Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Słucham sobie Kaczyńskiego

13

Komentarz

  • @Pioszo54 nie mówiło się po polsku ani po niemiecku, godało się po ślonsku, która to gwara miała naleciałości i czeskie i niemieckie. Zresztą na moich obecnych terenach zamieszkania przy granicy z Czechami nadal funkcjonuje w wielu domach ta zaolziańska "odmiana". Niemiecki istniał, bo były niemieckie szkoły. Nie było polskiego szkolnictwa, bo na tych terenach nie było Polski. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Aneta powiedział(a):
    @Pioszo54 nie mówiło się po polsku ani po niemiecku, godało się po ślonsku, która to gwara miała naleciałości i czeskie i niemieckie. Zresztą na moich obecnych terenach zamieszkania przy granicy z Czechami nadal funkcjonuje w wielu domach ta zaolziańska "odmiana". Niemiecki istniał, bo były niemieckie szkoły. Nie było polskiego szkolnictwa, bo na tych terenach nie było Polski. 
    masz rację,
    ale dla mnie ślonski, jest bardziej polski niż gwara góralska, łatwiejszy do zrozumienia,
    i pewnie łatwiejszy w odbiorze niż wiele gwar chłopskich, teraz już zanikających,
    nie mówiąc o kaszubskim, który odbieram jako język obcy, dalszy od polskiego, niż czeski czy słowacki
  • @Pioszo54 Masz rację, że gwara śląska jest do zrozumienia, gorzej z intencjami... Tu już dochodzi do nieporozumień. Ślązacy są twardzi, tak samo ich język, prości, ale nie głupi, a niestety ze względu na inny język tak są odbierani. Dlatego tak często gwary używa się tylko w domu, na zewnątrz tylko po polsku, zdradza nas, Ślązaków, tylko akcent  :) 
    I poczucie humoru charakterystyczne dla gwary, tu już niezrozumiałe nawet po sąsiedzku w Małopolsce
  • A tu jest próbka slonskiej godki w piśmie. Już dużo trudniejsza do ogarnięcia. Ciekawa jestem @Pioszo54 na ile zrozumiała  ;)
    https://www.belekaj.eu/sl/10-zdan-po-slonsku/
    Podziękowali 2Pioszo54 Klarcia
  • edytowano listopad 2022
    dużo bardziej niż czeski, nad niemieckimi naleciałościami trzeba się ciut zastanowić,
    nie ma porównania z kaszubskim, jaki kiedyś słyszałem w czasie rozmowy rybaków nad jeziorem
    :)

    poczucie humoru b. lubię, uczyłem się czytać na bajkach Morcinka :)
    Podziękowali 1Aneta
  • Pioszo54 powiedział(a):
    Aneta powiedział(a):
    @Pioszo54 nie mówiło się po polsku ani po niemiecku, godało się po ślonsku, która to gwara miała naleciałości i czeskie i niemieckie. Zresztą na moich obecnych terenach zamieszkania przy granicy z Czechami nadal funkcjonuje w wielu domach ta zaolziańska "odmiana". Niemiecki istniał, bo były niemieckie szkoły. Nie było polskiego szkolnictwa, bo na tych terenach nie było Polski. 
    masz rację,
    ale dla mnie ślonski, jest bardziej polski niż gwara góralska, łatwiejszy do zrozumienia,

    Może to też kwestia osłuchania? Ja nie mam problemu z podhalańskim, z gwarą sląską, lekki mam.
    Podziękowali 1Pioszo54
  • Od 5:00 
    Czy, aby taka była historia Orląt Lwowskich ?
    Przyjechał tam po 8 latach.
    ks. Isakowicz Zalewski jest wściekły.

  • > ks. Isakowicz Zalewski jest wściekły

    To niech się napije melisy.
    Podziękowali 2Wilfrid Klarcia
  • DaddyPig powiedział(a):
    > ks. Isakowicz Zalewski jest wściekły

    To niech się napije melisy.
    ile razy jeszcze powtórzysz, że to tylko deszcz pada?
  • Nie lubię, gdy Ormianie czepiają się naszego Prezydenta. To typowa retoryka "Gazety Wyborczej". Duda odwiedził Cmentarz Orląt Lwowskich. A dlaczego nie osiem lat temu? Złożył wieniec. A dlaczego nie dwa? Byli z nim polscy żołnierze. A dlaczego nie pojechali czołgiem?
    Podziękowali 1Klarcia
  • Duda może powiedzieć, że to cmentarz żołnierzy wojny polsko-sowieckiej, technicznie nie skłamał,
    a ks. Zalewski może się wku..wić na takie przemilczenie, 
    to wszystko
  • > a ks. Zalewski może się wku..wić na takie przemilczenie, 

    Tropienie przemilczeń to kolejna metoda z "Gazety Wyborczej". Powiedział o Polakach? A czemu nie powiedział o Żydach? A czemu ani słowa o gejach?
    Podziękowali 1Klarcia
  • demagogia, to stały element Twoich wpisów
  • Atak personalny kończy rozmowę. Dziękuję, że przyznajesz mi rację.

