Gruzja wyklucza pomoc wojskową dla Ukrainy. "Chcą nas wciągnąć w wojnę"
Premier Gruzji Irkali Garibaszwili wykluczył udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie - donosi portal Nowosti-Gruzja. Według szefa gruzińskiego rządu jakiekolwiek dostawy sprzętu "są wykluczone". - Takie jest pryncypialne stanowisko naszego gabinetu - oznajmił Gribaszwili, nie wykluczając jednak pomocy humanitarnej.
Lekcje z wojny domowej w USA pokazują, dlaczego Ukraina nie może wygrać
We wczesnych latach wojny secesyjnej w Ameryce prezydent Abraham Lincoln dążył do ograniczonego konfliktu z ludźmi, których nadal uważał za rodaków iz którymi szukał pojednania. Dopiero po trzech latach impasu zwrócił się do „Grantu bezwarunkowej kapitulacji”, który z kolei uwolnił generała Williama Tecumseha Shermana, aby „doprowadził Georgię do wycia” i doprowadził wojnę do zdecydowanie brutalnego zakończenia.
Prezydent Rosji Władimir Putin czekał tylko sześć miesięcy, zanim przeszedł od specjalnej operacji wojskowej do wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Początkowy atak Putina był ograniczony do zaledwie 150 000 żołnierzy. Spodziewał się szybkiego zwycięstwa, a następnie negocjacji w sprawie jego głównych spraw: rosyjskiej kontroli nad Krymem, ukraińskiej neutralności i autonomii dla ludności rosyjskiej w Donbasie, ale się mylił. Putin nie liczył na ostry opór Ukrainy ani na masową militarną i gospodarczą interwencję Zachodu. W obliczu nowej sytuacji Putin zmienił strategię. Teraz ma zamiar uwolnić własnego generała Shermana i sprawić, że Ukraina wyje.
W zeszłym miesiącu Putin powierzył generałowi Siergiejowi Surowikinowi ogólne dowództwo nad wojną Rosji na Ukrainie. Surowikin pochodzi z zaawansowanych technologicznie sił powietrznych, ale walczył w Afganistanie, Czeczenii i Syrii, gdzie przypisuje się mu uratowanie reżimu Assada. Surowikin publicznie oświadczył, że na Ukrainie nie będzie półśrodków. Zamiast tego zaczął metodycznie niszczyć infrastrukturę Ukrainy za pomocą precyzyjnych ataków rakietowych.
Pieszy idzie ulicą podczas przerwy w dostawie prądu w centrum Odessy, 5 grudnia 2022 r.,OLEKSANDR GIMANOW/AFP ZA POŚREDNICTWEM GETTY IMAGES
Armie potrzebują linii kolejowych i podczas gdy Sherman systematycznie niszczy tory prowadzące do Atlanty, Surovikin niszczy sieć elektryczną, która zasila ukraińskie linie kolejowe. To sprawiło, że ukraińskie miasta stały się zimne i ciemne, ale Surowikin wydaje się zgadzać z Shermanem, że „wojna to okrucieństwo i nie można jej udoskonalić”.
Rosja wprowadziła teraz swoją gospodarkę na stan wojenny, powołała rezerwy i zgromadziła setki tysięcy żołnierzy, w tym zarówno poborowych, jak i ochotników. Ta armia jest wyposażona w najbardziej zaawansowaną rosyjską broń iw przeciwieństwie do wielu zachodnich raportów, jest daleka od zdemoralizowania. Z drugiej strony Ukraina wyczerpała swoje arsenały i jest całkowicie zależna od zachodniego wsparcia wojskowego, aby kontynuować wojnę. Jak zauważył w zeszłym tygodniu przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley, Ukraina zrobiła wszystko, co mogła.
Niektórzy przedstawiają ten konflikt jako moralitet między dobrem a złem, ale rzeczywistość jest bardziej złożona. Ukraina nie jest kwitnącą demokracją. Jest to zubożałe, skorumpowane, jednopartyjne państwo z rozległą cenzurą , w którym zamknięto opozycyjne gazety i partie polityczne . Przed wojną skrajnie prawicowe ukraińskie ugrupowania nacjonalistyczne, takie jak Brygada Azowska, zostały ostro potępione przez Kongres USA . Zdeterminowana kampania Kijowa przeciwko językowi rosyjskiemu jest analogiczna do kanadyjskiego rządu, który próbuje zakazać języka francuskiego w Quebecu. Ukraińskie pociski zabiły setki cywilów w Donbasie i pojawiają się doniesieniaukraińskich zbrodni wojennych. Prawdziwie moralnym sposobem postępowania byłoby raczej zakończenie tej wojny negocjacjami niż przedłużanie cierpienia narodu ukraińskiego w konflikcie, którego prawdopodobnie nie wygra bez narażania życia Amerykanów.
