Spędził w niewoli półtora miesiąca, stracił stopy i dłonie. Teraz ukraiński żołnierz opowiedział swoją historię
Ukraiński żołnierz spędził w niewoli półtora miesiąca, stracił stopy i dłonie. Odzyskał wolność dzięki wymianie jeńców - jego historię opisał opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.
Danyło Melnyk ma 19 lat. 26 lutego 2022 roku skończył szkołę wojskową we Lwowie. Dzień później był już na froncie. Został zastępcą dowódcy plutonu.
"7 marca byliśmy pod Kijowem – Irpień, Bucza. Wpadliśmy w zasadzkę. (…) Urwało mi lewą dłoń, ułamki poraniły też pośladki. Na adrenalinie wpełzłem do komórki na jakimś podwórku. Tam po kilku dniach znaleźli mnie rosyjscy żołnierze. Gdyby mnie nie znaleźli, to bym umarł. Przez ten czas doznałem odmrożeń. Rosjanie mnie przesłuchiwali – gdzie jest artyleria i inne takie rzeczy. Grozili, że mnie zabiją, ale było mi już wszystko jedno. Potem przyszli inni, udzielili mi pomocy lekarskiej, nakarmili, wrzucili do ciężarówki."
Rosja jest gotowa dalej rozwijać wielostronną współpracę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA oraz promować globalną rolę krajów BRICS - twierdzi prezydent Rosji Władimir Putin.
Jak donosi Reuters, Putin, rozmawiając z innymi przywódcami krajów BRICS, powiedział, że te kraje mogłyby propagować ogólnoświatową równowagę i stabilność.
Mam nadzieję, że Ukraińcy nie będą mieć w tej kwestii wielkich złudzeń - powiedział premier Albanii Edi Rama, komentując wydanie przez Komisję Europejską pozytywnej opinii w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Rama dodał, że Albania od ośmiu już lat posiada status kandydata, jednak dotąd nie rozpoczęto z państwem rozmów akcesyjnych.
- Jeśli się nie mylę, Macedonia Północna jest kandydatem od lat 17, Albania od ośmiu, także... witamy Ukrainę - powiedział Edi Rama, przybywając do Brukseli z okazji spotkania UE z liderami państw Bałkanów Zachodnich.
W związku z przykręceniem kurków przez Rosję, minister gospodarki Robert Habeck ogłosił: "Od teraz gaz jest towarem deficytowym. (...) "Wszyscy konsumenci – zarówno w przemyśle, w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych – powinni zmniejszyć zużycie gazu w jak największym stopniu, abyśmy mogli przetrwać zimę".
„Dla nas granica z Rosją jest gorsza niż dla Niemców mur berliński.Według różnych szacunków 60-68 proc. mieszkańców Berlina Wschodniego i NRD miało krewnych w Berlinie Zachodnim i RFN. Na Ukrainie, w zależności od regionu, 73-85 proc. mieszkańców ma krewnych w Rosji. W związku z tym ta granica nie powinna istnieć” – zauważył Rogov.
Dane mocno przesadzone, poza tym - takie były nastroje na Ukrainie zanim Putin zaatakował. Obecnie ponad 80 proc. osób mieszkających na Ukrainie, a mających rosyjskie korzenie, nienawidzi ruskich. Tyle Putin osiągnął.
"(APU. - wyd.) Ciągle strzelają do własnych ludzi. Właśnie straciliśmy snajpera z brytyjskich sił specjalnych SAS - żołnierz przemieszczał się na pozycję, ale ukraiński transporter opancerzony obrócił go w pył, ponieważ nikt nie ostrzegł załogi" — powiedział najemnik.
- Siły okupanta zabiły blisko 22 tys. cywilów. To wielokrotnie więcej niż to, co nazistowskie Niemcy zrobiły w czasie okupacji - powiedział burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko.
„Teraz na całej linii frontu na tym obszarze, zarówno lokalnie, jak i masowo, ma miejsce kapitulacja. Dotyczy to również ugrupowania Lisiczańsk-Siewierodonieck, dotyczy to również ugrupowania Gorsko-Zołotowskaja”
Siły rosyjskie dotarły do obrzeży Lisiczańska i wzmacniają Siewierodonieck, chcąc zakończyć przejmowanie obu miast. Siły Białorusi prowadzą ćwiczenia przy granicy z Ukrainą, ale to mało prawdopodobne, by przystąpiły do wojny - wynika z najnowszej analizy ISW.
Alternatywą jest wyrżnięcie elit Ukrainy i totalne zniewolenie narodu. Przypominam, że według doktryny Putina, Ukraina ma zniknąć z mapy świata.
przypominam, że Chruszczow, Ukrainiec, był władcą ZSRR
No i? Akurat za Chruszczowa mieliśmy początek politycznej odwilży, w ZSRR. Na jaw wyszły stalinowskie zbrodnie. W ogłoszonym referacie: O kulcie jednostki i jego następstwach (O культе личности и его последствиях), ujawniono część prawdy o krwawych aspektach rządów Stalina. Nastąpiła wtedy masowa rehabilitacja ofiar terroru oraz liberalizacja polityki kulturalnej i społecznej. Moskwa przyznała się do katyńskiej zbrodni; oddano Polsce część dokumentów, pozwolono na upamiętnienie zamordowanych. Chruszczow pozbawił władzy ekipę Stalina, Beria został skazany na KŚ. Tam nigdy nie było wolności w europejskim rozumieniu i takowej nie będzie, ale ewentualna wygrana obecnie rządzącej na Kremlu bandy, zagraża światowemu pokojowi. Natomiast Ukrainę wymaże z mapy świata.