    A ksiądz, który gra na zwycięstwo Tuska i lewicy przypomina karpia, który chce przyspieszyć datę Wigilii.
    Podziękowali 1Klarcia
  • w ostatnim czasie zaciera się różnica między PiS a PO
  • Pioszo54 powiedział(a):
    rozmawiałem z ludźmi,którzy przeżyli wywózkę na Syberię, pracowałem z takim
    i miałem takich nauczycieli
    i nie słyszałem złego słowa o Rosjanach,

    ale owszem, machina ZSRR była nieludzka, co opisał np. Sołżenicyn w "Archipelagu Guła"

  • M_Monia powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    rozmawiałem z ludźmi,którzy przeżyli wywózkę na Syberię, pracowałem z takim
    i miałem takich nauczycieli
    i nie słyszałem złego słowa o Rosjanach,

    ale owszem, machina ZSRR była nieludzka, co opisał np. Sołżenicyn w "Archipelagu Guła"

    do kompletu, trzeba przeczytać jeszcze "200 lat razem"
  • zbyszek powiedział(a):
    w ostatnim czasie zaciera się różnica między PiS a PO
    Przeciwnie, wyostrza się. PO bez osłonek broni interesów niemieckich, sprzeciwia się odszkodowaniom i głosuje przeciwko przyznaniu Polsce unijnych pieniędzy. PiS dba o Polskę i wspiera walczącą Ukrainę. Dba też o kasę - same wpływy z VAT są takiej wysokości, jak za Tuska wszystkie wpływy do budżetu.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Nie wiem skąd u wielu Polaków taki optymizm co do PIS-u. Oczywiście są dużo lepsi niż mafia PO, to jednak nie zmienia faktu że niewystarczająco dobrze wypełniają swe obowiązki.

    Większość z nich idzie do polityki dla stanowisk i pieniędzy, co dobitnie pokazali kiedy obstawili swoimi żonami, krewnymi i znajomkami lukratywne posady w spółkach skarbu państwa z zarobkami po 70 tyś. miesięcznie (patrz żona Sobolewskiego). Tłuste świnie jak dla mnie. Wiem co mówię bo chrzestna mojej żony spotyka się z Kaczyńskim i zmienia jak na karuzeli funkcje prezesa w różnych spółkach skarby państwa. Do tego niemoralne jak np. Obajtek kreowany na zbawcę polskiej gospodarki, który żyje z konkubiną w luksusowym apartamencie i bryluje w gdańskich świątyniach podczas mszy świętych uprawiając swoją propagandę sukcesu, na co pozwalają głupi księża. Żaden nie ma odwagi upomnieć cudzołożnika.

    Tyle mówią o polityce prorodzinnej państwa niech sami pokażą ile mają dzieci: np. Czarnek, Ziobro czy Duda.

    Bankster Morawiecki rechotał jak ropucha o Polakach co nie chcą pracować za miskę ryżu, gdy sam dorobił się na lichwie. Cała instytucja lichwy czyli pożyczek na procent jest sprzeczna z tradycją i nauczaniem Kościoła Katolickiego.  A on rechotał że Polacy są tak głupi że wierzą w reklamy pożyczek, do których namawiał Chuck Norris. Kłamał że to Niemcy są odpowiedzialni są zbrodnie na Wołyniu by przypodobać się ukraińcom. Do tego dzieci posyła do wyznaniowej żydowskiej szkoły.

    Kolejny bohater to Duda który blokuje reformę wymiaru sprawiedliwości i pierdzielił że aborcja powinna być dopuszczalna także w takich sytuacjach, na w których Kościół Katolicki jej zabrania. 

    Czarnek dwoje dzieci i narzekał na kobiety że się edukują i późno rodzą pierwsze dziecko, czemu nie zaczął od swojej połowicy.

    Ziobro który miał żądzę władzy i chciał zbyt szybko objąć schedę po Kaczyńskim, rozbił Pis i założył SP, żeby tylko być tym pierwszym. Podobnie za nim poszedł Patryk Jaki. Dla władzy zrobią wszystko.

    Ile mieszkań obiecywali wybudować a ile wybudowali? Śmiech na sali.

    Polacy płacą podatki by mieć rząd wolny a nie zależny od Unii, jak Unia każe zamykać kopalnie, to co my musimy jej niby słuchać? Póki co jesteśmy jeszcze niepodległym państwem a nie wasalem Unii.

