Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jak mamę bardzo bolało.

Mama choruje na alzheimera. Od kilku tygodni skarży się na ból pleców, problem narastał stopniowo. Pani neurolog opiekująca się mamą zaordynował leki, które nie pomogły.  Zrobiono rengen, USG brzucha. W poniedziałek mama zaczęła nam krzyczeć z bólu, nie dała rady wstać. Ból promieniował do głowy i ucha. Wymiotowała. Zaczęliśmy dzwonić - terminów do lekarzy brak. Pani neurolog z poradni chorób pamięci radzi wezwać pogotowie. Wzywamy. Rozmawia tata. - nie, nie straciła przytomności. Nie byliśmy u lekarza pierwszego kontaktu, bo nie ma transportu a my nie damy rady jej wsadzić do samochodu. Odsyłają nas na nocna pomoc. Nocna pomoc nie przyjedzie. Przyjeżdża mój brat, dzwoni na pogotowie, rozmawia konkretnie. Jednak jadą.
Badanie - lekarzowi nie podoba się mamy oko, rozszerzoną źrenica. Trzeba do okulisty. Z plecami nie wiadomo. Dają zastrzyk i jadą. Następnego dnia udaje się mamę zapakować do samochodu i zawieźć do Enelmedu gdzie ma pakiet do okulisty. Jaskra- może powodować wymioty, bóle głowy, zaburzenia równowagi. Ustalają zabieg zmniejszenia ciśnienia w oku na następny dzień. 
Wstaje następny dzień, mama całą noc nie śpi, siła w pieluchę, nie daje rady wstać. Nie damy rady zapakować jej do samochodu. Dzwonimy do przychodni - nie przyjadą, mogą w przyszłym tygodniu. Każą wzywać pogotowie. Wzywamy. Przyjeżdża burak, wrzeszczy na tatę, który z nerwów, czekając na karetkę położył gdzieś mamy dokumentację medyczną i nie może znaleźć. Pyta mamę, mama mówi, że dobrze się czuje. Płacze przy tym z bólu. Lekarz nas pyta czemu chora tak mówi - my mu, że mówiliśmy na wstępie, że choruje na a. Znów zastrzyk i odjazd. Brat jedzie do przychodni - doktor a twierdzi że mama jest pacjentka doktora b, doktor B ma w komputerze, że to doktor a. Brat idzie do dyrektora przychodni. W jego komputerze stoi, że doktor a. Doktor a nie jest zadowolony. Przyjedzie następnego dnia, ale trzeba mu samochód podstawić, bo przecież przychodnia nie ma transportu. Dajemy mamie na własną rękę Ketonal i xeforapid. Mama śpi całą noc. Przyjeżdża doktor a, bada mamę, nie podoba jej się stan żeber i miednicy - może jest jakieś pęknięcie. Zamawia transport medyczny do rengena. Szykujemy mamę, dajemy znów baterie przeciwboli, pakujemy do transportu. Bratowa jedzie z nią. Wracają po godzinie, bez rengena, z wijącą się z bólu mamą - w szpitalu rentgen przestał działać dzień wcześniej, skierowanie było do tego konkretnego, więc przywieźli mamę z powrotem. 
Podziękowali 4Biznes Info beatak Aga85 Elf77
«13

Komentarz

 • Taki opis może wstrząsnąć człowiekiem. No niestety takie lub podobne sytuacje nie są takie rzadkie. Chyba z bezradności ludzie starają się ich nie zauważać
  Podziękowali 1Elf77
 • w Polsce wydaje się na ochronę zdrowia ok. 5% PKB, w UE średnia to 10%, a w USA 15%.
  Podziękowali 1paulaarose
 • Coraz więcej ludzi starszych i potrzebujących coraz mniej lakarzy i pielegniarek. Będzie tylko gorzej.
  Juz długość życia zaczęła sie zmniejszać z uwagi na zapaść w służbie zdrowia. 

  Współczuje i życzę zdrowia. 
 • @Kacha, współczuję. 
  @M_Monia to nie kwestia braków kadrowych, ale spychologii, postawy medyków. 

  Miałam podobne sytuacje gdy moja mama cierpiała. Każdy odsyłał do kogoś innego, pogotowie, jak przyjechało, to też różnie bywało. Mega przykre to było. 
  Podziękowali 1Elf77
 • edytowano 6 październik
  Mam podobne przemyślenia. Nie potrzeba zwiększać nakładów finansowych i kadrowych, żeby w sytuacji, gdy w jednym szpitalu nie można zrealizować badania, zawieźć pacjenta do innego. Albo żeby lekarz w karetce mógł wypisać receptę na lek dla leżącego chorego. 
  W tej sytuacji zmarnowano czas i pieniądze - transport jechał na darmo, musimy znów udać się do lekarza, żeby wypisał nowe skierowanie i zlecił nowy transport. 
  Podobnie jest z rejestracją pacjentów - czy naprawdę takich wielkich nakładów potrzeba, żeby w internecie udostępnić wszystkie możliwe placówki i dostępne terminy. I zrobić rejestrację on line na wizyty. Z koniecznością potwierdzenia dzień przed? Nie byłoby wówczas sytuacji, że pacjenci czekają dwa lata na specjalistę ale połowa nie przychodzi na wizyty. 
  I jeszcze - bardzo przyjemnie i opłacalnie jest mieć pacjenta, który raz na dwa lata przyjdzie z grypa czy anginą po receptę i L4. Staruszek nie jest tak mało wymagający, trzeba do niego masy wizyt, często domowych. Ale po coś chyba ci ludzie zostają lekarzami. Tymczasem uprawiają klasyczna spychologię zasłaniając się procedurami. Wszyscy twierdzą, że to nie oni odpowiadają za pacjenta. 
  Podziękowali 1Elf77
 • Bardzo współczuję. Bardzo. 
 • Straszne to.
 • Wstrząsające  :o
 • Przeżyliście koszmar, bardzo współczuję. Zabrakło odrobiny dobrej woli i empatii ze strony "służby zdrowia". 
 • Wiem od wielu osób, ostatnio koleżanki że w stanach beznadziejnych lekarze po prostu nie chca leczyć. Nie chcą trzymać w szpitalu. Robili jej łaskę.
  Oczywiscie nie nawiązuje jaki był ty stan ale do tego jak się ma szary obywatel do męża pani Witek. Dlaczego w Polsce nie ma równego dostępu do służby zdrowia? Niech zajmie się tym PiS. 
 • Bardzo współczuję @Kacha ; Natomiast proszę nie wychwalajcie amerykańskiej służby zdrowia i wydatków na nią. A jak ktoś by chciał, to niech najpierw obejrzy na netflixie dokument "Take care of maya" . Nie oglądałam, bo to chyba nie na moje nerwy, poza tym nie mam netflixa lol. 
 • edytowano 7 październik

