Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

1235755

Komentarz

  • Nie, nie blanszuję cukinii.
    A tak swoją drogę znalazłam fajny sposób na blanszowanie fasolki szparagowej przed zamrożeniem: w garnku do gotowania na parze.
  • Celinka wymieszałam ten pasztet ( dużeo tego :) ) a możesz temperaturę pieczenie podać?

    narazie dam 180 ale jakbyś się pojawiła to proszę o taką informację
  • uJa z tą temperaturą to jest różnie, w zależności od piekarnika. Myślę, że 180 będzie dobrze.

    Bea@ nie mam pojęcia, nigdy tego nie robiłam :confused:
  • Bea@ daj znać czy dobry wyszedł w tych słoikach.
  • dziewczyny - zrobiłam :) i właśnie zajadam na śniadanko - bardzo dobry - myślę że do słoików spokojnie go można dać. Następnym razem będę piekła troszkę dłużej a i napewno dodam więcej przypraw różniastych - niemniej jest pyszny i pięknie dziękuję za przepis.

    Polecam - pasztet z cukini z przepisu Celinki :bigsmile:
  • [cite] AB:[/cite]yyyy... to nie ma przepisu... jest efektem mojej radosnej twórczości i zagospodarowania resztek po dyni w occie(kulki wycinałam i zostało mi duzo tego 'miedzy kulkami").

    Przepisa poproszę pięknie...

    Do przyrządzenia dyni w occie zainspirowały mnie wakacje, gdzie gospodarze podali przepyszną, ale "bez przepisu, składniki na oko". Znalazłam też foremki - gwiazdki do wycinania pierników, może by takie gwiazdki dyniowe zrobić, co AB? Nie rozpadają Ci się te kulki? Jaką to ma średnicę?
  • Bea ale cztery szklanki to chyba wody i szklanka octu? Bo mnie kusi. A nawet miejsce się znajdzie na schowanie. A i czy tą dynię gotujesz już pokrojoną na malutkie kawałki? I jak długo mogą stać słoiki bo chyba dodatkowo ich nie gotujesz?
  • pomęczę was jeszcze :) czy macie przepis/pomysł jak zrobić sok z aronii?

    nalewka już nastawiona, ale zostały jeszcze owoce i liście wiśni - miałam pomysł by zrobić tak samo jak do nalewki tylko bez spirytusu - porostu zagotować aronię, liście wiśni z cukrem przecedzić + kwasek i do słoików/butelek - tylko czy mi to się nie zepsuje/ spleśnieje? itd

    a może ma ktoś sprawdzony przepis?
  • Bea przy Tobie w ogóle się chowam, praca i przetwory dla mnie nie do pogodzenia. :bigsmile:
  • Ja widziałam wcześniej gdzieś w komentarzach, że ktoś z Was robi dżem z dyni i jabłek? Dobre to? Jak to zrobić?:)

    Ja w tym roku zrobiłam z wiśni, moreli, brzoskwiń, malin, jabłek :) i soki i dżemy :D tak.. chciałam się pochwalić :bigsmile:
  • a trzeba pasteryzować czy wystarczy postawić do góry dnem? I ile powinno się wszystko gotować?
  • A ja dziś równo 30 słoików kompotu z jabłek zrobiłam i tyleż buraczków:bigsmile:
  • buraczków?? :) jak?? powiedz powiedz proszę!
  • Anmamako-zwyczajnie:)gotuje buraczki całe do miekkośi w skórkach.Jak sie ugotuja po ostudzeniu obieram,potem na tarce z ucieram na małych dziurkach.Doprawiam solą,cukrem octem i troszkę pieprzu.Następnie w słoiczki i zagotowac.
  • hmm.. a tak zapytam... bo buraczki można kupić przez cały rok. Dlaczego akurat robicie je jako przetwory na zimę? pytam z ciekawości bo ja bardzo lubię buraki, ale nie wiem czy jest sens tak się narobić:bigsmile:
  • Bo z działki własnej są lepsze, a przechowywane w słoikach już zrobione nie tracą żadnych wartości, są gotowe do spożycia "już", nie wysychają i nie psują się przy przechowywaniu.:bigsmile: I nie ma problemu przechowywania.:cool:
  • [cite] Bridget:[/cite]Anmamako-zwyczajnie:)gotuje buraczki całe do miekkośi w skórkach.Jak sie ugotuja po ostudzeniu obieram,potem na tarce z ucieram na małych dziurkach.Doprawiam solą,cukrem octem i troszkę pieprzu.Następnie w słoiczki i zagotowac.


