Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rozliczenie

  Hej,,, czy ktoś próbował  skorzystać z ulgi 4+ podczas rozliczenia pit? 
«1

Komentarz

 • Taaaa, a co?
 • O, właśnie założyłam wątek "ulga prorodzinna" bo ja sobie w tym roku nie poradziłam. 
  Potrzebuję pomocy mądrzejszych ode mnie  :)
 • Już rozliczyłam nasz podatek, korzystając z rządowych e-pitow. Tam wszystko już jest, trzeba tylko kliknąć "dodatkowy zwrot ulgi". A z czym konkretnie macie problem? W czym pomóc? 
 • edytowano lutego 2023
  A tak a propos rozliczeń PIT - w przypadku rodzin o niskich dochodach, która korzystają ze świadczeń rodzinnych, a jedno z małżonków nie osiąga dochodów, może być korzystniejsze rozliczyć się oddzielnie, a nie jako małżonkowie, i bez korzystania z ulgi 4+. Wynika to z tego, że kwota dodatkowego zwrotu z ulgi prorodzinnej jest wliczana do dochodu rodziny. Więc lepiej tak się rozliczyć, żeby naliczył się podatek i go odzyskać w uldze prorodzinnej, niż żeby nie było podatku, a ulga prorodzinna jest z tego dodatkowego zwrotu do limitu składek. Warto sobie na e-pitach przed wysłaniem zeznania przeklikać różne opcje rozliczeń i zobaczyć, co wychodzi korzystniej. 

 • Chaber powiedział(a):
  Już rozliczyłam nasz podatek, korzystając z rządowych e-pitow. Tam wszystko już jest, trzeba tylko kliknąć "dodatkowy zwrot ulgi". A z czym konkretnie macie problem? W czym pomóc? 
  Może być że nie do końca dla 4+
  ....
  Robiłam dla kolegi, i wg mnie nie bierze do zwrotu skł. ZUS społecznych od doch zwolnionego - ale nie miałam czasu tego dokładnie sprawdzić.
  Ostatecznie zrobiłam przez e-pity, zwrot wyszedł większy niż na "Twój e-pit".
  POWTARZAM: nie przeanalizowałam dokładnie, dlaczego wyszły mi różnice, ale wyszły. Nie polecam 4+ robić przez rządową, może nie wystarczyć kliknięcie "Dodatkowy zwrot.."
  A jeśli już, to analizujcie, czy są ujęte pełnoletnie, ale uczące się dzieci, i czy w kwocie do dodatkowego zwrotu są ujęte pełne składki UZS z PIT-11 (poz. 97!!!)
 • Oczywiście masz rację. Za bardzo uprościłam swoją wypowiedź. Trzeba zawsze sprawdzić, czy dane z pitów 11 są dobrze wprowadzone, czy wszystkie dzieci są ujęte i za wszystkie miesiące, skorygować koszty uzyskania przychodu, jak ktoś ma podwyższone, uwzględnić inne ulgi itp.
  Chodziło mi bardziej o to, że te wszystkie epity, rządowe i inne, same liczą, jak im się wpisze dane i zaznaczy odpowiednie checkboxy. Do tego wszędzie są objaśnienia i podpowiedzi.
   Jakoś tak się zasugerowałam, bo są osoby, które wypełniają pity na papierze i same z kalkulatorkiem w ręku wszystko liczą. A epity zdecydowanie ułatwiają życie. 

 • edytowano lutego 2023
  jesli jedno z czworki dzieci przekroczylo ten limit 16 tys rocznie zarobków to się całkiem traci ulgę 4 plus, tak? Tak pokazuje ten program e-pit
 • Prayboy powiedział(a):
  jesli jedno z czworki dzieci przekroczylo ten limit 16 tys rocznie zarobków to się całkiem traci ulgę 4 plus, tak? Tak pokazuje ten program e-pit

