Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

W obronie "Wyborczej"

124

Komentarz

  • no a Bolek i Loleki i jeszcze ta Tola co to się póżniej zjawiła!:devil:
  • co do pisowni, stosuję dobrą przedwojenną regułę:
    Żyd - osoba narodowosci żydowskiej
    żyd - osoba wyznania mojżeszowego
  • [cite] Quatromama:[/cite]ja nie do pisowni ,ja co do szczegółów zresztą i bez reszty...:confused:

    no cóż żyd zapewne jest bez reszty a Żyd nie koniecznie :devil:
  • [cite] Monika_Z_Gazety:[/cite]Jezus to Żyd czy żyd w takim razie :confused:?
    Bo Polak na szczęście nie

    Jakieś kompleksy?

    a co do meritum: Żyd etniczny bo z matki Żydówki. Religijnie zaś czy był żydem, to kwestia dyskusji - w końcu założył nową religię :)
  • [cite] Quatromama:[/cite]Nie nową , bo Bóg ten sam ,jedynie odnowioną religię poszerzoną o inne narody o miłość bliźniego o miłość nieprzyjaciół/ której to wzór dał sam Chrystus/ i w kontekście dziejów ludzkości ta wiara ciągle musi sie odnawiać w poszczególnych ludziach i narodach ,zgromadzeniach i wspólnotach, z powodu naszej ludzkiej ułomności z którą należy sie pogodzić, a nie wpadać w kompleksy i starać się żyć w duchu tej odnowy. Tak ja to widzę . Już kiedyś człowiek patrzył z pozycji geocentrycznej i nie był to dobry punkt widzenia .

    Powiedz to żydom!
  • [cite] Monika_Z_Gazety:[/cite]
    [cite] Śpioch:[/cite]
    [cite] Monika_Z_Gazety:[/cite]Jezus to Żyd czy żyd w takim razie :confused:?
    Bo Polak na szczęście nie

    Jakieś kompleksy?

    a co do meritum: Żyd etniczny bo z matki Żydówki. Religijnie zaś czy był żydem, to kwestia dyskusji - w końcu założył nową religię :)

    Ja tak tylko dla przypomnienia, ze pod hasłem "Żydzi" całkiem pożyteczne osoby można spotkać. A tutaj hasło "Żyd" czy "żyd" powoli zaczyna być używane w charakterze obrazy...

    Uporządkujmy dyskusję. Rozmawiamy o Żydach jako grupie narodowościowej (każdy chyba przyzna, źe Żydzi mogą mieć interesy polityczne nie zawsze zgodne z polskimi), a może o żydach jako wyznawcach religii mojżeszowej (tu też jest wiele punktów, które dzielą żydow i katolików) a może o konkretnym Żydzie i jego wadach i zaletach?

    Prywatnie mam przyjaciół Żydów i Polaków żydowskiego pochodzenia. Często się spieramy na tematy religijne i polityczne. W pewnych spawach się zgadzamy w innych spieramy aż do bólu. Mam również przyjaciół i znajomych ateistów, prawosławnych i innych. Pewne rzeczy nas łaczą inne dzielą. Szanujemy się ale każdy znas wierzy, że to on ma świętą rację.
    Ja wierzę w jeden święty i powszechny Kościół Katolicki i rownież w to, że poza tym kościolem nie ma zbawienia. Chciałbym aby wszyscy ludzie nawrócili się i wyznali wiarę w jedynego Boga w Trojcy jedynej Przenajswietszej.
    Wiem także, że inni wierzą inaczej. Na siłe tego nie zmienimy.
  • och,przestańcie się zachowywać jak byście się wczoraj urodzili.
    .żyjemy w dobie globalizacji,nie kamienia łupanego!wiadomo,że nie od dziś jesteśmy manipulowani,i do wielu spraw trzeba podchodzić ostrożnie,nie przejmując od razu poglądów autora artykułu.,czy poglądów redaktora naczelnego,tylko dlatego ,że gazezeta jest z nazwy katolicka czy homoseksualna.
    o tym włąśnie piszą ,,broniący" wyborczej.są świadomi tego ,że nie wszystko co jest zawarte w prasie takiej to czy innej,jest pisane bez konkretnego podtekstu.nikt z tu piszących nie traktuje wyborczej jak przewodnika duchowego,Bibli,czy Koranu.
  • [cite] michał:[/cite]Qrczę, Watykan produkuje chyba więcej pism, ustaw i wykładni niż nasz Urząd Skarbowy. Od ogarniania wypocin urzedników mam moje ulubione Biuro Podatkowe. nie muszę czytać i rozumieć przepisów, oni mi je streszczają w zrozumiałej formie. Jeśli czegoś nie zrozumiem, to najwyżej pójdę siedzieć. A jesli nie doczytam czegoś napisanego przez BXVI? albo kogoś z pomniejszych autorów? Albo czegoś z połowy np XVI wieku?(wcześniej pisałeś, że wszystko obowiązuje!) Albo - co gorsza - dam się zwieźć liberalnemu kapłanowi?
    A konsekwencje są wieczne i nie istnieje tryb odwoławczy:confused:

    Maćku, pociesz mnie... Jest dla mnie jakaś szansa?