Proces Ukraina przeciwko Rosji w Hadze. Kanada i Holandia przystąpiły do postępowania
„Kanada i Królestwo Niderlandów, powołując się na artykuł 63 Statutu Trybunału, złożyły do sekretariatu Trybunału wspólny wniosek o włączenie do sprawy dotyczącej oskarżenia o ludobójstwo zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa (Ukraina kontra Federacja Rosyjska)” – czytamy w komunikacie sekretariatu.
Kanada i Holandia skorzystały z art. 63 Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którym strona umowy międzynarodowej ma prawo interweniować w postępowaniu związanym z jej wykładnią.
Jak poinformował Ukrinform, do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ wpłynęły oświadczenia 24 państw, które popierają stanowisko Ukrainy w sprawie „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej” dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu ludobójstwu.
Sprawa zasadniczo dotyczy faktu, że Federacja Rosyjska bezpodstawnie twierdziła, że Ukraina rzekomo przez osiem lat dokonywała „ludobójstwa”, w szczególności na terytorium Donbasu.
16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ zobowiązał Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania inwazji na Ukrainę, której celem Kreml nazwał zaprzestanie rzekomego „ludobójstwa” w obwodzie ługańskim i donieckim. W odpowiedzi Rosja oświadczyła, że nie zastosuje się do postanowienia Trybunału.
Prezydent Zełenski człowiekiem roku magazynu „Time”
Amerykański magazyn „Time” przyznał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł „Człowieka roku 2022”. W uzasadnieniu napisano, że Zełenski zainspirował Ukraińców i zdobył światowe uznanie swoją odwagą w obliczu rosyjskiej inwazji.
„Odmawiając opuszczenia Kijowa, stolicy swojego państwa, w momencie, gdy zaczęła się wojna i ciężkie bombardowania, ten były artysta kabaretowy zagrzewał swoich rodaków do walki i dodawał im otuchy za pośrednictwem audycji radiowych i telewizyjnych. Również z wielkim zaangażowaniem odwiedzał różne miejsca swojej rozdartej wojną ojczyzny – pisze „Time” uzasadniając swój wybór.
„Sukces Zełeńskiego, lidera czasu wojny, polega na fakcie, że odwaga jest zaraźliwa. Przykład poszedł z góry już od pierwszych dni inwazji, gdy wszyscy zobaczyli, jakiego mają prezydenta – napisali dziennikarze magazynu.
Czołgi T-72 z czasów radzieckich przechodzą modernizację w czeskim zakładzie w Sternberk, częściowo dzięki wysiłkom pracujących tam ukraińskich uchodźców – poinformował „Current Time”. Wojskowe pojazdy bojowe – wyprodukowane niegdyś w Polsce i w Czechosłowacji – mają trafić na Ukrainę.
Putin zainscenizował spotkanie z Radą Praw Człowieka
Nawet wyselekcjonowani rosyjscy „obrońcy praw człowieka” nie zostali dopuszczeni do emisji na żywo. „Spotkanie Władimira Putina z Radą Praw Człowieka było nagrane wcześniej, a rosyjskiego prezydenta zdradził zegarek” – powiadomił kanał Możem Objasnit w Telegramie.
„Spotkanie anonsowane jako rozmowa z Putinem (w formacie online) nie było emitowane na żywo, lecz zostało nagrane wcześniej” – pisze Możem Objasnit.
„Być może służba prasowa obawiała się, że rozmowa nawet z najposłuszniejszymi członkami Rady ds. Praw Człowieka przebiegnie niezgodnie z planem. Chociaż taka możliwość została zminimalizowana jeszcze w listopadzie, gdy Putin usunął z Rady kilka osób, nielojalnych wobec Kremla i nie dających się w pełni kontrolować”
„Skala niszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy podczas wojny rozpoczętej w lutym przez Rosję jest porównywalna z atakami na ludzi. Według UNESCO ponad 200 historycznych miejsc, budynków i pomników zostało uszkodzonych. Ukraińcy mówią nawet o 800 obiektach” – napisał Politico.
