Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kit 2%

Sztandarowa oferta okazała się wielkim kitem.
Powiedzcie, jak rozumiecie kredyt 2 % ?

:+)
«13

Komentarz

  • Ja się akurat nie interesowałam ale znajomy  powiedział, ze to mina a nie pomoc 
    Podziękowali 1Prayboy
  • Nie czytałam zasad. Gdzieś mi się tylko obiło, że zamiast WIBORU będzie te 2% przez 10 lat. 
  • edytowano lipiec 2023
    Beta powiedział(a):
    Nie czytałam zasad. Gdzieś mi się tylko obiło, że zamiast WIBORU będzie te 2% przez 10 lat. 
    :-)))
    tak, ale to będzie WIBOR MINUS 2 % a nie 2% ZAMIAST WIBORU śradnio 
    pierwsze 5 lat spłaty: 7,14%  stałe oprocentowanie
    i potem kolejne 5 lat: 8.95% stałe oprocentowanie
    potem oprocentowanie zmienne 8.95%, czyli stopa referencyjna plus 2 pocent ale marży banku, czyli przy obecnej stopie właśnie 8,95%, ale jeśli stopa spadnie to mniej, a jeśli wzrośnie , bo przywali inflacja to może być i 20%
    dodam że stopu procentowe to teraz 6.75 i bedą albo spadać albo się utrzymają, no chyba że planowana jest inflacja 20% na dziesięciolecia

    nadużyciem jest nazywać to kredyt 2 procent bo to zwyczajne oszustwo i propaganda. Powinno się nazywać minus dwa procent

    to tak dla ostrzeżenia żeby nasze pociechy nie dały się na to nabierać - konsekwencji ew.ryzyka obecnia ekipa rządząca już nie poniesie, bo pojawią się najwcześniej za 10 lat

    ale brzmi ładnie kredyt 2 %
    gówno nie 2 % - to jest kredyt MINUS 2  %
    tak jak nie ma 13 0 14 emerytury ale 13 i 14 ZASIŁEK emerytalny, bo ta kwota nie jest dodatkową emeryturalną pensją w wysokości emerytury ale właśnie kwotą zasiłku emerytalnego czyli najniższej emerytury.
    typowy język socjotechniki, nieładnie.
  • edytowano lipiec 2023

    Ile wynosi oprocentowanie kredytu?

    W okresie stosowania dopłat (pierwsze 10 lat spłaty kredytu) oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 procent powiększone o marżę i prowizję (jeśli będzie pobierana) banku.

    Czy oprocentowanie kredytu jest stałe?Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. W okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2 procent plus marża banku.
    Podziękowali 1malagala
  • edytowano lipiec 2023
    Banki nie będą stratne, zarobią ile chcą, ale kase dostaną od człowieka- te 2%+marża, resztę od państwa. 
  • Zaciekawiło mnie to konto mieszkaniowe. Czy jest warte uwagi?
  • No z tym kredytem to mogą być niezłe jaja - ktoś chyba sobie zrobił żarcik matematyczny i w ustawie wstawił wzór na dopłatę do comiesięcznej raty:
    Dopłata = K * ((W-2%)/12)

    K - całkowita kwota kapitału do spłaty
    W - wskaźnik ustalany przez BGK - obecnie wynosi 7,14

    Kto umie liczyć, podstawcie sobie do wzoru liczby np. 500 000 zł kredytu i wyjdzie że co miesiąc mamy dostać dopłatę w wysokości 296 666 zł

    A wcześniej wzór miał wyglądać tak:
    Dopłata = K * ((W-2)/12)%
    i wtedy dla 500 000 kredytu dopłata miesięczna to 2 141 zł i toby się kupy trzymało.

    Ciekawe czy będzie z tego chryja...
  • Beta powiedział(a):

    Ile wynosi oprocentowanie kredytu?

    W okresie stosowania dopłat (pierwsze 10 lat spłaty kredytu) oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 procent powiększone o marżę i prowizję (jeśli będzie pobierana) banku.

