Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

«1

Komentarz

  • Na jednej z warszawskich uczelni jest dużo studentów ze wschodu którzy nie pojawili się ani na jednych zajęciach, a pobierają całkiem spore stypendia. Jak zostają usunięci z uczelni, to zapisują się jeszcze raz i sytuacja się powtarza.
    Podziękowali 1Elf77
  • paulaarose powiedział(a):
    "Wśród nowości w ofercie polskich uczelni znalazły się studia w języku ukraińskim, m.in. na takich kierunkach, które mają pomóc odbudować zniszczony wojną kraj. Przykład? Od roku akademickiego 2022/2023 Politechnika Krakowska planuje uruchomić bezpłatne studia inżynierskie na budownictwie oraz transporcie. - Studia będą miały formułę niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W pierwszym semestrze zajęcia będą prowadzone całkowicie po ukraińsku, a w drugim po ukraińsku i polsku."

    Inicjatywa dobra, prowadzona w ramach pomocy Ukrainie.
  • Inicjatywa dobra, a absolwenci i tak wyjadą do Niemiec za lepszą płacą ;P
  • Turturek powiedział(a):
    Inicjatywa dobra, a absolwenci i tak wyjadą do Niemiec za lepszą płacą ;P
    Raczej w Polsce by zostali, ze względu na znajomość języka. Ale jestem przekonana, że wielu pojedzie pracować na Ukrainie.
  • No cóż, większość Ukraińców z którymi rozmawiałem planowała docelowo wyjazd na zachód. Polska była etapem żeby załatwić formalności, złapać dobre kontakty i trochę zarobić przed dalszą podróżą.

    Jedyną gwarancją pozostania absolwentów (bez względu na narodowość) w Polsce jest wprowadzenie kredytu studenckiego i konieczność jego spłaty jeśli się nie chce tu pracować. Byłby to ukłon w stronę podatnika, aby nie płacił za tych którzy nie przyniosą mu żadnych korzyści.
  • Tylko w rzeczywistości to na przymusowej pracy zostawaliby biedniejsi. Planując rodzinę wychodziłoby, że lepiej mieć jedynaka, bo kilkorgu dzieciom nie opłaci się studiów lub istotnej częsci i skaże na siedzenie w Polsce.
  • Moim zdaniem jest faworyzowanie ludzi, którzy i tak wyjadą do Niemiec czy innej Holandii. Rozumiem wojnę, ale mimo wszystko, skoro Polak musi się starać, to Ukrainiec tez powinien. Na Ukrainie można kupić dyplom, prawo jazdy, to jest bardzo skorumpowane państwo. Chociaż niektórzy Polacy, którym się nie udało zdać na lekarski w Polsce, jeżdżą tam.”
  • Powinno być na równych zasadach. 
    Nie może być tak, ze człowiek we własnej ojczyźnie jest traktowany gorzej niż przyjezdny. 


  • Poczekajcie do egzaminów do szkół ponadpodstawowych.
    To dopiero będzie cyrk.
    Sprawa studentów z UA,których było więcej na listach przyjętych była już dwa lata temu nagłaśniana.

    Podziękowali 1formatka
  • hipolit powiedział(a):
    Powinno być na równych zasadach. 
    Nie może być tak, ze człowiek we własnej ojczyźnie jest traktowany gorzej niż przyjezdny. 


    Rok temu nie sądziłam,że się zgodzę.
    Niestety,jest coraz gorzej. Nie chcę uogólniac i powielać może krzywdzących stereotypow,ale coraz bardziej mam poczucie,że ten gość zaczyna mi nie tylko w chałupie przestawiać ale pakuje się też w moje małżeństwo i rodzinę oraz próbuje wymusić,by na niego zapisac majątek. Że tak poelce metaforą 

