W połowie kwietnia austriacki tygodnik „News” przedstawił „dogłębną analizę psychologiczną” szefa ukraińskiego rządu Wołodymyra Zełenskiego. Opis miał charakter antysemicki, nawiązywał do czasów pamfletów z czasów narodowego socjalizmu – pisze portal dziennika „Spiegel” i zastanawia się, „jak jawny antysemityzm dostał się do jednego z największych magazynów w Austrii”.
Widocznie w Austrii już nie ma przeszkód w atakowaniu osób żydowskiego pochodzenia. Karane - albo też już nie - jest tylko tzw. kłamstwo oświęcimskie. Jeszcze kilka lat wstecz, za to skazywano na bezwarunkowe pozbawienie wolności.
Podjęcie przez jednostki ukraińskie działań zaczepnych na pograniczu obwodów mikołajowskiego i chersońskiego miało charakter symboliczny i służyło przede wszystkim odwróceniu uwagi od coraz mniej korzystnych dla Ukrainy doniesień o sytuacji w rejonie Siewierodoniecka. Świadczą o tym zarówno nagłośnienie tego faktu przy braku wyraźnych sukcesów (obrońcy nie poinformowali o odzyskaniu kontroli nad żadną z miejscowości), jak i ograniczenie działań do szczebla taktycznego oraz ich krótkotrwałość (drugiego dnia jednostki ukraińskie zostały powstrzymane przez siły rosyjskie). Potrzebę informacyjnego przykrycia doniesień z Donbasu potwierdzają również wiadomości o kontratakach w obwodach charkowskim (aktywność ukraińska w rejonie Charkowa została wyhamowana w połowie maja), dniepropetrowskim i zaporoskim, niepotwierdzone dotychczas żadnymi przekazami o prowadzonych walkach. Na styku obwodów zaporoskiego i donieckiego doszło 27 maja do starć, w wyniku których natarcie rosyjskie w rejonie miejscowości Nowopil i Nowodariwka miało się zakończyć wycofaniem agresora na wcześniejsze pozycje. Należy przyjąć, że w sytuacji dalszego pogarszania się położenia obrońców w Donbasie i niemożności udzielenia im znaczącego wsparcia Kijów będzie starał się wykorzystywać wszelkie dostępne szanse na wykazanie inicjatywy na innych kierunkach. Do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy armii ukraińskiej niezbędne jest pozyskanie ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w znacznie większych niż dotąd ilościach, a także rozszerzenie przekazywanych dotychczas przez Zachód symbolicznie (bądź w ogóle) kategorii sprzętu (o czołgi, bojowe wozy opancerzone, samoloty i śmigłowce bojowe).
Dramatyczna zmiana narracji New York Times o zwycięstwie na Ukrainie
11 maja The New York Times opublikował artykuł dokumentujący, że nie wszystko idzie dobrze w Stanach Zjednoczonych na Ukrainie, a także towarzyszący artykuł opinii sugerujący, że zmiana kierunku może być w porządku.
Następnie 19 maja redakcja, pełne Magisterium Times, przeszła od podpowiedzi do wyraźnego wezwania do zmiany kierunku , oświadczając, że „całkowite zwycięstwo” nad Rosją nie jest możliwe i że Ukraina będzie musiała negocjować pokój w sposób, który odzwierciedla „realistyczną ocenę” i „granice” zaangażowania USA. Times jest jednym z głównych twórców opinii publicznej dla elity, dlatego jego wypowiedzi nie należy lekceważyć.
----
Co się zmieniło ?
Czy po siedmiu latach rzezi w Donbasie i trzech miesiącach działań wojennych na południu Ukrainy redakcja „Timesa ” nagle poczuła przypływ współczucia dla wszystkich ofiar wojny i zniszczenia Ukrainy i zmieniła zdanie? Biorąc pod uwagę zapisy Timesa na przestrzeni dziesięcioleci, wydaje się, że działają też inne czynniki.
Przede wszystkim Rosja poradziła sobie z sytuacją nadspodziewanie dobrze, pomimo złowrogich przewidywań Zachodu. Poparcie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przekracza 80 proc.
Spośród 195 krajów 165 — w tym Indie i Chiny, które stanowią 35 procent światowej populacji — odmówiło przystąpienia do sankcji wobec Rosji, pozostawiając USA, a nie Rosję, stosunkowo odizolowaną na świecie.
Rubel, który według Bidena będzie „gruzem”, nie tylko powrócił do poziomu sprzed lutego, ale ostatnio notowany jest na około dwuletnim najwyższym poziomie około 60 rubli za dolara w porównaniu do 150 w marcu.
Rosja spodziewa się rekordowych zbiorów, a świat jest chętny na pszenicę i nawozy, ropę i gaz, z których wszystkie zapewniają znaczne dochody. UE w dużej mierze uległa żądaniu Rosji, by zapłacić za gaz w rublach. Sekretarz skarbu USA Yellin ostrzega Europejczyków o skłonnościach samobójczych, że embargo na rosyjską ropę jeszcze bardziej zaszkodzi gospodarkom Zachodu.
