Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Obowiązek Ojca wobec Córek

1246

Komentarz

  • Jak to co? Wyprowadzi z domu. 


    Aż nie chce się wierzyć, ze ktoś ma takie niewolnicze zapędy wobec innych, wolnych ludzi. 
    Chciałabym wierzyć, ze to jakiś dzieciak, któremu się nudzi w wakacje 
    Podziękowali 2Ewasz Elf77
  • Znając podejście tatusia, to może nie przyprowadzą chłopaka do domu.
  • In Spe powiedział(a):
    Ale niestety dużo w nim racji
    Przy założeniu, że celem życia człowieka jest kierat. Wydać kobietę za mąż póki młoda, bo wtedy się jako jałowica sprawdzi. 
  • Nie rozumiem tego traktowania córki jak przedmiotu, którym rodzic zarządza.
  • Wersja najlepsza: Mam zamiar znaleźć córce dobrego kandydata za młodu, jeśli go nie zechce to jej sprawa. Ewentualnie podsunę kolejnego, może następny jej się spodoba.

    Wersja średnia: Nie będą mogły spotykać się z chłopakami, których same wybiorą, chyba że najpierw ja zaakceptuję kandydata.

    Wersja najgorsza : Chyba że wyprowadzą się definitywnie z domu, nie będą chciały mojej pomocy i będą się same utrzymywać. Wtedy pewnie zrobią co chcą.

  • KatolickiAmisz powiedział(a):
    Mężczyźni są zależni od Boga oczywiście. Np. jeśli są w zakonie to muszą słuchać przełożonego. Jednak żona powinna być poddana mężowi. Żadne partnerstwo.
    a jak nie jest w zakonie? To jakby masym oł posłuszeństwa wobec Boga?

     w Piśmie Świętym jest o tym, że małżonkowie mają byc sobie nawzajem poddani. W NT.

  • KatolickiAmisz powiedział(a):
    Można być kochającymi rodzicami i dać dzieciom dużo miłości. Jeśli jednak córka źle wybierze powołanie lub męża to wszystko przepadnie lub życie będzie nieznośnym ciężarem a przynajmniej mocno się zagmatwa. Wierzący ojciec z doświadczeniem życiowym powinien do tego nie dopuścić. Doprowadzić córkę do ołtarza i oddać ją mądremu mężczyźnie.
    Aha, to ja może jeszcze dorzucę trochę tych "powinności":
    - na świecie powinna panować miłość i pokój.
    - ludzie powinni postępować dobrze, mądrze i sprawiedliwie,
    - dzieci powinny słuchać rodziców,
    - rodzice powinni mądrze kochać dzieci,
    - władza powinna dbać o obywateli.....
    Podziękowali 1zbyszek
  • Dzieci powinniśmy przyjąć, wychować, modlić się za nich i być dla nich przykładem. Pomóc jeśli trzeba stanąć na nogach ale reszta jest w rękach ich oraz przede wszystkim Boga.
    Jeśli będą się liczyć z naszym zdaniem i będą dobre relacje na linii rodzic-dziecko, to zapytają o zdanie/radę w kwestii przyszłości i współmałżonka. Na siłę się nie da..
    Podziękowali 2asiao Berenika
  • Strasznie się czyta.same skrajności..
    Albo podporządkowanie albo idź precz 
    Beznadziejne podejście do dziecka..wogole do drugiego człowieka 
    Podziękowali 1agnieszkamama
  • Z dziećmi jak z innymi w potrzebie.
    Jak są maleństwa- rybki.
    Jak starsze, wędki. A jak połów mizerny, to też czasem rybka.
    Podziękowali 1Karolinka
  • Też mi się wydaje, że to mało możliwe ze ktoś tak jeszcze myśli 
  • Kajla powiedział(a):
    Taki brak podmiotowego traktowania dziecka to przepis na bunt lub zupełne zerwanie kontaktów w przyszłości. 
    W Polsce młode kobiety są wolnymi ludźmi i nie ma kulturowego przyzwolenia na zakazywanie studiowania i wybierania córkom mężów, nie jestesmy panstwem islamskim ani chasydzkim Williamsburgiem, zresztą i stamtąd kobiety uciekają jeśli są bardzo zdeterminowane. Autor wątku musi sobie zdawać z tego sprawę, więc dalej obstawiam trolling, ewentualnie nawiedzonego neofite-teoretyka
    ja w kwestii formalno-językowej

