Warto by było popytać specjalistów od tej tematyki, jaka jest dokładnie różnica, jeśli chodzi o warunki zatrudnienia (m.in przysługujący płatny urlop, etc.) i uposażenia pomiędzy zasiłkiem macierzyńskim i urlopem macierzyńskim.
Jeśli kobieta rodzi dziecko będąc na wychowawczym, przysługuje jej zasiłek macierzyński, a nie urlop macierzyński.
"..W czasie urlopu wychowawczego pracownica nie ma prawa do innych zasiłków, tj. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku opiekuńczego. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytuł urodzenia kolejnego dziecka. Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego. Pracownica nie nabywa więc prawa do urlopu macierzyńskiego, ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego....
OK, też popieram taką metodę, choć jestem pracodawcą. Jednak zdarzają się kobiety, które twierdzą, że uczciwość nie pozwala im na taki manewr. Kompletny bezsens. Tu nie ma sentymentów i pracodawca również w swoich decyzjach się nimi nie kieruje.
Jak to zrobić technicznie? W jednym czasie wysłać do pracodawcy prośbe o przerwanie urlopu wychowawczego i... no właśnie i jednocześnie prośbę o skierowanie na urlop macierzyński? Jakie dokumenty dostarczyć do macierzyńskiego? Nie pamiętam...
-zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie urlopu wychowawczego.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w art. 180 Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Jeżeli jednak pracownica urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego, to okres, za który przysługuje zasiłek macierzyński jest krótszy o 2 tygodnie (art. 29 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
-- w czasie urlopu wychowawczego nie można iść na zwolnienie lekarskie, bo od osób przebywających na takim na urlopie nie odprowadza się składek na ubezpieczenie chorobowe w związku z tym taka osoba nie jest uprawniona do zasiłku chorobowego.
Aby zasiłek chorobowy otrzymać trzeba wrócić do pracy .
-będąc na wychowawczym w zaawansowanej ciąży, można przerwać urlop wychowawczy.
Zysk- otrzymuje się urlop macierzyński, a po macierzyńskim urlop wypoczynkowy, 2 dni opieki nad dzieckiem (art.188 k.p.) w ten sposób jest się dłużej na płatnym urlopie . Potem można iść na wychowawczy.
-trzeba złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i od następnego dnia można iść już na chorobowe...potem procedura już wygląda tak samo - poród - macierzyński urlop.
- można powrócić do pracy , składając wniosek na 30 dni przed podjęciem pracy po wychowawczym (art. 186 indeks 3), albo po prostu przerwać wychowawczy ( bo można go wykorzystać w 4 częściach (art. 186)
- składa się wniosek po uzgodnieniu daty powrotu z pracodawcą.
Wszystkie te wnioski pracodawca musi uwzględnić.
-urlop wypoczynkowy można wykorzystać wyłącznie po urlopie macierzyńskim, natomiast nie można po zasiłku macierzyńskim wypłacanym w trakcie wychowawczego.
- zasiłek macierzyński w wymiarze skróconym o 2 tygodnie wypłaca pracodawca, jeżeli jest do tego uprawniony (min 21 pracowników) albo ZUS.
- na zwolnienie lekarskie można iść od pierwszego dnia po powrocie z wychowawczego (wysłać zwolnienie poleconym za poświadczeniem odbioru).
Ale ja Ciebie nie rozumiem... to nie jest nie zgodne z prawem... poza tym? gdzie tu nieuczciwość?
No więc właśnie o tym mówiłam. Jest zgodne z prawem.. Nieuczciwość miałaby polegać na tym, że szef liczył, że wrócimy do pracy, trzymał etat i stanowisko, a tu, nie dosyć, że go zawiedliśmy, wracając tylko teoretycznie do pracy, to jeszcze obciążamy ZUS kolejnym zwolnieniem etc, etc...Czujemy się winne.
a mój zakład odmówił skrócenia urlopu wychowawczego właśnie ze względu na fakt, że jestem w ciąży.... Więc dooopa
Art. 186 3. Kodeksu pracy: Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego: 1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy, 2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Nie mają prawa ci odmówić. Zresztą w zawiadomieniu złożonym na 30 dni przed powrotem nie pytasz o zgodę, tylko informujesz, że od dnia...rezygnujesz z urlopu w. Zgoda pracodawcy potrzebna jest, gdy chcesz wrócić się do pracy wcześniej niż po 30 dniach od złożenia wniosku. Ciąża nie ma tu nic do rzeczy i w kp nie ma takiego warunku, że pracownica może zrezygnować z urlopu w. tylko wtedy, gdy nie jest w ciąży.
Czy ktoś się orientuje jak wygląda teraz (znaczy w 2013) z tacierzyńskim? Bo niby miały być 3 tygodnie a mi w personalnym tłumaczą, ze nadal 2
Odbyło się pierwsze czytanie i
"...Przedstawiciel resortu pracy i polityki społecznej poinformował, że wydłużenie urlopów ojcowskich kosztowałoby budżet państwa w 2013 r. ok. 236 mln zł.