„Ostatni przypadek masowej grabieży dzieł sztuki odnotowano w Chersoniu, gdzie siły rosyjskie przed wyparciem ich z miasta splądrowały muzeum historii lokalnej i galerię sztuki. Dzieła sztuki oraz inne artefakty (posągi dwóch rosyjskich przywódców wojennych z XVIII wieku, a nawet szczątki Grigorija Potiomkina) zostały przewiezione na okupowany przez Rosjan Krym”
„Wiele osób postrzega grabieże i niszczenie dorobku kulturalnego jako kontynuację kolonialnej polityki wymazania historii Ukrainy i przepisania jej jako części dziedzictwa Rosji, zgodnie z głoszoną przez Putina opinią, że Ukraina nie ma własnej historii i dlatego nie ma prawa istnieć jako kraj”
Ponadto Rosjanie wywożą tysiące ukraińskich dzieci, które oddają do adopcji rosyjskim rodzinom i poddają rusyfikacji. To co teraz kacapy robią, ogromem zbrodni przewyższa niemieckie "dokonania".
Rosjanie zniszczyli stary polski kościół na Ukrainie. Ostatni runął krzyż
Podczas wojny na Ukrainie rosyjska armia zrujnowała stary polski kościół we wsi Kyseliwka w obwodzie mikołajowskim, strzelając do niego od marca do maja z czołgów i helikopterów. Wieś, założona w 1863 r., dawniej zamieszkana była głównie przez Polaków i do 1905 r. nazywała się Polackie.
– Specjalna operacja wojskowa (propagandowe określenie Kremla, oznaczające agresję na Ukrainę) to, być może, długotrwały proces, ale zdobycie przez Rosję nowych terytoriów jest znaczącym osiągnięciem. To duża rzecz. Co tu ukrywać – Morze Azowskie stało się wewnętrznym morzem Federacji Rosyjskiej. Już car Piotr I (rządzący w XVII i XVIII wieku) walczył o zdobycie dostępu do Morza Azowskiego – powiedział w środę Putin podczas spotkania z przedstawicielami prezydenckiej Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka.
30 września Putin ogłosił aneksję czterech ukraińskich obwodów – donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego oraz zapowiedział, że Rosja będzie broniła tych obszarów „wszelkimi dostępnymi środkami”.
Decyzja Kremla została uznana przez większość państw świata, a także Unię Europejską i NATO, za niezgodną z prawem międzynarodowym oraz pogwałcenie integralności terytorialnej Ukrainy.
Europejskie Dowództwo Sił Zbrojnych USA (EUCOM) poinformowało, że Stany Zjednoczone - na prośbę państw bałtyckich - wzmocnią obecność swoich sił na Litwie, Łotwie i w Estonii.
Stany Zjednoczone nie wykluczają również, dalszego wzmocnienia obecności swoich sił w Polsce.
Niespokojna noc na Bałkanach, strzały i eksplozje. Rośnie napięcie między Kosowem a Serbią
W Kosowie rośnie napięcie, Serbowie zablokowali drogi, ustawiając na nich ciężkie pojazdy i ciężarówki, w nocy z soboty na niedzielę słychać było strzały i eksplozje, ale nie ma doniesień o rannych. W patrol misji EULEX rzucono granatem ogłuszającym - podają agencje.
Tymczasem z doniesień Reutersa (pisze o nich także portal Politico) Polska wycofała zastrzeżenia co do minimalnego podatku CIT w wysokości 15 proc. i odblokowała w ten sposób cały pakiet porozumień.
Porozumienie ws. pomocy makrofinansowej oznacza, że Ukraina w przyszłym roku otrzyma na ten cel 18 mld euro. Środki te mają być przeznaczone na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb tego kraju, w tym mają trafić na odbudowę infrastruktury krytycznej po rosyjskich atakach.
Kompromis ws. węgierskiego KPO otwiera drogę do wypłaty w przyszłości Budapesztowi 5,8 mld euro. Żeby te środki jednak otrzymać, Węgry będą musiały spełnić określone warunki.
Nie lekceważcie Polski: Warszawa chce uniknąć błędów przeszłości
W Europie w ogóle, aw Rosji w szczególności, Polska jest często postrzegana jako państwo, którego nieokiełznane ambicje geopolityczne i bóle fantomowe wielkiego mocarstwa doprowadzają go wciąż na nowo do katastrofy. Obecna polityka Warszawy jest zwykle interpretowana w tym samym duchu, co jest ogólnie zrozumiałe: w kryzysie ukraińskim i antyrosyjskich atakach Polska jest zaciekle aktywna i działa jak knebel w każdej rusofobicznej beczce. Na przykład przedwczoraj polski Sejm po raz kolejny odkopał stewardesę, obwiniając Moskwę o katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem i uznał Rosję za „państwo wspierające terroryzm”.