Siły rosyjskie robią powolne, ale stałe postępy w południowej i wschodniej Ukrainie po zwycięstwie w Mariupolu , największej dotychczas bitwie w tej wojnie i demoralizującej porażce Ukrainy.
- Japonia nie wycofa się z projektu gazowego Sachalin-2 w Rosji, nawet jeśli zostanie o to poproszona - zadeklarował minister gospodarki, handlu i przemysłu rządu w Tokio Koichi Hagiuda.
Grunt pod projektem wytwarzania skroplonego gazu ziemnego (LNG) należy do Rosji, ale właścicielami zakładów są rząd Japonii i japońskie firmy.
Hagiuda przekonywał wcześniej, że jeśli Tokio zrezygnowałaby z udziału w projektach na Sachalinie, japońskie udziały zostałyby przejęte przez Rosję lub kraj trzeci, a to "zmniejszyłoby skuteczność zachodnich sankcji i przyniosło korzyść Moskwie".
- Chcielibyśmy, aby rosyjski prezydent Władimir Putin został odsunięty od władzy, ale jeśli Ukraina przetrwa jako suwerenne państwo, będzie to już naszym zwycięstwem - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z brytyjską stacją Sky News.
Jak dodał, "jeśli Europa i wolny świat przegrają tę bitwę, nie będziemy już dłużej bezpieczni, ponieważ narażeni na szantaż ze strony Putina". - On reprezentuje brutalną siłę, a jego kraj jest supermocarstwem - zauważył Morawiecki.
USA skurczyły się, dochody Rosji wzrosły, Chiny wzrosły
sobota, 28 maja 2022
Kryzys ukraiński ma negatywny wpływ na światową gospodarkę w wielu dziedzinach, zwłaszcza w energetyce i żywności. Niewątpliwie istotną rolę w zwiększaniu tego efektu mają USA, które starają się wywierać presję na sojuszników sankcjami wobec Rosji.
Stany Zjednoczone nie mogły jednak uzyskać tego, czego chciały w odniesieniu do rosyjskiej gospodarki, co, jak zakładały, doprowadziłoby do upadku wraz z całkowitymi sankcjami. Wręcz przeciwnie, wraz ze wzrostem cen kwietniowe przychody Rosji z tytułu energii wzrosły o 50 procent w porównaniu z dochodami w kwietniu ubiegłego roku!
Publiczna portugalska telewizja RTP chwali we wtorek Polskę za determinację i odwagę w zabieganiu o sankcje gospodarcze na Rosję. Stacja odnotowuje, że wraz z nimi Warszawa będzie musiała sama szybko przestawić się na inne źródła zaopatrzenia w surowce energetyczne.
RTP zauważyła, że Polska pomaga Ukrainie nie tylko militarnie, dyplomatycznie i humanitarnie, ale stanęła w pierwszym szeregu państw domagających się nałożenia surowych i skutecznych sankcji na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.
Olej w zamian za papierki po cukierkach: czy nadszedł czas, aby Rosja ograniczyła produkcję?
Wczoraj opublikowano programową publikację wiceprezydenta Łukoilu Leonida Feduna, który zastanawiał się, dlaczego Rosja produkuje i produkuje za dużo ropy, przechowując de facto dodatkowe dolary w rezerwach
Według słów kanclerza Niemcy będą miały największą armię w Europie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że jest „wielce zdziwiony”, krytyką ze strony Polski. W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla szeregu niemieckich gazet Scholz zapowiedział, że „Niemcy rychło będą mieć największą, tradycyjną armię w Europie” – zacytowała rosyjska agencja informacyjna TASS. W wypowiedzi dla dziennikarzy Scholz odrzucił krytykę kierowaną pod adresem władz Niemiec za zbyt małe, [
Gazprom odcina dostawy gazu dla firm z Danii i Niemiec
Rosyjski Gazprom poinformował we wtorek, że odetnie dopływ gazu do duńskiej firmy Orsted oraz do firmy Shell na kontrakt na dostawy gazu do Niemiec. Powodem jest odmówienie płatności w rublach przez obie firmy.
Niemieckie firmy energetyczne Uniper i RWE zapłaciły za rosyjski gaz ziemny według nowego schematu zaproponowanego przez Moskwę. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość dostaw surowca do Niemiec .
W wyniku rosyjskiego ostrzału zginął francuski dziennikarz. Relacjonował ewakuację cywilów z obwodu ługańskiego. Rosjanie bez skrupułów ostrzelali samochód z cywilnymi uchodźcami, w którym się znajdował. To trochę wygląda, jak makabryczna odpowiedź Putina do mizdrzącego się kilka dni wcześniej przez telefon Macrona. Czy podobnej odpowiedzi doczeka się wtórujący Macronowi kanclerz Niemiec Olaf Scholz?
