Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Babki piaskowe, serniki, słodkości

245

Komentarz

  • Agnieszko82, w końcu budyń się składa właśnie z mąki ziemniaczanej, cukru i kakao albo innych smaków :)
    Jak nie mam nic słodkiego w domu, a mnie najdzie ochota to sobie sama robię czekoladowy :bigsmile:
  • O, moja ciotka robi taki tort na swoje urodziny, z tym, że jeszcze nieco go alkoholizuje tu i ówdzie :bigsmile:
  • Jesteście dla mnie skarbnicą wiedzy. Robię sernik płaczący i oczywiście paschę.

  • AgaAga
    edytowano listopad 2012
    Popelnilam dzisiaj ciasto wg zupelnie autorskiego przepisu i wyszlo dobre, wiec wklepie przepis.
    Generalnie chodzilo o to, ze mam do zutylizowania kilogram (!!!) bialej czekolady, pol roku od zakupu minelo i nie zjedlismy ani kawalka, wiec postanowilam zrobic jakies ciasto z biala czekolada, sugerujac sie murzynkami z czekolada, a nie kakao. Pasowaly mi do tego migdaly i wisnie w syropie, ale takiego przepisu nie znalazlam na ulubionych blogach, wiec utworzylam wlasny. Wyszlo cos jak murzynek, tyle ze jasniutkie, z chrupiaca, skarmelizowana skorka, aromatyczne, puszyste. 100 razy lepsze od takich typowych ciast proszkowych, zreszta zupelnie nie jedzie proszkiem.

    2 szklanki maki
    100g mielonych migdalow
    proszek do pieczenia (u mnie dwie plaskie lyzeczki)
    4 jajka, 5 jesli male
    150g bialej czekolady, mozliwe, ze daloby sie wiecej, ale juz sie nie odwazylam dodawac
    pol kostki margaryny (normalnie uzywam masla, ale tu uznalam, ze bezpieczniej margaryna)
    ok. pol szklanki maslanki
    cukier do smaku (u nas to jakies 2/3 szklanki, ale wiem, ze wiekszosc ludzi slodzi wiecej niz my)
    olejek migdalowy
    wisnie w syropie (uzylam amarena, ale pewnie mozna i takich typowych konfiturowych)
    sliwki suszone (moga tez byc zamiast wisni, ja zrobilam mieszane, bo nie wiedzialam, co bedzie lepsze)

    Czekolade z margaryna rozpuscic, troche ostudzic.
    Jajka rozdzielic, bialka ubic.
    Wszystko oprocz bialek zmiksowac, potem dodac ubite bialka i wymieszac lyzka.
    Ciasto wylac do formy (u mnie taka zwykla prostokatna), poukladac sliwki lub wisnie (lub jedne i drugie).
    Wstawic do piekarnika nagrzanego na 180° i piec ok. 40 minut, do suchego patyczka.

    Gotowe, wykonanie (bez pieczenia) zajmuje z 5 minut.
    Ciasto jest naprawde smaczne (nie mylic ze zdrowym, ale zlapalo nas na cos typowo slodkiego).
    Zdjecie zrobie jutro przy swietle dziennym.
  • edytowano grudzień 2012
    Kochani! Szukam sprawdzonego przepisu na szyszki z ryżem dmuchanym. Takie kulki. Która z Was robi?

    image

    edit: już mam:

    rozpuścić w garnku:
    1/2kg krówek + toffi
    70g masła

    do b. ciepłego (nie wrzącego) wsypać 150g dmuchanego ryżu.

    szybko kształtować szyszki, układać na papier do pieczenia/sylikon by wystygły.
  • edytowano grudzień 2012
    SZARLOTKA / JABŁECZNIK
    mojej teściowej. Ktokolwiek u nas jadł - zwalało z nóg. :-)

    1kostka zimnego masła (nigdy nie daje margaryny anie podróbek, czyste masło)
    3-4 łyżki gęstej śmietany 18%
    2jajka
    1/2kg mąki
    1łyżeczka proszku do pieczenia
    3/4szklanki cukru
    cukier waniliowy (daje te podwójne)

    Wszystkie składniki na stolnicę i przesiekać jak typowe kruche, następnie zagnieść ewentualnie dodając mąki (gdy za bardzo się lepi) lub śmietany (gdy za suche). Ciasto nie ląduje w lodówce.

