośmielenie ani hardość ;)
    Ojjj popłynęli z tą ulgą

    Wystarczyłoby dać ją do 18 roku życia 

    Podziękowali 1Klarcia
  • Karolinka powiedział(a):
    Mój syn pracuje(staż) i studiuje i niestety na ulgę 4+ nie łapiemy się. To początki i sam nie utrzyma się z tej kasy, my pomagamy. Jednak nasze Państwo wyceniło, z es za 16 tysia rocznie można się utrzymać. Bardzo ciekawe
     To jest absurd dopiero
    Nie wyceniło. 
    Musiało przyjąć jakąś granicę dochodu dziecka i uznało że minimalna renta rodzinna będzie ok. I tyle. Coś musiało przyjąć i jak dla mnie lepiej, że wzięło 16061 niż 3089 - jak przez wiele, wiele lat.

    Pomagamy < utrzymujemy, więc to dziecko niejako nie Wasze.
    Karolinka powiedział(a):
    Ani ośmielenie ani hardość ;)
    Ojjj popłynęli z tą ulgą

    Wystarczyłoby dać ją do 18 roku życia 

    Akurat w kontekście wypowiedzi powyższych to dopiero niesłuszne stwierdzenie. 18 lat to jeszcze przed maturą - ilu wtedy choćby próbuje pracować i nie być na wyłącznym utrzymaniu rodziców? 

    A że "popłynęli" - na pewno jest to ulga korzystna dla ludzi, niekorzystna dla państwowej kasy w krótkim okresie. W długim się zobaczy.
    Podziękowali 1Karolinka
  • @Ata tak 18 lat
    Chłopak po/ w średniej szkole ma mniejsze szanse na wyższy zarobek niż student
    Po prostu
    A student rozumiem, że najlepiej żeby był na utrzymaniu rodziców????
    Dla mnie to jest absurdalne 
    Dla mnie przekaz jest taki, że w rodzinach wielodzietnych premiowani są młodzi dorabiający nie studiujący.
    Tak nie powinno być 




    Minimalna renta rodzinna, hmmm
    Czyli jednak samodzielne utrzymanie wchodzi w grę
    Niech będzie choćby 80  procent minimalnego 
    No jednak


  • Ale co to znaczy minimalne utrzymanie?

    To kwoty różne dla różnych osób. Miejsce w pokoju 3-osobowym? Osobny pokój? Kawalerka? W Warszawie czy w Przemyślu? To zawsze są kwestie, które trzeba jakoś zadecydować za wszystkich. 
    Podziękowali 2Skatarzyna Karolinka
  • edytowano marzec 2023
    @Berenika ;
    Rozumiem, że jak  pełnoletni ma dochód to rodzinie z czworgiem potomstwa tą ulgą się nie należy, czyli obojętnie gdzie no ma szansę na samodzielne utrzymanie i nie obciąża swoimi wydatkami podstawowymi rodziny
    Tak to rozumiem

    Edit. Tworzy samodzielne gospodarstwo
    @Berenika minimum
    1600 wystarczy
  • Przyjdzie nowy rząd wszytko zabierze problem zniknie
    Podziękowali 2Karolinka Klarcia
  • @Prayboy
    Przez przypadek podziękowało mi się

    No jasne, przyjdzie 
    I wojna
    I wybuch 
    I wybory 
    Itd.

    Gębę na kłódkę bo pit zero ma to niech korzysta
    A najlepiej niech zrezygnuje ze stażu a starzy jak te bankomaty będą  od rana do nocy harować
    Sorry
    Nie dla mnie jednak to rozumowanie

    My sobie poradzimy tak czy siak i bez tej ulgi


    Tylko w czym zawiniły młodsze dzieci, że tej ulgi brak?