    A ja dodaję kwasek cytrynowy zamiast octu i jeszcze czosnek. Mniam.:bigsmile:
  • Teraz sa najbardziej wartościowe ale jesli zabraknie to nigdy nie kupuję ze sklepu gotowych a np.worek burakow i znow zaprawiam.Olesiu miałam napisac ze kto woli to kwasek.Ja znow jak karmie to nic nie daję .
  • [cite] Bridget:[/cite]A ja dziś równo 30 słoików kompotu z jabłek zrobiłam i tyleż buraczków:bigsmile:
    :whorship::whorship::whorship::whorship:
  • to, że teraz są najbardziej wartościowe to mnie przekonało :) chyba się skuszę i też zrobię. Tylko muszę skombinować słoiki. :bigsmile:
  • [cite] Tomira:[/cite]
    [cite] Bridget:[/cite]A ja dziś równo 30 słoików kompotu z jabłek zrobiłam i tyleż buraczków:bigsmile:
    :whorship::whorship::whorship::whorship:
    Tomiro wstan!to nic takiego:-)
  • Dodam tylko ,żeby do gotowania nic nie obcinać ,ogonków korzonków tez nie ,gdyz stracą barwe i to co najważniejsze sie wygotuje.
  • Pasteryzujecie przetwory w piekarniku?

    do tej pory zawsze gotowałam - ale wymyślilam że w piekarniku będzie szybciej ( więcej słoików na raz) czy ktoś to potrafi? sprawdził? może się podzielić przepisem?
  • A nie popękaja sloiki??
  • No poodbno nie, na necie jest mnóstwo przepisów na pasteryzację w piekarniku - ale sie boję takich internetowych - dlatego pytam Was :)
  • Ja pasteryzuję w piekarniku. ALe przy wyższej, niż 120* temperaturze o wiele szybciej niszczą się słoiki.
    Dlatego pasteryzuję tak tylko słoiki, w które wkładam gorące przetwory- dżemy, buraczki itp. bo wtedy czas przebywania słoika w piekarniku można skrócić do minimum.

    A buraczki robię z kiszoną kapustą albo z papryką. Te z papryką są re-we-la-cyj-ne!!!:cool:
  • Cart&Pud
    A mogłabyś coś więcej napisać o tych buraczkach z kapustą kiszoną ?
    Buraczki z papryką jadłam i smakują mi bardzo, ale z kapustą niet :bigsmile:
    Lubię też ogóraski kiszone z chilli , ostre toto ale ja uwielbiam , sama nie robię ( szwagier robi je po mistrzowsku ) ale jakby co mogę zapytać go o przepis i podzielić się nim - przepisem :wink:
  • Też są zakwaszane, tak, jak te z buraczkami.
    Konkretów nie pamiętam, bo jeszcze w tym roku nie robiłam.
    Ale jak ktoś będzie chciał, to wklepię wieczorem przepis.
  • [cite] Cart&Pud:[/cite]Też są zakwaszane, tak, jak te z buraczkami.
    Konkretów nie pamiętam, bo jeszcze w tym roku nie robiłam.
    Ale jak ktoś będzie chciał, to wklepię wieczorem przepis.

    Paprykowe znam od teściowej, faktycznie są przepyszne. Na razie nic oprócz fasolki nie robiłam z warzyw, same owocowe przetwory.
  • Oto przepis:

    BURAKI Z PAPRYKĄ

    6 kg buraków ugotowanych i startych
    12 szt. papryki (pokroić w kostkę)
    7 dużych cebul (pokroić w kostkę)
    1/2 l. octu
    1 szkl. cukru
    1/2 l. wody
    2-3 łyżki soli

    Z octu, wody, cukru i soli zagotować zalewę. Do gotującej zalewy wrzucić paprykę i cebulę. Gotować 10 minut. Dodać utarte na grubych oczkach buraki. Gotować razem 5 minut.
    Pasteryzować 10 minut.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.