NYT: USA obawiają się konsekwencji konfiskaty rosyjskich aktywów
NYT: USA obawiają się, że konfiskata aktywów Banku Rosji podważy status Waszyngtonu
„Wyżsi urzędnicy w administracji Joe Bidena ostrzegali, że wycofanie tych funduszy może być nielegalne i uniemożliwić innym krajom dalsze poleganie na Stanach Zjednoczonych jako kraju do utrzymywania inwestycji” – czytamy w publikacji.
UE powinna zapomnieć o sankcjach – wyrządzają więcej szkody niż pożytku
Sześć milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii stanie tej zimy przed możliwością porannych i wieczornych przerw w dostawie prądu, aby utrzymać sankcje wobec Rosji, podobnie jak konsumenci w całej Europie. Dzieje się tak pomimo tego, że Europa wpłaca do Rosji około 1 miliarda dolarów dziennie, aby zapłacić za gaz i ropę, które nadal zużywa. To wydaje się szalone. Zrozumiałe jest, że wnioskom UE dotyczącym wstrzymania płatności sprzeciwiają się kraje bliskie Rosji i silnie uzależnione od jej paliw kopalnych; Niemcy kupują od Rosji 12% ropy i 35% gazu , co na Węgrzech jest znacznie wyższe.
Prawdziwym powodem jest to, że spory wokół broni sankcji zostały zredukowane do retoryki macho. Mają skłonić obcy reżim do zmiany jakiejś niedopuszczalnej polityki. Zdarza się to rzadko, jeśli w ogóle, aw przypadku Rosji rażąco zawiodło.
Siły rosyjskie kontrolują 70 proc. Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, ale walki trwają – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
„Część wojsk ukraińskich odeszła na korzystniejsze, wcześniej przygotowane pozycje. Część kontynuuje walkę w centrum miasta” – napisał Hajdaj.
Spór o Korwin-Mikkego. Müller apeluje do Bosaka, ten odpowiada
"Jak długo ten pan będzie członkiem koła parlamentarnego Konfederacja?" - pyta na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Powodem jest wpis Janusza Korwin-Mikkego. Jeden z liderów Konfederacji stwierdził w mediach społecznościowych, że "czas podziwiać Rosję". Pytanie rzecznika rządu nie pozostało bez odpowiedzi. Do wpisu Müllera odniósł się Krzysztof Bosak.
Jak długo ten Pan będzie członkiem koła parlamentarnego Konfederacja? Jakieś refleksje
Podziwialiśmy Ukrainę za heroizm, czas podziwiać i Rosję. Ukraińcy otrzymali masę pomocy: chwalą się, że mają tyle "Harpoonów", że mogą 5x zatopić całą Flotę Czarnomorską, tyle "Javelinów", że mogą rozwalić 10.000 rosyjskich czołgów - a Rosja jeszcze się ostatkiem sił broni... twitter.com/BoligeiR/statu…
Na jego wpis zareagował Krzysztof Bosak. "Myślę, że tkwisz głęboko we wojennym wzmożeniu, w jakie popadł rząd i dlatego nie zrozumiałeś komunikatu" - stwierdził parlamentarzysta.
W ocenie polityka Janusz Korwin-Mikke w swoim wpisie "kpi z zafałszowania obrazu sytuacji", nie zaś chwali Rosję.
"Problem, na który zwraca uwagę, to że uwierzyliście we własną propagandę. Źle to wróży Polsce" - dodał Bosak w odpowiedzi do wpisu rzecznika rządu.
Media: Belgia nie dostarczy Ukrainie obiecanych haubic M109
"Belgia nie dostarczy Ukrainie obiecanych samobieżnych haubic M109" - poinformował dziennik "De Morgen". Jak podają źródła gazety, negocjacje z dostawcą załamały się ze względu na zbyt wysokie oczekiwania finansowe.
Opublikowano film z piechotą morską Sił Zbrojnych Ukrainy, skarżącymi się na przestępcze rozkazy
„Rezultatem wczorajszej „udanej” ofensywy na Chersoń jest apel żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy oddzielnego 18. batalionu piechoty morskiej do Zełenskiego – z odmową dalszego „postępu” i wykonywania zbrodniczych rozkazów prowadzących do strat wśród personelu”
Według żołnierza jego oddział stracił co najmniej 80 rannych i zabitych w ciągu czterech dni, ale według nieoficjalnych danych straty są wyższe. „Ludzie, którzy powiedzieli prawdę, są zabierani w nieznanym kierunku” – powiedział żołnierz.
„W tej chwili dowództwo uważa nas za zdrajców” – podsumowuje bojownik.
Media: Chiny przygotowują plany zniszczenia satelitów Elona Muska
Według serwisu Newsmax chińska armia przygotowuje plany zniszczenia amerykańskich satelitów wojskowych na wypadek wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Co więcej, plany mają dotyczyć także sieci Starlink należącej do Elona Muska.
Minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow oświadczył, że rosyjska marynarka wojenna jest gotowa zapewnić statkom ze zbożem niezakłócone wyjście z zablokowanych ukraińskich portów, pod warunkiem że Ukraina przeprowadzi rozminowanie portów i swoich wód terytorialnych. Według MSZ FR kraje zachodnie sztucznie eskalują problem żywnościowy poprzez blokowanie rosyjskim statkom dostępu do portów. Wcześniej podawano, że siły okupacyjne w obwodzie chersońskim wywożą zboże do Rosji, by zwolnić miejsce w elewatorach dla ziarna z tegorocznych zbiorów.
Postępująca utrata pozycji w obwodzie ługańskim i graniczącej z nim części obwodu donieckiego oraz przede wszystkim przebieg walk o Siewierodonieck świadczą o rosnącym wyczerpaniu obrońców. Część ukraińskich jednostek znalazła się w Donbasie jeszcze przed 24 lutego i nieprzerwanie bierze udział w starciach z agresorem. Większość walczących żołnierzy znajduje się na linii styczności od kilku tygodni, w czasie których postępy armii rosyjskiej zaczęły utrudniać, a ostatecznie całkowicie zablokowały możliwość przeprowadzenia rotacji. Również pod względem geografii rejonu walk sytuację sił ukraińskich w rejonie Siewierodoniecka można porównać z obroną Mariupola. O coraz trudniejszej sytuacji świadczy też powtórzona po raz kolejny przez prezydenta Zełenskiego informacja, że codziennie w starciach ginie od 60 do 100 ukraińskich żołnierzy, a ok. 500 zostaje rannych (od połowy maja Zełenski przedstawia ją w wywiadach dla zachodnich mediów). Nawet jeśli głównym celem przekazu jest zwiększenie presji na Zachód w kwestii dostaw ciężkiego uzbrojenia, to przy obecnej intensywności walk podane liczby należy uznać za wiarygodne. Prowadząc natarcie w Donbasie, Rosjanie obawiają się jednak możliwości poważniejszej reakcji ukraińskiej na innych kierunkach, o czym świadczy nie tylko konsekwentne umacnianie zajmowanych pozycji, lecz zwłaszcza zerwanie części przepraw na pograniczach obwodów chersońskiego oraz donieckiego.
"Europa musi zasiąść przy stole". Hiszpania chce negocjacji z Putinem
Francja, Niemcy, Włochy, a teraz także Hiszpania opowiadają się za negocjacjami z Putinem, przy jednoczesnym utrzymaniu antyrosyjskich sankcji. Hiszpańskie media komentują spór między krajami Unii Europejskiej o sposób zakończenia wojny. Mniejsze państwa, w tym przede wszystkim kraje bałtyckie uważają, że należy kontynuować dozbrajanie Ukrainy, które ma pozwolić na zwycięstwo nad Rosją.
"Andriej Kartapołow, szef komitetu obrony rosyjskiej Dumy, powiedział, że 'operacja wojskowa' w Ukrainie zakończy się, gdy Kijów 'dojrzeje' do negocjacji" - poinformowała NEXTA na Twitterze.
"Przedstawiciele Rosji, tworzący zespół negocjacyjny, otwarcie proponują kradzież terytoriów Ukrainy i przymusowe przyłączenie ich do Rosji. Kto więc tak naprawdę niszczy proces negocjacyjny? I o czym tu dyskutować, skoro Rosja po raz kolejny udowadnia światu swoją niekompetencję, nadal kradnąc i zabijając?" - napisał na Twitterze Michaiło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.
Na razie rosyjski zakaz ropy może zaszkodzić konsumentom bardziej niż Putin
Unia Europejska stara się odzwyczaić od rosyjskiej energii, deklarując we wtorek , że zrzuci większość ropy, którą importuje z Rosji z powodu ataku na Ukrainę . Celem jest zaszkodzenie Rosji w dłuższej perspektywie poprzez odcięcie jej największego źródła dochodów — eksportu paliw kopalnych.
Jednak w krótkim okresie taka zmiana może zaszkodzić konsumentom na Zachodzie, jednocześnie zapełniając rosyjskie kufry, twierdzą analitycy. Jako dowód wskazują na skutki wprowadzenia w marcu przez USA zakazu rosyjskiej ropy i gazu . Chociaż polityka ta miała na celu dalszą izolację gospodarczą i polityczną Rosji, natychmiast doprowadziła również do skoku światowych cen ropy, co było dobrodziejstwem dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina .
Wysiłki UE, by odrzucić rosyjską ropę, która ma zmniejszyć import o około 1,5 miliona baryłek dziennie, spowodowały, że ceny ropy nadal wzrosły. Według analityków z brukselskiego think tanku Bruegel, w perspektywie krótkoterminowej zamierzone sankcje przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego.
Wojska rosyjskie szturmują Siewierodonieck, przygotowują się też do ataków na trzech innych kierunkach – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Siewierodonieck to ostatni duży bastion sił ukraińskich w obwodzie ługańskim.
