Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wróżby andrzejkowe to przekraczanie Bożych przykazań dla ludzkiej tradycji

2

Komentarz

  • Zabawa we wróżby jest zawsze ryzykowna, nie ma znaczenia czy andrzejki, czy wesele czy noc świętojańska, pasjans, wróżenie z włosa, fusów czy czego tam jeszcze, czy jakakolwiek inna forma. To nie znaczy, że jeśli ktoś kiedykolwiek lał wosk przez klucz to zginie marnie, ale po co się narażać i Pana Boga obrażać?
    Podziękowali 4In Spe Agmar Katia maliwiju
  • Ja mam duzy dysonans z tymi zabawami andrzejkowymi bo z wosku wyszedł mi Orzeł a z imion wyciaganych spod poduszki M ... 
    i to byla jedyna wrozba ktora zapisalam na kartce i mam zachowana do dzis 
    /kto mnie zna ten wie co to znaczy /
    takze tak   B)
  • Bambidu powiedział(a):
    Zabawa we wróżby jest zawsze ryzykowna, nie ma znaczenia czy andrzejki, czy wesele czy noc świętojańska, pasjans, wróżenie z włosa, fusów czy czego tam jeszcze, czy jakakolwiek inna forma. To nie znaczy, że jeśli ktoś kiedykolwiek lał wosk przez klucz to zginie marnie, ale po co się narażać i Pana Boga obrażać?
    w zwiazku z tym co powyzej napisalam i z tym co piszesz ..zgadzam sie to bardzo duze ryzyko ...bo moze sie sprawdzic  B)
  • Rzut bukietem jest chyba na większości wesel, w dodatku często po ślubach kościelnych ;) jakos w tym nikt zagrożenia duchowego nie widzi  
  • Jaki roczek i talerzyki? Tyle mnie w życiu ominęło :)
  • mader powiedział(a):
    Po mszy na roczek???  :o
    Szok. No jak ja byłam poganka to bylam, w kościele mnie nie widzieli. A po co poganie chodzą na msze? :confused: 
    Jak to po co? Na szczęście!
    Podziękowali 3Katia Rien Milagro
  • edytowano listopada 2018
    Sęk w tym, że bukietem się rzuca dla hecy, mimo że korzenie "wróżbowe". Nikt tego na poważnie nie bierze, wszyscy traktują jako "losowanie do kolejnego tańca" (wianek + krawat itp).

    Co jeśli nie bierze się na poważnie lania wosku we wzorki, albo ustawiania butów jeden za drugim?

    Teatr, szachy, olimpiada, judo... wszystko to kiedyś odwoływało się do pogaństwa. Zeświecczało, bo ludzie olali sikiem prostym to co za tym stało.

  • Jak dziecka się nie ochrzci to będzie podatne na zle uroki i zle spojrzenia. Takie argumenty słyszałam  :D
    Podziękowali 1Katia
  • Czyli generalnie nie ma racjonalnych i obiektywnych argumentów. Są subiektywne i emocjonalne, bądź trącące manicheizmem... :/
  • Wsiadanie na katolików? Że ja wsiadam?