Byłem świadkiem tego zjawiska dwukrotnie w swoim życiu – najpierw w wojnie w Wietnamie, a drugi w wojnie w Iraku. W obu przypadkach Amerykanie chcieli wiedzieć, jak ich kraj mógł tak źle liczyć. Biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO odegrali kluczową rolę w wydarzeniach, które doprowadziły do wojny na Ukrainie – a teraz odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu tej wojny – należy ocenić odpowiedzialność Zachodu za tę klęskę.
Przedstawię dziś dwa główne argumenty.
Po pierwsze, za wywołanie kryzysu na Ukrainie odpowiedzialne są przede wszystkim Stany Zjednoczone. Nie można zaprzeczyć, że Putin rozpoczął wojnę i że jest odpowiedzialny za prowadzenie wojny przez Rosję. Nie można też zaprzeczyć, że sojusznicy Ameryki ponoszą jakąś odpowiedzialność, ale w dużej mierze idą w ślady Waszyngtonu w sprawie Ukrainy. Moim głównym twierdzeniem jest to, że Stany Zjednoczone forsowały politykę wobec Ukrainy, którą Putin i inni rosyjscy przywódcy postrzegają jako zagrożenie egzystencjalne, na co wielokrotnie zwracali uwagę od wielu lat. W szczególności mówię o amerykańskiej obsesji na punkcie włączenia Ukrainy do NATO i uczynienia z niej zachodniego bastionu na granicy z Rosją. Administracja Bidena nie chciała wyeliminować tego zagrożenia za pomocą dyplomacji i rzeczywiście w 2021 r. ponownie zobowiązała Stany Zjednoczone do włączenia Ukrainy do NATO.tego roku.
Po drugie, administracja Bidena zareagowała na wybuch wojny dublując się przeciwko Rosji. Waszyngton i jego zachodni sojusznicy są zobowiązani do zdecydowanego pokonania Rosji na Ukrainie i zastosowania kompleksowych sankcji w celu znacznego osłabienia rosyjskiej potęgi. Stany Zjednoczone nie są poważnie zainteresowane znalezieniem dyplomatycznego rozwiązania tej wojny, co oznacza, że wojna prawdopodobnie będzie ciągnąć się miesiącami, jeśli nie latami. W tym procesie Ukraina, która już bardzo ucierpiała, dozna jeszcze większych szkód. W istocie Stany Zjednoczone pomagają prowadzić Ukrainę na ścieżce pierwiosnka (lead Ukraine down the primrose path). Co więcej, istnieje niebezpieczeństwo eskalacji wojny, ponieważ NATO może zostać wciągnięte w walkę i może zostać użyta broń jądrowa. Żyjemy w niebezpiecznych czasach.
Pozwólcie, że teraz przedstawię moją argumentację bardziej szczegółowo, zaczynając od opisu konwencjonalnych mądrości na temat przyczyn konfliktu na Ukrainie.
Konwencjonalna mądrość
Na Zachodzie powszechnie i mocno wierzy się, że Putin jest wyłącznie odpowiedzialny za spowodowanie kryzysu na Ukrainie, a już na pewno za trwającą wojnę. Mówi się, że ma ambicje imperialne, co oznacza, że jest zdecydowany podbić Ukrainę i inne kraje – wszystko po to, by stworzyć większą Rosję, która w pewnym stopniu przypomina były Związek Radziecki. Innymi słowy, Ukraina jest pierwszym, ale nie ostatnim celem Putina. Jak ujął to jeden z uczonych , „działa w złowieszczym, od dawna oczekiwanym celu: wymazać Ukrainę z mapy świata”. Biorąc pod uwagę rzekome cele Putina, przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO oraz zwiększenie przez Sojusz poziomów sił w Europie Wschodniej ma sens. W końcu imperialna Rosja musi zostać powstrzymana.
Chociaż ta narracja jest powtarzana w kółko w mediach głównego nurtu i praktycznie przez każdego zachodniego przywódcę, nie ma na to dowodów. O ile dostarczyciele konwencjonalnej mądrości dostarczają dowodów, nie ma to żadnego wpływu na motywy Putina inwazji na Ukrainę. Na przykład niektórzy podkreślają, że powiedział, że Ukraina jest „ sztucznym państwem ”, a nie „prawdziwym państwem”. Takie niejasne komentarze nie mówią jednak nic o powodach, dla których poszedł na wojnę. To samo dotyczy stwierdzenia Putina, że postrzega on Rosjan i Ukraińców jako „ jeden naród ” o wspólnej historii. Inni zwracają uwagę, że nazwał upadek Związku Radzieckiego „największą geopolityczną katastrofą stulecia”. Oczywiście Putin też powiedział„Kto nie tęskni za Związkiem Radzieckim, nie ma serca. Kto chce go z powrotem, nie ma mózgu. Inni jednak wskazują na przemówienie , w którym oświadczył, że „nowoczesna Ukraina została w całości stworzona przez Rosję, a dokładniej przez bolszewicką, komunistyczną Rosję”. Ale jak powiedział w tym samym przemówieniu, w odniesieniu do dzisiejszej niepodległości Ukrainy: „Oczywiście nie możemy zmienić minionych wydarzeń, ale musimy przynajmniej przyznać się do nich otwarcie i szczerze”.