Nagłe wstrzymanie dostaw gazu może wywołać recesję w Niemczech i Włoszech
W odpowiedzi na przyjęty szósty pakiet sankcji obejmujący zakaz sprzedaży ropy, Rosja może zareagować wstrzymaniem dostaw gazu ziemnego. Taki nagły ruch może wywołać w Niemczech i Włoszech recesję - ocenili analitycy banku Goldman Sachs w środowym komentarzu.
Węgry zmieniły zdanie. Embargo na rosyjską ropę znów zablokowane
Objęcie restrykcjami patriarchy Cyryla nie spodobało się Węgrom, dlatego szósty pakiet unijnych sankcji na Rosję znów jest zablokowany - przekazał informator. Stało się tak, mimo że na niedawnym szczycie UE w Brukseli 27 przywódców państw przyjęło polityczne porozumienie o wdrożeniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada embargo na ropę. Budapeszt nieoczekiwanie przedstawił też inne żądania.
Komentarz
Karane - albo też już nie - jest tylko tzw. kłamstwo oświęcimskie. Jeszcze kilka lat wstecz, za to skazywano na bezwarunkowe pozbawienie wolności.
- Podjęcie przez jednostki ukraińskie działań zaczepnych na pograniczu obwodów mikołajowskiego i chersońskiego miało charakter symboliczny i służyło przede wszystkim odwróceniu uwagi od coraz mniej korzystnych dla Ukrainy doniesień o sytuacji w rejonie Siewierodoniecka. Świadczą o tym zarówno nagłośnienie tego faktu przy braku wyraźnych sukcesów (obrońcy nie poinformowali o odzyskaniu kontroli nad żadną z miejscowości), jak i ograniczenie działań do szczebla taktycznego oraz ich krótkotrwałość (drugiego dnia jednostki ukraińskie zostały powstrzymane przez siły rosyjskie). Potrzebę informacyjnego przykrycia doniesień z Donbasu potwierdzają również wiadomości o kontratakach w obwodach charkowskim (aktywność ukraińska w rejonie Charkowa została wyhamowana w połowie maja), dniepropetrowskim i zaporoskim, niepotwierdzone dotychczas żadnymi przekazami o prowadzonych walkach. Na styku obwodów zaporoskiego i donieckiego doszło 27 maja do starć, w wyniku których natarcie rosyjskie w rejonie miejscowości Nowopil i Nowodariwka miało się zakończyć wycofaniem agresora na wcześniejsze pozycje. Należy przyjąć, że w sytuacji dalszego pogarszania się położenia obrońców w Donbasie i niemożności udzielenia im znaczącego wsparcia Kijów będzie starał się wykorzystywać wszelkie dostępne szanse na wykazanie inicjatywy na innych kierunkach. Do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy armii ukraińskiej niezbędne jest pozyskanie ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego w znacznie większych niż dotąd ilościach, a także rozszerzenie przekazywanych dotychczas przez Zachód symbolicznie (bądź w ogóle) kategorii sprzętu (o czołgi, bojowe wozy opancerzone, samoloty i śmigłowce bojowe).
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-05-30/atak-rosji-na-ukraine-stan-po-95-dniachDramatyczna zmiana narracji New York Times o zwycięstwie na Ukrainie
11 maja The New York Times opublikował artykuł dokumentujący, że nie wszystko idzie dobrze w Stanach Zjednoczonych na Ukrainie, a także towarzyszący artykuł opinii sugerujący, że zmiana kierunku może być w porządku.
Następnie 19 maja redakcja, pełne Magisterium Times, przeszła od podpowiedzi do wyraźnego wezwania do zmiany kierunku , oświadczając, że „całkowite zwycięstwo” nad Rosją nie jest możliwe i że Ukraina będzie musiała negocjować pokój w sposób, który odzwierciedla „realistyczną ocenę” i „granice” zaangażowania USA. Times jest jednym z głównych twórców opinii publicznej dla elity, dlatego jego wypowiedzi nie należy lekceważyć.
----
Co się zmieniło ?
Czy po siedmiu latach rzezi w Donbasie i trzech miesiącach działań wojennych na południu Ukrainy redakcja „Timesa ” nagle poczuła przypływ współczucia dla wszystkich ofiar wojny i zniszczenia Ukrainy i zmieniła zdanie? Biorąc pod uwagę zapisy Timesa na przestrzeni dziesięcioleci, wydaje się, że działają też inne czynniki.
Przede wszystkim Rosja poradziła sobie z sytuacją nadspodziewanie dobrze, pomimo złowrogich przewidywań Zachodu. Poparcie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przekracza 80 proc.
Spośród 195 krajów 165 — w tym Indie i Chiny, które stanowią 35 procent światowej populacji — odmówiło przystąpienia do sankcji wobec Rosji, pozostawiając USA, a nie Rosję, stosunkowo odizolowaną na świecie.
Rubel, który według Bidena będzie „gruzem”, nie tylko powrócił do poziomu sprzed lutego, ale ostatnio notowany jest na około dwuletnim najwyższym poziomie około 60 rubli za dolara w porównaniu do 150 w marcu.