    Dlaczego nie ma ulg podatkowych dla wielodzietnych rodzin ?

    Wiele można by wymieniać ale nie mam czasu.

    Powtórzę: PIS to przeciętniaki, dają 500 plus które wcześniej zabrali w podatkach i nic więcej. Dużo mówią, mało dzieci mają i mało robią dobrego. Zbyt wolno działają. I są zbyt spolegliwi z Unią zamykając kopalnie.

    Dla mnie to tłuste świnie którzy prą do polityki dla władzy pieniędzy i kamer, interes Polski jest drugorzędny, liczy się własna kariera. Oczywiście są wyjątki jak Kaczyński czy Błaszczak, albo Macierewicz, jednak większość to zwykła polityczna hołota żądna lukratywnych stanowisk dla siebie i swoich żon czy dzieci.

    Takie mam zdanie o Pisie.






  • To Ty nie jesteś żaden Katolicki Amisz, tylko Tęczowy Lewak. Przykro się czyta, jak wyzywasz innych ludzi od świń, ale przynajmniej to wyszło na jaw.
    Podziękowali 1Klarcia
  • nie jestem żadnym lewakiem a tym bardziej tęczowym.  Żona Sobolewskiego na stanowisku w spółce skarbu państwa  za 70 tyś to jest świństwo. a takich posad było ponad 1000. tłuste świnie to odpowiednie określenie dla tych ludzi. lekarz ze specjalizacją na etacie w szpitalu zarabia 6600, nauczyciel jeszcze  mniej (koszt mieszkania w warszawie jaki jest? ) a te knury mówią  o sprawiedliwości. głosuję na PIs ale tylko dlatego że nie ma lepszej partii a panuje niestety demokracja, jednak nie rozumiem jak z poparcia dla Pisu można robić religię i stawać się wyznawcą.

     to są przeciętni ludzie, mają przeciętne rodziny. a rządzić Polską powinni wybitni a nie hołota żądna władzy.


  • Ale to PiS podnosi pensje w służbie zdrowia. Tusk tego nie robił.



    Kolejne w tym roku:
    https://www.prawo.pl/zdrowie/podwyzki-w-ochronie-zdrowia-od-lipca-2023-r,518677.html
  • Bez komentarza.


  • za mało i za wolno. przecież ta podwyżka do 8210 jeszcze nie weszła w życie, popraw mnie jeśli się mylę. uważasz że 8210 to godna pensja dla lekarza ze specjalizacją? a gdzie godne wynagrodzenie pielęgniarek i nauczycieli? 

    dbają w pierwszej kolejności o siebie, Kaczyński ma 30 tyś miesięcznie.
     
    o mafii z PO nie ma co mówić bo to gangsterzy i mordercy nienarodzonych.
    mówmy o prawych i sprawiedliwych.

    mówmy dlaczego PIS obiecał kilkaset tysięcy mieszkań a wybudował 8 tysięcy? dlaczego?
    dlaczego nie ma ulg dla wielodzietnych rodzin przy podatkach?
    dlaczego na ochronę zdrowia wydajemy ok. 5 czy 6 proc PKB gdy srednia w Unii to 10 procent a w USA 16?
    wiesz dlaczego? bo PIS musi wyżywić armię swoich urzędników których jest w Polsce 2 razy więcej niż w 20leciu międzywojennym.
    gdzie jest sprawiedliwość w sądach?

    podałem przykłady co mi się w ludziach PISu nie podoba, konkretne przykłady a ty mnie wyzywasz od tęczowych lewaków.


  • nie ma żadnej sprawiedliwości w tym kraju
  • powiedz mi jedną rzecz: jak to jest możliwe że żona Sobolewskiego zarabiała 70tyś w spółce skarbu państwa, Kaczyński zarabia 30 tysięcy a lekarz ze specjalizacją 6600?
     to na tym według Ciebie polega sprawiedliwość PISu?

    proszę o merytoryczną odpowiedź.
  • KatolickiAmisz powiedział(a):
    powiedz mi jedną rzecz: jak to jest możliwe że żona Sobolewskiego zarabiała 70tyś w spółce skarbu państwa, Kaczyński zarabia 30 tysięcy a lekarz ze specjalizacją 6600?
     to na tym według Ciebie polega sprawiedliwość PISu?

    proszę o merytoryczną odpowiedź.
    ilu jest tak zarabiających polityków?
  • KatolickiAmisz powiedział(a):
    za dużo
    skąd wiesz?
  • dlaczego w Polsce brakuje pielęgniarek? bo nikt nie chce podcierać dup za stawki jakie oferuje minister zdrowia.

    warto za to być notariuszem albo ortodontą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.