    -____-


    Nie bawilaby mnie "niewinna" zabawa w zdradzanie męża i tak samo nie bawi "niewinna zabawa" w zdradzanie Boga.
    ---
    Ok, a czy bawi niewinna zabawa w strzelanie do ludzi, np. gdy chłopcy bawią się w wojnę? W policjantów i złodziei, w wypadki drogowe samochodami?
  • Zabawa w policjantów i złodziei jest, powiedziałabym, wybitnie moralna. Złodzieje istnieją, trzeba ich łapać ;) Tradycyjne zabawy dziecięcie to przygotowanie do dorosłości, nie?
    Podziękowali 1In Spe
  • Ale to już jakaś paranoja ze nawet rzucanie bukietem na weselu jest traktowane ze śmiertelna powaga jako wróżba. Czy księża powszechnie mówią ze to zło, może jest o tym mowa na naukach przedmałżeńskich? Na każdym weselu na jakim byłam i o jakim słyszałam był rzut bukietem czy welonem jako element oczepin i tradycji.
  • W sensie jako symbol dziewictwa? Jeśli ktoś chce informować wszystkich o swoich intymnych sprawach...zresztą symbolika welonu jest bardziej złożona.
  • Mam nadzieję, że dziewczyny nie kładziecie sianka pod wigilijny obrus. Pierwotnie to był wyraz "dobrej wróżby" na kolejny rok no i ofiara składana pogańskiemu bożkowi. Niby tylko zabawa i tradycja, a wiadomo, czy pecha czy innego licha nie przyniesie? ;)
  • Nigdy nie ogarniam takich wątków. Od lania wosku do zdradzania  męża.
  • Odróżnianie zabawy od rytuału czy obrzędu to jednak sprawa dość elementarna.
  • Berenika powiedział(a):
    Odróżnianie zabawy od rytuału czy obrzędu to jednak sprawa dość elementarna.
    Otóż to, myślę, że wiele osób czuje to intuicyjnie.
    Pozwalacie dzieciom dmuchać świeczki w urodziny? 
    Podziękowali 1Odrobinka
  • dla demona  to bez różnicy czy to traktujesz poważnie czy  dla zabawy  ważne ze go zapraszasz do własnego serca  i to interesuje  go najbardziej 
  • Aga85 powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Odróżnianie zabawy od rytuału czy obrzędu to jednak sprawa dość elementarna.
    Otóż to, myślę, że wiele osób czuje to intuicyjnie.
    Pozwalacie dzieciom dmuchać świeczki w urodziny? 
    Nawet myśleć życzenie przy spadających gwiazdach pozwalam. Ja pamiętam lanie wosku i ustawianie butów w salce katechetycznej z księdzem z naszej grupy apostolskiej. Nie widzę niczego złego w rzucaniu bukietem. Dla mnie to zabawa a nie wiara we wróżby. Zawsze mnie te wątki okoloandrzejkowe i helołinowe rozwalają.
  • Ja mam wrażenie , że ta krytyka wróżb andrzejkowych rozwinęła się dopiero w epoce zabaw haloweenowych , żeby nie było , że jedne gusła dobre , a inne nie. Osobiście nie czuję potrzeby lania wosku i tym podobnych ale z tymi zagrożeniami to już jakaś obsesja . Od małego były wróżby w szkołach , przedszkolach. Były traktowane jako stały element roku szkolnego . Przynajmniej ja tak byłam edukowana ;)
  • I te zabawy , wróżby andrzejkowe przecież bardzo mocno wrosły w naszą tradycję ludową . Lejąc wosk raczej poznajemy tę kulturę i w jakimś sensie ja kultywujemy. Chyba tego nikt na serio nie traktuje , nawet dzieci.
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • A topienie/palenie Marzanny ?
  • A święcenie ziół 15 sierpnia na urodzaj, a wtykanie palm w pola uprawne a dzielenie się oplatkiem ze zwierzętami gospodarskimi? A wianki, skakanie przez ogień w sobótkę? W sumie Sylwestra też się powinno uznać za zabobon. Lania wody w śmingusa, bo też coś tam było że jak kto nie oblany to nie będzie miał szczęścia, albo zaglądania w studnię. Przecież to wszystko jest folklor a nie jakieś czary i wróżby.
  • O zdmuchiwanie świeczek na torcie tez fajny przykład. Albo pomyślenie życzenia na widok spadającej gwiazdy czy wrzucenie grosika do fontanny. 
    Nawiazujac do wątków o halloween i patriotycznie, uważam ze to elementy polskiej tradycji i kultury których nie warto tępić w imię wyimaginowanego zła.
  • Jest frakcja co nie obchodzi urodzin i co za tym idzie Wigilii ..chociaż Jezus królem jest ..
  • A kto ma urodziny w Wigilię, przecież nie Pan Jezus? :tongue: 

  • No właśnie.oni tego nie uznają ale Jezus ich królem jest 
    Nie uznają też obrazków ani żadnych wizerunków  :|
  • 25 grudnia to pogańskie święto narodzin boga Słońca :smiley:

  • A to urban legend; pierwsze źródła mówiące o świętowaniu narodzin Pana Jezusa w okolicach tej daty są starsze i nie mają związku z chęcią przykrycia pogańskich urocyzstości
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.