Aby udowodnić, że Putin był zdecydowany podbić całą Ukrainę i włączyć ją do Rosji, konieczne jest przedstawienie dowodów, że po pierwsze myślał, że to pożądany cel, po drugie, myślał, że jest to wykonalny cel, a po trzecie, zamierzał dążyć do tego celu. W publicznych dokumentach nie ma dowodów na to, że Putin rozważał, a tym bardziej zamierzał położyć kres Ukrainie jako niepodległemu państwu i uczynić ją częścią większej Rosji, kiedy 24 lutego wysłał swoje wojska na Ukrainę .
Siewierodonieck upadł. Rosjanie w pełni zajęli miasto
Burmistrz Siewierodoniecka powiedział, że po tygodniach walk i bombardowań siły rosyjskie w pełni zajęły strategiczne miasto frontowe we wschodniej Ukrainie, podaje Reuters.
„Miasto jest teraz pod pełną okupacją Rosji. Próbują ustanowić własny porządek, o ile wiem, że wyznaczyli jakiegoś komendanta” – powiedział w telewizji publicznej burmistrz Oleksandr Stryuk.
Wielka Brytania od początku inwazji Rosji na Ukrainę jest zaangażowana w pomoc dla Ukrainy. Przede wszystkim dostarczają oni dość dużo sprzętu wojskowego. Ich dostawy broni i wyposażenia do 10 maja 2022 szacowane są na 1,34 mld euro. Ten wynik plasuje ich na 13 miejscu wśród krajów zapatrujących Ukrainę w sprzęt wojskowy.
Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmują Stany Zjednoczone (13,9 mld euro), a drugie Polska (1,52 mld euro).
Siły Zbrojne Rosji zaatakowały za pomocą broni precyzyjnej ośrodki szkoleniowe Sił Zbrojnych Ukrainy
„Wysokoprecyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych i pociski kalibru zadały masowy atak na terytorium 169. centrum szkoleniowego sił lądowych w pobliżu wsi Desna, obwód Czernihów, 199 ośrodek szkoleniowy dla wojsk desantowo-szturmowych w rejonie Teterewki obwodu Żytomierza, a także 184. ośrodek szkoleniowy sił zbrojnych Ukrainy w rejonie Staryczi obwodu lwowskiego”
Poinformowano, że w wyniku ataku 65., 66. brygada piechoty zmotoryzowanej i 46. brygada powietrzno-mobilna z rezerw strategicznych wojsk ukraińskich, które szkolą się na poligonach, całkowicie utraciły zdolność bojową.
Nocą siły ukraińskie rozpoczęły wycofywanie się z Siewierodoniecka i przeprawiły się pod rosyjskim ostrzałem przez rzekę Doniec do Lisiczańska (łączące oba miasta mosty są zniszczone, a na pozostałych kierunkach nie ma możliwości odwrotu). Według szefa administracji wojskowo-cywilnej obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja żołnierze otrzymali rozkaz opuszczenia ostatnich pozycji w rejonie przemysłowym (zakłady Azot). Obrońcy odpierają ataki na Boriwśke na południe od Siewierodoniecka oraz na południowych obrzeżach Lisiczańska (w okolicy zajętej przez Rosjan m. Myrna Dołyna). Są jednak oni stamtąd wypierani na południowy zachód od miasta (przy granicy z obwodem donieckim nieprzyjaciel zajął bronioną wiele dni miejscowość Mykołajiwka). Rosjanie mieli także wkroczyć do okrążonych Hirśkego i Zołotego. Obrońcy powstrzymali próby natarcia na południowo-wschodnich obrzeżach Bachmutu (w pobliżu m. Kłynowe), a także na północ od Słowiańska (w rejonie Bohorodyczne–Dołyna) oraz na Marjinkę na zachód od Doniecka. Niepowodzeniem miała się zakończyć rosyjska dywersja na tyły wojsk ukraińskich w północno-zachodniej części obwodu chersońskiego.
Rosyjskie uderzenia artyleryjskie i lotnicze obejmują pozycje i zaplecze ukraińskie wzdłuż całej linii styczności. Poza Donbasem atakowane były m.in. Charków i miejscowości na południe i wschód od niego, trzy rejony na południe od Krzywego Rogu, miejscowości na obrzeżach Zaporoża, a także na pograniczu obwodów mikołajowskiego i chersońskiego. Kontynuowany jest ostrzał przygranicznych obszarów obwodów czernihowskiego i sumskiego. W obwodzie charkowskim, pomiędzy Mikołajowem i Chersoniem, oraz w Donbasie działania rosyjskie spotykają się z kontrakcją ukraińskiej artylerii i lotnictwa.
Komentarz
Wypowiedź brytyjskiego ministra obrony stanowi pierwsze oficjalne przyznanie przez jednego z głównych donorów Ukrainy nieprzygotowania Zachodu do długotrwałej wojny. Wcześniej o wyczerpywaniu zapasów amunicji i przenośnych zestawów rakietowych, a także pozostającego w dyspozycji państw NATO posowieckiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, donosiły amerykańskie media. Przedstawiona przez Wallace’a sytuacja stanowi konsekwencję powszechnych na Zachodzie wieloletnich redukcji potencjału militarnego i przekształcania sił zbrojnych w kierunku struktur mających brać udział przede wszystkim w operacjach wielonarodowych, w których przeciwnikiem miały być głównie nieregularne formacje zbrojne. Decyzje o redukcji potencjału podejmowano jeszcze w miesiącach bezpośrednio poprzedzających rosyjskie uderzenie na Ukrainę (m.in. Wielka Brytania zaplanowała kolejne zmniejszenie liczebności wojsk lądowych), a sojusznicza reakcja na rosnącą agresywność Rosji miała charakter symboliczny (wielonarodowe batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO).
