Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pierwsza Komunia sw.

24

Komentarz

  • [cite] Kasia_b:[/cite]Poza wyjątkowymi przypadkami nie jest właściwe organizowanie Pierwszej Komunii świętej w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

    I ja to doskonale rozumiem, chociaż bardzo mi odpowiadało, że Maciek miał I-ą Komunię w Wielki Czwartek. Ale rozumiem, że nie należy "urządzać" I-ej Komunii, żeby nie przesłonić samego wydarzenia Wielkiego Czwartku.
    Dziękuję za informacje - jestem zaskoczona, nic nie wiedziałam o tej instrukcji. W każdym razie wydaje mi się, że chodzi głównie o to, żeby nie urządzać przyjęcia dla gości w ten dzień. Samo przystąpienie do Pierwszej Komunii moim zdaniem nie przesłania uroczystości Wielkiego Czwartku, a wręcz pozwala uwypuklić znaczenie tego co się wydarzyło w Wieczerniku.
  • Będziemy o Tobie pamiętać w modlitwie, Jadwigo. U nas pierwsza spowiedź w poniedziałek.
  • Przeczytałam, co dziewczyny pisały o reakcjach rodziny na I Komunię bez imprezy.

    Myśmy, póki co, już odbyli pierwsze rozmowy nt. przyszłych chrzcin (tak, tak - już niektórzy zacierają ręce na imprezkę i zbierają na prezenty). Nie chcemy innych prezentów jak Biblia dla malucha - żadnych złotych krzyżyków z kamyczkami, łańcuszków i kolczyków. No i chyba tym dotknęliśmy dziadków.

    Ale też pocieszam sie, że jak tak wcześnie zaczniemy dziwaczyć, to może do I Komunii, nawet wczesnej, przestaniemy budzić tym zamieszanie...:bigsmile:

    Tak czy owak, Wasze pierwszokomunijne dzieci otaczam szczególną modlitwą. Z radością ofiaruję za nie najbliższe majowe nabożeństwo.
  • Kingo a co masz do łańcuszka z krzyżykiem? czy to nie jest pobożny prezent? (albo medalik, ryngrafik, św. obrazek nad łóżeczko?) Jako matka komunijna tegoroczna powiem ci że dziecko potrzebuje łańcuszka z krzyżykiem lub medalikiem na I Komunię. Przed komunią jest specjalna msza na poświęcenie go i następnie dziecko przystępuje w nim do I komunii. Nasze dzieci miały właśnie łańcuszki z prezentów chrzcielnych, nie musieliśmy kupować.
    Biblia dla niemowlaka??? dość wcześnie?, nasze córki na komunię dostawały Biblię tysiąclecia (umowa wszystkich rodziców - Biblia dla wszystkich dzieci z dedykacją imienną) a mój mąż uważał że to i tak wcześnie, że lepiej by dać BT na bierzmowanie dopiero, a na komunię np. Nowy Testament...
  • - Franek, co to jest spowiedź?
    - To taki makrofag dla duszy, który zjada wszystkie nieczystości.

    :bigsmile:
  • @Skyreczka
    dzieki za odpowiedz

    @Kinga
    Co to bedzie sie dzialo na I komunie Swieta, oj bedzie sie dzialo. My to taka rodzinka co z okazji 2 roku potrafi zrobic impre dla kilkudziesieciu osob.
    10 kilo kiełbasy paczka wegla, 3 skrzynki oranzady, 5 piwa i impra do bialego rana.:cheer::crazy::clap::jumping::swingin:
  • A my jesteśmy już po pierwszej spowiedzi. Niby nic, ale jak się prowadzi do niej młodzieńca w wieku 5,5 roku, to człowiek odczuwa pewien niepokój jak to będzie. Ksiądz zapytał Franka, czy woli spowiadać się w konfesjonale z klęcznikiem, czy w pokoiku szkolnego psychologa, gdzie można usiąść wygodnie w fotelu. Franek wybrał konfesjonał i poszedł się spowiadać. Po dziesięciu minutach wyszedł cały uśmiechnięty, potem wyszedł ksiądz i uścisnął mu rękę. Wygląda na to, że się udało :bigsmile:
  • :clap:
  • Czy w Warszawie jest gdzieś prowadzone zorganizowane przygotowanie do wczesnej Pierwszej Komunii jak u X.Węcławskiego?
  • Teofilu, w dostępnych mi źródłach nie znalazłem takiej informacji. Możesz zapytać mailowo ks. Węcławskiego: parmwild (małpka) archpoznan.org.pl
  • [cite] Maciek:[/cite]Teofilu, w dostępnych mi źródłach nie znalazłem takiej informacji. Możesz zapytać mailowo ks. Węcławskiego: parmwild (małpka) archpoznan.org.pl

    Masz rację, spytam X.W.


