Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Grzech pierworodny a rodzina

1246

Komentarz

  • Wygląda na to, że klęczniki jednak są...
  • Są, są - mea culpa...
    Na przekroju też są.
  • Ale czy w liturgii neokatechumenalnej klęka się w ogóle podczas Mszy św.?
  • Ale wynosząc stół uzyskujemy salę do Liturgii Pokutnej, a wtedy klęczniki są jak najbardziej na miejscu.

    A może Kiko liczy się z tym, że Ojciec Święty każe nam klękać na Podniesienie?
    Wtedy nie trzeba będzie ławek przerabiać... :wink:
  • A w liturgii pokutnej się klęka kiedy? Przy wyznawaniu grzechów? :shocked:
  • W czasie odmawiania formuły aktu pokuty: "Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry..."

    I po spowiedzi indywidualnej, każdy z penitentów wraca na swoje miejsce, klęka i odmawia zadaną pokutę (jeśli jest taka możliwość).
  • Czy z tego wynika, że podczas normalnej Mszy św. nie ma u Was spowiedzi powszechnej?
  • Napisałam: "jeśli jest taka możliwość", bo jeśli ktoś ma do odmówienia dziesiątkę różańca, albo litanię to odmawia to właśnie wtedy. Jeśli zaś ma za pokutę np. uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji swoich wrogów, to wiadomo, że tego na miejscu nie zrobi.:wink:
    Wtedy też klęka i modli się swoimi słowami.
  • Nie, nie ma.
  • A w jaki inny sposób uczestnicy liturgii uzyskują odpuszczenie grzechów powszednich?
  • Odmawia się akt pokutny, ale nie spowiedź powszechną.

    K. Zmiłuj się nad nami Panie.
    W. Bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie.
    K. Okaż nam, Panie, miłosierdzie swoje.
    W. I daj nam swoje zbawienie.
    K. Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący i odpuściwszy nam grzechy, doprowadzi nas do życia wiecznego.
    W. Amen.
  • Neokatechumenat adaptuje też wg podobnego schematu historyczne kościoły, np. k-ł Św. Pawła w Wiedniu
    http://www.planet-vienna.com/spots/st.paul/st.paul.htm

    Na tej stronie http://members.aon.at/www.doebling-stpaul.at/
    w zakładce Neokatechumenat można zobaczyć jak wygląda chrzest w basenie chrzcielnym.

    Ciekawe, czy w Polsce jest też przykład takiego rozwiązania?
  • Ksiądz Grzegorz opowiadał nam, jak dziecko jednych znajomych tradsów pierwszy raz poszło na NOM i z przejęciem opowiadało mniej więcej tak
    "Tato i byłem na jakiejś dziwnej Mszy świętej, ale to chyba jakaśÂ inna wiara, bo wszystko po polsku było i ludzie prawie nie klękali."
  • [cite] mona:[/cite]Ksiądz Grzegorz opowiadał nam, jak dziecko jednych znajomych tradsów pierwszy raz poszło na NOM i z przejęciem opowiadało mniej więcej tak
    "Tato i byłem na jakiejś dziwnej Mszy świętej, ale to chyba jakaśÂ inna wiara, bo wszystko po polsku było i ludzie prawie nie klękali."
    Muszę Ciebie i x. Grzegorza rozczarować: długo przed soborem też były msze po polsku
  • Dlaczego rozczarować?
    Przecież to tylko dziecięca anegdotka.
  • Może powinieneśÂ pracować w seminarium i uczyć księży jak to było przed soborem :tongue:
  • Najlepiej w seminarium IDP
  • Anegdotka oczywiście fajna
  • W naszym kościele w Polsce mielismy chrzciny przez zanurzenie w basenie na kołkach- wode sie podgrzewa na krótko przed chrztem bo przez Eucharystię wystygnie z 6 razy bo trwa ona (u nas) od 10 do 5 rano a dzieciaki chrzci sie na koncu:bigsmile:

    "Tato i byłem na jakiejś dziwnej Mszy świętej, ale to chyba jakaś inna wiara, bo wszystko po polsku było i ludzie prawie nie klękali." - czy to była aby napewno Neokatechmenalna?
  • [cite] forma:[/cite]W naszym kościele w Polsce mielismy chrzciny przez zanuzenie w basenie na kołkach- wode sie podgrzewa na krudko przed chrztem bo przez Eucharystje wystygnie z 6 razy bo trwa ona (u nas) od 10 do 5 rano a dzieciaki chrzci sie na koncu:bigsmile:

    "Tato i byłem na jakiejś dziwnej Mszy świętej, ale to chyba jakaś inna wiara, bo wszystko po polsku było i ludzie prawie nie klękali." - czy to była aby napewno Neokatechmenalna?
    mona nie pisała o neokatechumenalnej, tylko o porównywała posoborowy NOM z Mszą Św wszechczasów.
  • [cite] mona:[/cite]Najlepiej w seminarium IDP
    No co ty, u ty indultowców? :fierce::wink:
  • A to przepraszam ,chyba powinnam sie połozyc bo czytac joz nie potrafię:wink:
  • [cite] forma:[/cite]A to przepraszam ,chyba powinnam sie połozyc bo czytac joz nie potrafię:wink:
    Nie przyjmij tego jako "dogryzanie" Tobie ale nad pisaniem też powinnaś popracować.
  • @ Cart&Pud:

    Nie rozumiem, skąd na Drodze taki dystans do postawy klęczącej podczas liturgii. Przecież wśród pierwszych chrześcijan klękanie było oczywistym sposobem wyrażenia czci Bogu. Zresztą sama pisałaś, że podczas liturgii pokutnej modlitwy, zadane przez kapłana, są wypowiadane w takiej właśnie postawie.
  • Gregorius ja nie przyjmuje tego jako dogryzanie ale jako prawdę, masz racje, czyta mnie sie słabo:shamed:
  • A co z tym słownikiem? Nie podkreśla Ci błędów?
  • podkreśla, no ale najwyrazniej słabo:cry:
  • Ale jak podkreśli to klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz z listy słówko, o które Ci chodziło i po sprawie. To u Ciebie nie działa?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.