    Bez paniki!!!

    Niezawiniona ignorancja grzechem nie jest.

    Co prawda obecnie być ignorantem to nie problem, ale niezawinionym to już nie tak łatwo. :)
  • mnie sie od razu nastrój poprawił ja jako płeć przeciwna, to z przyrodzenia niewieściego jestem ignorantką


    A figę!

    Gdy ignorant stwierdzi, że jest ignorantem i nie podejmie żadnych działań, to przestaje być "niezawinionym" :wink:
  • Quatromamo zmień spowiednika :wink:,bo sie wrzodów z nerwów nabawisz:wink:
  • Proponuję stworzyć nową kategorię: Hyde Park czyli polityka, historia, socjologia itp. nauki i przerzucić tam tego typu dyskusje :))

    Dlaczego? Dyskusja o GW przerodziła się w dyskusję wielowątkową na tematy religine i polityczne. O ile kategorię religijną na forum mamy to politycznej jeszcze się nie dorobiliśmy :))

    Spory polityczne, które nie są toczone w cztery oczy a jedynie na różnego rodzaju forach nie prowadzą na ogól do consensusu, powodują za to wiele zadraznień. Via internet jestesmy bezkompromisowi (chyba w GW był o tym art.) :surprised:
  • Dowiedziałem się, że jestem ignorantem z własnej winy, więc nie mam szans, bo nie mam możliwości się wystarczająco zdeignorantyzować.

    Skoro nie masz szans, to chyba czyni Cię "niezawinionym" :thumbup:
  • Zaprawdę powiadam Wam prędzej grzesznik okrutny na łożu śmierci swe błędy wyznawszy i z Panem pojednany do Królestwa wejdzie, niźli człek święty pychy i gniewu pełen, na owieczki swe niesforne, do bram czyśca dopuszczon będzie.

    :bigsmile::devil:

    ZIBI
  • grzesznik okrutny na łożu śmierci swe błędy wyznawszy i z Panem pojednany do Królestwa wejdzie

    A ja rozważam, czy takowy bezbożnik, który cały żywioł swój grzeszny miał, na łożu śmierci może bez trudu grzechy wzynać, skruchę okazać i o miłosierdzie Boże błagać?

    Czyż kaznodzieje wielebni nie nauczają, że odkładanie spowiedzi do czasu konania, silnym grzechem przeciwko Duchowi Świętemu jest?

    Azaliż, czy podczas ostatniej bitwy rokita sobie odpuści takiego nicponia, skoro jeszcze walczy o świętych, czy też rozum mu pomieszawszy utwierdzi w beznadziejności swojego położenia. Czyż można mieć pewność, że gdy termin nastąpi będziemy mogli liczyć na sakramenty i pomoc duchową kapłana?

    Memento mori!
  • Miłosierdzie Pana naszego jak z nauk wszelakich wynika niograniczonym jest a łaska
    Jego przeogromna.
    Czyż nie nuczał o synu marnotrawnym, który Ojcu swemy był najmilejszy.
    Czyż łotrowi na krzyżu nie wybaczył.
    A wniosek już z tych dwu nauk płynie: Każady ma szansę na spotkanie z Panem bez względu na czas i miejsce, w którym Go umiłuje i z Nim się pojedna.

    ZIBI
  • Pan Bóg tak ustanowił Rzeczpospolitą Niebieską, że raz danego przywileju wolności człowiekowi odebrać niepodobna, przeto człowiek sam podczas konania może się odwrócić od Jego Oblicza.

    Wszekże nie sposób pominąć tego, o czym Zbawiciel nasz pouczył poprzez Świętą Faustynę Kowalską, ze Zgroamdzenia Panien Matki Bożej Miłosierdzia.

    Gdy pozwolił oczom jej zobaczyć grzeszników palonych bezmiarem ogni piekielnych, rzekł, że jest miłosierny i sprawiedliwy, ale choć jego miłosierdzie jest ogromne, to sprawiedliwość nie pozwala ich uwolnić.
  • Rzeczpospolita Obojga Narodów w polskim wydaniu nie ma związku z republiką, a ze wspólnotą (tak jak British Commonwealth).