    Obecnie skłaniam się ku indywidualnemu przygotowaniu dzieci przez "zatrudnionego" do tego księdza.
  • Nie będzie Ci łatwo znaleźć księdza, który ma nadwyżki wolnego czasu. Prędzej można próbować dołączyć dziecko do grupy, która się przygotowuje do wczesnej I Komunii św. Jeżeli byś chciał porozmawiać o tym, jak wygląda takie przygotowanie wyłącznie siłami rodziców, to wiesz, gdzie nas spotkać :cool:
  • Właśnie mam rozsądnego księdza, który ma za dużo czasu i - prawdopodobnie - mógłby się do tego nadawać, a na pewno - przydałoby mu się trochę dodatkowego grosza.
    * * *
    Wiem gdzie spotkać, ale wybrać mi się trudno!
  • nasza 9-letnia Marysia przygotowuje się I Komunii Św do a my z nią
    korespondencyjnie "robiła" podstawy katechizmu , bo to lubi," zaliczyła " modlitwy
    i czeka

    ja myślę ,że przy przygotowaniu grupowym zawsze zwraca się uwagę na takie zewnętrzne przygotowania - niestety

    w młodości czytałam taką książkę - pamiętnik "Magda, Piotr i Paweł " o rodzinie adopcyjnej i tam był taki motyw , że dzieci przystępowały do I Komunii Św ind w zaprzyjaźnionym klasztorze - ja sama nie mam odwagi i możliwości , ale pamiętam do dziś klimat tych opisów
    ja bym chciała ,ale dziecko pewnie nie
  • My 2 maja mamy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej naszej córki Weroniki. Idzie wg zwyczaju polskiego- w wieku 9 lat. plusem jest malutka grupka- trójka dzieci...Tak więc da się uniknąć tej całej pompy związanej z taką uroczystością, co jest powszechne w Polsce.
    Ale ostatnio coraz bardziej dojrzewa we mnie pomysł wczesnej komunii świętej w odniesieniu do Pawełka, który ma aktualnie pięć lat. Chciałabym go sama przygotować i za rok posłać do Komunii...
  • @Agnieszka Barbara- piszesz pocieszcie jakoś
    - kiepska jestem w pocieszaniu, ale jestem pełna podziwu Agnieszko dla Ciebie , jako matki
    wychowujesz dzieci , które maja wiele problemów , kochasz je mierzysz się z tym , nie uciekasz

    to ,co ja mam w teorii - Ty praktykujesz
    podyplomowo zrobiłam oligofrenopedagogikę , w młodości jeździliśmy z mężem na obozy dla niepełnosprawnych - to mnie ukształtowało i nagle z dnia na dzień trach wycofałam się z pracy z takimi dzieciakami w swoje lęki

    dlatego na zasadzie przeciwstawienia postaw - podziwiam Cię
  • mała sama w zasadzie nie czyta i strasznie ją ta nauka nuzy, chociaż jednocześnie bardzo chce dobrze sie przygotowac i "nie obrazić Pana Jezusa". Więc wszystko łzami dziewczęcymi okupione...

    AleżÂ ona jest przygotowana!
    Pozdrów jąÂ ode mnie. Cudowna dziewczynka.
    Cóż z tego, że dzieci będą klepać modlitwy, jeśli nie czują tego, co Twoja córeczka już wie.
  • [cite] Małgorzata32:[/cite]My 2 maja mamy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej naszej córki Weroniki. Idzie wg zwyczaju polskiego- w wieku 9 lat. plusem jest malutka grupka- trójka dzieci...Tak więc da się uniknąć tej całej pompy związanej z taką uroczystością, co jest powszechne w Polsce.
    Ale ostatnio coraz bardziej dojrzewa we mnie pomysł wczesnej komunii świętej w odniesieniu do Pawełka, który ma aktualnie pięć lat. Chciałabym go sama przygotować i za rok posłać do Komunii...

    Bardzo dobre zasoby znajdziesz tutaj!!!
    Strona poświęcona wczesnej komunii świętej
  • Kurcze ja tez się już nie mogę doczekać Pierwszej Komunii syna
    A to dopiero za dwa lata ..
    Wczoraj sobie tak myślałam ależ to będzie wielkie przeżycie ...

