Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Bańki bezogniowe lekarskie

2

Komentarz

  • Postawić! Musi siedzieć w domu.
  • na wysokości oskrzeli?
  • Eeee, staremu chłopu, to na całych plecach. Tylko omijać kręgosłup i łopatki. Oczywiście nie poniżej żeber.
  • jego kręgosłup jest jak Nil - nieprzewidywalny:wink:
  • Zasugerowałam sie twoja podpowiedzia Katarzyno i postawiłam również mojemu 7.5kg malcowi 2 banki.Ale kaszel jakby sie wzmógł.Dopiero dzis jest troche lepiej.Mam natomiast pytanie o pielegnacje dzieci po bańkach ,nie tylko tych małych...Kiedy mozna je wykapac wyjsc z domu i po ilu dniach powinno byc widac taka znaczna poprawe?
  • dodam ze stawiałam dzieciom te ogniowe.Kto ma jakies doswiadczenie w tej kwestii prosze o podpowiedzi:bigsmile:
  • Ja się staram moich przez trzy dni nie kąpać, nie wyprowadzać na dwór i dbać, żeby plecy były dobrze ubrane (jakaś dodatkowa kamizelka, czy podkoszulek).
    Przypominam, że kaszel to nie jest choroba, tylko objaw. Jeśli ten kaszel jest produktywny (wilgotny), to jest to objaw bardzo pozytywny - organizm skutecznie pozbywa się tego, co zalega w drogach oddechowych. Intensywniejszy kaszel po bańkach może być przejawem tego, że kuracja działa. Szczególnie jeśli jest to taki kaszel produktywny - brzmi obrzydliwie ale to jest zdrowy rodzaj kaszlu. W przeciwieństwie do suchego kaszlu, który męczy, męczy i nie przynosi ulgi.
  • bańki można powtórzyć po 3 dniach
    reakcja po bańkach jest różna - najlepiej z moich obserwacji jak się dziecko wypoci i rozgrzeje w nocy po bańkach,
    serwuję dodatkowo dziecku przed snem napar z lipy + sok malinowy, miodu lepiej nie dawać bo wzmaga kaszel
    co do kaszlu po bańkach to zauważyłam, że raz wzmaga kaszel a czasem jak "ręką odjął"
  • @Agax4 - ja myślę sobie, że to, czy bańki kaszel wzmagają, czy wręcz przeciwnie może zależeć od rodzaju, lokalizacji i zaawansowania infekcji. Jak dla mnie, jeśli po bańkach pojawiają się zmiany w objawach (mniej istotne, czy objawy się nasilają, czy słabną), to znak, że kuracja działa.
  • 1. czy jak na chude plecki postawiłam 3 bańki to wystarczy? postawiłam je w trójkącie między łopatkami
    2. czy jak dziś (w piątek) rano postawiłam bańki, mogę je postawić w sobotę wieczorem i czy dzieci będą mogły iść w niedzielę do kościoła albo w poniedziałek do szkoły?
    to mój "pierwszy raz" i na dodatek nie mam żadnego doświadczenia, w desperacji kupiłam i postawiłam 
    a dzieci są w różnym wieku i mają: katar, ból ucha, kaszel suchy, bolące gardło, kaszel mokry w różnych kombinacjach bez gorączki
    3. niemowlę ma 4 mies i wydaje mi się ze jest zachrypnięte, bez kataru i gorączki, mogę mu coś ulżyć (oprócz czosnku pod koszulką)?
  • ad. 1, wystarczy, w okolicy lędźwiowej się nie stawia.
    ad. 2 mówi się, że po dwóch dniach kolejne, więc możnaby nagiąć sobotę wieczór, ale nie puszczałabym nigdzie w niedzielę

    na ból ucha genialna jest cebula

    a z maluchem to nie wiem......
  • Niemowlu, jak waży ponad 7,5 kg też można 2 bańki postawić. Jak zachrypnięte, bez objawów oskrzelowych, to bym stawiała nad łopatkami "na sztorc".
  • bym stawiała nad łopatkami "na sztorc".
    co to znaczy? @-)
  • O mamuniuuuu...... a jakby miały nie odstawać?
  • maluszek dobija dopiero do 7 kg
  • Ja dziś zakatowałam dwie panny banieczkami. Położyły się pełne entuzjazmu, a potem jaki płacz!  :(( :((
  • a ja już rozumiem, dlaczego maluszkom się nie stawia - jedyne tłustsze miejsce było poniżej karku na jedną lichą banieczke, nad łopatkami nie trzymały sie
    dzięki 
    ;;)
  • Ja robię próżniowe (bez spirytusu) i ładnie się trzymają. Kwestia wyczucia w zasysaniu.
  • edytowano październik 2012
    @Savia - Ale w górę mają odstawać. Dogłowowo. W stronę uszu.
  • @Savia - Ale w górę mają odstawać. Dogłowowo. W stronę uszu.
    Aaaa.... teraz łapię.
  • edytowano październik 2012
    moja córeczka chudzinka, a banieczki się trzymają - wszystko zależy od techniki stawiania,użycia spirytusu , a tak ciekawości jakiego wy używacie spirytusu ?
    czyli muszę jeszcze poćwiczyć  :-)
  • @ziwa - a jakie stawiasz? Bezogniowe czy dla fakira?
  • @Savia uczę się stawiać (dziś dodatkowo mężowi też postawiłam) bezogniowe próżniowe, ogniowymi bym pewnie dom podpaliła   :-??
    a ten spirytus konieczny jest przy bezogniowych?

