Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Postęp technologiczny - zagrożenia i szsnse

Konto skasowane na prośbę użytkownika.

Komentarz

  • To jest mega szansa
    I wielu etyków będzie miało z czego napisać habilitacje ;)
  • Ogromne zagrożenie.
    - obecne media powodują wydzielanie dopaminy. Młodzi się od tego uzależniają i to w ekspresowym tempie. Bogaci mogą podawać dzieciom treści niekontrolowane przez nikogo. Kto z Was blokuje określone strony w Internecie w komórkach trzeba się na tym dobrze znać no i to kosztuje?
    Brak relacji z rówieśnikami potęguje depresje i kompleksy.

    Jeszcze nigdy w historii postęp nie poprawiał ludzkiego życia przynajmniej w początkowym okresie jego wdrażania. Władcy zawsze chcieli go wykorzystać to zwiększenia swojej władzy.

  • @M_Monia Ten film to chyba "Social dilemma", prawda? warto obejrzec z nastolatkami.
  • Z mojego punktu widzenia to wszystko tylko narzędzia, od tego mamy rozum by się nauczyc z tego korzystać na naszą korzyść.

    Ileż tu pola do fascynującej walki wewnętrznej i pracy nad sobą!


    Podziękowali 2malagala hipolit
  • M_Monia powiedział(a):
    A możesz wyjaśnić?
    A co tu wyjaśniać.
    Kupa problemów etycznych się pojawi przy okazji usprawnień. W jakimś sensie dobrze - można zweryfikować, co tak naprawdę jest dla mnie wartością.
  • M_Monia powiedział(a):
    Nie obejrzałam, ale może obejrzę
    To ten
    Dylemat społeczny | Oficjalna witryna Netflix

    Tak, to ten, u nas chłopcy oglądali w szkole, chyba w 5 lub 6 klasie, tylko syn mówił, że nauczyciel kawałek przewinął, żeby ich nie przygnębiać (fragment o statystykach samobójstw), potem (jak był w 7 klasie) oglądaliśmy też razem już całość.
  • M_Monia powiedział(a):
    serial " Czarne lustro" jeszcze dobrze obrazuje to zagadnienie
    Muszę przyznać, że bardzo lubię filmy o tej tematyce. 
  • edytowano 29 luty
    Najtrudniejsze jest to, że te zagrożenia są nowe, jako ludzie nie mieliśmy czasu, by je poznać i oswoić. I mamy obecnie paradoks. Dzieci są "krok" przed rodzicami. Dorośli nie mogą przecież skutecznie chronić swoich dzieci przed czymś, czego nie znają, a niestety wielu rodziców uznaje, że "jestem za stary na te wszystkie nowe technologie" i zostawia dzieci same w tym nowym świecie. 
  • Beta powiedział(a):
    Najtrudniejsze jest to, że te zagrożenia są nowe, jako ludzie nie mieliśmy czasu, by je poznać i oswoić. I mamy obecnie paradoks. Dzieci są "krok" przed rodzicami. Dorośli nie mogą przecież skutecznie chronić swoich dzieci przed czymś, czego nie znają, a niestety wielu rodziców uznaje, że "jestem za stary na te wszystkie nowe technologie" i zostawia dzieci same w tym nowym świecie. 
    wydaje mi się, że wystarczającą ochroną jest zwykła, staroświecka, przyzwoitość,

    więc i zwykłe wychowanie dzieci
  • edytowano 29 luty
    @Pioszo54, no właśnie to za mało. Analogicznie- czy zwykła przyzwoitość spowoduje, że dziecko będzie potrafiło bezpiecznie poruszać się po drodze? Nie, musi się nauczyć jak ma się zachowywać na drodze, na co uważać. Rodzice są świadomi tych niebezpieczeństw i od małego uczą tego dziecko. Ze światem cyfrowym tak samo- rodzic ma znać ten świat, rozumieć zagrożenia i uczyć dziecko bezpiecznego poruszania się w nim.
  • Beta powiedział(a):
    @Pioszo54, no właśnie to za mało. Analogicznie- czy zwykła przyzwoitość spowoduje, że dziecko będzie potrafiło bezpiecznie poruszać się po drodze? Nie, musi się nauczyć jak ma się zachowywać na drodze, na co uważać. Rodzice są świadomi tych niebezpieczeństw i od małego uczą tego dziecko. Ze światem cyfrowym tak samo- rodzic ma znać ten świat, rozumieć zagrożenia i uczyć dziecko bezpiecznego poruszania się w nim.
    nie znamy przyszłości, więc i przyszłych zagrożeń

    jeśli chodzi o świat komputerów i internetu,
    to dobrym kierunkiem wydaje się być ograniczanie papki informacyjnej
    w analogii do ograniczanie śmieciowego jedzenia,
    ale ogólnie lepiej jest, gdy młody człowiek nabędzie umiejętność wyboru,
    niepodążania za tłumem,
    w czym pomocny jest chyba przykład rodziców
    Podziękowali 1Joannna
  • edytowano 29 luty
    Ja mówię o tym co jest teraz. Rodzice dorastali w innym świecie niż żyją ich dzieci.
    Kiedyś dzieci były ostrzegane, że tam czy tam jest niebezpiecznie, rodzice tłumaczyli, by dzieci tam nie chodziły. Uczyli dzieci poruszania sie w świecie. Teraz rzeczywistość wymaga od rodziców by to samo robili w odniesieniu do cyfrowej rzeczywistości, tu też trzeba nauczyć dziecko co może być niebezpieczne, gdzie na co może natrafić itd. Jeżeli rodzic jest zamknięty na ten świat, to kto ma być przewodnikiem, kto ma nauczyć dziecko, pokazać zagrożenia?

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.