Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rosa Pich - prawdopodobnie najlepszy wątek na forum ever ;)

145791017

Komentarz

  • edytowano listopad 2013
    Szymon 9 
    Jasiek 4,5
    Gabryś (ten się akurat nie nudzi :) ) 1,5

    nie wiem , nie ogarniam ich ... wiem to tylko 3 , trudno wstyd wstydem ale nie ogarniam ich. Praktycznie to tak , czyli ubrać , ugotować , wyjść ale w domu ??
    I tak ja jestem tą matką która ma wyrzuty sumienia ,że za mało z nimi robi , za mało czasu im daję. Jak tylko próbuje oglądać z mężem wiadomości jakie to zaraz mamooo , tatoooo ..... 
  • edytowano listopad 2013
    podobno Rosa mówiła, że u niej, małym dzieciom wystarczy kontakt fizyczny z mamą, że trzeba je naprzytulać i "odchodzą w pokoju" ;)
    że po przyjściu ze szkoły wszystkie jednocześnie mówią do niej co tam było i ona słucha bardziej lub mniej, ale że to jest normalne, że dzieci przychodzą i się wygadują
    natomiast jak jakieś dziecko mówi tylko "cześć mamo" i idzie na górę to to jest właśnie to dziecko na które trzeba zwrócić danego dnia szczególną uwagę i iść za nim
    że ma takiego małego synka, który nadawałby cały czas, więc ona mu pozwala, ona robi różne rzeczy i mówi do niego "mów, mów, słucham" i on gada do woli

  • Szymon 9 
    Jasiek 4,5
    Gabryś (ten się akurat nie nudzi :) ) 1,5

    nie wiem , nie ogarniam ich ... wiem to tylko 3 , trudno wstyd wstydem ale nie ogarniam ich. Praktycznie to tak , czyli ubrać , ugotować , wyjść ale w domu ??
    I tak ja jestem tą matką która ma wyrzuty sumienia ,że za mało z nimi robi , za mało czasu im daję. Jak tylko próbuje oglądać z mężem wiadomości jakie to zaraz mamooo , tatoooo ..... 
    to może spróbuj z tym planem
    @kowalka też ma samych chłopców i ona mi tak właśnie radziła, żeby zrobić plan, bo chłopakom to pomaga
  • masz rację @Wanda
    to pytanie o czas dla każdego dziecka to był na pewno owoc AF
    zresztą sami Wardakowie radzą by się o to starać
    i wykorzystywać okazje takie, jak wyjazd po zakupy czy coś, kiedy zabiera się jedno dziecko i ono ma wtedy taki czas sam na sam z rodzicem

    Niedawno jedna koleżanka mi mówiła, że jej syn strasznie docenia to że ojciec zawozi go co tydzień do logopedy, jazda trwa 10 minut, potem on ma zajęcia 40 minut i potem wracają. I podobno czasem nawet nic nie mówią, ojciec pogrążony w swoich myślach... a jednak po powrocie ten syn jest zawsze taki zadowolony, opowiada, że po drodze jak jechał z tatą to coś tam widział i w ogóle...
    więc nawet takie drobiazgi się liczą, nie muszą być nie wiadomo jak wymyślne zajęcia

  • Ja często podpatruje,co kto robi ze swoimi dziećmi. Po pierwsze,bo właściwie jestem jedunaczka i świat maluch dzieci przed własnymi z moim się nawet na milimetr nie zazebial.Po drugie,bo uważam,ze nie ma co wyważać otwartych drzwi. Ja nie mam naturalnego talentu w tych kwestiach, mam w innych. Bogu dziękuję,ze mój pierworodny jest antypkastyczny jak ja. Za to gramy sobie na pianinie tańczymy i fajnie jest. I juz teraz widzę,ze nie jestem wstani zastąpić młodszego brata!

  • no i dobra
    a chcecie nowy temat?

    było pytanie jak robią zakupy, jaki mają system na to...
    no nie zgadniecie chyba...