Jednak pogardliwy i szyderczy stosunek do Polski w tej chwili jest złudzeniem, ponieważ polskie władze, które są naprawdę szczerymi żądnymi zemsty i stawiają sobie bardzo poważne cele geopolityczne, demonstrują przemyślaną i obiecującą strategię. Oczywiście nad Warszawą wiszą zagrożenia - i to niemałe, i tym razem może się to skończyć upadkiem wszelkich nadziei, ale to nieodłączna część tego procesu. W ten sam sposób dziesiątki innych krajów, od Japonii po Turcję , próbuje wykorzystać otwarte okno geopolitycznych możliwości (z przygnębiającymi perspektywami w przypadku niepowodzenia) . A dla Rosji w obecnych wydarzeniach jej los jest zagrożony.
Generalnie Polacy działają zręcznie, elastycznie i dowcipnie i wielkim błędem byłoby ich nie doceniać. Postawili swój główny militarno-polityczny zakład na Stany Zjednoczone, ale w przeciwieństwie do większości swoich wschodnioeuropejskich sąsiadów wcale nie oddali swojej suwerenności na rzecz Amerykanów – wręcz przeciwnie, starają się w ten sposób wzmocnić ją w jak największym stopniu. jak to możliwe. Z jednej strony dzięki dokonanemu wyborowi otrzymują znaczące, a miejscami krytyczne wsparcie ze strony Waszyngtonu . Z drugiej strony Stany Zjednoczone są zbyt daleko i obiektywnie słabną, więc ich zdolność do wywierania presji na młodszych partnerów jest zauważalnie ograniczona, co zwiększa też pole manewru Warszawy.
I ta wolność jest jej bardzo potrzebna, zwłaszcza w obliczu narastających tarć z Europą Zachodnią i UE . Wczoraj okazało się, że Polska zablokowała wart 18 miliardów dolarów program finansowania Ukrainy przez Unię Europejską na przyszły rok. I nie, powodem nie jest wcale w Kijowie . Chodzi o minimalną stawkę podatku od osób prawnych w Brukselispycha na poziom 15 proc., ale Warszawa nie jest z tego zadowolona. Europejscy dyplomaci narzekają, że Polacy zajmują się „braniem zakładników” i generalnie „to jest jak niezdrowy związek: ciągle obiecują, że następnym razem będzie inaczej, ale w głębi duszy wiemy, że będziemy ciągle krzywdzeni”. Polska jednak konsekwentnie nagina swoją linię, twardo targując się i skupiając przede wszystkim na własnych interesach.
Stolice zachodnioeuropejskie są zmuszone znosić taką bezczelność, co więcej, mają coraz mniej narzędzi, by postawić Polaków na swoim miejscu, biorąc pod uwagę zarówno znaczenie Polski w obecnych układach regionalnych, jak i własne problemy. Obecny obraz, w którym Paryż i Berlin geopolitycznie wydają się mniej znaczące niż Warszawa, jest po prostu epicki.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena finalizuje plan wysłania systemów obrony przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę - poinformowały telewizja CNN oraz agencja Reutera.
Ukraińcy zostaną przeszkoleni do ich używania w bazie armii amerykańskiej w Grafenwöhr w Niemczech.
"3/4 większość będą mieli Republikanie i wtedy taki wniosek przejdzie (jest już zapowiedź tego, że frakcja protrumpowska złoży taki wniosek)"
Jak na razie Biden deklaruje, że USA będzie Ukrainę wspierać do czasu zwycięstwa. Amerykanie, w niemieckich bazach (dlatego jest potrzebne, żeby były eksterytorialne) szkolą ukraińskich żołnierzy, w obsłudze broni najnowszej generacji. Ukraińcy coraz śmielej atakują cele w głębi Rosji.
"Roznieśliśmy go w pył, do zera". Ukraińcy wzięli na cel szefa sztabu generalnego Rosji
Wojska ukraińskie ostrzelały wiosną sztab Rosji w okupowanym Iziumie, w którym przebywał szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow. Dowódca wojsk agresora zdążył jednak z niego wyjechać – wynika ze słów Ołeksija Arestowycza, doradcy gabinetu prezydenta Ukrainy.
Ukraina wzięła na celownik sztab w okupowanym Iziumie, do którego przyjechał na wiosnę bieżącego roku szef sztabu generalnego sił zbrojnych RosjiWalerij Gierasimow.
Według źródeł "NYT" Stany Zjednoczone dowiedziały się o tej podróży, ale Waszyngton nie podzielił się tą informacją z Kijowem w obawie, że w przypadku zamachu mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.
Jednak Ukraińcy również dowiedzieli się o planach generała, ale wysocy ranga urzędnicy amerykańskiej administracji po konsultacjach z Białym Domem poprosili stronę ukraińską o odwołanie ataku. Nowojorska gazeta napisała, że informacja przyszła za późno, a ukraińscy wojskowi powiedzieli Amerykanom, że już rozpoczęli atak na pozycję generała. W ataku, według oficjalnych danych, zginęły dziesiątki Rosjan, jednak Gierasimowa nie było wśród nich.
