Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Film "Wołyń"

24

Komentarz

  • czy nie jest to kreacja reżysera tudzież autora książki mająca pokazać ze i my nie tacy kryształowi
    ---
    Do tego zdania zastosuj swój "warsztat", manipulujesz. Zakładasz niewiarygodność relacji z drugiej ręki, a insynuujesz poszlakowo intencje autora wg własnych uprzedzeń. Jakie masz "dowody", panie?
    Podziękowali 1Coralgol
  • 96-letnia, niewidoma strażniczka wołyńskich grobów śpiewa "Rotę"




    Podziękowali 2Milagro draconessa
  • edytowano październik 2016
    Polacy zamordowali Polkę - było coś takiego albo zbliżonego (pobicie) w rzeczywistości?
    Nie, tylko reżyser chciał by było "równo" i "sprawiedliwie".
    ---
    @TechumSeh
    Napisałeś coś takiego. 

    Twój tok rozumowania jest taki. Nie ma wystarczających "dowodów", więc przyjmuję że nie miało miejsca. Zatem reżyser to wykorzystał, bo chciał, by było po równo.

    To ja się pytam: jakie masz "dowody" na to, że reżyser to wykorzystał, bo chciał by było po równo? Domyślam się, że nie masz. Więc dlaczego uważasz, że reżyser nie powinien wykorzystywać w swoim filmie tego typu źródeł (czyli np. nie powinien pokazywać innych wydarzeń pochodzących wyłącznie z relacji: gwałtów, typów tortur, zabicie własnego brata przez Ukraińca; ciekawe czy są jakieś "dowody" historyczne tradycji weselnych pokazanych w filmie itd.)
    Podziękowali 3antonina beatak Odrobinka
  • Pochodzę z Przemyśla, tam było i jest duzo Ukraińców. Swojego czasu przyjazniłam się z Ukrainką, często bywałam u niej w domu, takze na święta itp. Słuchałam o czym się tam rozmawiało. Znałam kolezanki dziadków.
    Na poczatku liceum kolezanka namowila mnie na wyjazd na Rajd Karpaty. Byłam na nim dwa razy. Myslalam, ze to zwyczajny rajd po Beskidzie Niskim organizowany przez ukraińską mlodziez. Hehehe
    Wiecie, to było 15 lat temu, nie wiem jak jest teraz, ale tam na porządku dziennym były piosenki sławiace banderowców, własciwie malo innych piosenek spiewano. Odwiedzano byłych upowców, starych dziadków, oni opowoadali jak chodzili po lasach i ,walczyli' z Polakami. Nikt tam nie wiedział ze jestem Polką, bo nie chodziłam z cała grupą, spotykalismy sie z nimi na połowinki i ogniska (nie podobała mi się trasa, wymyslalam swoją).
    Oni byli swięcie przekonani, ta mlodziez studencka (ja byłam tam najmlodsza), ze Polacy zrobili im straszną krzywdę, ze Beskid Niski jest i był ukraiński,bo są tam ich cmentarze, jest duzo cerkwi, mieszkają tam Łemkowie itp.
    Z pogardą mówili o tym, ze Polacy robią z cerkwi kościoły, ze 'państwo szlachta' to byli oprawcy Ukraińcow, i słuchałam opowiadań oburzonych Ukraińcow o tym, jak ich przesiedlano i jaka to była straszna krzywda.
    Nic nie wiedziałam wtedy o Wołyniu więc słuchałam tego i ....wstydziłam się, ze Polacy robili takie straszne rzeczy. Sic!
    Przyjechałam do domu i zaczęlam opowiadać to mamie, a ona wtedy z politowaniem na mnie popatrzyła i powiedziała, zebym poczytała trochę o tym, co robili Ukraińcy Polakom.

    Czemu o tym piszę. Bo uderza mnie ciągle ta buta Ukraińców. Polacy milczą i wybaczają. Ukraincy pieprzą o krzywdach za polskich królów, a ich dziadkowie i rodzice własnymi rękami robili rzeczy od ktorych włos się jezy. Nie spotkalam sie, a znałam wieeeelu Ukraincow, z jakims wstydem (?) i wyrzutami sumienia. Mowia ze tam, na Wolyniu, Polakow nie ma i nie bylo. Fakt, spalili wszystko do gołej ziemi. 

