Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

KAI o reformie liturgicznej Benedykta

245

Komentarz

  • [cite] Maciek:[/cite]Ceremoniarz umie wstawiać okrągłą gadkę, żeby się podobała słuchaczom. Ale fakty są takie, jakie są. Benedykt grubą kreską oddziela się od dorobku Pawła VI i przywraca formy, które tamten zniósł. Nazywanie tego rozwojem świadczy o poczuciu humoru prałata Mariniego.

    Ale to ma swoją wagę. To według mnie właściwsze podejście niz manifestowanie swojego sprzeciwu wobec SW II.
    Z bardzo prostego powodu:
    Większość wiernych, którzy przez lata żyli w NOM-ie, nie będzie miała, dzieki takiej retoryce, poczucia, że zostali wystrychnięci na dudków.
  • [cite] Paweł i Ola:[/cite]Złożone romańsko, gotycko czy skrzyżowane na piersi?
    O matko, znów czegoś nie wiem...:shocked:
  • W niektórych miejscach skrzyżowane ręce na piersiach oznaczają, że nie przystępuje się do komunii ale prosi tylko o błogosławieństwo.

    A w ogóle, przypomniało mi się, nasz ksiądz udziwnił formułę przy podawaniu komunii - dodaje imię dziecka :shocked: Bo że maluchy błogosławi i wymawia ich imię, to jakoś nie dziwi, ale mówić do mojego syna: "Body of Christ , Victor":shocked:
  • ale mówić do mojego syna: "Body of Christ , Victor":shocked:
    Normalnie nie mogę się nie śmiać, choć nie wypada...
    :confused:
  • Romańsko:
    d_modlitwa.jpg

    Gotycko:
    modlitwa.gif

    Skrzyżowane na piersi - jak dzieci pierwszokomunijne.
  • W niektórych miejscach skrzyżowane ręce na piersiach oznaczają, że nie przystępuje się do komunii ale prosi tylko o błogosławieństwo.
    ---
    We Francji ksiądz tak Olę pobłogosławił, a jak stała dalej i koleś nie wiedział o co biega, to musiała powiedzieć, że chce komunię do ust. Podobnie ja raz musiałem świeckiemu szafarzowi pokazać we Francji palcem na usta, że chcę Komunię do ust. Ale żeby potem bidulków nie stresować - przyjmowaliśmy do ręki...
  • Przypomniał mi się wątek o Japonkach...
  • oczywiście, pełen gotyk (czasem z małą modyfikacją, znaczy krzyżuję kciuki) i to nie tylko podczas przyjmowania Najświętszego Sakramentu

    A jak dzieci pierwszokomunijne mają złożone ręce? Za czasów mojej pierwszej komunii było po gotycku
  • chciałbym zapytać
    czy istota mszy zawiera się dla Was w gestach. postawie ciała, wystroju kościoła?...
    czy może uważacie,że nabożeństwo powinno być ściśle jednolite.?..
  • To już wiem. Jak zwykle nie mieszczę się w żadnych normach.:wink:
    We wspólnocie trzymam ręce w formie tronu (ma to to jakąś nazwę?)
    A w kościele muszę trzymać dziecko za rękę, bo upiera się iść ze mną.
  • Gregorius
    b.800.600.0.1.s.stories.Galerie.2006.2006-05-21%20komunia%20klas%20drugich%20sp%2045.31.jpg
  • .

    Dzięki Mona! Nie mogłem znaleźć :shamed:
  • Orzeszkurwanywlesie
  • Paweł. Te pięści to na księdza jakby kazał wstać? :bigsmile:
  • Nie no usunąłem zdjęcie, bo znalazłaś poprawne. A co do pięści - :thumbup:
  • [cite] Reakcjonista:[/cite]
    [cite] Maciek:[/cite]Ceremoniarz umie wstawiać okrągłą gadkę, żeby się podobała słuchaczom. Ale fakty są takie, jakie są. Benedykt grubą kreską oddziela się od dorobku Pawła VI i przywraca formy, które tamten zniósł. Nazywanie tego rozwojem świadczy o poczuciu humoru prałata Mariniego.

    Ale to ma swoją wagę. To według mnie właściwsze podejście niz manifestowanie swojego sprzeciwu wobec SW II.
    Z bardzo prostego powodu:
    Większość wiernych, którzy przez lata żyli w NOM-ie, nie będzie miała, dzieki takiej retoryce, poczucia, że zostali wystrychnięci na dudków.

    Czyli wszystko się rozchodzi o retorykę, a nie o fakty...
  • Tomasz nie przesadzaj.
    To, że KAI taką zamieścił informację to chyba cud!
    Oni są very modern, uwierz mi.
  • Odnoszę nieodparte wrażenie, że każda opinia tradsa ma mieć wagę papieskiego ex cathedra.

    A ja odnoszę wrażenie, że zjadłeś za dużo fasolki po bretońsku i dolegliwości gastryczne powodują nadzwyczajną zgryźliwość i upierdliwość wobec braci w Chrystusie. Na szczęście po kilku dniach powinno przejść. :cool:
  • ale mówić do mojego syna: "Body of Christ , Victor"

    U nas w Empikach jest teraz taka moda, że jak się płaci kartą, to sprzedawca jednym okiem odczytuje imię i oddając mówi: - Dziękuję za zakupy, Maciej.

