Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kruche

edytowano maj 2011 w Kuchnia
Konto skasowane na prośbę użytkownika.
«1

Komentarz

  • Hmmm babeczek nie pieke... :( ale wlasnie konczy sie piec szarlotka na jutro... dla Magg i Prayboya z dziecmi.

    Jaki masz Lila przepis na kruche do szarlotki??? My pieczemy z krupczatka
  • Wlasnie upieklam... mamo jak pachnie !!! szal pal
  • Może trzeba wołać Celinkę, ona chyba umie wszystko.:smile:
  • [cite] Berenika:[/cite]Może trzeba wołać Celinkę, ona chyba umie wszystko.:smile:

    Ooooo, Bereniko, grubo mnie przeceniasz, niestety nigdy nie piekłam babeczek i sama myślałam, że skorzystam z podanego tu przepisu...:shamed::shamed:
  • Kruche:
    0,5 kg mąki, kostka margaryny (może być masło), 1/3 szklanki cukru pudru, 4-5 łyżek kwaśnej śmietany (jak trzeba to więcej), cukier waniliowy, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, jedno żółtko.

    przed zagnieceniem dobrze jest margarynę pokroić nożem i wymieszać z mąką, wtedy ciasto szybciej się zagniecie (kruchego nie powinno się za długo wyrabiać).
    Potem na 1h do lodówki i można z niego robić wszystko.

    Smacznego:bigsmile:
  • Moje kruche:

    3 szkl maki krupczatki
    2-3 zoltek
    2-3 lyzki smietany
    1,5 lyzeczki proszku do pieczenia
    1 kostka masla

    Zagniatam i do lodowki min. na 1 godzine. Duza blaszka piekarnikowa spod + kruszonka lub kratka na szarlotke czy inne wedle uznania.
  • Kruchego do babeczek nie znam. Moje kruche do szarlotki proste jak drut: mąka, tłuszcz, cukier w proporcjach: 3 : 2 : 1. Zagnieść i do lodówki.

    Jak się zagnieść nie chce, dodać kilka łyżek ciepłej wody lub śmietany.
  • [cite] ProMama:[/cite]Moje kruche:

    3 szkl maki krupczatki
    2-3 zoltek
    2-3 lyzki smietany
    1,5 lyzeczki proszku do pieczenia
    1 kostka masla

    Zagniatam i do lodowki min. na 1 godzine. Duza blaszka piekarnikowa spod + kruszonka lub kratka na szarlotke czy inne wedle uznania.

    Bez cukru! Może być pikantne nadzienie!
  • wersja z cukrem - 3/4 szklanki
  • @Bereniko moja mama robi takie kruche jak Ty!:bigsmile:
  • ciasteczka kruche Łukasza :-)


    Składniki:Ciasto:3 szklanki mąki225 g masła1 szklanka cukru pudru1 opakowanie cukru waniliowego3 żółtka2 łyżeczki proszku do pieczenia2 łyżki śmietany 18%szczypta soliNadzienie z jabłek:4-5 jabłek obranych, pokrojonych na "szesnastki" Ponadto:cukier puder do posypaniaduża blaszkapapier do pieczenia Wykonanie:1. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, szczyptą soli, dodać maslo, cukier, posiekać nożem, następnie dodać żółtka, śmietanę, zagnieść ciasto, schłodzić.2. Rozwałkować ciasto na grubość około 2-3 mm, wykrawać krążki szklanką. 3. Na krążki układać pokrojone jabłka, zawinąć (ale nie sklejać ).4. Ciastka układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.5. Piec w temp. 180 stopni Celsjusza około 20 minut ( na złoty kolor ).6. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.


    Ha! Byłam pierwsza!!!
    Też sobie wezmę przepis, a co!
    :D
  • Piekę ostatnio babeczki tylko z tego przepisu, są jak dla mnie idealnie kruche

  • przepis możesz spokojnie pierwsza, ale jakby do syna, to trzecia w kolejce ;-)
    naprawdę świetne są te ciasteczka, coś "babcinego" w sobie mają, jakiś smak dzieciństwa, pewnie dlatego tak mi smakuje
    Czy przewidujesz, że syn...hmmm... Wdowcem będzie dwukrotnie...???  :-B
  • Oj tam, oj tam...
    Tym, co Ty uważasz za wadę one mogą być zachwycone. :D
    Młodzi mają inaczej. :D
  • edytowano kwiecień 2013

     Ja wiem, to nie przepis na kruche, ale ono te tam występuje. Proponuj przepis na ciasto o  nazwie styropian,  bardzo dobry, taki sernikowy


    Przepis:

    • 3 szklanki mąki
    • pół szklanki cukru pudru
    • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
    • szczypta soli
    • 5 żółtek
    • 250 g masła

      Z podanych składników zagnieść ciasto, podzielić na połowę. Jedną
      część włożyć do lodówki, drugą wylepić dno blachy (25x33),  schować do lodówki.

    • 5 białek
    • szklanka cukru pudru
    • duży budyń śmietankowy
    • 3 duże jogurty greckie
    • 200 g wiórków kokosowych
    • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
      Białka ubić na sztywno z cukrem, wymieszać suche składniki: wsypać budyń, wiórki,dodać jogurty i całość wymieszać mikserem na wolnych obrotach. Dodać ubitą piane z białek i wszystko wymieszać  od dołu. Masę
      wylać na ciasto  a na nie zetrzeć na tarce drugą część ciasta.
    • Piec 45 minut w 180 stopniach C.