Komentarz
Gruzja wyklucza pomoc wojskową dla Ukrainy. "Chcą nas wciągnąć w wojnę"
Premier Gruzji Irkali Garibaszwili wykluczył udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie - donosi portal Nowosti-Gruzja. Według szefa gruzińskiego rządu jakiekolwiek dostawy sprzętu "są wykluczone". - Takie jest pryncypialne stanowisko naszego gabinetu - oznajmił Gribaszwili, nie wykluczając jednak pomocy humanitarnej.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-gruzja-wyklucza-pomoc-wojskowa-dla-ukrainy-chca-nas-wciagnac,nId,6458793#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Lekcje z wojny domowej w USA pokazują, dlaczego Ukraina nie może wygrać
We wczesnych latach wojny secesyjnej w Ameryce prezydent Abraham Lincoln dążył do ograniczonego konfliktu z ludźmi, których nadal uważał za rodaków iz którymi szukał pojednania. Dopiero po trzech latach impasu zwrócił się do „Grantu bezwarunkowej kapitulacji”, który z kolei uwolnił generała Williama Tecumseha Shermana, aby „doprowadził Georgię do wycia” i doprowadził wojnę do zdecydowanie brutalnego zakończenia.
Prezydent Rosji Władimir Putin czekał tylko sześć miesięcy, zanim przeszedł od specjalnej operacji wojskowej do wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Początkowy atak Putina był ograniczony do zaledwie 150 000 żołnierzy. Spodziewał się szybkiego zwycięstwa, a następnie negocjacji w sprawie jego głównych spraw: rosyjskiej kontroli nad Krymem, ukraińskiej neutralności i autonomii dla ludności rosyjskiej w Donbasie, ale się mylił. Putin nie liczył na ostry opór Ukrainy ani na masową militarną i gospodarczą interwencję Zachodu. W obliczu nowej sytuacji Putin zmienił strategię. Teraz ma zamiar uwolnić własnego generała Shermana i sprawić, że Ukraina wyje.
W zeszłym miesiącu Putin powierzył generałowi Siergiejowi Surowikinowi ogólne dowództwo nad wojną Rosji na Ukrainie. Surowikin pochodzi z zaawansowanych technologicznie sił powietrznych, ale walczył w Afganistanie, Czeczenii i Syrii, gdzie przypisuje się mu uratowanie reżimu Assada. Surowikin publicznie oświadczył, że na Ukrainie nie będzie półśrodków. Zamiast tego zaczął metodycznie niszczyć infrastrukturę Ukrainy za pomocą precyzyjnych ataków rakietowych.
Armie potrzebują linii kolejowych i podczas gdy Sherman systematycznie niszczy tory prowadzące do Atlanty, Surovikin niszczy sieć elektryczną, która zasila ukraińskie linie kolejowe. To sprawiło, że ukraińskie miasta stały się zimne i ciemne, ale Surowikin wydaje się zgadzać z Shermanem, że „wojna to okrucieństwo i nie można jej udoskonalić”.
Rosja wprowadziła teraz swoją gospodarkę na stan wojenny, powołała rezerwy i zgromadziła setki tysięcy żołnierzy, w tym zarówno poborowych, jak i ochotników. Ta armia jest wyposażona w najbardziej zaawansowaną rosyjską broń iw przeciwieństwie do wielu zachodnich raportów, jest daleka od zdemoralizowania. Z drugiej strony Ukraina wyczerpała swoje arsenały i jest całkowicie zależna od zachodniego wsparcia wojskowego, aby kontynuować wojnę. Jak zauważył w zeszłym tygodniu przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley, Ukraina zrobiła wszystko, co mogła.
Niektórzy przedstawiają ten konflikt jako moralitet między dobrem a złem, ale rzeczywistość jest bardziej złożona. Ukraina nie jest kwitnącą demokracją. Jest to zubożałe, skorumpowane, jednopartyjne państwo z rozległą cenzurą , w którym zamknięto opozycyjne gazety i partie polityczne . Przed wojną skrajnie prawicowe ukraińskie ugrupowania nacjonalistyczne, takie jak Brygada Azowska, zostały ostro potępione przez Kongres USA . Zdeterminowana kampania Kijowa przeciwko językowi rosyjskiemu jest analogiczna do kanadyjskiego rządu, który próbuje zakazać języka francuskiego w Quebecu. Ukraińskie pociski zabiły setki cywilów w Donbasie i pojawiają się doniesieniaukraińskich zbrodni wojennych. Prawdziwie moralnym sposobem postępowania byłoby raczej zakończenie tej wojny negocjacjami niż przedłużanie cierpienia narodu ukraińskiego w konflikcie, którego prawdopodobnie nie wygra bez narażania życia Amerykanów.