    Czy oprocentowanie kredytu jest stałe?
    Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. W okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2 procent plus marża banku.

    to jest kłamstwo, informacje która ja podałem pochodzą z oferty PKO BP
  • Ale jedno nie przeczy drugiemu. Ty podałeś wyliczenia banku, ile taki ktedyt kosztuje. Tylko ,że nie jest to tozsame z kosztami kredytobiorcy, bo z tego co wkleiłam, on będzie płacił tylko 2%, reszta kasy dla banku to będzie ta dopłata. 
  • Bo to jest tak, że kredyt bierzesz normalnie w banku, na warunkach przez niego oferowanych. Doplata jest obwarowana warunkami, póki je spełniasz, to dostajesz doplatę, tak że płacisz z kieszeni te 2%, reszta idzie z budżetu. Gdybyś utracił prawo do dopłaty, to będziesz całość musiał placic sam.
  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla wypłaconego jednorazowo Bezpiecznego kredytu 2% w PKO Banku Polskim zabezpieczonego hipoteką wynosi 4,96% przy następujących założeniach: okres obowiązywania umowy: 25 lat; całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 290 000 zł, LTV (kwota kredytu do wartości zabezpieczenia) 96,3%, oprocentowanie stałe przez pierwsze 5 lat: 7,14%/rok, na które składa się 5-letnia stała stopa bazowa 5,97%/rok, marża 2%, obniżenie oprocentowania o 0,83 p.p., następnie na drugi 5 letni okres oprocentowanie stałe 8,95%, na które składa się 5-letnia stała stopa bazowa 6,95%/rok i marża 2%, a następnie oprocentowanie zmienne 8,95%/rok (od 11. roku do końca okresu oprocentowania), na które składa się wskaźnik referencyjny WIBOR 6M 6,95%/rok z dnia 30.06.2023 r. i marża 2%; całkowity koszt kredytu  219 581,56 zł, w tym prowizja za udzielenie kredytu 1,7%, tj. 4930 zł, opłata prowizyjna dla BGK za udzielenie gwarancji 490,86 zł; odsetki 207 941,70 zł, ubezpieczenie nieruchomości 5 800 zł (za cały okres kredytowania, dla ubezpieczenia oferowanego za pośrednictwem PKO Banku Polskiego), ocena wartości nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu 400 zł, PCC 19 zł; całkowita kwota do zapłaty 509 581,56 zł, płatna w 300 ratach: malejących w okresie stosowania dopłat oraz ratach annuitetowych (równych) miesięcznych po tym okresie, przy czym pierwsza rata malejąca z dopłatą wyniesie 1 483,09 zł, od 11. roku raty annuitetowe (równe) wyniosą po 1 760,66 zł i ostatnia rata wyniesie 1 704,78 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

    Podziękowali 1Laf2011
  • Dopłaty nie wpływają na zmianę oprocentowania kredytu – jedynie pomniejszają raty.
  • edytowano lipiec 2023
    To jest kolejny kredyt w którym nie wiadomo ile pięniędzy trzeba oddać bankowi. Tak samo jak z frankami, jak ze złotówkowym WIBOREM, i myślę że część ludzi sie na tym grubo przejedzie. Ale jeśli się to rozumie i ma trochę kasy to prawdopodobnie warto go wziąć.
  • Żeby zrozumiec o co chodzi - jest to prawie zwykły kredyt taki jak inne obecnie na rynku, więc bierze sie go na mocno niekorzystnych warunkach, jednak to co czyni go korzystnym to właśnie ta dopłata do raty kredytu, po prostu część raty płaci za nas podatnik. Jaką część - tego do końca nie wiadomo bo to zależy od zmiennego wskaźnika ustalanego przez BGK i zależnego od stóp procentowych.
    Na razie jest to duża część, ale jeśli stopy procentowe mocno spadną to kwota dopłaty może spaść nawet do zera i wtedy zostajemy z niekorzystnym kredytem. Wtedy trzeba się tego kredytu pozbyć.
    Pomijam to że wzór na dopłatę jest błędny i powoduje że kwota dopłaty wynosi kilkaset tysięcy miesięcznie, co w przyszłości otwiera drogę do pozwów o grubą forsę. Ciekawe kiedy na to zareagują.
  • Jeśli wzór w oficjalnych dokumentach jest taki jaki napisałeś, to rzeczywiście wielka wtopa i furtka dla cwaniaków. 
  • Dzięki za info prayboy, niezła sciema
    Podziękowali 1malagala
  • Hamal powiedział(a):
    No z tym kredytem to mogą być niezłe jaja - ktoś chyba sobie zrobił żarcik matematyczny i w ustawie wstawił wzór na dopłatę do comiesięcznej raty:
    Dopłata = K * ((W-2%)/12)