    Mam poczucie,że pomimo wdzięczności i mimo wszystko jeszcze życzliwości traktują nas jak frajerów.
    A roszczeniowość połączona z agresywnym wzbudzaniem poczucia winy i litości zaraz spowoduje coraz większe napięcia i niechęć 
    Podziękowali 1hipolit
  • Czytałam kiedyś o sytuacji, gdzie ludzie na Ukrainie kupowali sobie dyplomy. Ciekawe kiedy w Polsce tak będzie. Nie mam nic do Ukraińców, ale to już jest przesada, studentka z Polski musi mieć fest maturę, a Ukrainka może przyjść z dyplomem z liceum. To już jest przesada.
  • A i tak w Polsce nie zarobią tyle co w DE, wyjadą sobie a Polska im zagwarantuje studia za nic.
  • W Polsce kupują bierzmowanie. Polacy, katolicy na OLX za 200 zł.
    Podziękowali 1Klarcia
  • @Berenika Słyszałam o tym. Patologia trochę. Dla mnie jednak było przesada, jak kiedys oglądałam drogówkę na TV4 i złapali ukrainca z fałszywym prawem jazdy i jego kolega, który miał przyjechać po niego tez miał fałszywe. 
  • edytowano kwiecień 2023
    Wczoraj w LIDLu byłem świadkiem jak przede mną kasjerka sprezentowała ukraińcom 80zł. Płacili gotówką, ale im nie starczyło i kolega poszedł po komórkę. Pieniądze mieli, ale pani zaczęła już mnie kasować i mówi im już nie trzeba.
  • zbyszek powiedział(a):
    Wczoraj w LIDLu byłem świadkiem jak przede mną kasjerka sprezentowała ukraińcom 80zł. Płacili gotówką, ale im nie starczyło i kolega poszedł po komórkę. Pieniądze mieli, ale pani zaczęła już mnie kasować i mówi im już nie trzeba.
    No i co - zazdrościsz? Swoje sprezentowała, nic Ci do tego.
  • Zazdroszczę - dla polskiej wielodzietnej rodziny by nie było.
  • zbyszek powiedział(a):
    Zazdroszczę - dla polskiej wielodzietnej rodziny by nie było.
    No i???
    Moja sprawa, co zrobię ze swoimi pieniędzmi.
    Gdy byłam uchodźcą, to też nam Niemcy pomagali.
  • No to można będzie mieć wyższe wykształcenie bez matury. Niezłe.
  • W sumie w to wolę, by moje musiały mieć maturę, żeby móc studiować w Polsce, niż gdyby ze względu na wojnę w Polsce mogli gdzieś indzieś studiować bez matury.
  • Z emeryturami też wyszło ciekawie... aż mnie krew zalewa 
    Podziękowali 2hipolit Elf77
  • Beta powiedział(a):
    W sumie w to wolę, by moje musiały mieć maturę, żeby móc studiować w Polsce, niż gdyby ze względu na wojnę w Polsce mogli gdzieś indzieś studiować bez matury.
    Ja bym wolała, żeby w tak trudnej sytuacji jednak traktowano ludzi uczciwie. Aż tak radykalne obniżenie wymagań jakoś jednak jest uwłaczające.
    Podziękowali 1hipolit
  • Wojna jest ogromnym dramatem tych ludzi i tu należy im pomagać, ale studia to studia. Polak nie dostanie się ze świadectwem szkoły średniej na żaden kierunek.
  • Czy Ukraińcy bez matury mogą studiować wszędzie tam, gdzie rekrutacja dla Polaków jest na podstwie matury, czy mogą studiować bez matury tylko tam, gdzie zostały kierunki utworzone specjalnie dla nich?
  • kociara powiedział(a):
    Poczekajcie do egzaminów do szkół ponadpodstawowych.
    To dopiero będzie cyrk.
    Sprawa studentów z UA,których było więcej na listach przyjętych była już dwa lata temu nagłaśniana.

    Nie strasz.. syn kończy 8 klasę.
    Podziękowali 1formatka
  • Przecież człowiek bez matury nie poradzi sobie na studiach. Żadnych sensownych. Chyba że chodzi o psychologię konia lub życie wśród kwiatów. Dyplom wyższej uczelni jest obecnie przereklamowany. A na poważnych studiach nie utrzyma się ten, kto nic nie wie.
  • edytowano kwiecień 2023
    Prayboy powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Poczekajcie do egzaminów do szkół ponadpodstawowych.
    To dopiero będzie cyrk.
    Sprawa studentów z UA,których było więcej na listach przyjętych była już dwa lata temu nagłaśniana.

    Nie strasz.. syn kończy 8 klasę.
    Przynajmniej wiadomo, jak wygląda egzamin w tym roku. To już dobrze.
  • Tzn wiadomo, że zdają polski, matematykę, angielski. W tym roku. W przyszłym - nie wiadomo.
  • A co. Ukraiński będzie za rok? O czym mówisz
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.