  • ech nie wiem co zrobiłam z czcionka

    :\">
  • Czemu trzeba wkladac kruche ciasto po zagnieceniu do lodowki na troche? Jak robie kruchy spod, to z reguły nie wkladam, ale moze w przypadku spodu nie ma to wiekszego znaczenia?
  • @Karolinka

    Brzmi bardzo interesująco.
  • Ja kruche robie bez proszku do pieczenia i czasem bez jajek.  Na spody jajek nie daję.
    Najprostsze kruche;
    15 dag mąki
    8 dag masła
    2 łyżki śmietany
    cukier puder 3/4 szklanki
    albo lyżeczka soli
    ewentualnie jajko
    zagniesc, wyrobić, włożyć do lodówki na minimum pół godziny, piec na złoty kolor.
    Idealne ciasto na spody do tarty, serniki, babeczkowe z kremem.
  • edytowano kwiecień 2013
    Styropian, zawsze się udaje, jest pyszny i szybki

    Kruchego nie chłodzę, szkoda czasu a i tak wychodzi. Smak styropianu to taki sernik kokosowy, dla nas pychota.

    Swoją drogą nie wiem skąd taka dziwna nazwa tego ciasta.

  • edytowano kwiecień 2013
    Przepis na kruchy spód, ale może na babeczki tez sie nada.
    Z ksiazki "Uzdrawiajaca moc zbóż", Karol Przybylak, Mieczysław Babalski, Zbigniew Przybylak

    Kruche ciasto na tarte słona o srednicy 26cm:

    125g masła

    250g maki orkiszowej (można zastapić
    zwykłą pszenną

    pół łyzeczki miałkiej soli

    4-5 łyzek bardzo zimnej wody lub mleka

    Składniki wymieszac, krótko wygniatac, az ciasto będzie gładkie, ae zwarte. Nie powinno się
    kleic. Z ciasta uformować kulę, zawinąć w czystą ściereczke lub folię spożywczą i pozostawićw lodówce na ok. 2 godziny.

    Kruche ciasto na tartę słodką o średnicy 26 cm:

    125 g masła

    1 jajko

    125g cukru pudru

    250g maki (najlepiej orkiszowe, gdyż
    ma niepowtarzalny smak)

    szczypta soli

    Jajko wbic do salaterki i roztrzepac widelcem. Dodać sól i cukier. Energicznie ucierać, aż masa spieni
    się, zbieleje i podwoi objętość. Dodac make i wymieszać. Ciasto małymi partiami rozcierać palcami, aż uformują się grudki. Składników nie ugniatać, lecz punieść do góry, aby dostało się
    do nich powietrze. Stolnice lekko posypac mąką i wyłożyć ciasto.
    Pokrojone masło rozłożyć na wierzchu i, rozcierając palcami,
    połączyć je z ciastem. Uformować kulę, zawinąć w czystą
    ściereczke lub folię spożywczą i pozostawićw lodówce na ok. 2 godziny.  

  • Chcę upiec szarlotkę- czy w Waszych przepisach mąkę krupczatkę mogę zastąpić mąką orkiszową/graham?
  • @Bea
    ile żółtek?
    to kruche na całą blachę wychodzi?
  • Zrobiłam, ale jakoś dużo sypkie to ciasto, jak na moje oko wyszło.
  • Kruche:
    0,5 kg mąki, kostka margaryny (może być masło), 1/3 szklanki cukru pudru, 4-5 łyżek kwaśnej śmietany (jak trzeba to więcej), cukier waniliowy, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, jedno żółtko.

    przed zagnieceniem dobrze jest margarynę pokroić nożem i wymieszać z mąką, wtedy ciasto szybciej się zagniecie (kruchego nie powinno się za długo wyrabiać).
    Potem na 1h do lodówki i można z niego robić wszystko.

    Smacznego:bigsmile:
    Takie ciasteczka małe też?
  • Czy z takiego ciasta, z którego robicie spody do szarlotek i inne można zrobić takie różne małe ciasteczka? W dzieciństwie, pamiętam, robiło się takie wałeczki różne i kroiło. 
  • Podrążę kwestie jajek w cieście kruchym. Wiem, że raczej potrzebne są żółtka, białka utwardzają ciasto ale ja tak nie lubię marnotrawstwa/ lub zostawiania czegoś na później, że wolałabym wykorzystać całe jaja (pewnie sztuką jest wtedy dobrać odpowiednie proporcje). I tak ciągle poszukuję przepisu, który by mi odpowiadał.. Tarty (wytrawne czy na słodko) mogą się obejść bez jajek ale typowe ciasto kruche, chyba lepiej z nimi.. Miał ktoś takie dylematy :)

  • Ja dostaję białka od koleżanki, która do mielonych kotletów daje tylko żółtka (dziwny pomysł, prawda? :-?  ) i wykorzystuję je jako wzbogacenie psiej diety :D
    W ogóle polecam psy - chodzące kompostowniki :D
  • No tak, piana z białek generalnie się sprawdza (szarlotka, pleśniak, itp). Moje dzieci tylko jakoś nie lubią tej warstwy (wizualnie im przeszkadza..). Niemniej jednak, to rzeczywiście sposób na jednoczesne wykorzystanie białek przy pieczeniu kruchego.
  • Jak te drobne leśne to jagody, to raczej możesz. Jeśli maliny, to lepiej piec od razu w jakiejś masie, bo strasznie wodę puszczają. Sok znaczysię. Ale możesz jeszcze na UPIECZONY spód posypać tartą bułkę i dopiero owoce. Bułka wchłonie sok a czuć jej w cieście za bardzo nie będzie.
    Ale spód musi być już gotowy, bo z mokrymi owocami Ci się już nie dopiecze.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.