Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Bierzmowanie "Agaty"

edytowano kwiecień 2009 w Arkan Noego
35628872.jpg

Data: 2009-04-05 09:46:46 - źródło

I co o tym myśleć? :confused:
«1

Komentarz

  • Co tam robi obraz JPII?
  • Nawrócenie?
  • Co to za "Agata"?
  • Nastolatka, która w zeszłym roku zdecydowała się zabić swoje nienarodzone dziecko.
  • A to ona nie ekskomunikowała się?
  • [cite] Paweł (i Ola):[/cite]A to ona nie ekskomunikowała się?
    Widocznie niektórzy udzielający sakramentu bierzmowania nie znają CIC
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Paweł (i Ola):[/cite]A to ona nie ekskomunikowała się?
    Widocznie niektórzy udzielający sakramentu bierzmowania nie znają CIC

    Dlaczego?
  • [cite] Filip:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Paweł (i Ola):[/cite]A to ona nie ekskomunikowała się?
    Widocznie niektórzy udzielający sakramentu bierzmowania nie znają CIC

    Dlaczego?

    No bo udzielają sakramentu osobie ekskomunikowanej.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Filip:[/cite]
    [cite] Gregorius:[/cite]
    Widocznie niektórzy udzielający sakramentu bierzmowania nie znają CIC
    Dlaczego?
    No bo udzielają sakramentu osobie ekskomunikowanej.

    A pamiętasz warunki zdjęcia takiej ekskomuniki?
  • [cite] Filip:[/cite]
    A pamiętasz warunki zdjęcia takiej ekskomuniki?
    A ktoś zdjął?
  • Ale wydaje mi się, że ona akurat nie podlega ekskomunice ( choćby z racji wieku, a myślę, że może i stanu sumienia i stopnia dobrowolności tego czynu). Natomiast inni zaangażowani w sprawę, tj. matka i aktywistki i owszem...
    Poza tym nikt z nas w konfesjonale nie siedział kiedy się przed tym bierzmowaniem spowiadała...
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Filip:[/cite]
    A pamiętasz warunki zdjęcia takiej ekskomuniki?
    A ktoś zdjął?

    A skąd my to mamy wiedzieć? Przecież to kwestia spowiedzi.
  • ... ale ja się tym gorszę
  • No ja jakoś też, zwłaszcza, że liczba emotek w podpisie do zdjęcia i komentarzach raczej nie sugeruje poważnego podejścia do tematu.
    Mam opór, no.
  • Nie, Bolka, to nie tak. Ja jej nie potępiam ani nie uważam, że nie ma dla niej miejsca w Kościele. Tylko mi zgrzyta. Może za mało we mnie miłosierdzia, rzeczywiście, bo jednak wydaje mi się, że całkiem nie można z niej odpowiedzialności zdejmować. A nigdzie, z tego co wiem, nie padło z jej strony stwierdzenie, że źle zrobiła, zgadzając się na aborcję (z zachowaniem całej proporcji winy, ze świadomością, że była pod presją itd.). A bierzmowanie to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej...
    No ja nie wiem. Nie umiem jasno wytłumaczyć chyba. Ale faktycznie w konfesjonale nie siedziałam...
  • A nie.... no to to to już dobrze. Za smarkata była na seks, na dziecko, na własne zdanie, na krytykę no to przynajmniej niech to to to ma.
  • W zeszłym roku krótko po aborcji ona napisała, że widzi przy sobie czarnego anioła i chce popełnić samobójstwo...

    Zdecydowanie wolę ją widzieć teraz w Kościele (kościele).

    Na sprawę można spojrzeć trochę ogólniej - ilu ludzi w Polsce w momencie przyjmowania sakramentu bierzmowania jest wystarczająco dojrzałych?
    Od razu napiszę, że moim zdaniem wiek młodzieży jest właściwy, tylko brak jest odpowiedniego wychowania.
  • ilu ludzi w Polsce w momencie przyjmowania sakramentu bierzmowania jest wystarczająco dojrzałych?
    A o ilu z tych ludzi pisały gazety i wiemy że zamordowali?
  • Nie mam co pamiętac dla mnie zycie jest proste, żona kolegi w wojsku święta jest.
  • [cite] Barbara:[/cite]Ale wydaje mi się, że ona akurat nie podlega ekskomunice ( choćby z racji wieku, a myślę, że może i stanu sumienia i stopnia dobrowolności tego czynu). Natomiast inni zaangażowani w sprawę, tj. matka i aktywistki i owszem...
    CIC nie mówi nic o wieku. Przepis jest dość jasny:
    Kan. 1398 - Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa.
    Poza tym nikt z nas w konfesjonale nie siedział kiedy się przed tym bierzmowaniem spowiadała...