https://www.newsweek.com/lessons-us-civil-war-show-why-ukraine-cant-win-opinion-1764992
Proces Ukraina przeciwko Rosji w Hadze. Kanada i Holandia przystąpiły do postępowania
„Kanada i Królestwo Niderlandów, powołując się na artykuł 63 Statutu Trybunału, złożyły do sekretariatu Trybunału wspólny wniosek o włączenie do sprawy dotyczącej oskarżenia o ludobójstwo zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa (Ukraina kontra Federacja Rosyjska)” – czytamy w komunikacie sekretariatu.
Kanada i Holandia skorzystały z art. 63 Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którym strona umowy międzynarodowej ma prawo interweniować w postępowaniu związanym z jej wykładnią.
Jak poinformował Ukrinform, do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ wpłynęły oświadczenia 24 państw, które popierają stanowisko Ukrainy w sprawie „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej” dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu ludobójstwu.
Sprawa zasadniczo dotyczy faktu, że Federacja Rosyjska bezpodstawnie twierdziła, że Ukraina rzekomo przez osiem lat dokonywała „ludobójstwa”, w szczególności na terytorium Donbasu.
16 marca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ zobowiązał Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania inwazji na Ukrainę, której celem Kreml nazwał zaprzestanie rzekomego „ludobójstwa” w obwodzie ługańskim i donieckim. W odpowiedzi Rosja oświadczyła, że nie zastosuje się do postanowienia Trybunału.
https://www.tvp.info/64970335/kanada-i-holandia-przystapily-do-sprawy-ukraina-przeciwko-federacji-rosyjskiej-przed-trybunalem-w-hadze
Prezydent Zełenski człowiekiem roku magazynu „Time”
Amerykański magazyn „Time” przyznał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu tytuł „Człowieka roku 2022”. W uzasadnieniu napisano, że Zełenski zainspirował Ukraińców i zdobył światowe uznanie swoją odwagą w obliczu rosyjskiej inwazji.„Odmawiając opuszczenia Kijowa, stolicy swojego państwa, w momencie, gdy zaczęła się wojna i ciężkie bombardowania, ten były artysta kabaretowy zagrzewał swoich rodaków do walki i dodawał im otuchy za pośrednictwem audycji radiowych i telewizyjnych. Również z wielkim zaangażowaniem odwiedzał różne miejsca swojej rozdartej wojną ojczyzny – pisze „Time” uzasadniając swój wybór.
„Sukces Zełeńskiego, lidera czasu wojny, polega na fakcie, że odwaga jest zaraźliwa. Przykład poszedł z góry już od pierwszych dni inwazji, gdy wszyscy zobaczyli, jakiego mają prezydenta – napisali dziennikarze magazynu.
https://www.tvp.info/64961580/prezydent-zelenski-czlowiekiem-roku-magazynu-time-bohater-wojny-z-prestizowym-wyroznieniem
Czeska firma modernizuje czołgi dla Ukrainy
Czołgi T-72 z czasów radzieckich przechodzą modernizację w czeskim zakładzie w Sternberk, częściowo dzięki wysiłkom pracujących tam ukraińskich uchodźców – poinformował „Current Time”. Wojskowe pojazdy bojowe – wyprodukowane niegdyś w Polsce i w Czechosłowacji – mają trafić na Ukrainę.https://www.tvp.info/64957414/czechy-modernizuja-czolgi-dla-ukrainy
Putin zainscenizował spotkanie z Radą Praw Człowieka
Nawet wyselekcjonowani rosyjscy „obrońcy praw człowieka” nie zostali dopuszczeni do emisji na żywo. „Spotkanie Władimira Putina z Radą Praw Człowieka było nagrane wcześniej, a rosyjskiego prezydenta zdradził zegarek” – powiadomił kanał Możem Objasnit w Telegramie.„Spotkanie anonsowane jako rozmowa z Putinem (w formacie online) nie było emitowane na żywo, lecz zostało nagrane wcześniej” – pisze Możem Objasnit.