Rosja spodziewa się rekordowych zbiorów, a świat jest chętny na pszenicę i nawozy, ropę i gaz, z których wszystkie zapewniają znaczne dochody. UE w dużej mierze uległa żądaniu Rosji, by zapłacić za gaz w rublach. Sekretarz skarbu USA Yellin ostrzega Europejczyków o skłonnościach samobójczych, że embargo na rosyjską ropę jeszcze bardziej zaszkodzi gospodarkom Zachodu.
Siły rosyjskie robią powolne, ale stałe postępy w południowej i wschodniej Ukrainie po zwycięstwie w Mariupolu , największej dotychczas bitwie w tej wojnie i demoralizującej porażce Ukrainy.
całość https://www.zerohedge.com/political/new-york-times-dramatic-shift-victory-ukraine
Frakcja Kissingera/realistów w natarciu ?
https://www.zerohedge.com/commodities/brent-tops-122-after-eu-agrees-partial-ban-russian-oil
Grunt pod projektem wytwarzania skroplonego gazu ziemnego (LNG) należy do Rosji, ale właścicielami zakładów są rząd Japonii i japońskie firmy.
Hagiuda przekonywał wcześniej, że jeśli Tokio zrezygnowałaby z udziału w projektach na Sachalinie, japońskie udziały zostałyby przejęte przez Rosję lub kraj trzeci, a to "zmniejszyłoby skuteczność zachodnich sankcji i przyniosło korzyść Moskwie".
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-97-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2452,akt,310744#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
i słusznie, bo co biedaki zrobią, zostawieni na pastwę Chin ?
(morderstwa i gwałty w czasie okupacji Chin)
że co?
a USA?
widocznie nie bardzo liczą na USA,
co powinno być też wskazówką dla nas
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-97-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2452,akt,310744#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
celna uwaga
czyżbyśmy, jako państwo i naród, zauważyli, że liczy się tylko "brutalna siła" ?
przecież silny, jak np. USA, ma wszelkie traktaty za nic,
liczy się tylko interes
to jest dopiero barbarzyństwo w czystej postaci
USA skurczyły się, dochody Rosji wzrosły, Chiny wzrosły
Kryzys ukraiński ma negatywny wpływ na światową gospodarkę w wielu dziedzinach, zwłaszcza w energetyce i żywności. Niewątpliwie istotną rolę w zwiększaniu tego efektu mają USA, które starają się wywierać presję na sojuszników sankcjami wobec Rosji.
Stany Zjednoczone nie mogły jednak uzyskać tego, czego chciały w odniesieniu do rosyjskiej gospodarki, co, jak zakładały, doprowadziłoby do upadku wraz z całkowitymi sankcjami. Wręcz przeciwnie, wraz ze wzrostem cen kwietniowe przychody Rosji z tytułu energii wzrosły o 50 procent w porównaniu z dochodami w kwietniu ubiegłego roku!
https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/abd-daraldi-rusyanin-geliri-artti-cin-buyudu-1940658
RTP zauważyła, że Polska pomaga Ukrainie nie tylko militarnie, dyplomatycznie i humanitarnie, ale stanęła w pierwszym szeregu państw domagających się nałożenia surowych i skutecznych sankcji na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-97-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2452,akt,311328#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
chwalą nas!
Wczoraj opublikowano programową publikację wiceprezydenta Łukoilu Leonida Feduna, który zastanawiał się, dlaczego Rosja produkuje i produkuje za dużo ropy, przechowując de facto dodatkowe dolary w rezerwach
https://ria.ru/20220531/neft-1791914389.html
https://ria.ru/20220531/f-35-1792102663.html?rcmd_alg=slotter
Rosja i Chiny rezygnują z dolara amerykańskiego na rzecz walut narodowych
https://www.rt.com/business/556389-ruble-yuan-surge-dollar-sanctions/
https://kresy.pl/?post_type=post&p=822491
Gazprom odcina dostawy gazu dla firm z Danii i Niemiec
Rosyjski Gazprom poinformował we wtorek, że odetnie dopływ gazu do duńskiej firmy Orsted oraz do firmy Shell na kontrakt na dostawy gazu do Niemiec. Powodem jest odmówienie płatności w rublach przez obie firmy.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-gazprom-odcina-dostawy-gazu-dla-firm-z-danii-i-niemiec,nId,6062508#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Niemieckie firmy energetyczne Uniper i RWE zapłaciły za rosyjski gaz ziemny według nowego schematu zaproponowanego przez Moskwę. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość dostaw surowca do Niemiec .
https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/rosja-gaz-ziemny-dekret-wladimira-putina-niemieckie-spolki-uniper-i-rwe-zaplacily-za-gaz-wedlug-nowego-schematu-5732912
W wyniku rosyjskiego ostrzału zginął francuski dziennikarz. Relacjonował ewakuację cywilów z obwodu ługańskiego. Rosjanie bez skrupułów ostrzelali samochód z cywilnymi uchodźcami, w którym się znajdował. To trochę wygląda, jak makabryczna odpowiedź Putina do mizdrzącego się kilka dni wcześniej przez telefon Macrona. Czy podobnej odpowiedzi doczeka się wtórujący Macronowi kanclerz Niemiec Olaf Scholz?