  Jeśli jest pełnoletnie. Bo niepełnoletni mogą zarabiać bez limitów :D
  Tego nauczyła mnie Ata- niech Jej drogi będą zawsze proste a ludzie wokół życzliwi <3
  Podziękowali 4Laf2011 Berenika Ata Klarcia
 • edytowano lutego 2023
  jest pełnoletnie, tyle że przekroczył o sześć tysięcy i bilans w sumie jest  minus 13 tysi.
 • AtaAta
  edytowano lutego 2023
  Prayboy powiedział(a):
  jest pełnoletnie, tyle że przekroczył o sześć tysięcy i bilans w sumie jest  minus 13 tysi.
  Prayboy powiedział(a):
  jesli jedno z czworki dzieci przekroczylo ten limit 16 tys rocznie zarobków to się całkiem traci ulgę 4 plus, tak? Tak pokazuje ten program e-pit
  Tak, traci się.
  Ale pamiętajcie, że to dochód - co w przypadku zagranicy może wyglądać trochę lepiej. Tam dochód ustala się po odliczeniu 30% diet.
  A poza tym limit dochodów niepełnoletnich dzieci był 3089 zł do 2021 roku (żeby nie stracić ulgi) , więc nie płaczcie.... :)
  Chwilowo wyrobiłam się z najgorszą robotą, więc jak ktoś potrzebuje pomocy, zapraszam.
  W prostych, szybkich rzeczach gratis. Zastrzegam, że jeśli ktoś życzyłby sobie pomocy praco- i czaso- chłonnej, to nie będzie gratis...

 • Ta ulga jest świetna, wygląda na to że bardziej opłaca się aby dziecko nie pracowało po osiągnięciu limitu i dostawało pieniądze od rodziców...tylko czy to nie jest przyzwyczajanie do lenistwa...
 • Prayboy powiedział(a):
  Ta ulga jest świetna, wygląda na to że bardziej opłaca się aby dziecko nie pracowało po osiągnięciu limitu i dostawało pieniądze od rodziców...tylko czy to nie jest przyzwyczajanie do lenistwa...
  Tak dokładnie jest. 
  Sama "zabroniłam" synowi pracy jeden dodatkowy dzień, gdy miał przekroczyć w wakacje limit o ok. 150 zł. Znalazłam mu  domu robotę, dałam kasę. Na tym 150 zł straciłabym 2700.
  Było to już wcześniej, więc nie rozumiem, skąd nagłe przebudzenie?

  A stracić możesz 85528*0,12*2(gdy oboje rodzice 4+pracują)= 20 526,72 max. Za choćby złotówkę przekroczonego dochodu w dziecka. I już. (część odzyskasz w uldze na 3 dzieci)
  A limit nie jest mały: 16061/12=1338/mc. Jest to realny pieniądz dla dziecka, nie to co wcześniej (3089/rok).
 • I ta ulga jest świetna, uwierzcie mi. Rozliczyłam rodzinę (po ok 70/tys rodzic) z ulga i bez. 11 tys różnicy.

 • To kalkulacja. Czasem opłaca się nic nie robić :)
 • i to jest właśnie głupie.
  I nie jest to takie proste, docelowo syn miał pracować cały 2022 rok, zarobiłby przez cały rok prawie 50 tys, zwolnili go w czerwcu jak zarobił 22 tysiące i już pracy nie podjął.
  Miałem mu powiedzieć w kwietniu, hej przestań pracować bo ulgi nie będziemy mieli?
  W tym roku limit którego nie można przekroczyć jest jeszcze wiekszy - ok. 19 tysięcy. Dopiero zaczyna pracę ale za to już nie studiuje i nie będzie prawa do ulgi nawet jak go nie przekroczy - więc jak się nie obrócić dupa z tyłu.
  Przeliczyłem że jeśli zarobi w tym roku więcej niż 40 tysięcy to dopiero zacznie się to opłacać w rodzinnym bilansie, bo do tej sumy to 19 tys zarobków jego i ulga daje taką samą kwotę.