  • Wiecie co? Mnie irytują takie odgórne zalecenia typu: "Poświęć każdemu dziecku przynajmniej 15 minut indywidualnej uwagi dziennie." albo "Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie." Jakoś mnie razi takie zakładanie z góry, że rodzic nie wie, co jest dla jego konkretnego dziecka dobre i ważne i ktoś musi tego głupiego rodzica oświecić. A ja patrzę po moich dzieciach i choć nie jest ich bardzo wiele, to widzę, że każde z nich ma inne potrzeby, co wynika zarówno z ich różnego wieku, jak i różnych osobowości. I to ja, jako matka, która spędza z nimi całe dnie, powinnam wiedzieć najlepiej, które z moich dzieci potrzebuje teraz przytulenia, które pogadania, a które poświęcenia mu mojej indywidualnej uwagi. Nie da się tego ubrać w taki prosty przepis, że każdemu się należy, według rozdzielnika, ileś minut rozmowy, ileś przytulania, ileś czytania itp. Inna sprawa, że (jak to zostało już tu wielokrotnie podnoszone) w większej rodzinie wiele funkcji, które wobec jedynaka spełniają wyłącznie rodzice, w naturalny sposób przejmuje rodzeństwo. I nie chodzi o wysługiwanie się starszymi dziećmi. To jest po prostu naturalne, że dziecko spędza czas z rodzeństwem, otrzymuje od niego wsparcie, pomoc, wysłuchanie, towarzystwo do zabawy i wiele innych zasobów. Gdy nie ma rodzeństwa, jedynym źródłem tych zasobów w rodzinie są rodzice.
  • Ale ja nie postrzegam rodzeństwa jako alternatywy dla jeżyków. W każdym razie, do dziś nie postrzegałam. Kompletnie nie miałam pojęcia, że jeżyki zaspokajają jakieś ważne potrzeby w życiu moich dzieci. Normalnie to przełomowy chyba temat dla mojego macierzyństwa będzie... ;-)
  • Ja wiem, ja wiem - łykają tabletki w paski -  mniejsze i większe są - mspanc ;)
  • Piegi jedza (jestem swiezo po Akademii Pana Kleksa).
  • Wywiad z Rosą (2008)

    Więcej miłości w społeczeństwie

    „Każde dziecko jest podarunkiem na całą wieczność i darem od Boga”. Wywiad z Rosą Pich z Barcelony, matką 15 dzieci, supernumerarią Opus Dei.

    04 listopada 2008
    Fabrizio Assandri, CATALUNYA CRISTIANA, 9.10.2008

    Opus Dei - Rodzina Rosy i Jose M. Pich
    Rodzina Rosy i Jose M. Pich
    W kuchni Rosy Pich i José M. Postigo, którzy mieszkają z piętnaściorgiem swoich dzieci – dwoje pozostałych zmarło – w mieszkaniu w dzielnicy Sarriá (Barcelona), znajduje się okrągły stół, przy którym wszyscy się mieszczą. Rosa skopiowała go z domu swoich rodziców, którzy z kolei mieli 16 dzieci. W środku znajduje się okrągły blat, którym mama obraca po nałożeniu nań potraw. Każdy nabiera sobie co chce, a przy tym opowiada reszcie, jak minął mu dzień. Mają w domu dwie toalety, jedną dla chłopców i drugą dla dziewcząt, oraz trzecią dla rodziców. Dzieci mieszkają we wspólnych pokojach, gdzie jest też łóżko dla ich przyjaciół, których czasem zapraszają do domu na noc. 


    - Jak Pani sprawia, że wszystkie dzieci Panią słuchają, kiedy woła je Pani np. na obiad?