https://www.salon24.pl/u/andrzej111/1230525,makabryczna-wiadomosc-od-putina-rosjanie-wlasnie-zastrzelili-francuskiego-dziennikarzaNYT: USA obawiają się, że konfiskata aktywów Banku Rosji podważy status Waszyngtonu
„Wyżsi urzędnicy w administracji Joe Bidena ostrzegali, że wycofanie tych funduszy może być nielegalne i uniemożliwić innym krajom dalsze poleganie na Stanach Zjednoczonych jako kraju do utrzymywania inwestycji” – czytamy w publikacji.
https://ria.ru/20220601/status-1792224606.html
czyżby Morawiecki gardłował za upadkiem USA?
UE powinna zapomnieć o sankcjach – wyrządzają więcej szkody niż pożytku
Sześć milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii stanie tej zimy przed możliwością porannych i wieczornych przerw w dostawie prądu, aby utrzymać sankcje wobec Rosji, podobnie jak konsumenci w całej Europie. Dzieje się tak pomimo tego, że Europa wpłaca do Rosji około 1 miliarda dolarów dziennie, aby zapłacić za gaz i ropę, które nadal zużywa. To wydaje się szalone. Zrozumiałe jest, że wnioskom UE dotyczącym wstrzymania płatności sprzeciwiają się kraje bliskie Rosji i silnie uzależnione od jej paliw kopalnych; Niemcy kupują od Rosji 12% ropy i 35% gazu , co na Węgrzech jest znacznie wyższe.
Prawdziwym powodem jest to, że spory wokół broni sankcji zostały zredukowane do retoryki macho. Mają skłonić obcy reżim do zmiany jakiejś niedopuszczalnej polityki. Zdarza się to rzadko, jeśli w ogóle, aw przypadku Rosji rażąco zawiodło.
https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/may/30/eu-forget-sanctions-russia-ukraine-food-energy-prices
„Część wojsk ukraińskich odeszła na korzystniejsze, wcześniej przygotowane pozycje. Część kontynuuje walkę w centrum miasta” – napisał Hajdaj.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-98-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2455,akt,010603#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Spór o Korwin-Mikkego. Müller apeluje do Bosaka, ten odpowiada
"Jak długo ten pan będzie członkiem koła parlamentarnego Konfederacja?" - pyta na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Powodem jest wpis Janusza Korwin-Mikkego. Jeden z liderów Konfederacji stwierdził w mediach społecznościowych, że "czas podziwiać Rosję". Pytanie rzecznika rządu nie pozostało bez odpowiedzi. Do wpisu Müllera odniósł się Krzysztof Bosak.
Na jego wpis zareagował Krzysztof Bosak. "Myślę, że tkwisz głęboko we wojennym wzmożeniu, w jakie popadł rząd i dlatego nie zrozumiałeś komunikatu" - stwierdził parlamentarzysta.
W ocenie polityka Janusz Korwin-Mikke w swoim wpisie "kpi z zafałszowania obrazu sytuacji", nie zaś chwali Rosję.
"Problem, na który zwraca uwagę, to że uwierzyliście we własną propagandę. Źle to wróży Polsce" - dodał Bosak w odpowiedzi do wpisu rzecznika rządu.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-spor-o-korwin-mikkego-muller-apeluje-do-bosaka-ten-odpowiada,nId,6064256#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Media: Belgia nie dostarczy Ukrainie obiecanych haubic M109
"Belgia nie dostarczy Ukrainie obiecanych samobieżnych haubic M109" - poinformował dziennik "De Morgen". Jak podają źródła gazety, negocjacje z dostawcą załamały się ze względu na zbyt wysokie oczekiwania finansowe.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-media-belgia-nie-dostarczy-ukrainie-obiecanych-haubic-m109,nId,6064307#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
„Rezultatem wczorajszej „udanej” ofensywy na Chersoń jest apel żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy oddzielnego 18. batalionu piechoty morskiej do Zełenskiego – z odmową dalszego „postępu” i wykonywania zbrodniczych rozkazów prowadzących do strat wśród personelu”
https://ria.ru/20220601/morpekh-1792334688.html
Media: Chiny przygotowują plany zniszczenia satelitów Elona Muska
Według serwisu Newsmax chińska armia przygotowuje plany zniszczenia amerykańskich satelitów wojskowych na wypadek wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Co więcej, plany mają dotyczyć także sieci Starlink należącej do Elona Muska.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-media-chiny-przygotowuja-plany-zniszczenia-satelitow-elona-m,nId,6064551#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