„Być może służba prasowa obawiała się, że rozmowa nawet z najposłuszniejszymi członkami Rady ds. Praw Człowieka przebiegnie niezgodnie z planem. Chociaż taka możliwość została zminimalizowana jeszcze w listopadzie, gdy Putin usunął z Rady kilka osób, nielojalnych wobec Kremla i nie dających się w pełni kontrolować”
https://www.tvp.info/64980355/putin-zainscenizowal-spotkanie-z-rada-praw-czlowieka
Rosjanie niszczą kulturalne dziedzictwo Ukrainy
„Skala niszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy podczas wojny rozpoczętej w lutym przez Rosję jest porównywalna z atakami na ludzi. Według UNESCO ponad 200 historycznych miejsc, budynków i pomników zostało uszkodzonych. Ukraińcy mówią nawet o 800 obiektach” – napisał Politico.
„Ostatni przypadek masowej grabieży dzieł sztuki odnotowano w Chersoniu, gdzie siły rosyjskie przed wyparciem ich z miasta splądrowały muzeum historii lokalnej i galerię sztuki. Dzieła sztuki oraz inne artefakty (posągi dwóch rosyjskich przywódców wojennych z XVIII wieku, a nawet szczątki Grigorija Potiomkina) zostały przewiezione na okupowany przez Rosjan Krym”
„Wiele osób postrzega grabieże i niszczenie dorobku kulturalnego jako kontynuację kolonialnej polityki wymazania historii Ukrainy i przepisania jej jako części dziedzictwa Rosji, zgodnie z głoszoną przez Putina opinią, że Ukraina nie ma własnej historii i dlatego nie ma prawa istnieć jako kraj”
https://www.tvp.info/64933266/politico-rosja-probuje-wymazac-kulturalne-dziedzictwo-ukrainy-
Ponadto Rosjanie wywożą tysiące ukraińskich dzieci, które oddają do adopcji rosyjskim rodzinom i poddają rusyfikacji.
To co teraz kacapy robią, ogromem zbrodni przewyższa niemieckie "dokonania".
Rosjanie zniszczyli stary polski kościół na Ukrainie. Ostatni runął krzyż
Podczas wojny na Ukrainie rosyjska armia zrujnowała stary polski kościół we wsi Kyseliwka w obwodzie mikołajowskim, strzelając do niego od marca do maja z czołgów i helikopterów. Wieś, założona w 1863 r., dawniej zamieszkana była głównie przez Polaków i do 1905 r. nazywała się Polackie.
https://www.tvp.info/64931203/polski-kosciol-zniszczony-po-wielomiesiecznym-ostrzale
– Specjalna operacja wojskowa (propagandowe określenie Kremla, oznaczające agresję na Ukrainę) to, być może, długotrwały proces, ale zdobycie przez Rosję nowych terytoriów jest znaczącym osiągnięciem. To duża rzecz. Co tu ukrywać – Morze Azowskie stało się wewnętrznym morzem Federacji Rosyjskiej. Już car Piotr I (rządzący w XVII i XVIII wieku) walczył o zdobycie dostępu do Morza Azowskiego – powiedział w środę Putin podczas spotkania z przedstawicielami prezydenckiej Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka.
30 września Putin ogłosił aneksję czterech ukraińskich obwodów – donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego oraz zapowiedział, że Rosja będzie broniła tych obszarów „wszelkimi dostępnymi środkami”.
Decyzja Kremla została uznana przez większość państw świata, a także Unię Europejską i NATO, za niezgodną z prawem międzynarodowym oraz pogwałcenie integralności terytorialnej Ukrainy.
Putin w końcu to przyznał. Oto prawdziwy powód napaści na Ukrainę (msn.com)
film o bombardowaniach Doniecka i jego mieszkańców, zrobiony przez francuską dziennikarkę
Tylko cynkapki mogą ten śmieć potraktować poważnie.
Niespokojna noc na Bałkanach, strzały i eksplozje. Rośnie napięcie między Kosowem a Serbią
W Kosowie rośnie napięcie, Serbowie zablokowali drogi, ustawiając na nich ciężkie pojazdy i ciężarówki, w nocy z soboty na niedzielę słychać było strzały i eksplozje, ale nie ma doniesień o rannych. W patrol misji EULEX rzucono granatem ogłuszającym - podają agencje.
https://www.salon24.pl/newsroom/1270006,niespokojna-noc-na-balkanach-strzaly-i-eksplozje-rosnie-napiecie-miedzy-kosowem-a-serbia
Our Parasitic Generation
https://amgreatness.com/2022/12/11/our-parasitic-generation/
Rękas: Współodpowiedzialność Zachodu za wojnę na Ukrainie. Recenzja książki Benjamina Abelowa
https://konserwatyzm.pl/rekas-wspolodpowiedzialnosc-zachodu-za-wojne-na-ukrainie-recenzja-ksiazki-benjamina-abelowa/
Polska wstrzymuje pomoc dla Ukrainy i plany Węgier z powodów podatkowych
Oczekuje się, że polski premier Mateusz Morawiecki eskaluje tę kwestię na czwartkowym spotkaniu przywódców UE
https://www.politico.eu/article/poland-holds-up-ukraine-aid-and-hungary-plans-over-tax-concerns/
Szczyt UE. Polska wycofuje weto
Porozumienie ws. pomocy makrofinansowej oznacza, że Ukraina w przyszłym roku otrzyma na ten cel 18 mld euro. Środki te mają być przeznaczone na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb tego kraju, w tym mają trafić na odbudowę infrastruktury krytycznej po rosyjskich atakach.