    Mówiąc prawdę, posiłek przy stole jest jedynym momentem kiedy możemy być razem. Dzieci bardzo to lubią, bo każde z nich może opowiedzieć o swoich bitwach w szkole i śmiesznych rzeczach, które im się przydarzyły. Jeśli muszą iść pod prysznic albo w inne miejsce, albo kiedy muszą przygotować się do wyjścia do szkoły, mówią pozostałym, że nic nie opowiedzą, zanim nie wrócą do stołu.

    -    A jeśli chodzi o inne rzeczy, jak o naukę, wyjście z domu, powrót z dworu?...
     Nasz system polega na tym, aby starszy brat czy siostra zajęli się młodszym. Byłoby niemożliwe iść na przykład wieczorem i opowiedzieć bajkę przy łóżku każdego dziecka. Dlatego każdy wybiera sobie młodszego, którym może się zająć. W pewnym okresie ten system nie działał najlepiej, aż do momentu kiedy Tere, moja 9-letnia córka, przykleiła na drzwiach każdego pokoju napis „każda owca ze swoją parą” (hiszp. cada oveja con su pareja). To jest poniekąd nasze hasło. 

    -    Ale kto pomaga Pani w kuchni, kto pomaga im w odrabianiu lekcji, w praniu?

    - Pracuję w administracji jednej firmy ubraniowej, ale na część etatu. W ten sposób mogę jeść w domu i popołudniami mogę zająć się dziećmi, bo rano wszystkie idą do szkoły. Mamy osobę, która pomaga nam w porządkach, w kuchni i w innych pracach domowych. Moja pralka jest zupełnie zwykła, ale używam jej do trzech razy dziennie. A do naszego rondla w kuchni zamiast 2 litry wlewam od razu 10, i zamiast 150 g makaronu wkładam 2 kilo. Myślę, że nie poświęcam na to więcej czasu, niż gdybym miała jedynie dwoje czy troje dzieci. Ważne jest tylko umieć się zorganizować i upraszczać rzeczy. 

    - Utrzymanie wszystkich dzieci na pewno nie jest tanie.... Jesteście bardzo bogaci?

    - Żyjemy z pensji, jakie ja i mój mąż otrzymujemy w pracy. José M. pracuje w wielu branżach. Kończy studia podyplomowe z przemysłu mięsnego i zajmuje się pośrednictwem w handlu nieruchomościami. A więc jeśli na przykład osoba, która pomaga nam w domu, prosi mnie o płatność z góry, mogę dać jej pewną zaliczkę, ale nie mogę zapłacić całości, dopóki nie dostanę na koniec miesiąca mojej pensji. Państwo pomaga nam bardzo niewiele: do trzech lat, dają mi jako pracującej matce 100 euro miesięcznie, a teraz Zapatero, premier Hiszpanii, obiecał 2.500 euro za każde urodzone dziecko, ale w zasadzie pomoc państwa jest znikoma. Zawsze chodzę do najtańszych supermarketów, używamy produktów niemarkowych, a dzieci śpią na łóżkach piętrowych 3-4 poziomowych. Ja też na takim spałam. Kiedy wyszłam za mąż, przeszłam z łóżka piętrowego do łóżka małżeńskiego i jestem szczęśliwa, i moje dzieci też. Najważniejsze, żeby były ze sobą razem, żeby się dobrze bawiły i żeby były szczęśliwe. 

    - Czy nie jest wam trudno być rodzicami tylu dzieci, zajmować się problemami każdego, słuchać ich?...

    Opus Dei - Rosa wraz z mężem i najmłodszym dzieckim
    Rosa wraz z mężem i najmłodszym dzieckim
    Trzeba mieć samemu porządek w głowie, aby przekazywać im ważne rzeczy, jak wartości, cnoty, zasady... Pomaga w tym pamięć o obecności Bożej i posiadanie życia wewnętrznego, bo modlitwa pomaga mi w skupieniu się na tym, co najważniejsze, co naprawdę istotne w wychowaniu moich dzieci, podczas gdy jeśli mogę zlecić coś komuś, to zlecam. Nie jest najważniejsze, żeby dom błyszczał, a kurze były wytarte, choć oczywiście dom musi być uporządkowany, radosny, pogodny... Nie potrzeba, aby wszystko było doskonałe, bo jeśli jednego dnia jest trochę więcej kurzu, ale mama jest zadowolona i nie stresuje się, będzie dobrze. 