    Mnie to mocno wkurza, bo to tak jakby Niemcy mieli pretensje do Polaków, ze ilus tam ich zginęlo z ręki Polakow. No jak mozna?  Polacy się wstydzą za Ukraińcow i milczą. A Ukraińcy jazgoczą o swoich krzywdach. 
    Chore.
  • Pamiętam jak kiedyś nocowaliśmy na tym rajdzie w Wetlinie w Bieszczadach. Mielismy spac u upowca, starego dziadka ale takiego żwawego. Nazwisko dziadka pamietam do dzis. I to, ze wszyscy traktowali go jak wielkiego bohatera
    I pamietam jak kolezanka mi powiedziala zebym nic nie mowiła po polsku. Nauczylam sie kilku zdan i na tym oblecialam. Ale teraz sobie mysle -  jakie to chore??Wtedy, jako 15 latka nie zwracalam na to uwagi, ale teraz widze ile oni nienawisci w sobie hodowali do Polakow przez te wszystkie lata.
  • moja siostra studiowała z kilkoma Ukraincami. Żadnego żalu wręcz odwrotnie pełne usprawiedliwienie i gloryfikacja.
  • edytowano październik 2016
    O tym mówię. Mlodziez ukrainska zachwycona banderowcami.

    edit. i to wszystko byli POLACY UKRAIŃSKIEGO POCHODZENIA. Mieszkający w Polsce. Nie mówię o tych, co teraz przyjechali. Tylko ' tutejsi' ukraińcy. Sorry, mnie to mocno rusza.
    Podziękowali 1draconessa
  • nie ma sie z kim pojednywac ani nikomu przebaczać skoro nikt nie żałuje tego co zrobił ( polecam dokumentalny film o miejscowosci skąd pochodzi rodzina Krzesimira Dębskiego -jak ludzie którzy mieli krew na rękach korzystali z jego pomocy itp).  Gdyby nadarzyła się okazja to znow bysmy mieli powtórkę z przeszłości
    Podziękowali 1asiao
  • w rzezi na polakach zgineło ich łacznie około 140- 150 tys. 
    a w akcjach odwetowych organizowanych przez pojedynczych polakow ktorym mordowano z brutalnoscia cale rodziny a ktorym udalo sie przezyc, zginelo lacznie okolo 7tys ukraincow 
    Odwety organizowane były przez tych biednych ludzi ze wsi mozna powiedziec w afekcie traumy ktora rozegrala sie na ich oczach. Nie były to akcje organizowane przez wojsko.
    Wojsko brało udział w strateginych walkach. 
    Natomiast ludobujstwo ideologicznie organizowane bylo latami. Bylo ORGANIZOWANE. Mieli swoj "dekalog" i cała ideologie. Bandy Banderowcow UPA napadały na wioski  oczyszczając teren z polaków. Napadali oni rowniez w mundurach Rosyjskich i Niemieckich a newet Polskich. 

    Jak to sie mowi trzeba przebaczyc ale nie wolno zapominac a prawde trzeba głosić 
    chociazby bo to zeby oczyscic rane zeby mogła sie zagoic 
    Jak sie rana nie zagoi to wda sie gangrena 
    Aktualnie przebywa w Polsce około miliona Ukrainców a swiadomosc mlodych ukraincow jest taka jak opisała powyzej @kluska
    Podziękowali 1kluska
  • edytowano październik 2016
    a Ukraincy ochoczo stawiają znak równosci. Mowisz ,Wołyn' a oni od razu 'Akcja wisła'. Tak jakby drugie nie wynikalo z pierwszego. 

    zresztą, nawet tych dwóch NIE MOZNA porównywac. nie ma porownania skali i 'jakosci' akcji
    Podziękowali 1Kobieta
  • Przede wszystkim rzez wolynska powinna miec status LUDOBOJSTWA 
    poniewaz ludobojstwo sie nie przedawnia 
  • Chodzi o to, aby Ukraińcy odsunęli się od nacjonalistów, nie mieli ich za bohaterów. Nie mają innych bohaterów? Mogą znaleźć, żyli na Ukrainie wspaniali ludzie. Niech nacjonalistów odsuną w niepamięć, w niesławę. Może z czasem zrozumieją, że to, co się stało na Wołyniu, było straszne, może będą się choć trochę wstydzić, tak jak się wstydzą Niemcy za hitleryzm.

    Krzesimir Debski 
    Podziękowali 3kluska beabea Katia
  • edytowano październik 2016
    My tak nie wielbimy AKowcow jak oni swoich banderowskich bandytów wielbią. 
    Jak ktos nie wierzy - niech sprawdzi w terenie.

    I zeby nie było, nie jestem do Ukraincow wrogo nastawiona. Naprawdę. Ale oni do nas ideowo są i to jest dla mnie zagadka. Prywatnie się mozna kolegowac ale jak wchodzisz na tematy swiatopogladowo polityczne to mozna sie za glowe złapac. 