    Póki co przygotowujemy się na to wydarzenie szlifując przykazania ,,,,itd
  • Nasza Tosia przyjmie Jezusa 8 maja, tak jak świeta Tereska. Ma 5,5 lat. Juz jesteśmy po pierwszej spowiedzi. Żebyście widzieli jak te dzieciaczki biegły do konfesjonału. W ogóle sie nie bały. Mamo ja teraz jak umre to prosto do nieba, powiedziała nasza Tosia po spowiedzi. To jest dojrzałość. Jestem przekonana, że to jest wielka rzecz wczesna komunia. Ja gdy usłyszałam o takiej możliwości poszłam do księdza proboszcza zapytałam czy można spróbować w parafii utworzyć taką grupkę. Znalazłam katechetkę, zebrało sie 10 dzieci z ogłoszenia w kościele i od wrzesnia sie dzieci przygotowały. Żadnych egzaminów, wkuwania. One miały to czuć sercem i tak sie stało. Zadziwiaja wszystkich swoja dojrzałościa i miłością. Zachecam do działania rodziców. To nie musi wyjsc od kapłana. Naprawde mozna. :smile:
  • Parafia Miłosierdzia Bożego W Toruniu.
  • Nasza córeczka w tym roku ma przystąpić do I Komunii Świętej wczesnej, ma 7 lat. Cieszę się z tego wątku, bo zaczynałam powoli ulegać obawom, że może to "nasze dziwactwo", że tak wcześnie i jeszcze na Mszy Trydenckiej. Żałuję tylko, że to nie rok wcześniej, bo obserwuję, że pójście do szkoły cofa dziecko w rozwoju religijnym.
  • Świetnie to ujełaś. Dokładnie to samo obserwuję u swojej starszej córki która miała tak zwana normalna komunie w zeszłym roku. Szkoła bardzo utrudnia. Dziecko musi być bardzo silne żeby przebić się w szkole z tym że w domu sie modli, że walczy ze swoimi wadami, że nie chce przeklinać albo że co niedzielę jest na mszy świetej. Rówieśnicy naogół sa bardzo zdziwieni. Na szczęście udało nam sie córkę wesprzec w tym, że nie wstydziła sie powiedzieć, że na komunie nie dostanie zadnych prezentów świeckich. Dostała obraz Pana Jezusa od mamy chrzestnej przez nia wyhaftowany, Pismo świete w oprawie na zamek i ksiażkę o Eucharystii. Wierzcie mi że cieszyła sie bardzo i ani nie wspomniałaże jej przykro. A potrafi być uparta jak czegoś od nas chce. Cieszę się że z młodszą Tosią uda nam się wogóle uniknąć tego zamieszania.
  • My też chcemy "zdążyć" przed szkołą, nasza Tereska pójdzie do wczesnej Komunii za rok, będzie miała 6 lat
  • A jak wasze dzieci się czują potem, kiedy klasa przystępuje do sakramentu,a one nie?
  • upartej i stanowczej Agatce od mamyani5 wszelkiego dobra na urodziny :)
  • [cite] Liliana:[/cite]Nasza córeczka w tym roku ma przystąpić do I Komunii Świętej wczesnej, ma 7 lat. Cieszę się z tego wątku, bo zaczynałam powoli ulegać obawom, że może to "nasze dziwactwo", że tak wcześnie i jeszcze na Mszy Trydenckiej. Żałuję tylko, że to nie rok wcześniej, bo obserwuję, że pójście do szkoły cofa dziecko w rozwoju religijnym.

    dokładnie - w szkole jest tak infantylny program religii że żal!!
  • [cite] Arletta:[/cite]A jak wasze dzieci się czują potem, kiedy klasa przystępuje do sakramentu,a one nie?
    Duma.
  • A jak wasze dzieci się czują potem, kiedy klasa przystępuje do sakramentu,a one nie?

    Myślę, że wczesna Komunia Święta to taki dobry przykład dla innych dzieci i rodziców; nie chodzi o pychę, tylko o świadectwo (kto wiele otrzymał od tego wiele będzie się wymagać.
    Przecież w przyszłym roku nasze dziecko również będzie mogło przystąpić do tego Sakramentu. Poza tym wydaje mi się, że to jest szansa, aby dziecko ochronić od całej komercyjnej otoczki, która moim zdaniem bardzo zakłóca te przepiękną uroczystość.
  • To jest właśnie problem wprowadzenie religii do szkół, a tym samym uczynienia z pierwszej komunii uroczystości szkolnej. W szkołach tzw. "katolickich" wcale nie jest lepiej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.