    -    W tym mieszkaniu zdarzają się chwile spokoju?

    - Wydaje mi się zabawne, że jedna przyjaciółka mojej córki, mająca jedynie dwoje rodzeństwa, w drugiej klasie liceum przychodziła uczyć się do naszego mieszkania, bo mówiła, że u nas można się dobrze uczyć. Przede wszystkim są godziny kiedy dzieci nie ma w domu, są w szkole albo bawią się w ogrodzie, a potem kiedy nadchodzi pora klasówek, staramy się mówić w domu trochę ciszej, nie biegać po korytarzach i szanować to, że inni się uczą. 

    -    Jak wygląda typowy dzień waszej rodziny?

    Wychodzę z domu o 7, idę na Mszę na 7.30. O 8.15 zaczynam pracę w firmie. Dzieci idą same do szkoły. Starsze opiekują się młodszymi, podczas gdy osoba przez nas zatrudniona pracuje u nas w domu. Kiedy wychodzę z domu o siódmej, zostawiam po drodze jedno z moich dzieci w piekarni, dwie przecznice od nas, a potem ono wraca do domu z 12 bochenkami chleba. To zadanie, jakie im daję od wieku 7 lat. Ten, który je otrzymał, wie, że jeśli się nie obudzi albo nie będzie chciał wypełnić zadania, pozbawi wszystkich śniadania, a rodzeństwo będzie się skarżyło. Tak uczą się odpowiedzialności.

    - Nie boi się Pani, że jakieś z Pani dzieci się zgubi?

    -    Tak, dlatego wszystkie chodzą jednakowo ubrane. Jakiś czas temu byliśmy na plaży i jedno się zgubiło, ale ponieważ wszystkie miały te same kąpielówki, które kupiłam w tanim markecie, nic się nie stało. Jedna pani powiedziała mi, że widziała zagubione dziecko ubrane tak samo, jak moje dzieci. Wszyscy wiedzieli, że to dziecko tej pani, która ma 15 dzieci. 

    -    Dlaczego chcieliście mieć tyle dzieci?

    Zarówno mój mąż jak i ja pochodzimy z rodzin wielodzietnych, on miał 14 rodzeństwa a ja 16. Mieliśmy pierwsze dziecko i powiedzieli nam, że umrze w wieku 3 lat, bo urodziło się z wadą serca. Potem nauka poszła do przodu i dziecko żyje i czuje się dobrze. Drugie dziecko też urodziło się z wadą serca i zmarło, podobnie jak trzecie. Wielu ludzi radziło nam, żeby nie mieć więcej dzieci, bo wszystkie urodzą się z wadą serca. Jednak zdecydowaliśmy się na kolejne. Zawsze wierzymy, że każde dziecko jest podarunkiem na całą wieczność i darem od Boga. Mówiliśmy nawet z moim mężem, że nie ważne, że wszystkie umrą, bo w tym przypadku będą dziećmi dla Boga, bo istnieje wielka różnica między istnieniem a nieistnieniem. 

    - Pani wiara musiała mocno zaważyć na tej decyzji…

    - Jestem supernumerarią Opus Dei, ale ani Dzieło ani Kościół nie mówili mi nigdy, ile mam mieć dzieci. Po prostu jako chrześcijanka wiem, że dziecko jest darem od Boga, a ja zawsze przyjmuję podarunki. Szczególnie jeśli chodzi o nowe życie, które będzie trwało całą wieczność. Choć dziecko może być chore, dalej jest dzieckiem Bożym. Wiara dla nas jest bardzo ważna, modlimy się codziennie i staramy się iść na Mszę każdego dnia, aby przekazać naszym dzieciom, że najważniejsza jest siła, jaką daje nam Pan, który jest naszym przeznaczeniem. 