W zaistniałej sytuacji dbałość Zachodu o los przekazywanego Ukrainie uzbrojenia i nakładane na Kijów ograniczenia w zakresie jego wykorzystania podyktowane są nie tylko obawami o eskalację konfliktu, lecz także świadomością ograniczoności posiadanych zasobów. W sytuacji przedłużania wojny Zachód staje przed wyborem zwiększenia presji na Ukrainę celem wymuszenia ustępstw wobec Rosji w nadziei zakończenia wojny na drodze dyplomatycznej lub szybkiej intensyfikacji produkcji zbrojeniowej, by w dalszym ciągu móc wspierać ukraińskie działania militarne. Dotychczasowe dostawy z Zachodu pozwalają jedynie na uzupełnienie przez armię ukraińską części ponoszonych strat i nie dają szans na powstrzymanie agresji, a tym bardziej wyparcie przeciwnika.
Wzrasta znaczenie skuteczności działań kontrwywiadowczych ukraińskich służb specjalnych. Przedłużający się konflikt zbrojny zintensyfikował aktywność rosyjskiej agentury w głębi kraju, której działania wspierają zdolności rozpoznawcze armii rosyjskiej. Szczególnie niebezpieczną formą ich aktywności jest przekazywanie precyzyjnych danych geolokalizacyjnych pozwalających na wykonanie precyzyjnego uderzenia rakietowego. Zagrożenie działalnością agenturalną jest nadal wysokie, rosyjskie służby specjalne nadal pozyskują nowych współpracowników, m.in. wśród osób, które przemieściły się ze wschodnich do centralnych i zachodnich regionów Ukrainy. Armia rosyjska, przywiązująca dużą wagę do rozpoznania sił ukraińskich, magazynów sprzętu wojskowego i infrastruktury kolejowej, będzie kontynuować ataki rakietowe, licząc na sparaliżowanie transportu uzbrojenia i jednostek armii ukraińskiej na front.
„Nie usprawiedliwienie, ale prowokacja”: Chomsky o głównych przyczynach wojny rosyjsko-ukraińskiej
Chomsky powiedział nam, że „powinno być jasne, że (rosyjska) inwazja na Ukrainę nie ma (moralnego) uzasadnienia”. Porównał to do amerykańskiej inwazji na Irak, widząc w tym przykład „najwyższej międzynarodowej zbrodni”. Po rozstrzygnięciu tego moralnego pytania, Chomsky wierzy, że głównym „tłem” tej wojny, czynnikiem, którego brakuje w mediach głównego nurtu, jest „ekspansja NATO”.
- Rosja zmieniła strategię ostrzałów, masowo ostrzeliwują ukraińskie miasta - uważa doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.
- Wcześniej wystrzeliwali kilka rakiet, a teraz dziesiątki. Strzelają z różnych punktów. Dlatego obronie przeciwlotniczej jest trudno z nimi sobie poradzić - stwierdził.
Przedstawiciel ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych dodał, że wystrzeliwane przez Rosjan rakiety były produkowane w połowie XX wieku i były przeznaczone do niszczenia lotniskowców, krążowników i innych okrętów. Pociski mają do 1000 kg ładunku wybuchowego i mogą rozwinąć prędkość 3-4 tys. km na godzinę.
Wzrost znaczenia państw, które w przeszłości były koloniami, jak Indie, Brazylia czy RPA, jest podyktowany zmianami strukturalnymi w stosunkach międzynarodowych, a rosyjska inwazja na Ukrainę to pierwszy wielki konflikt, w którym Zachód nie ma pełnej kontroli nad światową gospodarką i polityką - twierdzi hiszpański dziennik "El Mundo".
Zmiany strukturalne w relacjach międzynarodowych to jedna z kluczowych kwestii tego konfliktu - dodaje gazeta.
- Ukraina się obroni, o ile dostanie od innych państw dużą liczbę nowoczesnej broni, a w szczególności broni artyleryjskiej dalszego zasięgu i broni precyzyjnej. Polska zrobiła już wszystko, co można było zrobić - powiedział w Inowrocławiu Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS dodał, że w tej chwili kraje NATO, w tym Polska, są bezpieczne.
- Chociaż gdyby Rosjanie wygrali na Ukrainie i Zachód okazałby się tak kompromitująco słaby, żeby nie potrafili obronić Ukrainy, to wtedy rzeczywiście ten poziom bezpieczeństwa gwałtownie by spadł - stwierdził.