    A sprobujcie powiedziec cos o Lwowie, o Wołyniu! uuuu.....
  • ...... no właśnie... oni na hasło Wołyń udają "czeskich- niebieskich". Pewnie dlatego że tu przyjeżdzają do pracy i nie chcą rozruby robić ale ciekawe czy gdybyśmy im to powiedzieli na ukrainie czy też by tak zareagowali... na swoich terenach
  • edytowano październik 2016
    ale to wlasciwie tez nie przyjezdni tylko 'przemyscy ukraincy'. :|

  • Mój mąż był i mówi że żałuje,bo go ten film "rozjechał". Ja się chyba nie odważę. Mówił też , że to dobry film , tylko , że nie mógł znieść emocji ...Tym bardziej , że jego mama pochodzi z Wołynia , zdążyli wyjechać przed rzezią .
  • Ja chyba nie dam rady jednak ...
  • Ja właśnie też waham się czy iść na ten film. Po tym co przeczytałam nas temat rzezi wołyńskiej, boję się tych emocji zwizualizowanych na ekranie.... Opisy tortur Ukrainców trudno czytać a co dopiero oglądać. To okrucieństwo wobec dzieci, kobiet w ciąży, starców... Byli gorsi od hitlerowców.
  • @TecumSeh ;
    Jeśli kreacja - mam prawo mieć własną opinię czym się reżyser kierował.
    ---
    Nawet jeśli to nie jest kreacja, to masz prawo mieć własną opinię o tym, czym się kierował reżyser przedstawiając taki fakt (choćby wspominane przez Ciebie proporcje, przedstawienie określonego faktu, pominięcie innych faktów).

    Ale należy przyjąć, że to jest kreacja. Srokowski mnie zbył, ale napisałem do konsultanta historycznego filmu. I w rozmowie telefonicznej mi wyjaśnił, że scena pochodzi od Srokowskiego i że nie zna żadnych źródeł historycznych potwierdzających takie lub podobne zdarzenia. A reżyserowi chodziło o to, by podkreślić bezsens nienawiści i scenę zostawili. 
    Podziękowali 1antonina
  • Podziękowałam przypadkiem
  • W ubiegłotygodniowym "Do Rzeczy" jest duży wywiad ze Smarzowskim, w kontekście zarzutów RAZa i TecumSeha bardzo interesujący.
  • Powinni go puścić w formie elektronicznej za jakiś czas, a póki co popatrz u znajomych, może ktoś ma. Numer z kadrem z Wołynia na okładce.

  • Można też stanąć w sklepie przy półce z gazetami i przeczytać na miejscu.
  • @TecumSeh ;
    dostałem po łapach za niepotrzebne dosrywanie; zarzucałem, że gówno wiesz w temacie i nadrabiasz inteligencją, a tu się okazało, że ja gówno wiem o metodologii badań historiograficznych i się ośmieszyłem ;) także szczerze przepraszam
  • Idziemy w sobotę. Kolega męża uprzedził, żeby zabrać coś na po filmie, bo na trzeźwo ciężko potem. 
  • Tecum, wywiad jest zasadniczo o tym, że Smarzowski boi się demonów nacjonalizmu. Każdego. Polskiego też, a może zwłaszcza.
  • @Marcelina ciekawe, że zwłaszcza polskiego, w świetle tej masakry...

    Z powodów rodzinnych w tym roku czytałam dużo o latach przedwojennych w Przemyślu. Przeglądałam codzienne gazety. Jedna zwłaszcza, Ziemia Przemyska, celowała w podsycaniu wzajemnej nienawiści, bardzo źle się to czyta, z tym, że akurat ta bardziej przeciwko Żydom niż Ukraińcom. Z tego co zrozumiałam, w międzywojniu panowały ogromne napięcia na tle narodowości. Ale nacjonalizm ukraiński to było czyste szaleństwo, oni zabijali bez litości także swoich, jeśli się ktoś czymś naraził (np. morderstwo ukraińskiego dyrektora gimnazjum ruskiego, przez Ukraińców). Tak zwani zwyczajni ludzie-Ukraińcy nierzadko bali się i nienawidzili swoich nacjonalistów, bo ci byli dla nich takim samym zagrożeniem jak dla Polaków. Nie wiem, jak można demonizować polski nacjonalizm, kiedy się właśnie zrobiło film o nacjonalizmie ukraińskim.
    Podziękowali 1Rogalikowa
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.