  • I tak wymieramy. Nasze dzieci nie będą miały tyle dzieci co my. 
  • Zacznie się ale po wojnie, jak zawsze. Po wojnie z Polską oczywiście, czyli za jakieś 15 lat
  • M_Monia powiedział(a):
    Musi być gdzieś ten koniec. Inaczej to ktoś będzie się czuł pokrzywdzony że ma 30 letnie dziecko i nie dostaje ulgi. To może do 18 i koniec?Bez względu na zarobki.
    Sa tacy którzy nie dostaną ulgi choć mama 4 małoletnich dzueci. Np mój mąż ma własną firmę i dlatego ulgi nie dostanie 
    A czemu? z działalności na skali ulga jest, chyba że jest liniowym/ryczałcie. Wtedy nie, ale rozumiem, że uznaliście, że korzystniejszy liniowy/ryczałt. Mogę wyliczyć, jaki wobec tego planowaliście dochód przy każdym z nich, ale chyba nie chciałabyś :) Chyba że nie planowaliście i "samo wyszło" mniej korzystnie. To w takim razie koszt niewiedzy i/lub nieumiejętności.

    Proszę o przyjęcie do wiadomości:
    A. podatki są nieuchronne (Franklin twierdził, że podobnie jak śmierć).
    B. Ulgi są przywilejem, które podatkobiorca (państwo przez swoich przedstawicieli, czyli posłów) uważa za korzystne z pkt widzenia państwa i/lub podatników (zależy co przeważy w tych kalkulacjach). Ulgi są zawsze kompromisem, uogólnieniem, itp.
    C. z punktu widzenia administrowania systemem im mniej ulg, tym lepiej (taniej, prościej). A zatem ulgi powinny być wprowadzane oszczędnie, prosto, bez miliona szczegółów.
  • M_Monia powiedział(a):
    Ulga jest ale mniej korzystna 3+

    Ulga 4+ jest aż do 25 lat dziecka gdy się uczy.
    Ale tylko rodzice na etacie 
    Ci nie na etacie też będą czuli się pokrzywdzeni.
    Czyli premiowana jest długa nauka dzieci i praca na etat.
    Ale dobrze ze choć do 16 tys może sobie dorobić. Gdyby dali wyzej byłby podwójny pit zero. 

    Ale jak ma zwykła pensje to on ma pit 0 a rodzice tracą pit 0, gdy nie mają więcej dzieci, ale mają ulgę 3+. 
    Do 18lat i koniec może generowałoby mniej problemów. 
    No nie wytrzymam. 
    Przed chwilą był płacz (nie Twój), że ulga premiuje niezaradnych, co na garnuszku rodziców na studiach. 
    Ty chcesz uciąć jeszcze wcześniej, przed maturą.
    I ciągle, że ulga tylko z etatu...

    Może najpierw sprawdź - pełno tego w Internecie!!!
      Ulga polega na zwolnieniu od podatku PIT:
    • przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,
    • przychodów z umów zlecenia wykonywanych przez osoby prywatne na rzecz przedsiębiorcy lub właściciela nieruchomości.
    • przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których stosowane jest opodatkowanie liniowe, według skali podatkowej, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem z tytułu zysków z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, (popatrz, sama nie sprawdziłam (zasugerowana Twoim wpisem), że liniowy i ryczałt podlega uldze!!!!!- przepraszam wszystkich)
    • przychodów z zasiłków macierzyńskich.
  • AtaAta
    edytowano marzec 2023
    M_Monia powiedział(a):
    Mąż nie zadowolony bo nie może odliczyć od podatku już składki zdrowotnej. Polski Lad trochę dał mu po d. pod tym względem. Ale tak jak pisałaś, ulgi są przywilejem i tu przywilej sie skończył.
    A co do 4+ to jeszcze się nie rozliczaliśmy. 
    Dobra, wywaliłam, mam nadzieję, że przeczytałaś. 
    Nie zamieniaj tego wątku (rzeczowego - może komuś się realnie przyda do rozliczenia) w dyskusję polityczną!
  • M_Monia powiedział(a):
    Czy ulga jest też gdy ma się firmę spółkę? 
    Za szerokie pytanie. Zalezy jak się zyski zabiera ze spółki.
  • M_Monia powiedział(a):
    Nie wiem czy chce uciąć. Tylko napisałam że może byłoby mniej pretensji i poczucia krzywdy, bo jeden 20 latek nie zarobi nic i rodzice mają ulgę, a drugi zarobi 30 tys i po uldze.