    Kiepski argument, na tej zasadzie mógłbym twierdzić, że zdjęcie ekskomuniki z biskupów FSSPX było niepotrzebne (bo kto wie, może się spowiadali?)
  • Dlatego nie możesz do niej przykładać tak prostej miary.
    Mogę.
  • Wystarczy mi prawda.
  • Po co ten wątek? Pisałeś do biskupa, który udzielał tego bierzmowania o swoich wątpliwościach? Do proboszcza parafii? Co odpowiedział? Wątpię, żeby czytali to forum.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Barbara:[/cite]Ale wydaje mi się, że ona akurat nie podlega ekskomunice ( choćby z racji wieku, a myślę, że może i stanu sumienia i stopnia dobrowolności tego czynu). Natomiast inni zaangażowani w sprawę, tj. matka i aktywistki i owszem...
    CIC nie mówi nic o wieku. Przepis jest dość jasny:
    Kan. 1398 - Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa.


    Kan.1323 Nie podlega żadnej karze, kto w chwili przekraczania ustawy lub nakazu:

    1° nie ukończył jeszcze szesnastego roku życia;

    2° naruszył ustawę lub nakaz z ignorancji niezawinionej; na równi zaś z ignorancją stoi nieuwaga i błąd;

    3° działał pod wpływem przymusu fizycznego lub na skutek przypadku, którego nie mógł przewidzieć lub przewidzianemu zapobiec;

    4° działał pod wpływem chociażby względnie tylko ciężkiej bojaźni albo z konieczności lub wskutek wielkiej niedogodności, jeśli czynność nie jest wewnętrznie zła ani nie powoduje szkody dusz;
    etc.

    [cite] Gregorius:[/cite]
    Poza tym nikt z nas w konfesjonale nie siedział kiedy się przed tym bierzmowaniem spowiadała...

    Kiepski argument, na tej zasadzie mógłbym twierdzić, że zdjęcie ekskomuniki z biskupów FSSPX było niepotrzebne (bo kto wie, może się spowiadali?)
    [/quote]
    Tu mowa o zdjęciu ekskomuniki, tam jej nie było o ile rozumiem KPK
  • [cite] Magda:[/cite]Po co ten wątek? Pisałeś do biskupa, który udzielał tego bierzmowania o swoich wątpliwościach? Do proboszcza parafii? Co odpowiedział?
    Magdo, na list z pytaniem o status min. Kopacz nie doczekałem się od ks. biskupa odpowiedzi, więc nie będę marnował kolejnego znaczka.

    A czemu ten wątek? Bo czuję się zbulwersowany sytuacją, kiedy "Agata" na swoim blogu kilkanaście miesięcy temu wyrażała zadowolenie z faktu, że jej dziecko zostało zgładzone, a teraz jakby nigdy nic wrzuca fotkę z bierzmowania.
  • Czy nie jest tak, że ekskomunikę za grzech dzieciobójstwa zdejmuje biskup - a nie papież?
  • [cite] Eleonora:[/cite]Czy nie jest tak, że ekskomunikę za grzech dzieciobójstwa zdejmuje biskup - a nie papież?
    Wedle KPK była to ekskomunika latae sententiae, taka sama jak w przypadku biskupów z FSSPX. ZTCW, ekskomunikę taką zdejmuje papież.
  • Biskup-który-nie-odpisuje-na-listy dostał nominację na "watykańskiego ministra zdrowia". Stoją przed Nim nowe wyzwania:

    Włączam się w ten wielki nurt Kościoła â?? obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci â?? powiedział wczoraj reporterce Radia Plus arcybiskup Zygmunt Zimowski. (...) Przed abp Zygmuntem Zimowskim trudne i kontrowersyjne teraz zadania. Wśród nich są problemy związane z zapłodnieniem in vitro, eutanazją, czy aborcją. (...) Rada zajmuje się tym, ażeby te sumienia lekarzy, pielęgniarek i również polityków uwrażliwiać na świętość życia ludzkiego â?? wyjaśnił abp Zygmunt Zimowski.

    Oby poszło tym razem lepiej, niż przy okazji "Agaty" :thumbup:
  • @ Gregorius
    Toż to byłby paraliż Stolicy Apostolskiej...

    Może tu obowiązywał ten przypadek:

    Kan. 1355 -
    § 2. Z kary wiążącej mocą samego prawa, jeszcze nie deklarowanej, ustanowionej ustawą, jeśli nie jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej, może zwolnić ordynariusz własnych podwładnych oraz tych, którzy przebywają na jego terytorium lub na nim dopuścili się przestępstwa, a także każdy biskup w akcie sakramentalnej spowiedzi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.