Wypowiedź brytyjskiego ministra obrony stanowi pierwsze oficjalne przyznanie przez jednego z głównych donorów Ukrainy nieprzygotowania Zachodu do długotrwałej wojny. Wcześniej o wyczerpywaniu zapasów amunicji i przenośnych zestawów rakietowych, a także pozostającego w dyspozycji państw NATO posowieckiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, donosiły amerykańskie media. Przedstawiona przez Wallace’a sytuacja stanowi konsekwencję powszechnych na Zachodzie wieloletnich redukcji potencjału militarnego i przekształcania sił zbrojnych w kierunku struktur mających brać udział przede wszystkim w operacjach wielonarodowych, w których przeciwnikiem miały być głównie nieregularne formacje zbrojne. Decyzje o redukcji potencjału podejmowano jeszcze w miesiącach bezpośrednio poprzedzających rosyjskie uderzenie na Ukrainę (m.in. Wielka Brytania zaplanowała kolejne zmniejszenie liczebności wojsk lądowych), a sojusznicza reakcja na rosnącą agresywność Rosji miała charakter symboliczny (wielonarodowe batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO).
W zaistniałej sytuacji dbałość Zachodu o los przekazywanego Ukrainie uzbrojenia i nakładane na Kijów ograniczenia w zakresie jego wykorzystania podyktowane są nie tylko obawami o eskalację konfliktu, lecz także świadomością ograniczoności posiadanych zasobów. W sytuacji przedłużania wojny Zachód staje przed wyborem zwiększenia presji na Ukrainę celem wymuszenia ustępstw wobec Rosji w nadziei zakończenia wojny na drodze dyplomatycznej lub szybkiej intensyfikacji produkcji zbrojeniowej, by w dalszym ciągu móc wspierać ukraińskie działania militarne. Dotychczasowe dostawy z Zachodu pozwalają jedynie na uzupełnienie przez armię ukraińską części ponoszonych strat i nie dają szans na powstrzymanie agresji, a tym bardziej wyparcie przeciwnika.
Wzrasta znaczenie skuteczności działań kontrwywiadowczych ukraińskich służb specjalnych. Przedłużający się konflikt zbrojny zintensyfikował aktywność rosyjskiej agentury w głębi kraju, której działania wspierają zdolności rozpoznawcze armii rosyjskiej. Szczególnie niebezpieczną formą ich aktywności jest przekazywanie precyzyjnych danych geolokalizacyjnych pozwalających na wykonanie precyzyjnego uderzenia rakietowego. Zagrożenie działalnością agenturalną jest nadal wysokie, rosyjskie służby specjalne nadal pozyskują nowych współpracowników, m.in. wśród osób, które przemieściły się ze wschodnich do centralnych i zachodnich regionów Ukrainy. Armia rosyjska, przywiązująca dużą wagę do rozpoznania sił ukraińskich, magazynów sprzętu wojskowego i infrastruktury kolejowej, będzie kontynuować ataki rakietowe, licząc na sparaliżowanie transportu uzbrojenia i jednostek armii ukraińskiej na front.
" W sytuacji przedłużania wojny Zachód staje przed wyborem zwiększenia presji na Ukrainę celem wymuszenia ustępstw wobec Rosji w nadziei zakończenia wojny na drodze dyplomatycznej lub szybkiej intensyfikacji produkcji zbrojeniowej, by w dalszym ciągu móc wspierać ukraińskie działania militarne. Dotychczasowe dostawy z Zachodu pozwalają jedynie na uzupełnienie przez armię ukraińską części ponoszonych strat i nie dają szans na powstrzymanie agresji, a tym bardziej wyparcie przeciwnika."
Wniosek jest taki , że należy natychmiast uruchomić przemysł zbrojeniowy na ogromna skalę.
Zaś wszystką posiadaną broń przerzucić na Ukrainę. Państwa należące do NATO, które będą się powyższemu opierały wykluczyć z Paktu. Ich obecność nic pozytywnego nie wnosi, a jedynie przeszkadza.
Na razie nie ma potrzeby posyłania tam wojsk NATO, bo ukraińskich żołnierzy jest dość.
Gdyby teraz Ukraina uległa rosyjskim żądaniom, to tym bardziej mielibyśmy rozszerzenie konfliktu.
Nie pomogło by nam ewentualne zniesienie sankcji na Rosję.
Być może wtedy nie zaatakowano by np. Londynu, ale Polskę na 100%.
" Zagrożenie działalnością agenturalną jest nadal wysokie, rosyjskie służby specjalne nadal pozyskują nowych współpracowników, m.in. wśród osób, które przemieściły się ze wschodnich do centralnych i zachodnich regionów Ukrainy. Armia rosyjska, przywiązująca dużą wagę do rozpoznania sił ukraińskich, magazynów sprzętu wojskowego i infrastruktury kolejowej, będzie kontynuować ataki rakietowe, licząc na sparaliżowanie transportu uzbrojenia i jednostek armii ukraińskiej na front."
Tym bardziej należy wdrożyć surowe prawo wojenne. Osoby, którym udowodniono działanie na rzecz wroga, pod sąd i natychmiast pluton egzekucyjny. Miało by to również skuteczne działanie wychowawcze.
Rosjanie stosują taktykę "spalonej ziemi". Niszczą wszystko niczym szarańcza. Pytanie - w razie swojego zwycięstwa, na co liczą? Skąd wezmą materiał na odbudowę? Skąd ludzi, na zasiedlenie ograbionych terenów?
Broń będąca w posiadaniu kacapów niedługo się skończy, nie mają możliwości wyprodukowana nowej. Kto by im ewentualnie sprzedał uzbrojenie - Chiny? Indie? Turcja?
Komentarz
Spędził w niewoli półtora miesiąca, stracił stopy i dłonie. Teraz ukraiński żołnierz opowiedział swoją historię
Danyło Melnyk ma 19 lat. 26 lutego 2022 roku skończył szkołę wojskową we Lwowie. Dzień później był już na froncie. Został zastępcą dowódcy plutonu.