- Postępująca utrata pozycji w obwodzie ługańskim i graniczącej z nim części obwodu donieckiego oraz przede wszystkim przebieg walk o Siewierodonieck świadczą o rosnącym wyczerpaniu obrońców. Część ukraińskich jednostek znalazła się w Donbasie jeszcze przed 24 lutego i nieprzerwanie bierze udział w starciach z agresorem. Większość walczących żołnierzy znajduje się na linii styczności od kilku tygodni, w czasie których postępy armii rosyjskiej zaczęły utrudniać, a ostatecznie całkowicie zablokowały możliwość przeprowadzenia rotacji. Również pod względem geografii rejonu walk sytuację sił ukraińskich w rejonie Siewierodoniecka można porównać z obroną Mariupola. O coraz trudniejszej sytuacji świadczy też powtórzona po raz kolejny przez prezydenta Zełenskiego informacja, że codziennie w starciach ginie od 60 do 100 ukraińskich żołnierzy, a ok. 500 zostaje rannych (od połowy maja Zełenski przedstawia ją w wywiadach dla zachodnich mediów). Nawet jeśli głównym celem przekazu jest zwiększenie presji na Zachód w kwestii dostaw ciężkiego uzbrojenia, to przy obecnej intensywności walk podane liczby należy uznać za wiarygodne. Prowadząc natarcie w Donbasie, Rosjanie obawiają się jednak możliwości poważniejszej reakcji ukraińskiej na innych kierunkach, o czym świadczy nie tylko konsekwentne umacnianie zajmowanych pozycji, lecz zwłaszcza zerwanie części przepraw na pograniczach obwodów chersońskiego oraz donieckiego.
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-06-01/atak-rosji-na-ukraine-stan-po-97-dniach"Europa musi zasiąść przy stole". Hiszpania chce negocjacji z Putinem
Francja, Niemcy, Włochy, a teraz także Hiszpania opowiadają się za negocjacjami z Putinem, przy jednoczesnym utrzymaniu antyrosyjskich sankcji. Hiszpańskie media komentują spór między krajami Unii Europejskiej o sposób zakończenia wojny. Mniejsze państwa, w tym przede wszystkim kraje bałtyckie uważają, że należy kontynuować dozbrajanie Ukrainy, które ma pozwolić na zwycięstwo nad Rosją.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-europa-musi-zasiasc-przy-stole-hiszpania-chce-negocjacji-z-p,nId,6064719#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-98-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2455,akt,011413#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-98-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2455,akt,011413#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Na razie rosyjski zakaz ropy może zaszkodzić konsumentom bardziej niż Putin
Unia Europejska stara się odzwyczaić od rosyjskiej energii, deklarując we wtorek , że zrzuci większość ropy, którą importuje z Rosji z powodu ataku na Ukrainę . Celem jest zaszkodzenie Rosji w dłuższej perspektywie poprzez odcięcie jej największego źródła dochodów — eksportu paliw kopalnych.
Jednak w krótkim okresie taka zmiana może zaszkodzić konsumentom na Zachodzie, jednocześnie zapełniając rosyjskie kufry, twierdzą analitycy. Jako dowód wskazują na skutki wprowadzenia w marcu przez USA zakazu rosyjskiej ropy i gazu . Chociaż polityka ta miała na celu dalszą izolację gospodarczą i polityczną Rosji, natychmiast doprowadziła również do skoku światowych cen ropy, co było dobrodziejstwem dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina .
Wysiłki UE, by odrzucić rosyjską ropę, która ma zmniejszyć import o około 1,5 miliona baryłek dziennie, spowodowały, że ceny ropy nadal wzrosły. Według analityków z brukselskiego think tanku Bruegel, w perspektywie krótkoterminowej zamierzone sankcje przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego.
https://www.cbsnews.com/news/russia-ukraine-oil-european-union-ban-vladimir-putin/
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-98-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2455,akt,011413#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Nagłe wstrzymanie dostaw gazu może wywołać recesję w Niemczech i Włoszech
W odpowiedzi na przyjęty szósty pakiet sankcji obejmujący zakaz sprzedaży ropy, Rosja może zareagować wstrzymaniem dostaw gazu ziemnego. Taki nagły ruch może wywołać w Niemczech i Włoszech recesję - ocenili analitycy banku Goldman Sachs w środowym komentarzu.
Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-nagle-wstrzymanie-dostaw-gazu-moze-wywolac-recesje-w-niemcze,nId,6065012#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Węgry zmieniły zdanie. Embargo na rosyjską ropę znów zablokowane
Objęcie restrykcjami patriarchy Cyryla nie spodobało się Węgrom, dlatego szósty pakiet unijnych sankcji na Rosję znów jest zablokowany - przekazał informator. Stało się tak, mimo że na niedawnym szczycie UE w Brukseli 27 przywódców państw przyjęło polityczne porozumienie o wdrożeniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada embargo na ropę. Budapeszt nieoczekiwanie przedstawił też inne żądania.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-wegry-zmienily-zdanie-embargo-na-rosyjska-rope-znow-zablokow,nId,6065137#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome