Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dlaczego ceny mieszkań w miastach rosnąAirbnb było w założeniu fajną ideą w trendzie "sharing economy". Wyjeżdżasz na wakacje na miesiąc, podnajmujesz komuś mieszkanie. Masz pokój wolny w dużym mieszkaniu, wynajmujesz pokój. Jednak błyskawicznie stał się narzędziem do zarabiania gigantycznych pieniędzy przez korporacje i rentierów. Na wynajmie mieszkania przez Airbnb można zarobić dwa, a nawet trzy razy więcej niż na wynajmie długookresowym. Rośnie liczba ludzi, którzy kupują mieszkania pod najem krótkoterminowy. Rynek Airbnb jest przejmowany przez coraz większe firmy, które dysponują od kilkoma do nawet kilkudziesięcioma nieruchomościami. Czasem są ich właścicielami, czasem je tylko wynajmują. Mają ogromny wpływ na cały rynek mieszkaniowy w Polsce. Zwykli mieszkańcy muszą konkurować na rynku z turystami, którzy są wstanie za tydzień mieszkania zapłacić tyle, ile my za cały miesiąc. Airbnb pcha ceny najmu i nieruchomości do góry. To jednak nie wszystko. 

Zamiana mieszkań na minihotele sprawia, że życie pozostałych mieszkańców często zamienia się w koszmar. Po wczorajszym wpisie dostałem wiele wiadomości od Was i komentarzy na ten temat. Nieustające imprezy, ciągły ruch na klatkach schodowych, utracony spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dwie osoby napisały, że przez Airbnb sprzedają swoje mieszkanie, bo już nie mogą wytrzymać z takim towarzystwem. Centra dużych miast stają się makietami dla turystów, które wymierają poza sezonem. 

W Airbnb jest tak jak zawsze w neoliberalizmie: zyski są prywatyzowane, a koszta uspołeczniane. To my wszyscy zrzucamy się na zyski rentierów, spekulantów i korporacji. 

Właściciele noclegów na Airbn korzystają z tego, że nie płacą podatków i nie obejmują ich żadne regulacje. Tymczasem Unia Europejska jasno stwierdziła, że należy to do kompetencji państw narodowych. 

Jak rozwiązuje ten problem zachód: 
- W Barcelonie mieszkania za pośrednictwem Airbnb można wynajmować jedynie po uzyskaniu licencji od samorządu. Barcelona jednocześnie podniosła podatki od nieruchomości wynajmowanych turystom. 
- W Santa Monica w Kalifornii wprowadzono jedne z najsurowszych regulacji. Właściciel musi zamieszkiwać lokal w okresie najmu, posiadać pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej i za każdy dzień pobierać od najemcy 14% podatek. Podobne rozwiązania przyjęło Toronto, Nowy Jork i Los Angeles. 
- W Paryżu mieszkania można wynajmować na Airbnb jedynie przez 120 dni w roku. Mer Paryża chce całkowitego zakazu, ale samorządy we Francji nie posiadają jeszcze takich uprawnień.

Tymczasem w Polsce samorządowcy nie robią nic z dzikim rynkiem Airbnb. Przeciwnie, we wrześniu Jacek Majchrowski ogłosił, że Kraków będzie wspólnie z Airbnb promować odpowiedzialną turystykę!

Rząd również nic z tym nie robi. Polska ciągle jest krajem kolonialnym rządzonym przez kolonialne elity, które pozwalają traktować swoich obywateli jak chłopów pańszczyźnianych. 

Ceny mieszkań w dużych miastach już dawno przebiły dziesięć tysięcy za metr kwadratowy. Całe pokolenie 20 i 30 latków nie ma żadnych szans na własne mieszkanie. Czeka nas katastrofa demograficzna i dalszy eksodus młodych Polaków za granicę. Tymczasem rząd w nowym budżecie właśnie całkowicie wykastrował program Mieszkanie +, który miał poprawić sytuację na rynku przez budowę tanich mieszkań na wynajem. W całym planowanym budżecie zapisano na pomoc mieszkaniową 80 milionów złotych! Mniej niż kosztowała pomoc dla handlarzy chryzantemami. 

