Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

ZUPY

edytowano luty 2013 w Ogólna
Moja baza do zupy ( w zależności od dodatków, taka jest zupa):

Na garnek chyba 5l.
2-3 marchewki, 1 pietruszka, kawałek pora, selera i cebulka.

Marchew, pietruchę i seler wkładam w całości. Por i cebulkę drobno siekam.
Dodaję
2 liście laurowe, 3 ziela ang, pieprz z młynka.  Zawsze odrobina
tłuszczu: oliwa, masło lub kawałek delikatnego mięsa (schab, drób,
królik). Solę gdy zaczyna się gotować by mięso było miękkie. (solone na
zimno jest twardsze).

* gdy robię barszcz ukraiński lub buraczkową to obrane buraki w całości daję od razu z innymi warzywami.

W tym czasie obieram kilka ziemniaków i kroję w słupki.

Gdy
warzywa i mięso miękkie - wyciągam. Mięso kroję w drobną kostkę i
wrzucam, dalej się gotuje. Dodaję ziemniaki, bób, koperek i co tam
przychodzi mi do głowy. W tym czasie na tarce na dużych oczkach ucieram
warzywa te co były w całości i dorzucam. Są delikatne warzywa jak np. groszek, które dodaje się gdy ziemniaki są już miękkie. To trzeba wyczuć.

*
gdy chcę dodać kaszę (uwielbiam jagły w tej zupie), filiżankę kaszy
przepłukuję, sparzam wrzątkiem na sicie (traci goryczkę) i dodaję razem z
ziemniakami.

Dłużej się pisze niż robi.
«1

Komentarz

  • Podzielcie się swoimi pomysłami :-)
  • Jestem mistrzynią zup, wszyscy chcą jeść tylko moje. Nigdy nie są na mięsie bo go nie jem.
    Podstawa to :
    por , 2 starte marchewki, natka cebulki, lubczyk, pol czosnku, natka pietruszki i szczypiorek i łyżka masła lub oliwy z oliwek.
  • ok, tylko mi nie podchodziły zupy gdy warzywa były utarte przed gotowaniem, więc trę po ugotowaniu i wychodzi rewelka :D
  • natka cebulki
    szczypior się nazywa ;)
    pol czosnku,
    główki czy ząbka?

    i ten szczypior to dubeltowo? i skąd go teraz bierzesz? pędzisz na oknie?
  • ja robię prawie tak samo jak Savia tyle, że zwykle bez pora.

    Do ukraińskiego trę buraki już ugotowane osobno ale dopiero na samym końcu, muszę spróbować przepisu Savii

    Czasem robię na mięsie - udko, kość schabowa itp czasem takie gołe bez mięsa, też są dobre.

    Najlepsze wychodzą mi zupy typu fasolowa,grochowa, żurek (sama kiszę) wtedy wywar gotuję na czymś wędzonym (kawałek żeberek, polska wędzona kiełbasa itp)

    Z innych robię jeszcze pomidorową - do której opalam nieobraną cebulę na palniku i daję 2-3 grzybki suszone (daję je też do krupniku, i rosołu);
  • Jestem mistrzynią zup, wszyscy chcą jeść tylko moje.
    u mnie też, bo mój M to jak Taw gotuje :D
  • aha a na wiosne uwielbiam zamiast selera dać nać selera w dużej ilości, dużo lepiej smakuje, nawet sobie tę nać mrożę na potem.
  • a konkretniej jakie zupy robicie?
    ja mam wrażenie że u nas na okrągło pomidorowa z ogórkową, przeplatana krupnikiem :/
  • Z opalanie na palniku nie pomyślałam, zawsze kładłam na płycie/suchej patelni/piecyku i czekałam aż się przypiecze.
  • edytowano luty 2013
    Ja ostatnio właśnie rozsmakowałam się w jarzynowych:
    baza ta sama i...
    czasem z zielonym groszkiem
    czasem z bobem
    czasem ze słodką kapustą i odrobiną przecieru z pomidorów (własnego)
    raz z kaszą, innym razem bez

    poza tym buraczkowa czyli baza + kilka buraków
    barszcz ukraiński
    rosół
    pomidorówka

    sporadycznie
    ogórkowa
    botwina (mam w słoikach)
    kapuśniak
  • natka cebulki
    szczypior się nazywa ;)
    pol czosnku,
    główki czy ząbka?

    i ten szczypior to dubeltowo? i skąd go teraz bierzesz? pędzisz na oknie?

    Chodzi o pol ząbka czosnku, można dać cały jak się lubi albo na więcej litrów, ja robię 2,5 - 3 litrów.
    A szczypiorek hoduje na oknie :)


  • Koper w zupie uwielbiam :-)

    I pyszne jest połączenie:

    baza + kukurydza z puszki + czerwona papryka. Tą zabielam mlekiem.
  • Ja na oknie mam świeżą natkę przez całą zimę.
  • Ja dzisiaj robię zupe z pomidorow :)
    Wczoraj była zupa zielona :)
  • Ja bazę ("smaka") robię w leniwszy sposób.

    Obieram ze trzy marchwie (marchewki to za mało ;) ), ze 2-3 pietruszki, obsmyczam końce pora i do garnka (czasem cebula zamiast pora). Bez soli i innych przypraw. Gotuję, gotuję, jeszcze trochę gotuję... aż się zrobią niemal rozciapciane. Wyławiam i daję psom na pożarcie :D Nasz ulubiony moment :D
    "Smak" gotowy, można robić zupę.