  Mysle że o polskiej służbie zdrowia też można byłoby nakręcić nieprzychylny dokument i to nie jeden. I nie tylko o służbie zdrowia. 

  Poza tym u nich Maja a u nas Kamilek z Częstochowy. 
  A ile samej patologii w służbie zdrowia. 
  Tylko o naszej patoligi systemu nie kręci się dokumentów  a kraj nieporównywalnie mniejszy. 
  Najwięcej pieniędzy na służbę zdrowia wydaje się statystycznie na osoby starsze bo wtedy zaczynamy poważnie chorować ale myślę że wtedy też jest największa spychologia 

 • @Kacha nie do końca tak. Męża dziadek dostalnu rodzinnego diagnozę udar i kazali mu swoim transportem zawieść do szpitala na tomograf (jak można z podejrzeniem udaru nie zapewnić karetki?) Wchodzą na szpital w B a baba do nich nawet nie szykujcie się  awaria sprzętu (miasto powiatowe jeden szpital) były dalsze perypetie w końcu samo wezwali karetkę i co? W sąsiednim mieście powiatowym J ta sama sytuacja że sprzętem, w końcu pracownik karetki wymógł w Z żeby go przyjęli choć nie chcieli bo wszystkie przypadki zaczęli zwozic do nich a oni tak wydolni nie są, nie dziwię się że niechca przejmować z innych szpitalu. A awaria sprzętu zdarza się non stop bo to Polska B i kupowało się najtańszy sprzęt:(  tu trzeba serio dofinansowania. Wszystko się psuje i rozwala, co jakiś czas są okresy że pacjenci muszą nie tylko leki do swoich przewlekłych chorób ale ogólnie leki wykupować bo kasy brak 
 • @Agmar Strach się bać trafić do takiego szpitala. W całej Polsce nie jest ciekawie. Raz na sorze, ludzie mi opowiadali, ze czekali po 20h na pomoc… Umieralnie
 • Udało się zrobić rengen. Mimo, że zdjęcie było pod kątem kości to widoczny jest duży guz na płucu. Jutro rano robimy tomograf - po znajomości i odpłatnie. Proszę o modlitwę.
 • @Kacha Powodzenia. +++
 • Kacha, dużo siły wam życzę 
 • Nowotwór rozsiany w jamie brzusznej i węzłach chłonnych. 
  Weszliśmy w fazę szeptów - szepczemy między sobą na korytarzu, szepczemy do telefonu. Nie wiem w sumie czemu, skoro mama po pięciu minutach zapomina wszystko. 
 • @Kacha, bardzo mi przykro. Życzę dużo sił i trafiania na kompetentnych i życzliwych medyków. Obiecuję pamięć na modlitwie.
 • Stan mamy bardzo się pogorszył. Nie wiemy czy ja boli, czy to co widzimy to lęk, depresja i postępujący Alzheimer. Mama jest leżąca, cokolwiek przy niej robimy to krzyczy wniebogłosy, żali się, ale już nie umie posługiwać się ludzką mową, rozumiemy tylko imiona - nasze albo zmarłych. Przy zmianie pieluchy albo przy podawaniu leków - krzyk. Przypuszczam, że to nie jest ból fizyczny - jak przyjeżdża pielęgniarka z hospicjum to wszystko jej się udaje z mamą zrobić. 
  Mam masę myśli w głowie - czemu Bóg jej nie ukróci tego cierpienia, czy nie lepsza byłaby eutanazja w takim stanie. Zrewidowały mi się poglądy na eutanazję. 
  Proszę, pomódlcie się o ulgę dla Mamy... O Niebo jak najszybciej. Nie mogę już patrzeć na ten ból.
  Podziękowali 2Zuzapola Berenika
 • edytowano 28 październik
  Kacha 

  To właśnie jest ta bezsilość. Gdy człowiek juz wie że nie ma ratunku zaczyna widziec śmierć jako wybawienie. Niechęć do uporczywej terapii to też jest miłość.
  Wytrzymaj +++ ciesz się tymi ostatnimi momentami, kochaj, mysl o dobrych momentach, bądź przy niej. Tylko tyle możesz zrobić.
 • +
  Ostatnie dni mojej teściowej były podobne. 
  Trzymaj się.  :(
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.