Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ważne wydarzenia z Polski i świata

11618202122

Komentarz

 • Jaki cel ma ślub Kurskiego w Łagiewnikach? W sensie odwojowania strat? 
  Podziękowali 1obwarzanek
 • edytowano lipiec 2020
  nie wiem, ale to jest, w porównaniu do 500+ czy fuzji Orlenu z Lotosem, nieistotny szczegół
  Podziękowali 2Rogalikowa Zuzapola
 • Cóż, to zdaje się Kurski jest pionierem, jeśli idzie o grzebanie w sprawach rodzinnych znanych osób. Nawet kłamstw o rzekomych losach członków rodzin wrogów politycznych.
  No cóż. Członkowie pisu czy sprzyjające pisow lub kojarzone z nim tak kochają tradycyjne wartości i tradycyjne rodziny, że nie wystarczy im jedna ślubna żona, muszą mieć więcej 
 • edytowano lipiec 2020
  Klarcia powiedział(a):

  W Kościele Kurski był stanu wolnego, bo Kościół instytucjonalny (Sąd Biskupi) po dokładnym zbadaniu sprawy orzekł, że pierwsze małżeństwo zostało zawarte nieważnie, czyli sakrament nie zaistniał.
  Kurski ożenił się ponownie zanim jeszcze doszło do stwierdzenia nieważności pierwszego małżeństwa. Czyli w tym czasie popełniał grzech z pełną tego świadomością a przypuszczam ze i z przyjemnością bo jak mniemam z nową żoną mieszkał razem i pewnie nie było to "białe małżeństwo".

  Podziękowali 1obwarzanek
 • edytowano lipiec 2020
  Pioszo54 powiedział(a):
  nie wiem, ale to jest, w porównaniu do 500+ czy fuzji Orlenu z Lotosem, nieistotny szczegół

  Ale ja nie piszę o politykach i zmianach wprowadzonych przez PiS, tylko o kościele. Wg mnie  postawa Kurskiego i PiS nie jest gorsząca za to postawa hierarchów owszem.
  Zastanawia mnie czy hierarchowie są wobec tego ludźmi wierzącymi, nadającym się do prowadzenia ludzi w wierzę. Bo mnie się to nie spina.
  Podziękowali 3Monira zoia Barbasia
 • edytowano lipiec 2020
  Odrobinka powiedział(a):
  Pioszo54 powiedział(a):
  nie wiem, ale to jest, w porównaniu do 500+ czy fuzji Orlenu z Lotosem, nieistotny szczegół

  Ale ja nie piszę o politykach i zmianach wprowadzonych przez PiS, tylko o kościele. Wg mnie  postawa Kurskiego i PiS nie jest gorsząca za to postawa hierarchów owszem.
  Zastanawia mnie czy hierarchowie są wobec tego ludźmi wierzącymi, nadającym się do prowadzenia ludzi w wierzę. Bo mnie się to nie spina.
  myślę, że nie taka jest ich rola. Od  "prowadzenie ludzi w wierze" są szeregowi kapłani, a hierarchowie mają za zadanie zapewnić im warunki do działania, więc i robić politykę.
  (w miarę możliwości, dyskretnie)
 • Ryba psuje się od glowy. Jeśli hierarchia bardzo ostentacyjnie robi to co robi, to trudno , a wręcz niemożliwe jest oczekiwać od kapłanów,  by postępowali inaczej niz przelozeni.
 • Zamieszki w Stuttgarcie a wirtualna p. daje zdjęcie z zamieszek między kibicami niemieckimi a angielskimi z 2006.
  Goebbels byłby dummy.


  https://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-niemczech-jak-na-francuskich-przedmiesciach-6534798226343553a
 • To jest właśnie wolność słowa....
 • edytowano lipiec 2020
  https://www.granice.pl/news/spadek-sprzedazy-ksiazek-j-k-rowling/9879

  Ja się pytam o się dzieje na tym świecie?  :(
  Świat staje na głowie
  I nie chodź mi tu o samą auturkę powieści ale o to za co dostała krytykę 
 • Bo to to samo co komunizm, nie trzeba było krytykować Stalina, wystarczyło wykazać za mało entuzjazmu.
 • NC500 powiedział(a):
  Klarcia powiedział(a):
  (...)

  Tytuł jest mylący. 
  W Kościele nie ma unieważnień małżeństw. Napisano to zresztą, ale nieco później. Warto przyswoić sobie prawidłową nomenklaturę.
  Tego małżeństwa nie było, czyli - był teatr, ale sakrament nie zaistniał.
  Prawnik zrobił tego faceta w bambuko, bo już na pierwszy rzut oka było widać, że ślub zawarto nieważnie.
  (...)
  Kościół może rozwiązać niedopełnione małżeństwo.

  Tak - zgadza się może także skorzystać z tzw, przywileju Pawłowego, Nie może jednak sakramentu małżeństwa unieważnić.
 • @TecumSeh celnie w punkt!
 • TecumSeh powiedział(a):
  Klarcia powiedział(a):
  Tak - zgadza się może także skorzystać z tzw, przywileju Pawłowego, Nie może jednak sakramentu małżeństwa unieważnić.
  Ależ może.
  Przywilej Pawłowy to zupełnie co innego. Masz męża poganina/ateistę/innowiercę - Ty się (po ślubie) nawracasz, a on nie. Jeśli mąż nie chce z Tobą po Twoim nawróceniu być - masz prawo się rozejść. Ale tu nie było w ogóle sakramentu (było to tzw małżeństwo naturalne).

  Rozwiązanie WAŻNIE zawartego nieskonsumowanego małżeństwa jest w Kościele możliwe. To jedyny możliwy przypadek (brak konsumpcji) UNIEWAŻNIENIA (a nie stwierdzenia nieważności). W pozostałych przypadkach stwierdza się nieważność zawartego sakramentu.


  Jest zasadnicza różnica pomiędzy stwierdzeniem nieważnie zawartego sakramentu, a unieważnieniem sakramentu małżeństwa. Nie można unieważnić czegoś, co w ogóle nie zaistniało.
 • Lampedusa "na skraju upadku". Nasila się kryzys migracyjny we Włoszech


  Kolejne łodzie z migrantami docierają na włoską wyspę Lampedusa, gdzie panuje kryzysowa sytuacja w przepełnionym punkcie rejestracji. W nocy z niedzieli na poniedziałek grupa mieszkańców wyspy zablokowała drogę domagając się pilnej ewakuacji przybyszów.

  Na Sycylii trwają poszukiwania kilkudziesięciu migrantów, którzy uciekli z ośrodka pobytowego w rejonie Caltanissetty. Zatrzymano już 118 ze 184 uciekinierów. Opuścili oni miejsce, w którym przebywali na kwarantannie w związku z pandemią koronawirusa.

  Lider włoskiej opozycji Matteo Salvini z Ligi zaznaczył komentując sytuację: - Trzykrotnie wzrosła liczba przybyłych migrantów w porównaniu z zeszłym rokiem. Dodał, że Lampedusa znalazła się "na skraju upadku", a setki migrantów uciekają z ośrodków pobytu.

  MSW Włoch rozpisało nowy przetarg na wynajem kolejnego statku, na którym migranci będą odbywać kwarantannę. Został on powtórzony, bo do poprzedniego nie zgłosił się żaden oferent.

  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2555989,Lampedusa-na-skraju-upadku-Nasila-sie-kryzys-migracyjny-we-Wloszech • Rekordowa cena złota

  Cena metalu szlachetnego wzrosła do najwyższego poziomu w historii. To z obawy przed krachem gospodarczym w wyniku pandemii koronawirusa.

  https://www.dw.com/pl/rekordowa-cena-z%C5%82ota/a-54338372


  Podziękowali 1zbyszek
 • Niemcy: 174 zarażonych koronawirusem w gospodarstwie rolnym w Bawarii

  Duże gospodarstwo rolne w Bawarii stało się nowym ogniskiem koronawirusa. Wszystkich pracowników objęto kwarantanną.

  Jak podały władze powiatu Dingdolfing-Landau, powołując się na informacje bawarskiego Urzędu ds. Zdrowia i Ochrony Żywności, ogólna liczba osób zakażonych w tym gospodarstwie wynosi aż 174. Całe gospodarstwo, specjalizujące się głównie w uprawie ogórków, zostało objęte ścisłą kwarantanną. Chodzi tu w sumie o 480 osób.

  Oznacza to, że żaden z pracowników gospodarstwa, także ci, u których nie wykryto koronawirusa, oraz przedstawiciele jego zarządu, nie mogą opuszczać jego terenu. 

  Władze powiatowe zarządziły odesparowanie od siebie chorych i zdrowych pracowników gospodarstwa. Dla przestrzegania tego nakazu zaangażowano firmę ochroniarską.

  Pracownicy sezonowi tego gospodarstwa pochodzą z państw Europy Wschodniej, przede wszystkim z Rumunii. Są zakwaterowani w kontenerach mieszkalnych. Samo gospodarstwo leży w odległości kilkuset metrów od skraju wsi. Instytut Roberta Kocha w Berlinie podał, że w tak zwanym siedmiodniowym wskaźniku reprodukcji koronawirusa "R" powiat Dingdolfing-Landau już występuje jako region podwyższonego ryzyka.

  https://www.dw.com/pl/niemcy-174-zara%C5%BConych-koronawirusem-w-gospodarstwie-rolnym-w-bawarii/a-54321832

  Zachęcam też do obejrzenia zamieszczonego tam filmiku. Jest wstrząsający. • TecumSeh
  Nie możemy mówić o unieważnieniu, coś takiego w Kk nie występuje.
  W przypadku małżeństwa niedopełnionego KPK mówi:                               
   „Małżeństwo niedopełnione, zawarte przez ochrzczonych lub między stroną ochrzczoną i stroną nieochrzczoną, może być ze słusznej przyczyny rozwiązane przez Biskupa Rzymskiego, na prośbę obydwu stron lub tylko jednej, choćby druga się nie zgadzała”, KPK kan. 1142.
  Nazywa się to: Dyspensą od małżeństwa zawartego i niedopełnionego…
 • A teraz inny temat.
  Bruksela poczyna sobie coraz bardziej bezczelnie. Przy tym dają wyraźny dowód na to, że w przypadku LGBT mamy do czynienia z groźną ideologią.

  Polacy tracą fundusze za walkę z LGBT

  Aż sześć polskich miast nie otrzyma wsparcia na projekty w ramach unijnego partnerstwa miast z powodu swych uchwał o „strefach wolnych od ideologii LGBT”.

  Europosłowie już w grudniu zeszłego roku potępili w swej rezolucji deklaracje o „strefach wolnych od ideologii LGBT” w Polsce (eurodeputowani PiS stanowczo podkreślali, że chodzi o „ideologię”, a nie „strefy wolne od LGBT”, choć tego drugiego sformułowania użyła dziś także Dalli). Europarlament przypomniał polskim samorządom, że fundusze unijne nie mogą być wykorzystywane w celach dyskryminacyjnych. Zaapelował do Polski, by „zdecydowanie potępiła dyskryminację osób LGBT”, także dokonującą się z inicjatywy samorządów lokalnych. Wezwał władze Polski, by unieważniły uchwały uderzające w prawa osób LGBT, w tym samorządowe przepisy skierowane przeciwko „ideologii LGBT”.

  Bruksela ma nadzieję na przytemperowanie problemu przez wymiar sprawiedliwości. Istotnie, dwie uchwały zostały w tym miesiącu uchylone przez sądy. Wojewódzki sąd administracyjny w Radomiu stwierdził nieważność uchwały co do deklaracji „Gmina Klwów wolna od ideologii LGBT”, a wojewódzki sąd administracyjny w Gliwicach, który stwierdził nieważność – zaskarżonej przez rzecznika praw obywatelskich – uchwały rady gminy Istebna o „powstrzymywaniu ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”.

  Dotychczas ponad 80 samorządów w Polsce przyjęło uchwały, w których oświadczają, że są wolne od „ideologii LGBT”, albo zatwierdziło Samorządową Kartę Praw Rodzin (lub jej najważniejsze przepisy), która – jak stwierdził europarlament – dyskryminuje w szczególności rodziny niepełne i rodziny LGBTI. W tych samorządowych uchwałach wzywa się bowiem do powstrzymania się od jakichkolwiek działań zachęcających do tolerancji wobec osób LGBTI, od udzielania wsparcia finansowego dla równościowych organizacji pozarządowym, a także od prowadzenia edukacji opartej na niedyskryminacji.

  https://www.dw.com/pl/polacy-trac%C4%85-fundusze-za-walk%C4%99-z-lgbt/a-54358277?maca=pl-Facebook-sharing&fbclid=IwAR3bb5QN0KAIzmTieLnU2nVlq8-c1x1GsAc5Oi_BNv8VUofi46C9wgaAXKg

  Nie biorą w ogóle pod uwagę, iż Karta Praw Rodziny, to nic innego jak odwołanie się do Art. 18 Konstytucji RP:
  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.

  Powyższe nikogo nie dyskryminuje -  rodziny niepełne (brak matki lub ojca) również powyższej ochronie podlegają.

  Boli ich brak zgody na działalność lewackich organizacji i na sprzeciwie wobec prowadzenia edukacji opartej na niedyskryminacji. To ostatnie nie jest niczym innym, jak właśnie psuciem mentalności dzieci i młodzieży.

  Tam gdzie jest akceptacja owej "edukacji" mamy takie kwiatki:

  Do internetu trafiło niezwykle wstrząsające świadectwo 8 letniego chłopca skrzywdzonego przez ideologów LGBT. 


  „Nikt nie może układać komuś życia. Nieważne co ktoś o tym myśli. Jeśli chcesz być drag queen, a rodzice cię takiej nie lubią – potrzebujesz nowych rodziców. Jeśli chcesz być drag queen, a przyjaciele cię takiej nie lubią – potrzebujesz nowych przyjaciół.”

  Powiedział 8 letni chłopiec, którego rozwój został brutalnie zaburzony przez „edukatorów” seksualnych i ideologów LGBT. Gdy jego rówieśnicy kopią piłkę na podwórku, on przebiera się w damskie ubrania i prezentuje swoje „wdzięki” na imprezach dla homo i transseksualistów. Co ważne, chłopczyk uważa się też za tzw. „drag queen”.

  W internecie można znaleźć nagranie na którym inny przebrany za dziewczynkę chłopiec, 11 letni Desmond, wykonuje taniec w nocnym klubie dla homoseksualistów. Zgromadzeni na imprezie aktywiści LGBT i ich sympatycy rzucali dziecku dolary jak striptizerowi. 

  https://www.youtube.com/watch?v=majcQ54vlDs • I wygląda na to, że pójście na żywioł, czyli brak lockdown, Szwecji wcale nie pomógł. 
  Ich sytuacja jest gorsza niż Polski.
  Inną sprawą jest to, że jeżeli polskie matołki nie będą przestrzegać reżimu sanitarnego, to polska gospodarka wyląduje w czarnej d...

  Brak lockdownu nie pomógł gospodarce. Największy spadek PKB od 40 lat


  Gospodarka Szwecji odnotowała w drugim kwartale tego roku największy od 40 lat spadek PKB - podał w środę szwedzki Urząd Statystyczny (SCB). Kraj ten nie został zamknięty z powodu pandemii.

  W drugim kwartale bieżącego roku PKB Szwecji skurczył się o 8,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz zmalał o 8,2 proc. względem drugiego kwartału 2019 roku.

  Na taki wynik wpływ miał kryzys w branży turystycznej, załamanie produkcji przemysłowej, spadek eksportu oraz wewnętrznej konsumpcji, choć szwedzkie władze w przeciwieństwie do wielu innych krajów nie zdecydowały się na zamknięcie społeczeństwa w związku z epidemią.

  https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/koronawirus-na-swiecie-gospodarka-szwecji-mimo-braku-lockdownu-skurczyla-sie-najmocniej-od-40-lat-4657367
 • edytowano sierpień 2020
  `Klarcia powiedział(a):
  (...)
  Inną sprawą jest to, że jeżeli polskie matołki nie będą przestrzegać reżimu sanitarnego, to polska gospodarka wyląduje w czarnej d...

  (...)

  skoro już rozmawiamy o matołkach:
  Mario
  2020-08-05 17:33
  Szwecja się nie zamknęła ale to nic nie dało. Dlaczego? Dlatego że tylko Szwecja się nie zamknęła. Makroekonomia jest bezlitosna. Proste.
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/7790998,najwiekszy-od-40-lat-spadek-pkb-w-szwecji-mimo-braku-zamkniecia-kraju.html
 • UNIEWAŻNIENIE jest nadużywane przez Kościół instytucję i przez wiernych. Widać taka moda teraz.
  Przypomina to sytuację gdy Jezus mówi o liście rozwodowym. Zatwardziałość serca.
  Podziękowali 1Monika73
 • @zbyszek
  Ale masz na myśli stwierdzanie nieważności małżeństw skonsumowanych?
  Bo jeśli chodzi o parę która się pobrała, ale nie spali ze sobą to nie widzę problemu żeby taki sakrament rozwiązać. 
 • edytowano sierpień 2020
  Mam na myśli ogólny sens, bez szczegółów. Jakoś trudno mi uwierzyć, że teraz nagle duża część społeczeństwa ma nieważnie zawarty związek po 10, 20 latach małżeństwa posiadając 1,2,3,4 dzieci. To jakaś paranoja.

  Ludzie tego chcą to i Kościół instytucja się ugina pod ciężarem ilości spraw. "ale na początku tak nie było"
  Podziękowali 3Basja Monika73 Barbasia
 • @zbyszek bywają związki gdzie ktoś wziął ślub mimo że tego nie chciał, nie czuł nic do drugiej strony, znam takie małżeństwa bez uczuć. Więc roznie bywa 
 • TecumSeh powiedział(a):

  (...)
  Przypominam stwierdzenie Papieża Franciszka: (...)
  Papieża Antyfranciszka.
 • edytowano sierpień 2020
  @jukaa ale czasami z brakiem uczuć jest też brak chęci, jakieś kwestie czysto materialne przywiązują kogoś do drugiej strony ... Można być z kimś bez uczuć, ale wtedy taki związek to raczej szczęśliwy nie będzie. I może takie małżeństwo być ważne ale wtedy tylko cud Boski pomoże. 
 • Czyli większość małżeństw  aranzowanych z czasów jeszcze moich babć a twoich prababć i wcześniej @paulaarose było nieważnie zawartych idąc tym tokiem rozumowania i ich trwałość to był cud Boski?
  Chęć się ma nijak do nieważności.  Tylko decyzja i przysięga bez zewnętrznego przymusu.
  Podziękowali 3Basja Rogalikowa Monika73
 • TecumSeh powiedział(a):
  NC500 powiedział(a):
  Papieża Antyfranciszka.

  Kolega sedewakantysta?
  Jeśli tak, to się nie dogadamy.
  Nie napisałem antypapieża, tylko AntyFranciszka. Nie jestem sedewakantystą, peronistą też nie.
 • edytowano sierpień 2020
  @Odrobinka może były ważne, ale nie zmienia to faktu że człowiek zmuszony nie koniecznie będzie szczęśliwy. Mi tylko o to chodziło. Przyjęcie sakramentu powinno wiązać się z wyborem, chęcią a nie przymusem z zewnątrz. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.