Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Lampiony

edytowano listopad 2007 w Arkan Noego
Zbliża się Adwent i Msze roratnie. Szykujemy się do produkcji lampionów. Ciekaw jestem, czy macie w tej dziedzinie doświadczenia, a może jakieś pożyteczne uwagi?

Komentarz

  • uuuu... na ołtarzu też postawił świetlówki kompaktowe?
  • BTW - Wasz x. Dobrodziej od "Brunona" ;-) zrobił na mnie wrażenie świetnego kaznodziei. Nie o treść chodzi, bo nie za bardzo mógł się wykazać w sobotę czymś odkrywczym, ale wygląda na człowieka, który potrafi i lubi głosić kazania i robi to z sercem. Z kolei nasz x. Prałat - złoty człowiek - ale jego kazania działają czasem jak środek nasenny ;-)
  • Światło elektryczne jest wypaczeniem Mszy roratniej, której symbolem jest i pozostanie świeca - żywy ogień.
    Świeca roratnia stanowi symbol Maryi, która w czasie adwentu "niesie w łonie" Chrystusa, określanego mianem "prawdziwej światłości".

    Może nieść i żarówkę.
    No cóź "koniec świata" jakby powiedział pan Popiołek
  • Z tym się zgadzam, coraz częściej się słyszy o mszach roratnich odprawianych wieczorem. To może doczekamy się też pasterki w południe.:neutral:
  • Maćku! Ksiądz Krzysztof zabronił świeczek? :sad::sad::sad: To my chyba zignorujemy zakaz.....
  • Zakaz o. Krzysztofa zignorujemy, bo szkodzi zbawieniu dusz i w ogóle działamy w "stanie wyższej konieczności". Nie zrobię tego mojej córce.
  • Msze roratnie odprawiane przez cały okres Adwentu tradycyjnie sprawuje się przed wschodem słońca, również po ciemku w kościele. Chodzi się na nie ze świeczkami albo jakimiś innymi lampkami, które są jedynym źródłem światła w czasie liturgii.
    To msza wotywna o Maryi Pannie - jako tej, która najlepiej nas uczy oczekiwania. Również na pamiątkę Zwiastowania.

    Więcej o roratach np na stronie www.roraty.art.pl:)
  • Nieoświetlony. Cała bazylika w ciemnościach - widać to na zdjęciach na stronie internetowej, którą wkleiłam wyżej. Ołtarz również oświetlony jest wyłącznie ogniem świec.
    To kościół oo. dominikanów - podejrzewam, że nie wszędzie jest tak...
  • [cite] Maciek:[/cite]Adwentowe Roraty
    Msze święte w rycie trydenckim o godz. 6.45 w kościele pw. św. Benona na Nowym Mieście

    Z dużą przyjemnością po raz pierwszy będę uczestniczył w roratach w rycie tradycyjnym. Żeby zdążyć muszę wstać niemiłosiernie wcześnie :)

    Ale czy dobrze zrozumiałem? Do Benona idziemy bez świec a z latarkami elektrycznymi?
  • Jak widzisz z dyskusji, znajdą się też osoby, które powołując się na SWK będą dymić i kapać :cool:
  • U nas roraty o 6.00 przez 6 dni w tygodniu. Mamy zamiar chodzić całą rodziną. Może Bóg obdarzy nas tą łaską... W zeszłym roku najmłodsza nie chodziła jeszcze na roraty, ale starsze dzielnie zdążały.
  • [cite] Teofil:[/cite]Z dużą przyjemnością po raz pierwszy będę uczestniczył w roratach w rycie tradycyjnym. Żeby zdążyć muszę wstać niemiłosiernie wcześnie
    Byłeś?

    84430deefd87ce9bmed.jpg
  • [cite] Maciek:[/cite]
    Byłeś?

    Niestety jeszcze na roratach u Benona nie byłem. Planowałem być dziś o 18.00, ale też wypadło inaczej i byliśmy w miejscowej farze.

    Mam nadzieję, że jutro uda mi się dojechać na 8.30, a w tym tygodniu być na roratach.
  • Do odsłuchania bodaj najważniejszy śpiew adwentowy â?? Rorate Coeli w wykonaniu benedyktynów tynieckich:

    http://www.tyniec.benedyktyni.pl/sound/psallite/track14.mp3
  • A to my dziś w drodze na roraty :wink:

    sa552911wxz4.jpg
  • U nas też na Gloria włączają lampy nad prezbiterium, ale wcale to źle nie wygląda. Przeciwnie, ornat księdza zaczyna się złocić, nabiera barw, cudnie wygląda. :wink:

    A dzieciaki nie śpią, bo zajmujemy miejsce na samym przedzie, tuż przed balaskami (których nie ma).
  • Lampiony Maćka na żywo wyglądają jeszcze bardziej imponująco. A liturgia rorat wspaniała!
  • Bardzo dziękuję za śpiew Rorate Coeli. Słowa tej pieśni przybliżam dzieciom w tym adwencie. Chodzimy na roraty codziennie o 6-ej, z czego bardzo, bardzo się cieszę. Najmłodsza też daje radę. Dla mnie to wielki dar. Niestety, takiego śpiewu nie mamy :sad: Szkoda, ale dobrze, że chociaż jest tak, jak jest, ...a Eucharystia codzienna - dar wielki :smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.