Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

konieczność Mszy niedzielnej?

1235»

Komentarz

  • edytowano październik 2015
    Zresztą, łacińska nazwa dla Wielkanocy to właśnie Pascha.
    http://media.musicasacra.com/pdf/romanmissal_classical.pdf

    zobacz sobie w mszale trydenckim na stronie 21 jak jest określona Wielkanoc. :)

    a Vigilia Paschae to nic innego jak nasza Wigilia Paschalna, choć dosłownie to brzmi Wigilia Paschy lub Wigilia Wielkanocy (jak to się Paschę zwykło nazywać w Polsze).
  • To jest oficjalny dokument. Ten Mszał. Spasiba. Idę kupić menorę do parafii i scyzoryk do obrzezywanek.
  • Dla mnie uczestnictwo we Mszy w Wielką Sobotę ORAZ w Niedzielę Wielkanocną jest niejako "kompletem". Początek i koniec Tej Nocy, wieczór i poranek (no dobrze, bywa, że w Wielkanoc jestem na wieczornej Mszy jak zwykle;).
    A druga rzecz: jeśli w zwykłe niedziele idzie się na Mszę, to w Niedzielę Niedziel dwie Msze nie stanowią bynajmniej nadmiaru :x

    @Marcelina - to, że po Mszy w Wlk Sobotę Pan Jezus jest odnoszony do "grobu" też rozumiem według tego klucza: zaczęliśmy już świętować, ale nie wiemy, kiedy nastapiło Zmartwychwstanie, więc cichutko czekamy.

    A tak w ogóle, dzięki za rozwinięcie wątku, ciekawy się zrobił :) Na Mszę tamtej niedzieli dotarłam, choć spóźniona, niestety. Rwie mi się więc na klawiaturę następne pytanie: jak duże musi być spóźnienie, aby Msza nie była "zaliczona"? Ktoś wie?

    PS.Rozumiem, że dla niektórych "zaliczenie Mszy", a nawet "obowiązek" to strasznie legalistyczne, sztuczne itd. Ale ja bardzo się cieszę z tego, że w niedzielę trzeba być na Mszy. Wiele, wiele razy szłam tylko dlatego, że musiałam. To dobry przymus, święty obowiązek. Myślę, że Mama Kościół "wymyśliła" go dla takich mięczaków jak ja :) Orle dusze nie potrzebują poganiania, a prostemu osiołkowi trzeba pomachać kijem, nie tylko marchewką ;)
  • Kocham Mamę Kościół, bardzo :x

    PS.Sorry za ckliwość :P
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.