    Zostawić trochę ciasta na kratownicę u góry.

    Od razu rozwałkować i wylepić nim blachę. Ja używam maty sylikonowej zamiast papieru do pieczenia. Ponakłuwać widelcem.

    Jabłka obrać, wydrążyć, utrzeć. Ułożyć warstwę ok 1-1,5cm. Nie słodzić jabłek. Z pozostawionego ciasta uformować wałeczki i ułożyć kratownicę. Jak ktoś lubi (ja uwielbiam) - popruszyć cynamonem. (dobrze jest przygotować jabłka przed robieniem ciasta)

    Piec ok. 40min, 180C. Wszystko zależy od piekarnika. W kazdym razie ciasto ma sie mocno zezłocić/ lekko zbrazowieć. Zapach będzie oszałamiający.
  • edytowano grudzień 2012
    edit: nie używam super kwaśnych antonówek tylko zwykłych jabłek, dlatego nie słodze.

    Najczęściej za blaszkę służy mi oryginalna duża czarna blacha z piekarnika. Wtedy szarlotka jest niziutka. My taką najbardziej lubimy, bo ilość ciasta i jabłek jest wyważona..
  • KOCHANE kobietki mam pytanko czy moge zrobic sernik na ciascie francuskim...zawsze robie na kruchym ...ale takie mysli mnie naszly a co jak szalec to szalec ale wole zapytac wy wiecie wszstko hehehehehe...
  • Patrzcie, jaki watek przedjaglankowy wyciagnelam :P
    I nie bez powodu, bo caly dzien za mna tak chodzilo, ze w koncu nie wytrzymalam i do piekarnika powedrowala babka markurkowa @Lila.
  • Muszę spróbować tej babki łaciatej.
  • Nie probuj. Jest okropna :P Każdy się za nią wstydzi i chce, żeby jak najszybciej znikła z tego świata. Przemocą łapiesz choć kawałeczek dla siebie samej. A potem rodzina mędzi i mędzi, żeby zrobić znowu (a w lodówce ricotta i mascarpone zbliżają się do terminu ważności i matka-Polka uparła się na sernik).
  • Cha, cha, śmieszne.


    Mascarpone nie kupuję, za drogie. W kraju można kuć różnorakie inne białe sery lokalne.
  • Też mam i będzie jutro chatka baby Jagi i babka łaciata.
  • AgaAga
    edytowano maj 2015
    @Berenika, zacznij od tego, że w kraju można w ogóle kupić ser biały. Taki normalny, zwarty, grudkowaty, zawinięty w papierek. Ja mam taki ser, jak sama go sobie zrobię z mleka i maślanki. Kupić da się tylko to, co przemielone i w pudełku, czyli ser sernikowy, Bielucha, mascarpone, ricottę, twarożek kozi, serek wiejski. Normalnego białego brak :((
    Niedawno w Lidlu mieli tydzień włoski z porządną ricottą i mascarpone w dumpingowej cenie.
  • o fajnie mam pół zamrażarki białek po majonezie. I bezmleczne! super!
  • I musialam wleźc na forum, bo rodzina znowu sobie babki marmurkowej zażyczyła..
  • robiłyście już ciasto z delicjami, może ma ktoś przepis?
  • @kropka
    robiłam ciasto o nazwie shrek
    od dołu:biszkopt, galaretka z kubusia czy innego zielonego i gęstego soku, delicje, bita śmietana, galaretka
    wrzuć w grafikę, shreków tam mnóstwo


    ja właśnie robię to, ale bez dodatku wina
    http://kobieta.interia.pl/kuchnia/przepisy/news-szarlotka-z-winem,nId,411365
  • edytowano listopad 2015
    A kolejne pyszne ciasto jadłam na festynie parafialnym nad morzem ciasto z czymś o smaku dawnego mleka w proszku taka masa która nie była śmietankowa ale dość wysoka i jednolita
  • @Kropka, ja lata temu miałam przepis na masę z mleka w proszku. Ubijało się na parze jajka z cukrem i dawało mleko w proszku. Masa była do wafli, ale jak pamiętam, to pewnie mogła być uniwersalna. Nie pamiętam proporcji.
  • Dziękuję za info.
  • Podbiję, bo może komuś przed świętami posłuży


