Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Fundamentaliści chrześcijańscy chcą wysłać Harry'ego w kosmos

edytowano marzec 2008 w Polityka
W najnowszym numerze najstarszej gazety studenckiej w Wielkiej Brytanii, "Edinburgh University Student", można przeczytać wywiad z autorką "Harry'ego Pottera" - J. K. Rowling. W rozmowie Rowling twierdzi, że otrzymywała grożono jej śmiercią. Jej zdaniem robili to chrześcijanie, którzy sprzeciwiali się jej powieściom. Nazywa ich chrześcijańskimi fundamentalistami i porównuje ich do islamskich fundamentalistów.

"To jest zagrożenie, nieważne czy to jest politycznie ekstremalne, czy religijnie ekstremalne. Właściwie fundamentaliści z wszystkich dużych religii, jeśli ich wpuścicie do jednego pokoju mieliby wiele wspólnego ze sobą. Oni nienawidzą tych samych rzeczy."

Michael O'Brien, przeciwnik twórczości Rowling: "Słowo 'fundamentalista' jest używane przeciwko terrorystom rzucającym bomby jak i babciom modlącym się przed klinikami aborcyjnymi. Jeśli nie masz argumentów, zmieniasz taktykę i wołasz 'fundamentalista!', wtedy cała opozycja upada."

Ojciec Gabriele Amorth, główny egzorcysta Watykanu również potępił jej książki:"Za Harrym Potterem kryje się znak króla ciemności, diabła." Ojciec Amorth skrytykował powieści za gloryfikację magii, którą wyraźnie wiąże z "satanistyczną sztuką", i za prezentowanie nieuporządkowanego odbioru moralności w rzekomo heroicznych głównych bohaterach.

Sprzeciw chrześcijan wobec postaci Harry'ego Pottera nie jest więc niczym dziwnym, choć pogróżki wobec autorki - o ile jest to fakt, a nie kolejny zabieg PR - są niedopuszczalne i godne potępienia.


H/T Fronda

Komentarz

  • jak cyk cyk bum nie dzwoniłem
  • Chłopaki (Tomek, Maciek, Rafał) śpicie?:wink:
  • Kolega się podłożył w ewidentny sposób, bo zarzucił komuś nierzetelność nie przeczytawszy źródłowego tekstu. Rozumiem sympatię do pani Rowling i jej twórczości, ale w tym starciu Fronda wygrywa 1:0 :bigsmile:
  • Ale ona tak właśnie powiedziała i to w tym wywiadzie, do którego podałeś link :tooth:
  • Jestem obecny ale mi się nie chce już była taka dyskusja można znów przywoływać ks. Posackiego, Kard Ratzingera niektórym takowe osobistości i tak nie stanowią strony w dyskusji.
  • Hmm... grzecznie zakończony wątek na tym forum... dawno tego nie było...

    MSPANC
  • " - Więc jakiż jest, twoim zdaniem, sposób przełamania tego zbiorowego paraliżu, wywołanego hipnozą kłamstwa?
    - W każdym razie nie można go szukać na drodze polemiki. Sam fakt bowiem polemiki wciąga w orbitę i przenosi nas w płaszczyznę bolszewickiego absurdu.
    - Więc jaki? Powiedz.
    - Należy go szukać na drodze równie prostych odruchów psychicznych: strzelać! [...]
    - Jak to, strzelać? Do kogo?
    - Zwyczajnie. Po prostu. Do bolszewików."
    Józef Mackiewicz, "Droga donikąd"

    Akurat tak mi się skojarzyli wyznawcy bolszewizmu z fanatykami Harrego. Strzelać jednak nie będę choć trzeba by się nad tym głęboko zastanowić.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.