    W sarmackich czasach Królestwo Niebieskie kojarzyło się naturalnie z Rzeczpospolitą.
  • Człek, któren na łożu boleści będąc swe oblicze od Pana odwróci godzien jaest potępienia i ogni piekielnych chociażby za życia swego i świętym był.
    Ale czy Pan nasz do owczarni swej zbłąkanej owcy nie przyjmie gdy u bramy nocą stanie i głosem zalęknionym zabeczy.
    Toż wiara ojców naszych, naszą też bedąc na bezgranicznej miłosci Bożej jako filarze głównym wspartą jest, filar drugi miłość nasza do Pana stanowi a trzeci to miłość bliźniego.
    Jeśli jeden z tych filarów ruszysz to cała budowla runie.


    ZIBI
  • Nie mówię o analogi tylko o ówczesnym wyobrażeniu Nieba. Móże wówczas jeszcze pamiętano średniowieczny porządek świata, gdzie król ziemski to najwyższy senior, a suwerenem jest Król Wszechświata.

    Tak jak teraz Niebo kojarzy się jedym z hawajami, a innym z zakonem kontemplacyjnym
  • Chciałem rzec, iż to nie utarczka a dysputa ważna jak niegraniczona może być łaska
    Pana naszego i miłosierdzie Jego atoli czy łotrzyk i grzesznik bedący w terminie a wyznawszy swe grzechy godzien jest Zbawienia.

    ZIBI
  • Bóg tak ustanowił, że my w Rzeplitej naszej ziemskiej Króla wybierać możemy, tako i udąć się do Rzeplitej Niebieskiej wejść możemy, jeśli tylko Zbawiciela naszego za Króla Wszechświata uznamy, odrzucając a to pogańskie, a to kacerskie błędy.
  • Białogłowo słusznie zauważyłaś iże konwencja dysputy naszej w srednie wieki zabrnęła.
    Dalej sie cofać już serca nie miałem bo z łaciną u mnie krucho. Ale uwage zwrócic chciałem, iż temat owej dysputy znany jest już od początków Kościoła i trwa do dzisiaj a mniem, iż trwać będzie do końca świata.
    Uważam, że bez względu na przyjętą konwencję warto z mądrym człowiekiem poduskutować a za takiego Teoila uważam.

    ZIBI
  • [cite] Teofil:[/cite]Bóg tak ustanowił, że my w Rzeplitej naszej ziemskiej Króla wybierać możemy, tako i udąć się do Rzeplitej Niebieskiej wejść możemy, jeśli tylko Zbawiciela naszego za Króla Wszechświata uznamy, odrzucając a to pogańskie, a to kacerskie błędy.


    Teofilu sam miód na me serce wylałeś samem mądrzj bym nie wyłuszczył sedna tejże dysputy.

    ZIBI
  • Ja jeszcze bym dodał: bez wzgledu na czas i miejsce

    ZIBI
  • Zibi, o dobrodzieju,

    zbyt łaskawym okazałeś się dla maxym przeze mnie przytoczonych, które zawdzięczam nie tyle mądrosci mojej, co dyscyplinie Xięzy Jezuitów, do których pacholęciem był posłan, a gdzie prawdy katechizmu naszej Matki Kościoła przez kolana do głów pilnie wprowadzano.


    Zacna i piękna Moniko z Gazety,

    (w jakich to dalekich ziemiach leży ta piękna miejscowość Gazeta, w której to Twoi zacni rodzice pozwolili Bogu na Twoje przyjście na świat?)

    otóż musisz to wiedzieć, że Pan Bóg ma liczne chóry, które każde Jego życzenie spełniają.

    Archanioły specjelane poruczenia mają: Rafał nad młodzieńcami czuwa, Gabierl dziewic strzeże, a Michał wszelkie chorągwie anielskie przeciw diabłu i jego sługom prowadzi.

    Ustanowił też aniołów stóżów, którymi każdego człowieka obdarzył, aby w życiu pomoc mu nieść.
  • Skoro tak się rzeczy mają, czyż nie niewiastą jesteś a nimfą?
  • Dziękuję za uznanie ale nie dla niego dysputa owa była.

    Na razie żegnam.

    ZIBI
  • ogień z lodem/wodą.hm.jak Ty to pogodziłeś?ale ręce to pewnie masz jednak poparzone...:devil:
  • Fakt TRYBUNA była najwiękasza.
    Ja wyborcza kupuję w piątki i mam 1 kg makulatury plus program telewizyjny gratis.
    A gazeta jak gazeta da się czytać.
    Raz napiszą mądrze raz głupio ale i tak ja mam nad nią władzę bo w kazdej chwili mogę ją, no ja kto się nazywa ............. no na makulaturę oddać do szkoły, dzieciom na pożytek.
    I dotyczy to wszystkich gazet nie tylko WYBORCZEJ


    ZIBI
  • a tak z ciekawości, jakie gazety czytacie??
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.