Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Popielec

edytowano luty 2009 w Arkan Noego
Fa%C5%82at_Julian%2C_Popielec.jpg

Julian Fałat, Popielec 1881

Komentarz

  • Z prochu powstałem i w proch się obrócę....
  • Ten obraz jest reprodukowany w ostatnim "Małym Gościu Niedzielnym". Chciałem go nawet wkleić ze względu na mantylkę :cool: ale nie znalazłem tak dobrego pliku. Dzięki, Mona.

    U nas dziś obie szkoły uczestniczyły w Mszach św. w kościołach parafialnych. Był to niezwykły widok, jak wszyscy chłopcy od sześciolatków po gimnazjum, nauczyciele i dyrekcja pokornie pochylali głowę przed księdzem.
  • Bez Boga, Bogdan, bez Boga...
    żeby się nie obrócić, nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię!
  • Ciekawe, na obrazie kobiety mają nakrycia głowy - a teraz wszystkie "jak jeden mąż" ściągają czapki, berety, kapelusze... przed obrzędem posypania popiołem.
    Sama też tak robię...
  • U nas ksiądz wyraźnie nakazał zdjęcie nakryć głowy...
  • Już jutro ...
    http://www.youtube.com/watch?v=zMmCIEEwrh4
  • Tak z ciekawości.. jest w ciągu roku jakiś konkretny dzień oraz obrządek podczas którego spala się palmy na popiół, czy też księża spalają palmy w ogródku plebanii w dowolny dzień przed Środą Popielcową?
  • O to samo miałam zapytać.
  • [cite] ziółko:[/cite]Tak z ciekawości.. jest w ciągu roku jakiś konkretny dzień oraz obrządek podczas którego spala się palmy na popiół, czy też księża spalają palmy w ogródku plebanii w dowolny dzień przed Środą Popielcową?
    Wielkanoc
  • Na Liturgii Światła w Wielką Sobotę? Nigdy nie widziałam by palili wtedy palmy..
  • W dzis. czasach taki popiół pewnie kupuje się w sklepach z dewocjonaliami
  • [cite] knrdsk1:[/cite]W dzis. czasach taki popiół pewnie kupuje się w sklepach z dewocjonaliami




    mam nadzieję, ze nie.
  • To umówmy się, że każdy popyta swoich znajomych duchownych, co o tym wiedzą :) To ciekawa kwestia.
    BTW, nigdy nie zapomnę jak za komuny pachniało kadzidło w moim kościele, prawdopodobnie wyrabiane własnym sposobem, z pewnością były tam kulki jałowca, żywica... Jakoś nie potrafię zachwycać się zapachem "współczesnych" kadzideł, choć pewnie sprowadzane z krajów kadzidlanych... a mi brak tamtego zapachu...
  • [cite] knrdsk1:[/cite]W dzis. czasach taki popiół pewnie kupuje się w sklepach z dewocjonaliami

    też tak myślę
  • No właśnie, w mojej rodzinnej parafii - w Wielką Sobotę. I na pewno palą palmy, bo widziałam osobiście.
  • Choćbyś miał pół świata i jako król chodził
    umrzeć musisz człecze jakoś się narodził
    ziemia będzie lekka choć wilgotna czarna
    nie dotknie cię smutek ani boleść żadana ...
  • Wczoraj z przyczyn organizacyjnych byliśmy na Mszy w naszej Przyszłej parafii. W ogłoszeniach napisali, że na 17.00 jest Msza dla dzieci.
    Niestety spóźniliśmy się 10 minut (korki na ulicach o tej porze ).
    Weszliśmy więc do Kościoła o 17.10 a tam wszystkie ławki puste, ludzie stoją przez środek Kościoła i 3 księży posypuje głowy. Ludzi niewiele!! (Normalnie to Kościoły chyba pękają w szwach w Popielec). Msza zakończyła się o 17.45!:shocked:
    Jak wspomniałam miała to być Msza dla dzieci..nasza szóstka zrobiła z 50% frekwencji dzieciowej...wzbudziliśmy małą sensację.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.