  • fajnie ze temat baniek poruszony, zapomnialam o ich istnieniu.
    mi i siostrze w dziecinstwie banki stawiala babcia jak akurat sie rozchorowalysmy u niej. kompletnie nie wiedzialam kiedy sie to stawia. 
    zadam wiec moze glupie pytanie: czy banki sie stawia jak pojawia sie kaszel? Tak wnioskuje z wpisow..

    nie moge wyleczyc z gestego kataru mojego 20miesieczniaka, juz ponad 2tyg mu sie wlecze, goraczke mial raz na poczatku.w zeszlym tyg pojawil sie mokryy kaszel i tak kaszla,czasem czesciej czasem rzadziej ze starszym. juz kilka dni. podaje mucosolvan i tyle, lekow za duzo podawac nie lubie.pija ziola, jedza duzo czosnku, ograniczylam slodycze. czy banki stosuje sie tez na takie infekcje? bede wdzieczka za odpowiedz :)
  • stosowałem--- dziadkostwio, na 6 baniek łapie jedna, dwie, nie ma to jak denaturat i szklane bańki
  • @Prayboy jak sobie na owłosioną klatę stawiałeś no to może być kłopot z zassaniem. Ogniowe od razu depilują. ;)

    A tak poważnie.... próżniowe stawiałam wielokrotnie i genialnie zasysają. I rewelacyjne jest to, ze zasysa się tyle ile chcemy, łatwo ustawić stopień zaciągnięcia.

    @ziwa - do bezogniowych spirytus nie jest potrzebny. Natłuszcza się skórę : oliwka, krem itp. Bańki wyciągam z ciepłej wody, leko ocieram by woda nie kapała i przykładam, zasysam. Czasem zdarza się, że odpadnie, bo dzieciom robie dość delikatne i czasem brzdąc mi sie poruszy zanim zassie. Jak nie ma czerwonej plamy to zasysam jeszcze raz.
  • Czy kolor śladu po bańkach ma jakieś znaczenie? Niektóre dzieci mają sine, czerwone a niektórym znikły ślady, boję się stawiać na przekrwioną skórę...
    Czy plecy powinny albo czy mają prawo boleć lub swędzieć po bańkach?
  • @ziwa - wg medycyny akademickiej intensywność koloru czerwonego po bańkach jest rzekomo jedynie wynikiem siły zassania. Wg moich obserwacji - pola po bańkach nabiegają krwią w miejscach nad stanem zapalnym. Ja stawiałam czasem po 2-3 dniach kolejny raz. Starałam się nie trafiać idealnie w to samo miejsce tylko pomiędzy.
    Jak ślady sine (po jakimś czasie przechodzące w żółte), to, może być, że bańki za mocno naciągnięte lub za długo stały. Takie sine mogą boleć.
  • Upne temat bo sie czaje, zeby jutro sobie banki zakupic I postawic moim dzieciom.

    Czy banki te bezogniowe maja jakies rozmiary? Jak pojde do apteki to mam jakos konkretnie pytac? No I jak one sie zasysaja? Maja jakas pompke to odsysania, czy jak?

    Jeszcze gdyby ktos mi napisal jak krowie na miedzy, lopatologicznie, gdzie te banki stawiac? No ja mialam stawiane, ale oczu na plecach zabraklo, wiec nie wiem dokladnie w ktorych miejscach ;)

    Domyslam sie, ze w ciazy nie wolno baniek?

    Ja zawsze mialam ogniowe stawiane przez babcie moja, ale nie mam odwagi do ogniowych.

  • Podstawowe zasady:
    •    pomieszczenie powinno być przewietrzone i ogrzane (ok. 22 stopni Celsjusza),
    •    skórę należy dokładnie umyć i natłuścić kremem, gliceryną lub oliwką,
    •    bańki nagrzewamy w wodzie o temperaturze ok. 40-45 stopni (nie wolno ich gotować),
    •    bezpośrednio przed użyciem bańki dokładnie wycieramy i przykładamy do skóry,
    •    za pomocą pompki wyciągamy powietrze i tworzymy próżnię,
    •    chorego okrywamy ręcznikiem i kołdrą lub ciepłym kocem,
    •    bańki pozostawiamy na 15-20 minut,
    •    po ściągnięciu baniek chory powinien pozostać w łóżku ciepło okryty.

    Bańki mogą być stawiane na plecach i klatce piersiowej, ale nie wolno stawiać ich w okolicach serca, kręgosłupa i łopatek. Najlepszymi miejscami są miejsca dobrze umięśnione. Bańki należy stawiać odległości 1-2 cm.



    Podziękowali 1mamuma
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.