Kompromis ws. węgierskiego KPO otwiera drogę do wypłaty w przyszłości Budapesztowi 5,8 mld euro. Żeby te środki jednak otrzymać, Węgry będą musiały spełnić określone warunki.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/nazywo/na-zywo-wojna-w-ukrainie-295-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,3516,akt,151837,mHash,dee7282909031280a6190dc796452df2#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Nie lekceważcie Polski: Warszawa chce uniknąć błędów przeszłości
Generalnie Polacy działają zręcznie, elastycznie i dowcipnie i wielkim błędem byłoby ich nie doceniać. Postawili swój główny militarno-polityczny zakład na Stany Zjednoczone, ale w przeciwieństwie do większości swoich wschodnioeuropejskich sąsiadów wcale nie oddali swojej suwerenności na rzecz Amerykanów – wręcz przeciwnie, starają się w ten sposób wzmocnić ją w jak największym stopniu. jak to możliwe. Z jednej strony dzięki dokonanemu wyborowi otrzymują znaczące, a miejscami krytyczne wsparcie ze strony Waszyngtonu . Z drugiej strony Stany Zjednoczone są zbyt daleko i obiektywnie słabną, więc ich zdolność do wywierania presji na młodszych partnerów jest zauważalnie ograniczona, co zwiększa też pole manewru Warszawy.
całość
https://ria.ru/20221216/polsha-1838997137.html
Okres służby Rosjan w poborze wynosi ciągle 12 miesięcy, powiedział komisarz wojskowy obwodu moskiewskiego płk Aleksiej Astachow.
https://ria.ru/20221217/prizyv-1839395073.html
co oznacza, że planują skończyć wojnę w 12 miesięcy
Administracja prezydenta USA Joe Bidena finalizuje plan wysłania systemów obrony przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę - poinformowały telewizja CNN oraz agencja Reutera.
Ukraińcy zostaną przeszkoleni do ich używania w bazie armii amerykańskiej w Grafenwöhr w Niemczech.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-usa-chca-wyslac-systemy-patriot-na-ukraine,nId,6470761#crp_state=1
Niespodziewana decyzja Węgier. Rząd Orbana zadał cios Rosji
Węgierskie władze zdecydowały o zamrożeniu rosyjskich aktywów o wartości 350 mld forintów (870 mln euro).
Niespodziewana decyzja Węgier. Rząd Orbana zadał cios Rosji (msn.com)
czyli wygląda, że dni pomocy USA dla Ukrainy są policzone
Jak na razie Biden deklaruje, że USA będzie Ukrainę wspierać do czasu zwycięstwa.
Amerykanie, w niemieckich bazach (dlatego jest potrzebne, żeby były eksterytorialne) szkolą ukraińskich żołnierzy, w obsłudze broni najnowszej generacji.
Ukraińcy coraz śmielej atakują cele w głębi Rosji.
"Roznieśliśmy go w pył, do zera". Ukraińcy wzięli na cel szefa sztabu generalnego Rosji
Ukraina wzięła na celownik sztab w okupowanym Iziumie, do którego przyjechał na wiosnę bieżącego roku szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow.
Według źródeł "NYT" Stany Zjednoczone dowiedziały się o tej podróży, ale Waszyngton nie podzielił się tą informacją z Kijowem w obawie, że w przypadku zamachu mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.
Jednak Ukraińcy również dowiedzieli się o planach generała, ale wysocy ranga urzędnicy amerykańskiej administracji po konsultacjach z Białym Domem poprosili stronę ukraińską o odwołanie ataku. Nowojorska gazeta napisała, że informacja przyszła za późno, a ukraińscy wojskowi powiedzieli Amerykanom, że już rozpoczęli atak na pozycję generała. W ataku, według oficjalnych danych, zginęły dziesiątki Rosjan, jednak Gierasimowa nie było wśród nich.
"Roznieśliśmy go w pył, do zera". Ukraińcy wzięli na cel szefa sztabu generalnego Rosji (msn.com)