Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

zwrot za podręczniki > 3 dzieci

edytowano sierpień 2012 w Pomagajmy sobie
Witamy,

Mamy dla Was ważną informację.

Stowarzyszenie i Fundacja
Rzecznik Praw Rodziców ustaliły, że rządowy program ,, Wyprawka szkolna 2012''
pozwala rodzinom, które wychowują troje lub więcej dzieci, ubiegać się o
refundację części kosztów zakupu podręczników bez względu na wysokość
dochodów
. Uprawnione osoby nie wiedzą o tym, bo zabraklo kampanii
informacyjnej. Przepisy zawierają wiele dodatkowych ograniczeń, o których
piszemy na stronie


rzecznikrodzicow.pl.
Tam też zamieściliśmy szczegóły programu i wzory podań.

Jeśli sprawa Was
nie dotyczy, przekażcie informację znajomym rodzicom - wrzesień to dla wielu
rodzin najtrudniejszy miesiąc w roku.

pozdrawiam
Tomasz
Elbanowski



Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców

[dostałam emailem to się dzielę :) ]
«134

Komentarz

  • edytowano sierpień 2012
    dzięki :)


    oby Ci się kiedyś przydało Basiu !!
  • haha właśnie :)
  • oby się nie przydało :) by Basia miała dużo dzieci i mnóstwo pieniędzy na podręczniki dla nich :)
  • dobre
    a to dziady wogóle nie nagłośnili sprawy

  • przydało się w sensie bycia wielodzietną i podpadającą pod kryterium przyznania 

    a nie koniecznie ubiegania się o dotację :)


    to miałam na myśli 
  • takoż zrozumiałam :)
  • edytowano sierpień 2012
    właśnie przeczytałem tylko - nie wiedząc wcześniej o tym programie - 

    - dla mnie podreczniki zakupila znajoma (zbiorczo dla 6 rodzin) faktura jest wystawiona na nią, oddajemy jej pieniądze (było taniej i wygodniej zakupić hurtowo)

    czy to znaczy że nie mam dowodu zakupu?
    czy mam zlozyc oswiedczenie ze kupiłem od niej.... hm


    - Rachunek.
    Jak informuje MEN ,,dowodem zakupu podręczników jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego, a także rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. W przypadku oświadczenia o zakupie podręczników należy podać informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach omawianego programu''.
  • musi być faktura imienna niestety, dlatego ja nigdy nie podłączam się pod te zbiorowe zamówienia bo się mi nie kalkuluje
  • edytowano sierpień 2012
    no a to - oświadczenie o zakupie podręczników. ?

    poza tym piszą o rachunku, paragonie, a one nie są imienne
  • aa nie doczytałam.

    U nas w urzędzie wołali zawsze o fakturę
  • u nas też fakturę tylko chcieli
  • edytowano sierpień 2012
    no to trzeba się powołać na przepis MEN, w tej chwili dużo ludzi kupuje zbiorczo bo jest taniej i mniej płacimy za przesyłkę
    spróbuję, dam tą zbiorczą fakturę plus oświadczenie że to dla mnie jeden komplet z tej faktury i ze w momencie kupowanie nie wiedzialem o programie, hurtowo było taniej, nie płaciłem za przesyłkę itp a to dla mnie ważne bo mam duże wydatki itd.

    ale widzę że to w szkole się składa u dyrektora a oni ślą do urzędu
  • No właśnie - to składam w szkole czy w urzędzie gminy? 
  • u dyrektora, jak doczytałem, czyli w szkole
  • Warto wejść na stronę swojej gminy i poszukać zarządzenia wójta/burmistrza na ten temat - tam też są podane terminy do kiedy należy wniosek złożyć, czasem również formularz wniosku.
  • dzięki za stronę ja wysłałam linka do naszej pani dyrektor a będąc w gminie spytam się czy wiedzą o tych zmianach


  • W przypadku zakupu podręczników dla grupy uczniów, koszty zakupu podręczników są zwracane po przedłożeniu potwierdzenia zakupu wystawionego przez podmiot dokonujący zakupu. Potwierdzenie zakupu powinno zawierać:
    imię i nazwisko ucznia, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, adres szkoły, wykaz zakupionych podręczników, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis podmiotu, który dokonał zakupu. Podmiot dokonujący zakupu podręczników wystawia potwierdzenie zakupu na podstawie faktury VAT oraz listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki.
    http://www.kuratorium.krakow.pl/index?ac=111&id=7391
  • edytowano sierpień 2012
    tak, ale piszą też "lub oświadczenie" jak cytowałem - przecież wolno chyba zakupić podręczniki używane od kogoś prywatnie i wtedy skąd masz mieć rachunek i to pewnie dlatego.

    sprawdziłem  że to jest dla klas 1-4 czyli w moim przypadku tylko córka ewentualnie. szkoda ze nie wiedziałem w zeszłym roku.
  • Tyle, że te ograniczenia denerwujące, tu takie klasy, tu wielodzietność jako jedyne kryterium, tam nie jedyne. 