 • edytowano lutego 2023
  ta ulga jest dobra dla ludzi którzy maja dzieci niepracujące lub zarabiające symbolicznie, uważam że idiotyczne jest hamowanie przedsiębiorczości i szans rozwoju młodego człowieka z pobudek finansowych. Chyba że ktoś jest w trudnej sytuacji finansowej i liczy się każdy grosz w rodzinie. Mówić dziecku nie pracuj bo to się nie opłaca to idiotyczne. 
  Chyba że chodzi tak jak u ciebie o przekroczenie o 150 zł
  Podziękowali 1Skatarzyna
 • Tak. To po prostu ryzyko - kalkulowałeś, stało się inaczej i dostałeś w tyłek. A ta ulga jest dobra (i przewidziana) dla ludzi, którzy utrzymują dzieci. Przecież dzieci są male najpierw....
  Podziękowali 1Prayboy
 • edytowano lutego 2023
  Oczywiście, poza tym to i tak nasze podatkowe pieniądze. Nie dadzą mi pełnego zwrotu to one pójdą na inne, potrzebne wspólne cele. Zwłaszcza że moja sytuacja finansowa jest dobra a i dorosły syn stara się być samodzielny, trudno go w tym hamować z takiego powodu.
  Podziękowali 1Berenika
 • Ale żeby nie było: korzystam i uważam, że powinno się zlikwidować. System jest za drogi, niewydolny, skomplikowany. Zlikwidować ulgi, dołożyć ew. środkowy próg podatkowy i rozliczać rodziny - per capita. O dorosłych, zarabiających dzieciach można podyskutować (do kiedy i jak wliczać, nie wliczać). Niektórzy stracą (ja! i jako rodzina i księgowa) zwłaszcza w krótkim okresie, ale w długim okresie i po całości społeczeństwo zyska bardzo. Będzie prosto, urzędników skarbowych 2/3 zbędna, przedsiębiorcy odetchną (oj VAT jeszcze uprościć...).
 • Tylko kto się odważy? 
 • Ale rozumiecie , co znaczy opodatkowanie rodziny per capita?
 • Osobno na każdego?
 • przy takim opodatkowaniu i kwocie wolnej 30tys, rodzina z 4 dzieci ma 6*30tys wolne, bez ulg i skomplikowanych wyliczeń
  Podziękowali 1Prayboy
 • Specjalnie robią skomplikowane.
 • Po prostu na każdego członka rodziny jest kwota wolna. Opłaca się wtedy nie rozwodzić (bo "samotny" rodzic ma 1-osobową rodzinę) , każde dziecko ma swoją "ulgę"- a nie skokowo. Szczegóły do przemyślenia, ale system uprościć mus... Administracja takim molochem zjada korzyści
  Podziękowali 2Skatarzyna Prayboy
 • Ja mam mniej skomplikowane pytanie: czyli zasiało to, że dziecko, które ma do 25 lat i jest na studiach, jest odliczane normalnie?
 • Jeśli nie zarobiło ponad 16 tys w 2022 roku, tak 
  Podziękowali 1Berenika
 • AtaAta
  edytowano lutego 2023

  Przeklejam - dotyczy "ulgi na dzieci" i ulgi 4+ (do liczenia ilości dzieci):

  Ulga na dziecko przysługuje również w związku z wychowywaniem dzieci pełnoletnich (małoletnie się liczą bez względu na dochód!):

  • bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach (...lub studiujące...) jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów (przychód-koszty)  podlegających opodatkowaniu według skali, niezależnie od źródła przychodów lub art. 30b (papiery wartościowe) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą 12-krotność renty socjalnej (16 016,28 zł)
  (Oznacza to zarazem, że niektóre przychody dziecko uzyskiwać może bez ograniczeń, a ulga nadal będzie przysługiwać, np. najem prywatny opodatkowany ryczałtem lub zbycie nieruchomości.)
 • https://www.pit.pl/ulga-prorodzinna/
  tam sporo informacji nieoczywistych (dziekanki, ukończenia, obrony zaległe, itp)
 • czy jesli jeden rodzic zarobil powyzej 85 tys a drugi dajmy na to 77 tys to mozna to coś to zmienia?  
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.