"7 marca byliśmy pod Kijowem – Irpień, Bucza. Wpadliśmy w zasadzkę. (…) Urwało mi lewą dłoń, ułamki poraniły też pośladki. Na adrenalinie wpełzłem do komórki na jakimś podwórku. Tam po kilku dniach znaleźli mnie rosyjscy żołnierze. Gdyby mnie nie znaleźli, to bym umarł. Przez ten czas doznałem odmrożeń. Rosjanie mnie przesłuchiwali – gdzie jest artyleria i inne takie rzeczy. Grozili, że mnie zabiją, ale było mi już wszystko jedno. Potem przyszli inni, udzielili mi pomocy lekarskiej, nakarmili, wrzucili do ciężarówki."
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-120-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2559,akt,230653#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
w tytule jest, że był w niewoli i stracił stopy i dłonie - tak się robi propagandę
dopiero niżej wyjaśnienie, że to jednak nie w niewoli, że tam go podleczyli i nakarmili
Jak donosi Reuters, Putin, rozmawiając z innymi przywódcami krajów BRICS, powiedział, że te kraje mogłyby propagować ogólnoświatową równowagę i stabilność.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-120-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2559,akt,230653#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
- Jeśli się nie mylę, Macedonia Północna jest kandydatem od lat 17, Albania od ośmiu, także... witamy Ukrainę - powiedział Edi Rama, przybywając do Brukseli z okazji spotkania UE z liderami państw Bałkanów Zachodnich.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-120-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2559,akt,230653#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Dane mocno przesadzone, poza tym - takie były nastroje na Ukrainie zanim Putin zaatakował. Obecnie ponad 80 proc. osób mieszkających na Ukrainie, a mających rosyjskie korzenie, nienawidzi ruskich. Tyle Putin osiągnął.
Oczywizda - wojska Hitlera przyniosły do Polski wyższą kulturę. Niemcy zachowywali się bez zarzutu, zbrodni dokonała żydokomuna i Ukraińcy.
https://ria.ru/20220623/donbass-1797604030.html
https://ria.ru/20220623/spetsoperatsiya-1797554843.html?in=t
https://ria.ru/20220623/plen-1797674481.html
https://ria.ru/20220623/plen-1797688968.html
https://thehill.com/opinion/international/3530178-the-ukraine-war-response-is-fast-becoming-bidens-second-blunder/
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/nazywo/na-zywo-wojna-w-ukrainie-trwa-121-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zyw,nzId,2562,akt,240610#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/nazywo/na-zywo-wojna-w-ukrainie-trwa-121-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zyw,nzId,2562,akt,241511,mHash,9fae60c32d7f1fffda0e8afa48bee422#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Frustracja na Ukrainie rośnie wraz ze wzrostem liczby ofiar, a Rosja zajmuje coraz większe terytorium
Alternatywą jest wyrżnięcie elit Ukrainy i totalne zniewolenie narodu.
Przypominam, że według doktryny Putina, Ukraina ma zniknąć z mapy świata.
przypominam, że Chruszczow, Ukrainiec, był władcą ZSRR
Akurat za Chruszczowa mieliśmy początek politycznej odwilży, w ZSRR. Na jaw wyszły stalinowskie zbrodnie. W ogłoszonym referacie: O kulcie jednostki i jego następstwach (O культе личности и его последствиях), ujawniono część prawdy o krwawych aspektach rządów Stalina. Nastąpiła wtedy masowa rehabilitacja ofiar terroru oraz liberalizacja polityki kulturalnej i społecznej.
Moskwa przyznała się do katyńskiej zbrodni; oddano Polsce część dokumentów, pozwolono na upamiętnienie zamordowanych.
Chruszczow pozbawił władzy ekipę Stalina, Beria został skazany na KŚ.
Tam nigdy nie było wolności w europejskim rozumieniu i takowej nie będzie, ale ewentualna wygrana obecnie rządzącej na Kremlu bandy, zagraża światowemu pokojowi.
Natomiast Ukrainę wymaże z mapy świata.
Przyczyny i konsekwencje kryzysu ukraińskiego
Wojna na Ukrainie to wielowymiarowa katastrofa, która w przewidywalnej przyszłości może się znacznie nasilić.
Byłem świadkiem tego zjawiska dwukrotnie w swoim życiu – najpierw w wojnie w Wietnamie, a drugi w wojnie w Iraku. W obu przypadkach Amerykanie chcieli wiedzieć, jak ich kraj mógł tak źle liczyć. Biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO odegrali kluczową rolę w wydarzeniach, które doprowadziły do wojny na Ukrainie – a teraz odgrywają kluczową rolę w prowadzeniu tej wojny – należy ocenić odpowiedzialność Zachodu za tę klęskę.
Przedstawię dziś dwa główne argumenty.