    - Dlaczego dziś wiele rodzin posiada co najwyżej dwójkę dzieci?

    To zależy od wychowania, jakie otrzymali rodzice, od środowiska, mody, a często wynika z niewiedzy. Nie wiedzą co tracą, bo jeśli chcą, żeby ich dzieci były szczęśliwe, powinni wiedzieć, że szczęście dzieci rośnie wraz z liczbą rodzeństwa. Wiem, że rodzina wielodzietna przekazuje wiele cnót i dobrych zwyczajów, bo dzieci od małego uczą się kłócić, pracować razem, dzielić się rzeczami, oraz uczą się tylu innych rzeczy, jakich nie nauczyliby się jako jedynacy. Dziś międzynarodowej firmy nie prowadzi tylko jeden lider, ale cały zespół ludzi, a jeśli od małego umiałeś pracować z twoim bratem, kłócić się, godzić, w przyszłości nie kosztuje cię to dużo. Moje dzieci są szczęśliwe, zabawne, świetnie się bawią. Są sympatyczne i są liderami. Zresztą nauczyciele w szkole mówią mi, że moje dzieci świetnie sobie radzą, mają wielu przyjaciół, że inne dzieci chcą ich zapraszać do domów, bo potrafią dostosować się z łatwością do grupy, współpracować, troszczą się o swoich przyjaciół z klasy i nie myślą tylko u czubku własnego nosa. 

    - A więc jest Pani zadowolona z waszego życia rodzinnego?

    Myślę, że rodzina wielodzietna jest życiowym zobowiązaniem, które przyjmuje się z wielkim zapałem. Rzeczywiście zakłada sporo pracy, ale dla mojego męża i dla mnie oznacza spełnienie naszych pragnień. Staramy się, aby nasz dom był zawsze otwarty na przyjaciół, bo moim zdaniem największą radością jest dać siebie innym. Najlepiej jest dać się najpierw mężowi, a owocem tej miłości jest przekazanie życia dzieciom. Wraz z ich przyjaciółmi tworzy się wielką rodzinę, która sprawia, że w społeczeństwie jest więcej miłości i że ludzie starają się myśleć o innych, a nie o sobie. W tak dużej rodzinie masz mało czasu dla siebie, a w końcu zdajesz sobie sprawę, że więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu. 

    - Będziecie mieli jeszcze dzieci?

    - Chcielibyśmy. Jesteśmy otwarci na posiadanie nowych dzieci, bo życie to podarunek do Boga. Niedawno straciłam dziecko, ale jesteśmy otwarci na życie bez stawiania granic, bo dziecko to błogosławieństwo. Proszę pomyśleć, że moje dzieci, kiedy odmawiamy codziennie wspólnie różaniec, proszą Boga o więcej rodzeństwa!

  • edytowano listopad 2013
    ha ha @Malgorzata
    uśmiałam się z tej produkcji własnej

    zamawiają, nie wiem czy przez Internet, czy jak, ale zamawiają jedzenie i jest im ono przywożone ze sklepu
    RAZ W MIESIĄCU
    raz w miesiącu jest wypłata, więc raz w miesiącu kupują jedzenie
    i ma im na miesiąc starczyć,
    zwykle wszystko zjadają
    dokupują tylko pieczywo i papier toaletowy

    nie bardzo to ogarniam, ale oszczędność na czasie dla mnie kusząca...

    ps. tak, mają taką dużą spiżarnię więc jak ktoś nie ma to się nie musi czuć zobowiązany do naśladowania ;)



  • ha ha @Malgorzata
    uśmiałam się z tej produkcji własnej

    zamawiają, nie wiem czy przez Internet, czy jak, ale zamawiają jedzenie i jest im ono przywożone ze sklepu
    RAZ W MIESIĄCU
    raz w miesiącu jest wypłata, więc raz w miesiącu kupują jedzenie
    i ma im na miesiąc starczyć,
    zwykle wszystko zjadają
    dokupują tylko pieczywo i papier toaletowy

    nie bardzo to ogarniam, ale oszczędność na czasie dla mnie kusząca...