    czy trolling to po polsku prowokacja?
    bo tak, ewentualnie, mógłbym zakwalifikować ten wątek;
    z tym, że prowokacja może być sympatyczna
    :)
  • a może obraźliwe (dla wątkotwórcy) jest sugerowanie, jak wyżej?
    :)

    więcej luzu!
  • Przypomniało mi się: "jak urodziło mi się pierwsze dziecko, to miałem 6 świetnych teorii na wychowanie dzieci, teraz mam 6 dzieci i wszystkie teorie sz... trafił :)"
    U mnie nie do końca - niektóre elementy teorii niektórych się sprawdziły :) może dlatego że mam 8 dzieci, więc zadziałała statystyka (większa próba badawcza <span>:smile:</span> )
  • Trzeba mieć dobry plan i mierzyć wysoko.
  • wreszcie jakiś oryginalny troll :D
  • KatolickiAmisz powiedział(a):
    Starszy mężczyzna ma doświadczenie życie, wykształcenie i pewien już zgromadzony majątek. Jeśli jest pobożny, będzie chronił kobietę przed złem i zapewni jej byt. Więc teraz jest najlepszy czas dla córek na zamążpójście, przekonaj je do tego. mężczyznę w wieku najlepiej 28-32 lata. Taki mężczyzna będzie po studiach, będzie miał odłożonych trochę pieniędzy na mieszkanie. 
    Z życiowego doświadczenia wiem, że 90% chłopców po 23 roku życia jest już zajęta.
    Wśród 28-32 latków jest baaardzo trudno znaleźć sensownego kandydata na męża. Ci, którzy są jeszcze kawalerami, to ciapy do potęgi n.
  • KatolickiAmisz powiedział(a):
    Jadwiga została wielka świętą przez wypełnienie swego powołania w czym pomogli jej rodzice. Piękna sprawa.

    Jadwiga była bardzo nieszczęśliwą kobietą. Zmuszono ją do zamążpójścia za starego dzikusa, gdy jej serce należało do młodego, ślicznego chłopca. Ten młodzieniec był jej przyrzeczony już w wieku dziecięcym, wychowywała się z nim i miała pełne prawo go umiłować.
  • nie wiem czy była szczęśliwa czy nie. świętą została na pewno. tusk też pewnie jest szczęśliwy.
  • Berenika powiedział(a):
    Ogólnie Twoje wywody @KatolickiAmisz dają efekt komiczny. Podejrzewam jednak, że były napisane poważnie i to mnie przeraża.

    Moje dzieci to osoby wolne. Podejmą decyzję w wolności. Ty jakiś handel ludźmi proponujesz.

    I nie podpieraj się przykładami sprzed tysięcy lat lub wieków.
    On nie zakłada pozbawiania córki wolności, ale optuje żeby to ojciec oceniał, czy z tej mąki będzie chleb.
  • ps co do moich kolegów to młodszy ma troje rodzeństwa a starszy sześcioro.
  • @KatolickiAmisz

    Ale małżeństwa amiszów za wzór nam nie dawaj. U nich jest poligamia.
  • pierwszy raz słyszę żeby u amiszów była poligamia. to chyba u mormonów jest.
  • KatolickiAmisz powiedział(a):
    pierwszy raz słyszę żeby u amiszów była poligamia. to chyba u mormonów jest.
    Oki, faktycznie - pomyliłam z mormonami. Sorry.
  • @KatolickiAmisz Mój tato poznał dopiero mojego narzeczonego, nie pozwoliłabym, aby to on wybierał mi męża. Bardzo się lubią, a my jesteśmy bardzo tradycyjną rodziną i mój mąż jest 10 lat starszy ode mnie. Nie wiem skąd przekonanie, że to ojciec powinien wybierać córce męża. 
  • z Pisma św. i Katolickiej Tradcycji
    Podziękowali 1Klarcia
  • Pismo sw to stary testament, ale to słaby argument,bo w tamtych czasach to i poganie raczej aranżowali małżeństwa.
    A jakbyś mógł jakieś źródła w tej kwestii odnośnie Tradycji podać,będę wdzięczna.
  • no i co ze poganie tez tak robili? poganie zakładają rodziny. zycie w rodzinie to chrzescijanska tradycja. nie ma pisanych źródeł, tak były zawierane małżeństwa przez wieki wśród królów, szlachty i zwykłych ludzi.
  • No ale to nie jest jednoznaczne z Tradycją. Ty mówisz o tradycji świeckiej, nie mieszaj do tego katolicyzmu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.