Sejm, przy braku sprzeciwu, skierował poselski
projekt nowelizacji ustawy – Kodeks pracy do Komisji
@Bea, normalnie najciemniej pod latarnią i szewc bez butów chodzi w jednym . Nie rozumiem, dlaczego Ciebie by miały obowiązywać inne przepisy? Jest coś specjalnego dla pracowników zusu?
Nie wiem jak to będzie wyglądało, bo oni mają zaświadczenie, że jestem w ciąży bo nasz gin to lekarz zakładowy.
Obowiązuje tajemnica lekarska i z faktu, że wie o ciąży lekarz zakładowy nie wynika, że wie również kadrowa i szef. W każdym razie nie powinni wiedzieć.
Trzeba pamiętać, że ochrona przed zwolnieniem kończy się wraz z zakończeniem/przerwaniem urlopu wychowawczego.. Pierwszego dnia po powrocie z wychowawczego mogą wręczyć wymówienie.
Chroni oczywiście zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński i przejście w trakcie wychowawczego na część etatu (ochrona tylko przez 12 miesięcy).
Za to od 1 stycznia 2013 wchodzi w życie zarządzenie ministra zdrowia w sprawie zaopatrywania wszystkich pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne.
Już myślałam, że będą czipować (o czym donosiła prasa), ale okazuje się, że będzie to polski czip- czyli szmatka, albo bransoletka na nadgarstku lub palcu u nogi i obowiązkowa fotografia do akt.
Czy ktoś się orientuje jak wygląda teraz (znaczy w 2013) z tacierzyńskim? Bo niby miały być 3 tygodnie a mi w personalnym tłumaczą, ze nadal 2
Odbyło się pierwsze czytanie i
"...Przedstawiciel resortu pracy i polityki społecznej poinformował, że wydłużenie urlopów ojcowskich kosztowałoby budżet państwa w 2013 r. ok. 236 mln zł.
Sejm, przy braku sprzeciwu, skierował poselski
projekt nowelizacji ustawy – Kodeks pracy do Komisji
Wydaje mi się, że już nic się nie działo w sejmie na ten temat po tym, jak projekt poselski nt. wydłużenia urlopów ojcowskich skierowano do Komisji Nadzwyczajnej.
COś mi w uszach dzwoni, że w nowym roku będzie dłuższy macierzyński? Od kiedy i ile?
Od 1 września 2013 i ma trwać 1 rok. Ma dotyczyć kobiet, które urodziły po 17 marca 2013.
Ale jeszcze chyba trwają konsultacje społeczne.
Czyli, że prawo wejdzie w życie dopiero od września i bedzie obowiązywać wstecz???
A ja czytałam, ze bedzie obowiazywać od 1 września i każda kobieta która 1 września bedzie na macierzyńskim (chocby to był ostatni dzień macierzyńskiego) bedzie mogła z tego przedłużenia skorzystać. Warunek jest tylko taki, ze (chyba) 2 tyg przed planowanym terminem porodu musi zgłosić, ze bedzie chciała przedłużony- wtedy będzie płatne 80%. Jak nie zgłosi bedzie miała prawo do przedłużenia płatnego 60%.
Zwracam uwagę, ze projekt jest przed przyjęciem przez Radę Ministrów i przed pracami w komisji sejmowej, więc jeszcze może się w nim sporo zmienić (posłowie mają czasem różne ciekawe pomysły )
tak... wg moich wyliczen te ktore urodza 17 marca i pozniej zlapia sie na rok macierzynskiego... (1 wrzesnia- ostatni dzien 24tygodniowego macierzynskiego)... nic nie trzeba zglaszac przed porodem- dostaje sie te 24 tyg 100 procent, a jak sie wydluza to nastepne pol roku 60 procent... jak sie zglosi przed porodem- co w tej chwili chyba jest niemozliwe bo prawo nie weszlo- to caly rok 80 procent... to drugie polrocze mozna pracowac na max pol etatu wtedy zmniejszone swiadczenie maciezynskie- proporcjonalnie.... z tego co wiem ojce jeszcze w tym roku 2 tygodnie
Komentarz
wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej
na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/nowe-rozwiazania-prorodzinne/urlop-rodzicielski/
http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-ustaw/prawo-pracy/ustawa-o-zmianie-ustawy---kodeks-pracy-oraz-ustawy-o-swiadczeniach---pienieznych-z-ubezpieczenia-spolecznego-w-razie-choroby-i---macierzynstwa-projekt-z-dnia-8-listopada-2012-r/
Zwracam uwagę, ze projekt jest przed przyjęciem przez Radę Ministrów i przed pracami w komisji sejmowej, więc jeszcze może się w nim sporo zmienić (posłowie mają czasem różne ciekawe pomysły )