    Ale złożyć warto, może się uda.
  • A co to znaczy bez wględu na dochód? Swoją drogą pamiętam, że w zeszłym roku w szkole było też nagłośnione. Mimo wszystko. Zerówki się do tego jednak nie piszą :(
    Tzn., że wielodzietność można potraktować powód dla którego osoba jest uprawniona do tego świadczenia, a nie trzeba się spowiadać z dochodów, które się osiąga lub nie osiąga.
  • O ile zrozumiałam, zaraz poszukam linku podstawowego, to mamy dwie kwestie: rozporządzenie, które określa warunki podstawowe dla programu i ostateczną decyzję, która podejmuje dyrektor szkoły (pewnie tak, jak mu każe samorząd, któremu podlega).
  • Dokumenty potrzebne do uzyskania dofinansowania:

    - Wniosek.
    Rodzice ucznia składają wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2012/2013.

    - Uzasadnienie.
    Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, w którym należy napisać, że zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, art. 7 pkt. 8, prosimy o pomoc jako rodzina wielodzietna.

    - Rachunek.
    Jak informuje MEN ,,dowodem zakupu podręczników jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego, a także rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników. W przypadku oświadczenia o zakupie podręczników należy podać informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach omawianego programu''.

    - Nie potrzebne jest zaświadczenie o dochodzie.
    W sytuacji, gdy staramy się o dofinansowanie ,,bez względu na kryterium dochodowe'' nie potrzebne są żadne zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodu.

  • edytowano sierpień 2012
    Ja z tego wnioskuję, że należy złożyć taki wniosek do dyrektora szkoły, w najgorszym razie odmówi.
  • Dzięki za tę informację

    Jako "szkoła" otrzymałam informację o tym, kto jest uprawniony do dofinansowania zakupu podręczników, zajmuję się tym od kilku lat. Istnieje kryterium dochodowe oraz warunki, jakie muszą być spełnione.

    W tych warunkach jest określone, że dofinansowanie przysługuje w przypadku zakupu podręczników do klas 1-3 szk.podst. oraz III kl.gimnazjum oraz dla dzieci z niepełnosprawnością bez określania klasy (piszę o "normalnej" podstawówce i gimnazjum, bo to dotyczy mojej pracy, są oczywiście informacje o zakupach podręczników dla szkół ponadgimnazjalnych i artystycznych)

    Jest także mowa o możliwości uzyskania dofinansowania w rodzinach, w których przekroczony jest dochód określony przepisami. Co roku ubiegamy się (dla dzieci oczywiście) o przyznanie dofinansowania do zakupów podręczników w rodzinach, w których dochód jest przekroczony (właśnie ten zapis o wielodzietności podając), ale jeszcze nigdy nie przyznano tych pieniędzy.

    Wniosek oczywiście składa się do dyrektora szkoły, nie wiem, jak jest w innych szkołach, ale u nas każdy wniosek złożony "idzie' dalej, żaden nie został odrzucony.

    I tu pojawia się kolejny problem weryfikacji tego dochodu.Szkoła nie ma prawnych możliwości weryfikacji tych wniosków, czyli sprawdzenia, czy rodzina faktycznie uprawniona. Takie możliwości mają urzędnicy miasta.
    Co ciekawe takie same kryterium obowiązuje przy ubieganiu się o stypendium szkolne-składa się do centrum świadczeń określone dokumenty, na których podstawie urzędnicy ustalają, czy dziecku należy się stypendium.

    Dzięki za info, faktycznie takich informacji nie dostałam, jakie są zamieszczone w pierwszym poście.
  • oraz III kl.gimnazjum
    ----
    jesteś pewna, że chodzi o trzecią? Bo mnie się wydaje, że o drugą.
  • A na stronie podanej w pierwszym poście piszą, że pierwszą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.