    ps. tak, mają taką dużą spiżarnię więc jak ktoś nie ma to się nie musi czuć zobowiązany do naśladowania ;)




    acha, czyli jednak maja troche miejsca w domu.
  • ale kupują 12 bochenków chleba a nie 3
    ;;)
  • ale kupują 12 bochenków chleba a nie 3
    ;;)
    Wólaśnie!
    Na to samo zwróciłam uwagę 
    :D

  • No ale jak mają dużo miejsca, to mniej czasu spędzają razem - i tak źle i tak niedobrze B-)
  • Ale system jak dla mnie i tak nie do przyjecia i to nie ze wzgledow gabarytowych takich zakupow ;) Co z warzywami, owocami, salata chocby jakas, banany, pomidory? Przeciez to nie polezy miesiac. A swieze mieso i ryby? No chyba, ze wiekszosc gotowcow i mrozonek jedza.
  • ale kupują 12 bochenków chleba a nie 3
    ;;)

    Bo nie kupuja chleba, tylko wyrob chlebopodobny :P Ale i tak jestem pewna, ze daliby rade i to gdzies upchnac.
  • oczywiście, powinni przyjść do Ciebie po naukę, wtedy będzie im się żyło lepiej
    lepiej wychowają dzieci i będą zdrowiej się żywić
    mspanc
  • oczywiście, powinni przyjść do Ciebie po naukę, wtedy będzie im się żyło lepiej
    lepiej wychowają dzieci i będą zdrowiej się żywić
    mspanc

    skoro tak sadzisz...
    Ale naprawde nie potrafie sobie tego wyobrazic, zeby warzywa, owoce i mieso raz na miesiac kupowac.
  • edytowano listopad 2013
    mrożenie, mrożenie, mrożenie ;)
    kocham mrożenie, zakupy robię tak rzadko jak to możliwe. Tyle, że nas mało w domu więc zamrażarka daje radę. Jak nas będzie więcej to chyba sobie w garażu postawię taką wielką ;)
    edit: więc wyobrażam sobie, że ktoś ma system miesięczny.
  • @Malgorzata, ale mi wcale o ilosc nie chodzi (i jak widac pani Rosei tez nie, bo ma duza spizarnie). Dziwie sie tylko jak wyglada sprawa warzyw i owocow. Bo jeszcze jak potrafie zrozumiec mrozenie miesa, to juz salaty nie bardzo ;)
  • wszystko da się zamrozić, tak jak wszystko da się rozsypać w kartoflach (patrz Lesio Chmielewskiej ;) )
  • edytowano listopad 2013
    A może oni sam chleb tylko jedzom...Nie pomyślałyście???







































    MSPANC
    :P
  • dla mnie kluczowym wyzwaniem byłoby, jak to zrobić, żeby tego wszystkiego nie wyjeść przez 3 tygodnie, albo w pierwszym tygodniu nie wyjeść wszystkich smaczniejszych rzeczy
  • Mysle, ze chyba po prostu pominela ten aspekt w opowiesci o zakupach. No wierzyc mi sie nie chce, ze mroza avokado :)) albo salaty czy pomidorow nie jedza.
  • grafik posiłkowy na cały miesiąc i już :)
  • Ludzie w jednym wywiadzie nie da się opowiedzieć całego życia. Pytał się ktoś o szczegóły, kiedy jedzą paprykę, pomidory, a jajka? co z jajkami - czy jak im przywożą, to się część nie tłucze - no ja nie wiem... ;)
  • Czy to nie jest jak prowadzenie pensjonatu tylko z zapewnieniem zuzycia zapasow..bo w takim pensjonacie to ryzyko strat a tutaj napewno sie skonsumuje
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.