    Zarobi, to ma.
    A rodzice mogą mu dać 30 tys mniej.
    To więcej niż max ulga 4+ dla obojga, bo 85528*2*0,12 = 20 526,72.

    Kalkulatory w dłoń, zamiast ględzenia!!!!!!!!!!
    Podziękowali 1Karolinka
  • @Ata za nic ten student nie dostaje pieniędzy 
    Pracuje, 
      studiuje i pracuje
    30 koła wywija, 
    Fiu fiu, pewno na dziennych


    Chyba, że nie pracuje
    To wtedy dostaje 
    Od rodziców czy innych zainteresowanych
    Bo ulgę ma rodzina

    A te młodsze dzieci to jak 
    Mają ulgę czy nie

    Rodzina ma ulgę jak rozumiem bo student pracuje- patrz pit 0
    Jak nie pracuje to też ma ulgę fundowaną przez państwo.

    Hmm 

  • edytowano marzec 2023
    @Ata ;
    Podziękowałam przez przypadek
    Pit O jest dla młodych czy dla rodziny
    Ulga 4+ jest dla młodych czy dla rodziny
    ?

    Widzisz sama, że 16 koła wystarczy na samodzielne utrzymanie się i pobieranie  nauki jednocześnie. 

    Niestety ulga 4 +  jest wersja pitu 0 dla młodych


  • @Karolinka nie nadążam za Twoimi wywodami, wybacz...
    Dla mnie to jakaś rapowa poezja jest.... Ja prosta księgowa jestem.
    Dla mnie PIT-O to druk, będący załącznikiem do rocznych deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-28.
    Ulga 4+ to preferencyjny sposób rozliczenia dla rodzin obarczonych utrzymaniem 4 i więcej dzieci, wobec których rodzice maja obowiązek alimentacyjny (tak po ogólności).
    To, jak zostanie podzielony dochód i ulgi zależy od rodziny.

    I ponawiam prośbę osobistą: gdzie indziej idźcie podyskutować o (nie)słuszności ulg. Ja zaglądam tutaj, bo rozumiem, że mogę pomóc. Widzę wpis, to zaglądam. Nie chce mi się zaglądać na dyskusję. Ale zrozumiem, jeśli napiszecie, że mogę nie zaglądać i/lub nie pisać. Dostosuję się.
    Podziękowali 1Karolinka
  • Karolinka powiedział(a):
    @Ata tak 18 lat
    Chłopak po/ w średniej szkole ma mniejsze szanse na wyższy zarobek niż student
    Po prostu
    A student rozumiem, że najlepiej żeby był na utrzymaniu rodziców????
    Dla mnie to jest absurdalne 
    Dla mnie przekaz jest taki, że w rodzinach wielodzietnych premiowani są młodzi dorabiający nie studiujący.
    Tak nie powinno być 




    Minimalna renta rodzinna, hmmm
    Czyli jednak samodzielne utrzymanie wchodzi w grę
    Niech będzie choćby 80  procent minimalnego 
    No jednak


    Ale tak jest na każdym kroku. Premiowani są fizyczni, nie umysłowi, bo to w dużej mierze przyszły elektorat Pis.

    Nie zrozumcie mnie źle, uważam, że dobre wykształcenie zawodowe też jest b. ważne, ale Pis to postawił na głowie.
  • Mi w tym momencie nie chodzi o partie taka czy śmaką.
    Tak na marginesie:
    Wieszanie się na PiS w sprawie pomocy socjalnej uważam za śmieszne. Poprzednie rządy nie zrobiły nic dla rodziny, degradowały ją i jej rolę.  Niestety, ale pomoc socjalna i opieka zdrowotna  za poprzednich rządów sięgnęły dna.



    Uważam taki kształt 4+ za błąd
    Przy 500+ matki malodzietne tak krzyczały, że końcu dostały 500

    Aż tu nic, nie mów bo innym zabiorą,bo mogłoby nie być, bo zarabia i ma pit 0 i bla bla bla


Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.