    K - całkowita kwota kapitału do spłaty
    W - wskaźnik ustalany przez BGK - obecnie wynosi 7,14

    Kto umie liczyć, podstawcie sobie do wzoru liczby np. 500 000 zł kredytu i wyjdzie że co miesiąc mamy dostać dopłatę w wysokości 296 666 zł

    A wcześniej wzór miał wyglądać tak:
    Dopłata = K * ((W-2)/12)%
    i wtedy dla 500 000 kredytu dopłata miesięczna to 2 141 zł i toby się kupy trzymało.

    Ciekawe czy będzie z tego chryja...
    Mógłbyś mi rozpisać jak liczysz dopłatę ze wzoru obowiązującego?
  • Elf77 powiedział(a):
    Jeśli wzór w oficjalnych dokumentach jest taki jaki napisałeś, to rzeczywiście wielka wtopa i furtka dla cwaniaków. 
    Tobie też wychodzi taka wartość jak podał @Hamal? Ja chyba nie umiem liczyć, bo mi wychodzi normalna wartość. 
  • Robię tak:
    napierw nawiasy, czyli
    1. 7,14%-2%=5.14%
    2. 5.14%/12= 0.0514/12=0.0042833333
    Potem mnożenie czyli
    3. 500 000 x 0.0042833333= 2141,67
  • @Beta chodzi o to, że W=7,14, a nie 7,14%
    Podziękowali 1Elf77
  • edytowano lipiec 2023
    Chociaż zajrzalm do ustawy i jednak to ma być % czyli dobry jest ten wzór.
    Podziękowali 1Elf77
  • Coralgol powiedział(a):
    Dzięki za info prayboy, niezła sciema
    A co konkretnie jest ściemą?
    Im więcej czytam, tym fajniej to wygląda. Historycznie patrząc na WIBOR 3M i uwgledniajac sytuację w Polsce to te 2% przez najbliższe 10 lat wydaje się korzyste. 
  • Może ten błąd jest celowy, żeby się ktoś, kto ma nachapać, nachapał. 
    Ale jak zacznie się robić głośno to zmienia szybko 
  • edytowano lipiec 2023
    Nie wiem jak @Hamal liczył, ale licząc zgodnie z zasadami matematyki kwota doplaty wychodzi normalna. Nie ma się co nakręcać
  • malagala powiedział(a):
    @Beta chodzi o to, że W=7,14, a nie 7,14%
    Dokładnie, jeśli mamy 7,14-2%=7,14-0,02=7,12, jeśli 7,14%=0,0714, ,to wychodzi "normalna" kwota. 
  • Beta powiedział(a):
    Coralgol powiedział(a):
    Dzięki za info prayboy, niezła sciema
    A co konkretnie jest ściemą?
    Im więcej czytam, tym fajniej to wygląda. Historycznie patrząc na WIBOR 3M i uwgledniajac sytuację w Polsce to te 2% przez najbliższe 10 lat wydaje się korzyste. 
    To co napisał Prayboy, że to wibor minus 2% a nie 2% zamiast wibor. Oferta nadal może się opłacać, ale to zupełnie inne kwoty. 
  • edytowano lipiec 2023
    Elf77 powiedział(a):
    malagala powiedział(a):
    @Beta chodzi o to, że W=7,14, a nie 7,14%
    Dokładnie, jeśli mamy 7,14-2%=7,14-0,02=7,12, jeśli 7,14%=0,0714, ,to wychodzi "normalna" kwota. 
    tak, BGK podało tutaj w formie liczbowej a nie procentowej ten wskaźnik:
    https://www.bgk.pl/bip/wskaznik-sredniej-kwartalnej-stopy-procentowej-bgk/

    więc 7,14 - 0,02 = 7,12

    gdyby podało w formie procentowej byłaby to normalna kwota
    Podziękowali 1Coralgol
  • @Hamal ale on jest podany w %
  • Beta powiedział(a):
    @Hamal ale on jest podany w %
    w którym miejscu widzisz % ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.