Takie są priorytety polskich polityków. Na ustach rodzina, walka o nienarodzone życie, patriotyzm, a w rzeczywistości jedyne co potrafią to robić dobrze deweloperom, bankom, spekulantom i zagranicznym korporacjom. 

Dlatego powiedzmy stop airbnizacji naszych miast. Powiedzmy stop skorumpowanym politykom. Żądajmy regulacji i dostępnych mieszkań dla wszystkich.https://www.facebook.com/1478199488864945/posts/3881582905193246/
Podziękowali 1Klarcia
«13

Komentarz

 • Chociaż jestem za wolnością, to uważam że jednak mieszkania są do mieszkania. Nie każdemu pasuje to że lokatorzy o 1 w nocy imprezują i tak co weekend, i każdy lokator inny. 
  Podziękowali 1Tola
 • Polacy są kreatywni i przedsiębiorczy, nic w tym dziwnego, że wykorzystują możliwości. Rola państwa jest prawne uregulowane tego biznesu, którego popularność i wielkość okazała się tak spektakularna. 
 • Artykuł sponsorowany przez hotele, bo rodziny zamiast jechać do hotelu wolą mieć tańsze mieszkanie z kuchnią.

  Kłamstwem jest, że nie odprowadzają podatków, płacę wszystkie wymagane podatki, łącznie z vatem.

  Wynajmuję mieszkanie od kilku lat w jej sposób, nigdy nie było skarg, problem zachowania jest wyolbrzymiany. Z moich obserwacji  turyści nie przyjeżdżają siedzieć w mieszkaniu, są tutaj obcy, boją się policji i przestrzegają godzin ciszy nocnej.
  W przeciwieństwie do studentów którzy czasem wynajmują mieszkanie w tejże klatce i potrafią robić niezłe burdy.

  Co więcej, jeżeli zablokuje się sprzedaż mieszkań pod tym kątem, a turyści wciąż chcą przyjeżdżać, będzie powstawać więcej apartamentowców lub wprost hoteli zamiast bloków. Skoro jest popyt jest i podaż. Skutek będzie powstawać mniej mieszkań na sprzedaż.

  Jest jeszcze jedna kwestia. Wynajmując turystom nie mam ryzyka przejęcia mieszkania przez najemców, wynajmując standardowo jesteśmy obarczeni sporym ryzykiem.

  Natomiast ceny mieszkań powinny się zatrzymać. Praca zdalna umożliwia pracę od siebie z prowincji, a przyjmuje się dość szeroko.

  Podziękowali 1Klarcia
 • @PawelK ja jestem zdania że to może i mogłoby być ale w dużo mniejszej skali. Ludzie potrzebują mieszkań. A ich ceny ogółem z tego co patrzyłam są chore. Cena pokoju w Stolicy to już nawet z tysiąc złotych  w niektórych lokalizacjach :(
 • Tak jak napisałem, nie ma to tak dużego wpływu jak podkreślają to hotelarze.

  Problem powstaje w miastach turystycznych, które potrzebują noclegów nie z powodu widzi mi się, tylko dlatego, że są turyści. I albo będą spać w mieszkaniu, albo w hotelach, które będą musiały powstać zamiast.

  Co więcej, patrząc na Kraków, takie mieszkania są oferowane w ścisłym centrum gdzie jeszcze przed airbnb ceny były szalone. Poza centrum tych mieszkań jest bardzo mało, na moim osiedlu dwa na dwa-trzy tysiące mieszkań, na osiedlach obok podobne.I to w Krakowie, gdzieś jest najwięcej turystów.

  Więc przynajmniej w Polsce to bzdura, że te mieszkania mają wpływ.