    Widocznie Wasz ksiądz był na podobnym szkoleniu. :cool:
  • Ale zacząłeś już wczoraj.
  • Wiecie co ? Ten brak klękania to się chyba wziął z tego, że jest jeszcze za mało kościołów, a więc ogromne rzesze wiernych na każdej mszy pchają się do Komunii Św.
    Ci co dostaną się pod ołtarz klękają przy balaskach, natomiast reszta idzie bocznymi nawami, i księża aby rozładować tłok muszą udzielać komunii w nawach. Jak ksiądz jest wysoki a ludzie mali a szczególnie dzieci , jeśliby klękali na podłodze to ksiądz musi się bardzo schylać i prostować i przez taką gimnastykę mógłby wysypać hostie.
  • Nam ksiądz wyjaśnił dlaczego nie błogosławi dzieci przy rozdawaniu Komunii św. Twierdzi że ma na palcach Pana Jezusa i że nie będzie Go wcierał we włosy dzieciom bo przecież zanim znowu coś weźmie do rąk to odbywa się cała ceremonia obmywania po rozdawaniu Komunii.
    W naszej rodzinnej parafii ludzie klęczą przy przyjmowaniu Pana Jezusa. Nasz ksiądz z DK twierdzi żeby inne postawy zostawić dla tych co klęczeć nie mogą, nawet przy modlitwie w domu.
  • Te ręce skrzyżowane- to chyba ,, egipsko":wink:
    Moje dzieci trzymają rączki ,, gotycko" a my raczej ,,romańsko",
  • Ja mam ręce złożone, tak normalnie. Natomiast spotkałem się z ciekawą praktyką, aby wkładać dłonie pod obrus, który jest położony na balaskach.
  • [cite] Maciek:[/cite]<i>ale mówić do mojego syna: "Body of Christ , Victor"</i>

    U nas w Empikach jest teraz taka moda, że jak się płaci kartą, to sprzedawca jednym okiem odczytuje imię i oddając mówi: - Dziękuję za zakupy, Maciej.

    Widocznie Wasz ksiądz był na podobnym szkoleniu. :cool:

    :rolling:
  • [cite] Tomasz i Ewa:
    W czym dokładnie przesadziłem? Wiadomość ma dobry wydźwięk tylko nie szukajmy w niej czegoś czego nie ma.
    T

    Jeszcze raz przeczytałem informację KAI:

    1) Fakty i cytaty mówią o powrocie do tradycji.
    2) To agencja interpretuje w iście gazetowowybiórczym stylu (nawet zdjęcie jest tendencyjnie dobrane do treści)
    3) Mowa o kontynuacji reform jest li tylko zabiegiem dyplomatycznym.


    PS. z fasolki można kiełbaskę wybrać i dać psiakowi
  • [cite] Agata M:[/cite]Nam ksiądz wyjaśnił dlaczego nie błogosławi dzieci przy rozdawaniu Komunii św. Twierdzi że ma na palcach Pana Jezusa i że nie będzie Go wcierał we włosy dzieciom bo przecież zanim znowu coś weźmie do rąk to odbywa się cała ceremonia obmywania po rozdawaniu Komunii.
    W naszej rodzinnej parafii ludzie klęczą przy przyjmowaniu Pana Jezusa. Nasz ksiądz z DK twierdzi żeby inne postawy zostawić dla tych co klęczeć nie mogą, nawet przy modlitwie w domu.

    Komunię Św. rozdaje kciukiem i palcem wskazująym. Pozstałe ma wolne, nie trzeba ich puryfikować, a błogosławić dzieci może. Tak jest u nas w parafii.
  • Nie może, po nie przewiduje tego Liturgia. Czas udzielania Komunii to jedna akcja liturgiczna, błogosławieństwo to druga. Dwóch akcji liturgicznych nie wolno na siebie nakładać. Błogosławieństwo jest na koniec Mszy. A jeśli chce błogosławić dzieci indywidualnie znakiem krzyża na czole, to nie stoi na przeszkodzie, żeby po przebraniu się w zakrystii, ksiądz wrócił, zebrał dzieci pod ołtarzem, pomodlił się z nimi choćby jednym 'Zdrowaś Maryjo' i każde osobno pobłogosławił.

    Och sory, stoi - ksiądz musi szybko iść na plebanię obejrzeć mecz siatkówki...
  • Błogosławieństwo dzieci jest na końcu Mszy z udziałem dzieci o określonej godzinie. Wszystkie dzieci podchodzą wtedy pod ołtarz i ksiądz czyni im na głowie znak Krzyża. W ogóle nasz ksiądz uważa że nie powinno być Mszy dla dzieci a na zwykłej dzieci do pewnego wieku nie powinno być bo nic z niej nie wynoszą a tylko przeszkadzają, że powinny mieć wtedy zajęcia odpowiednie dla swojego wieku w salce parafialnej, oczywiście związane z Eucharystią, przygotowujące do udziału w Niej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.