Po pierwsze, za wywołanie kryzysu na Ukrainie odpowiedzialne są przede wszystkim Stany Zjednoczone. Nie można zaprzeczyć, że Putin rozpoczął wojnę i że jest odpowiedzialny za prowadzenie wojny przez Rosję. Nie można też zaprzeczyć, że sojusznicy Ameryki ponoszą jakąś odpowiedzialność, ale w dużej mierze idą w ślady Waszyngtonu w sprawie Ukrainy. Moim głównym twierdzeniem jest to, że Stany Zjednoczone forsowały politykę wobec Ukrainy, którą Putin i inni rosyjscy przywódcy postrzegają jako zagrożenie egzystencjalne, na co wielokrotnie zwracali uwagę od wielu lat. W szczególności mówię o amerykańskiej obsesji na punkcie włączenia Ukrainy do NATO i uczynienia z niej zachodniego bastionu na granicy z Rosją. Administracja Bidena nie chciała wyeliminować tego zagrożenia za pomocą dyplomacji i rzeczywiście w 2021 r. ponownie zobowiązała Stany Zjednoczone do włączenia Ukrainy do NATO.tego roku.
Po drugie, administracja Bidena zareagowała na wybuch wojny dublując się przeciwko Rosji. Waszyngton i jego zachodni sojusznicy są zobowiązani do zdecydowanego pokonania Rosji na Ukrainie i zastosowania kompleksowych sankcji w celu znacznego osłabienia rosyjskiej potęgi. Stany Zjednoczone nie są poważnie zainteresowane znalezieniem dyplomatycznego rozwiązania tej wojny, co oznacza, że wojna prawdopodobnie będzie ciągnąć się miesiącami, jeśli nie latami. W tym procesie Ukraina, która już bardzo ucierpiała, dozna jeszcze większych szkód. W istocie Stany Zjednoczone pomagają prowadzić Ukrainę na ścieżce pierwiosnka (lead Ukraine down the primrose path). Co więcej, istnieje niebezpieczeństwo eskalacji wojny, ponieważ NATO może zostać wciągnięte w walkę i może zostać użyta broń jądrowa. Żyjemy w niebezpiecznych czasach.
Pozwólcie, że teraz przedstawię moją argumentację bardziej szczegółowo, zaczynając od opisu konwencjonalnych mądrości na temat przyczyn konfliktu na Ukrainie.
Konwencjonalna mądrość
Na Zachodzie powszechnie i mocno wierzy się, że Putin jest wyłącznie odpowiedzialny za spowodowanie kryzysu na Ukrainie, a już na pewno za trwającą wojnę. Mówi się, że ma ambicje imperialne, co oznacza, że jest zdecydowany podbić Ukrainę i inne kraje – wszystko po to, by stworzyć większą Rosję, która w pewnym stopniu przypomina były Związek Radziecki. Innymi słowy, Ukraina jest pierwszym, ale nie ostatnim celem Putina. Jak ujął to jeden z uczonych , „działa w złowieszczym, od dawna oczekiwanym celu: wymazać Ukrainę z mapy świata”. Biorąc pod uwagę rzekome cele Putina, przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO oraz zwiększenie przez Sojusz poziomów sił w Europie Wschodniej ma sens. W końcu imperialna Rosja musi zostać powstrzymana.
Chociaż ta narracja jest powtarzana w kółko w mediach głównego nurtu i praktycznie przez każdego zachodniego przywódcę, nie ma na to dowodów. O ile dostarczyciele konwencjonalnej mądrości dostarczają dowodów, nie ma to żadnego wpływu na motywy Putina inwazji na Ukrainę. Na przykład niektórzy podkreślają, że powiedział, że Ukraina jest „ sztucznym państwem ”, a nie „prawdziwym państwem”. Takie niejasne komentarze nie mówią jednak nic o powodach, dla których poszedł na wojnę. To samo dotyczy stwierdzenia Putina, że postrzega on Rosjan i Ukraińców jako „ jeden naród ” o wspólnej historii. Inni zwracają uwagę, że nazwał upadek Związku Radzieckiego „największą geopolityczną katastrofą stulecia”. Oczywiście Putin też powiedział„Kto nie tęskni za Związkiem Radzieckim, nie ma serca. Kto chce go z powrotem, nie ma mózgu. Inni jednak wskazują na przemówienie , w którym oświadczył, że „nowoczesna Ukraina została w całości stworzona przez Rosję, a dokładniej przez bolszewicką, komunistyczną Rosję”. Ale jak powiedział w tym samym przemówieniu, w odniesieniu do dzisiejszej niepodległości Ukrainy: „Oczywiście nie możemy zmienić minionych wydarzeń, ale musimy przynajmniej przyznać się do nich otwarcie i szczerze”.
Aby udowodnić, że Putin był zdecydowany podbić całą Ukrainę i włączyć ją do Rosji, konieczne jest przedstawienie dowodów, że po pierwsze myślał, że to pożądany cel, po drugie, myślał, że jest to wykonalny cel, a po trzecie, zamierzał dążyć do tego celu. W publicznych dokumentach nie ma dowodów na to, że Putin rozważał, a tym bardziej zamierzał położyć kres Ukrainie jako niepodległemu państwu i uczynić ją częścią większej Rosji, kiedy 24 lutego wysłał swoje wojska na Ukrainę .
Siewierodonieck upadł. Rosjanie w pełni zajęli miasto
„Miasto jest teraz pod pełną okupacją Rosji. Próbują ustanowić własny porządek, o ile wiem, że wyznaczyli jakiegoś komendanta” – powiedział w telewizji publicznej burmistrz Oleksandr Stryuk.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-122-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2568,akt,251454#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Wielka Brytania od początku inwazji Rosji na Ukrainę jest zaangażowana w pomoc dla Ukrainy. Przede wszystkim dostarczają oni dość dużo sprzętu wojskowego. Ich dostawy broni i wyposażenia do 10 maja 2022 szacowane są na 1,34 mld euro. Ten wynik plasuje ich na 13 miejscu wśród krajów zapatrujących Ukrainę w sprzęt wojskowy.
Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmują Stany Zjednoczone (13,9 mld euro), a drugie Polska (1,52 mld euro).
https://www.salon24.pl/newsroom/1235610,rosja-ma-obrany-cel-bombardowania-w-europie-to-miasto-zaatakuja-jako-pierwsze
„Wysokoprecyzyjna broń rosyjskich sił powietrznych i pociski kalibru zadały masowy atak na terytorium 169. centrum szkoleniowego sił lądowych w pobliżu wsi Desna, obwód Czernihów, 199 ośrodek szkoleniowy dla wojsk desantowo-szturmowych w rejonie Teterewki obwodu Żytomierza, a także 184. ośrodek szkoleniowy sił zbrojnych Ukrainy w rejonie Staryczi obwodu lwowskiego”
Poinformowano, że w wyniku ataku 65., 66. brygada piechoty zmotoryzowanej i 46. brygada powietrzno-mobilna z rezerw strategicznych wojsk ukraińskich, które szkolą się na poligonach, całkowicie utraciły zdolność bojową.
https://ria.ru/20220626/tsentry-1798208199.html
Nocą siły ukraińskie rozpoczęły wycofywanie się z Siewierodoniecka i przeprawiły się pod rosyjskim ostrzałem przez rzekę Doniec do Lisiczańska (łączące oba miasta mosty są zniszczone, a na pozostałych kierunkach nie ma możliwości odwrotu). Według szefa administracji wojskowo-cywilnej obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja żołnierze otrzymali rozkaz opuszczenia ostatnich pozycji w rejonie przemysłowym (zakłady Azot). Obrońcy odpierają ataki na Boriwśke na południe od Siewierodoniecka oraz na południowych obrzeżach Lisiczańska (w okolicy zajętej przez Rosjan m. Myrna Dołyna). Są jednak oni stamtąd wypierani na południowy zachód od miasta (przy granicy z obwodem donieckim nieprzyjaciel zajął bronioną wiele dni miejscowość Mykołajiwka). Rosjanie mieli także wkroczyć do okrążonych Hirśkego i Zołotego. Obrońcy powstrzymali próby natarcia na południowo-wschodnich obrzeżach Bachmutu (w pobliżu m. Kłynowe), a także na północ od Słowiańska (w rejonie Bohorodyczne–Dołyna) oraz na Marjinkę na zachód od Doniecka. Niepowodzeniem miała się zakończyć rosyjska dywersja na tyły wojsk ukraińskich w północno-zachodniej części obwodu chersońskiego.
Rosyjskie uderzenia artyleryjskie i lotnicze obejmują pozycje i zaplecze ukraińskie wzdłuż całej linii styczności. Poza Donbasem atakowane były m.in. Charków i miejscowości na południe i wschód od niego, trzy rejony na południe od Krzywego Rogu, miejscowości na obrzeżach Zaporoża, a także na pograniczu obwodów mikołajowskiego i chersońskiego. Kontynuowany jest ostrzał przygranicznych obszarów obwodów czernihowskiego i sumskiego. W obwodzie charkowskim, pomiędzy Mikołajowem i Chersoniem, oraz w Donbasie działania rosyjskie spotykają się z kontrakcją ukraińskiej artylerii i lotnictwa.
Komentarz
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-06-24/atak-rosji-na-ukraine-stan-po-120-dniach
Chomsky powiedział nam, że „powinno być jasne, że (rosyjska) inwazja na Ukrainę nie ma (moralnego) uzasadnienia”. Porównał to do amerykańskiej inwazji na Irak, widząc w tym przykład „najwyższej międzynarodowej zbrodni”. Po rozstrzygnięciu tego moralnego pytania, Chomsky wierzy, że głównym „tłem” tej wojny, czynnikiem, którego brakuje w mediach głównego nurtu, jest „ekspansja NATO”.
https://www.zerohedge.com/geopolitical/not-justification-provocation-chomsky-root-causes-russia-ukraine-war
Rosjanie zmienili strategię ostrzałów rakietowych
Przedstawiciel ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych dodał, że wystrzeliwane przez Rosjan rakiety były produkowane w połowie XX wieku i były przeznaczone do niszczenia lotniskowców, krążowników i innych okrętów. Pociski mają do 1000 kg ładunku wybuchowego i mogą rozwinąć prędkość 3-4 tys. km na godzinę.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-123-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2575,akt,261433#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Zmiany strukturalne w relacjach międzynarodowych to jedna z kluczowych kwestii tego konfliktu - dodaje gazeta.
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-123-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2575,akt,261433#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/na-zywo-wojna-w-ukrainie-123-dzien-inwazji-rosji-relacja-na-zywo,nzId,2575,akt,261433#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
https://ria.ru/20220625/spetsoperatsiya-1798073982.html?in=t
Pytanie - w razie swojego zwycięstwa, na co liczą? Skąd wezmą materiał na odbudowę?
Skąd ludzi, na zasiedlenie ograbionych terenów?
Broń będąca w posiadaniu kacapów niedługo się skończy, nie mają możliwości wyprodukowana nowej. Kto by im ewentualnie sprzedał uzbrojenie - Chiny? Indie? Turcja?