  Natomiast ludzie kupują hurtem mieszkania, ale pod normalny wynajem, ale to już inny temat.
  Podziękowali 1E.milia
 • Ale w mniejszych miejscowościach  nie ma pracy i ludzi  się wyprowadzają  z wiosek czy małych miejscowości do dużych  miast w poszukiwaniu lepszych możliwości  i to też  powoduje  wzrost cen w dużych miastach , u mnie działka 20 arów  z małym domkiem fakt do remontu  kosztuje ok 40 tyś  , tylko co z tego jak pracować  można zdalnie  albo trzeba dojeżdżać  50 km lub więcej żeby zarobić  bo owszem  na miejscu znajdziesz pracę dorywczo nawet 100 zł ci wpadnie dniowki ale raz w tygodniu  lub  rzadziej  , fakt latem częściej,  dzieci do szkoły trzeba wozić  bo brak chodników  jakiejś komunikacji ja mam tylko 3 km ale niektórzy musza  po 15 km wozić i to nastolatki do apteki masz naście  km itp z takich miejscowości  wyprowadzaja sie ludzie  do miast i ceny idą  w górę 
 • Teraz generalnie jest duży ruch w mieszkaniach, bo przez kryzys spowodowany covidem ludzie boją się trzymać kasę w bankach w obawie o znaczną utratę wartości. 
  Więc kto może inwestuje w nieruchomości. 
  Podziękowali 1nowa
 • W Gdańsku powstały bloki, przy samym centrum, niby mieszkalne, ale generalnie pod najem krótkoterminowy, głównie dla obcokrajowców. Jest tam nawet cieć, który pełni funkcję informacyjną. I tam faktycznie jest kongo- bongo. Tzn w czasach przed covidowych było. Turyści przyjeżdżają i chodzą po klatce o każdej porze, gadają, śmieją się na balkonach, wracają rozbawieni i pijani . Znajoma z dzieckirm, która tam mieszkała, po roku nie dała rady
 • No właśnie znajomi rodziców wynajęli swój dom a sobie wynajęli mieszkanie bo nie chciało się już im biegać po schodach. Wracali w popłochu właśnie z tego powodu. 
 • @PawelK a ten najem krótkoterminowy u Ciebie, to na dni, tygodnie, miesiące?
  Rozumiem, że wtedy mieszkanie jest full wyposażone, ale np.pościel wtedy sam przygotowujesz? Czy mają swoją?
 • @nowa co do małych miejscowości, w okolicy w której pochodze jest takie miasto i ceny mieszkania też są jakie są a oferty kulturowej czy jakiejkolwiek za bardzo nie ma... Przynajmniej tak było jeszcze z rok temu. 
 • @palusia te mieszkania są na doby, jedziesz jak do hotelu tylko z kuchnią. Wszystko jest.
  Podziękowali 1palusia
 • No to przychód z pewnością większy niż ze zwykłego wynajmu, ale trzeba codziennie poświęcić czas, żeby przygotować, posprzątać itd. Z przeciętnym wynajmem może być tak, że przez pół roku możesz zapomnieć o czymkolwiek, o ile dodajesz wpływy na konto. 
 • Jest większy, ale wymaga to sporo pracy. Pranie, przygotowanie, sprzątanie, ciągłe inwestycje, bo ludzie oczekują coraz więcej, odbieranie ludzi o różnych porach, pilnowanie kalendarzy na różnych stronach, żeby nie było podwójnej rezerwacji. Przychody dzięki temu większe o około 70%. Dla mnie to dużo. Ale o ile znam bardzo dużo osób, które mają mieszkania, czasem nawet kilka, czasem odziedziczonych, czasem kupionych na lokatę, to nikt się nie zdecydował na wynajem turystyczny. Bo jednak upierdliwość i uwiązanie.

  Dlatego nieprawdziwe jest oskarżanie wynajmujących w jej sposób, przynajmniej w Polsce. Zdecydowana większość jest sprzedawana pod tradycyjną własność lub wynajem.
  Podziękowali 1E.milia
 • Przecież  jest całkiem sporo apartamentów oferujących  wyposażoną kuchnię lub aneks kuchenny połączony z salonem. 


  Moje córki korzystają z arbinb. 
  To świetna opcja,  i super fajne mieszkania. 
  Zwłaszcza gdy ceny bywają  konkurencyjne do apartamentów hotelowych,  a często standard jest w tych mieszkaniach bardzo wysoki .

  Ostatnio córka korzystała z arbinb u nas w mieście. 
  Przepięknie urządzone mieszkanie w wysokim standardzie w kamienicy. 
  Cena bardzo dobra za dobę. 
  Komfort luksusowy,  żaden hotel u nas nie oferuje takiego standardu,  zwłaszcza gdy podróżuje ktoś z dzieckiem/ dziećmi.  

  Podziękowali 2nowa palusia
 • Przecież  takie mieszkania ( arbinb) nie są na sprzedaż,  ktoś prowadzi biznes hotelowy. 


  Artykuł  chyba ma na celu likwidację konkurencji dla hoteli.  


  Nie wierzę  też,  że wynajmuje się takie mieszkania w celu imprezy po nocy .
  Skutecznie chyba zniechęca  standard urządzenia,  a także,  lokalizacja  wśród mieszkańców stałych. 
  No , ale akurat moje dzieci głównie w celach pobytu z rodzinami. 

 • I jeszcze jest jedną statystyka.
  W Krakowie jest 325 tysięcy mieszkań.
  W airbnbn i booking można sprawdzić, że na wynajem jest około 1300 mieszkań, z czego cześć w dostosowanych domach  jednorodzinnych i kamienicach, gdzie np. mieszkanie podzielono na 4 (sam korzystałem z tego typu).

  Dlatego @paulaarose i @Tola nie jest prawdą to o czym piszecie.
  Apartamenty są kością w gardle hoteli z powodów o których pisała Małgorzata. Uciekają im zyski, które nieopatrznie idą do drobnych przedsiębiorców.


 • 70% to i dużo i mało.
  Jeśli ktoś pracuje na etacie 8h, to jednak sporo czasu poświęca temu mieszkaniu. I z 1 raczej nie wyżyje. Trzeba by kilka mieć, żeby olać etat.
 • Zdecydowanie jest to dla mnie dodatek do pensji, który pozwala lepiej ogarniać budżet, gdy utrzymuje dom sam.
  Kokosów z tego nie mam.
  Gdyby nie etat byłoby nieopłacalne z powodu ZUS, dlatego też mało osób się na to decyduje, bo trzeba prowadzić działalność.
 • Widziałam te mieszkania z arbinb. 
  To jest serio bardzo wysoki standard,  ogromna też inspiracja  urządzania  i rozwiązań. 
  Ostatnie w jakim była moja córka,  zachwycające i powalający  standard i pomysły wystroju  <3

  Ps 
  Nie pisze też tylko o tych w Polsce. 
  Bo one korzystają też zagranicą. 
 • A widzisz. Jeszcze prowadzenie działalności do tego dochodzi. Przy wynajmie płaci się co miesiąc podatek (można też chyba kwartalnie), jedno zeznanie roczne i to tyle z papierologii.
 • Ale czemu zabraniac  właścicielowi mieszkania przeznaczenia go  na wynajem na arbinb???
  Nie rozumiem. 
  Podziękowali 3Odrobinka palusia Bea
 • A ja czytałam, że te wynajmy zostały zmonopolizowane przez "przedsiębiorców", tj zaczęto to traktować jak wynajem hotelowy z uwagi na ilość mieszkań zarządzanych przez jednego właściciela, co spowodowało, że pierwotna idea została sprowadzona do działalności gospodarczej. A zarządcy uciekają od opłat, jakie wnosiliby jako przedsiębiorcy a nie prywatne osoby.

  Ja się na tym średnio znam, jednak brzmi to przekonująco 
 • Wielokrotnie korzystaliśmy z takiego wynajmu, przede wszystkim w Polsce w dużych miastach: Warszawa, Toruń ale i mniejszych.
  Widać w ciągu kilku lat ogromne zmiany jeśli chodzi o komfort i poziom wyposażenia tychże.
  W Warszawie, ogromne mieszkanie koło 120m2 w kamienicy, przepięknie urządzone, ze świetnie wyposażoną kuchnią i jadalnią mogliśmy wynająć w 8 osób w cenie jednego marnego pokoju hotelowego.
  Dzięki takim wynajmom zwiedziliśmy już spory kawałek Polski, co wcześniej było niemożliwe podróżując dużą rodziną.

  Sami zastanawialiśmy się nad takim wynajmem swojego mieszkania, ale jednak tu zysk jest niepewny, a pracy sporo.
  Widać też, że  standard jednak dużo wyższy niż przy klasycznym wynajmie.
  Podziękowali 1Malgorzata
 • My też korzystamy i w kraju i za granicą. Opcja dla rodzin z dziećmi super. Często wygodniejsze i tańsze niż hotel.
  PawełIK, też mieliśmy przez jakiś czas mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy, wszystko o czym piszesz (zmiany pościeli, klucze itd) zalatwiala firma, za procent od wynajmu. Także nie jest to wielki problem.
 • No i co z tego, że pierwotna idea była inna. W przypadku podróży z dziećmi airbnb jest najlepszym, co może być, chyba że kogoś stać na wakacje all inclusive.

  Oczywiście z urbanistycznego punktu widzenia trudniej planować tkankę miejska, jeśli część mieszkań może niespodziewanie zmienić się w hotel. No ale to problem urbanistow i zarządzających miastem, a nie turystów i przedsiębiorców. 


 • Największy problem ludzi w takim Paryżu, czy Barcelonie, jeśli zostają jako nieliczni lokatorzy normalni w kamienicy.... W Polsce w niektórych rejonach też może być z tym problem. Ale u nas jeszcze nie ma tego tak dużo.
  Podziękowali 1malagala
 • edytowano grudzień 2020
   ja czytałam, że te wynajmy zostały zmonopolizowane przez "przedsiębiorców", tj zaczęto to traktować jak wynajem hotelowy z uwagi na ilość mieszkań zarządzanych przez jednego właściciela, co spowodowało, że pierwotna idea została sprowadzona do działalności gospodarczej. A zarządcy uciekają od opłat, jakie wnosiliby jako przedsiębiorcy a nie prywatne osoby.
  To właśnie nie jest @kociara prawda. Nie jeden raz lokatorzy żądają paragonu czy faktury. Na szaro to by była krótka piłka.
  Wynajmując normalnie płaciłem 8.5%, teraz turystom jako działalność płacę normalnie dochodowy i wat. Generalnie te argumenty podnoszą hotelarze, ale szara strefa w tym obszarze to margines.

  wszystko o czym piszesz (zmiany pościeli, klucze itd) zalatwiala firm

  Wtedy już przestaje się opłacać, w dodatku w Krakowie takie firmy nie są zainteresowane obsługą poza centrum. Za mało takich mieszkań, żeby sprzątaczka szybko przeszła przez kilka.

 • Zależy, nam się bardziej opłacało niż paliwo na jeżdżenie i czas na sprzątanie, pranie i klucze. Tylko dla nas to było dodatkowo oprócz normalnej pracy. 
 • Mi się marzy zakup na osiedlu sypialnym z infrastrukturą (basen, biblio, kolej) dla Rodziców na stare lata, bo mieszkają w wynajętym z piecem i niedogodnosciami.
  Ciekawi mnie czy takie 2-3 pokoje w sypialni podmiejskiej też byłyby chodliwe dla wynajmujących.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.