    szukam przepisu na sernik pyszny i nierudny

    i może rafaello jakieś?
  • kiedyś w wątku z potrawami wielkanocnymi wklejałam
    przekopiuję więc
    sernik pyszny - 1 kg sera ( taki, którego nie trzeba mielić), 8 żółtek + białka ubite, 1 i 1/2szklanki cukru + cukier waniliowy, 20 dag masła, 4 łyżki kaszy manny, 2 łyżki spirytusu
    ..............................................................................................................................................
    3/4 szkl cukru, masło, żółtka zmiksować , dodać mannę chwilkę miksować, dodawać stopniowo ser , dalej mieszać i dodać białka ubite z 3/4 szkl cukru dobrze wymieszać i dodac 2 łyżki spirytusu i zrobić ostateczne mieszanko :bigsmile: przełożyć do okrągłej blaszki i piec w temp 190 - 55 minut po upieczeniu nie wyjmować od razu - niech sobie trochę postoi w uchylonym, piekarniku !czasem zamiast manny dodaje 4 łyżki budyniu śmietankowego i wtedy nie dodaję cukru waniliowego; jeśli dzieci lubią rodzynki- można dodać
    ...........................................................................................................................................
    czas przygotowania 1/2 godziny ;
  • @Daga banalny i szybki jest ten: http://www.mojewypieki.com/przepis/sernik-pierniczkowy-last-minute

    tylko zamiast pierniczków na spód można dać oreo albo jakieś inne herbatniki, np. krakuski albo digestive
    jest pyszny i zawsze mi wychodzi
    można też spokojnie pominąć to kombinowanie z zapiekaniem polewy itp. - jest pyszny polany czekoladą :)
  • edytowano marzec 2016
    Daga, mam taki.prosty przepis i szybko się robi.

    Kruchy spod, najpierw przygotowujesz, albo herbatniki kruszysz drobno na spod.

    Masa: wiaderko.sera białego, 6 jaj, 4 łyżki mąki, szklanka niepełna cukru. Mieszasz, wylewasz na spod i pieczesz okolo godziny na 160.
  • przepraszam a maxcie jakis przepis dobry na sernik ale bez jajek??
  • Dzięki dziewczyny
    A serniki kiedy pieczęcie?

    Chyba najlepsze świeże,.prawda?
  • @Daga ten który wklejałam jest dobry i na 2 i na 3 dzień, ale oczywiście trzymam w lodówce w pudełeczku :)

    Zwykle piekę dzień lub dwa przed planowanym jedzeniem, to zależy jak mam czas - nie przypominam sobie żeby któryś sernik nie był smaczny - zarówno klasyczne, ciężkie np. z brzoskwiniami, jak i te lekkie, bardziej kremowe były dobre

    Ale niektórzy mrożą serniki - sama nie próbowałam, ale podobno serniki się do tego nadają, więc jak masz problem z czasem tuż przed Świętami to może warto rozważyć taką opcję:)
  • A jeszcze @Daga - dopiero doczytałam, że pytałaś też o rafaello - tego nie piekłam, ale jak zabraknie Ci czasu to polecam mega prosty mazurek z rafaello

    Spód klasyczny, byle dodać szczyptę więcej soli, niż zwykle, chodzi o to, że góra wychodzi mega słodka i żeby to złamać
    Na wierzch konfitura z płatków róży, płatki w cukrze, co jest i czego używasz
    na to pokruszone czekoladki rafaello, powtykane połówki, wg waszej fantazji
    To wszystko polane delikatnie (naprawdę delikatnie, chodzi tylko o zrobienie esów floresow, pasków, nie o pokrycie całej góry) mleczną rozpuszczoną czekoladą i drugie esy-floresy z dobrej gorzkiej czeko
    Dobrze się komponują te smaki, ale dużo nie da się zjeść :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.