    Jedyną zupą z trupa, jaka robię jest rosół. Wiem, wiem, odrobina tłuszczu jest niezbędna... ale nie mnie :D
  • Ja dzisiaj robię zupe z pomidorow :)
    Wczoraj była zupa zielona :)
    a szczegóły?

    Zupa z pomidorów to pomidorówka?

    A zielona?
  • ogórkowa, grochowa, fasolowa, krupnik, pieczarkowa, rosół, pomidorowa, żurek, kalafiorowa, jarzynowa z zacierkami, grzybowa
  • ogórkowa, grochowa, fasolowa, krupnik, pieczarkowa, rosół, pomidorowa, żurek, kalafiorowa, jarzynowa z zacierkami, grzybowa
    Grzybowa to z jakich grzybów? Leśne?
  • edytowano luty 2013
    U nas ogórkowa jest na żeberkach, najlepiej  mi smakuje, pomidorowa i pieczarkowa bez mięsa, podobnie jak zupy kremy z groszku, porowa czy brokułowa, zupa jarzynowa i krupnik na udkach lub skrzydełkach. Rosół wiadomo na ćwiartkach z kurczaka czasem dodaje kawąłek wołowiny jak mam. Gulaszowa na wołowinie. Innych zup nie robię.  Barszcz biały na kiełbasce i z torebki, barszcz czerwony z ziemniakami  bez mięsa.
     Znajoma starsza kucharka doradziła mi żeby zawsze dodawac do zupy łyzke masła i troszkę cukru.
  • fasolowa - to taka fasolka z miesem, zasmażką itd? czy na jakiś inny sposób?
  • Zupa z pomidorowa to pomidorówka ale ja mam dwie wersje, pomidorówka to z przecieru a zupa z pomidorów to zupa z pomidorów z puszki lub kartonu, składniki podstawowe + pomidory z puszki (1 puszka lub 2) i do tego szafran (1 ziarenko) my to lubimy jesc z amarantusem.

    A w zielonej sa brokuły, bob, brukselka, fasolka szparagowa, wiecej pora niz zawsze i duzo koperku , pietruszki i szczypiorku, dodaje trochę smitany 18 lub 30 % :)
  • Grzybowa z suszonych (prawdziwki, podgrzybki)


    ogórkowa na żeberkach też super i jeszcze czosnek daję do środka
  • U nas ogórkowa jest na żeberkach, najlepiej  mi smakuje, pomidorowa bez mięsa, podobnie jak zupy kremy z groszku, porowa czy brokułowa, zupa jarzynowa i krupnik na udkach lub skrzydełkach. Rosół wiadomo na ćwiartkach z kurczaka czasem dodaje kawąłek wołowiny jak mam. Gulaszowa na wołowinie. Innych zup nie robię.
     Znajoma starsza kucharka doradziła mi żeby zawsze dodawac do zupy łyzke masła i troszkę cukru.
    Czasami daje maslo ale trochę za tluste :/

  • @uJa soczewicowa (z czerwonej soczewicy) jest szybka i pyszna, jeszcze kalafiorowa i brokułowa (ale teraz to tylko z mrożonek pozostaje), brukselkowa (zwykła jarzynowa + brukselka + czasem trochę kaszy), cebulowa, dyniowa, krem z porów - my dużo jemy kremów - bo takie gęste zupy nam bardziej smakują - szczególnie zimą :)
  • edytowano luty 2013
    No to mnie bardziej śmietana przeszkadza niż masło, jeśli chodzi o tłustość.

    Przypomniałaś mi o brukselca. Uwielbiam w zupie, dzieci różnie ;)
    fasolowa - to taka fasolka z miesem, zasmażką itd? czy na jakiś inny sposób?
    fasolową robi się identycznie jak grochówkę

    edit: a to co piszesz to fasolka po bretońsku
  • @uJa soczewicowa (z czerwonej soczewicy) jest szybka i pyszna, jeszcze kalafiorowa i brokułowa (ale teraz to tylko z mrożonek pozostaje), brukselkowa (zwykła jarzynowa + brukselka + czasem trochę kaszy), cebulowa, dyniowa, krem z porów - my dużo jemy kremów - bo takie gęste zupy nam bardziej smakują - szczególnie zimą :)
    U nas gęste tak, ale kremy nam nie podchodzą.

    Jak robisz soczewicową?
  • Z zielonej soczewicy też pyszna i - z niepojętych dla mnie przyczyn - tańsza :D
  • Kapuśniak rządzi :D.
  • edytowano luty 2013
    A zupy robicie na pierwsze danie czy jako zdarza się że jedyne? U nas  zupa jest z reguły raz w tygodniu a zazwyczaj na obiad drugie danie. Bo zwyczajnie samą zupą się nie najadamy, z wyjątkiem np takiego krupniku, w którym jest mięso, kasza , ziemniaki i jeszcze jemy z chlebem czy ogórkowej (mieso, ziemniaki i z chlebem) czy ostatnio biały barszcz z kiełbasa jajkiem, ziemniakami-osobno podawane i z chlebem.
    I prawie każda zupa ze śmietaną.
    Inspirujący ten wątek ile zup się przypomina-jeszcze zarzucajka z kiszonej kapusty:)

    A soczewicową też czasem robię, przepis mam z torebki z soczewicą;)
  • @Savia - podstawa jak do zwykłej jarzynowej, na ostatnie 10-15 min gotowania wrzucam soczewicę (jeśli czerwona, bo ona się krótko gotuje) - tak, żeby się rozciapała, przyprawiam tymiankiem, majerankiem, sól, pieprz i najczęściej miksuję na krem, ale można też zostawić niemiksowaną. Świetna na zimę!

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.