Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

wyniki - beta i tarczyca

edytowano luty 2011 w Pomagajmy sobie
Dziewczyny, wspomóżcie proszę swoją wiedzą. Mój stary endo jest niedostępny pod telefonem, nowy za dwa tygodnie, a właśnie odebrałam wyniki i się trochę stresuję.
W piątek zrobiłam badania, wyniki są następujące (w nawiasie wyniki z września 2010):
TSH 0.52 (1.86)
FT3 2.39 (3.42)
FT4 1.18 (1.14)

Leczę się na niedoczynność, biorę euthyrox 100, teraz jestem w ciąży - ok.9tc.

Niepokoi mnie za niskie FT3, coś z tym robić czy czekać?

No i beta. Dla mnie zupełnie czarna magia, 40832.0 mIU/ml

Normy na siebie zachodzą, nie wiem na co patrzeć.

Dzięki.
«134

Komentarz

  • beta-HCG wygląda OK jak na ten tydzień ciąży, choć tu (gdyby działo się coś niepokojącego - np. krwawienia, ból brzucha) ważniejsze są przyrosty w kolejnych dobach niż sama wartość bezwzględna.
    O tarczycy niech pisze Marsjanka, bo ona tu jest ekspertem a ja przy niej cienki bolek...
  • E.milia

    podaj normy do wyników

    jak poukładam swoją trzódkę to zajrzę
  • Z tego wszystkiego zapomniałam :confused: Już piszę:

    TSH 0.27-4.20
    FT3 2.57-4.43
    FT4 0.9-1.7

    Dzięki!
  • coś blokuje ci przemianę ft4 w ft3,

    ft3 10% ponizej normy i ft4 35% normy też nie powala

    koniecznie zrób badanie ferrytyny i wit. b12 - być może powodem słabej przemiany jest brak żelaza

    póki nie ma wyników nie podnosiłabym dawki wiecej niż o 12,5
  • Marsjanko, doszedł mój mail?
  • W badaniu krwi wyszła mi hemoglobina 11.9, przy minimum 12, może to ma wpływ? Dzięki w każdym razie!
  • To raczej może mieć wspólne przyczyny (niedobór żelaza lub wit. B12) niż wpływ.
  • Emilko, czy sama poszlas na te badania? zrobiłaś prywatnie? czy dostałaś skierowanie?
  • Sama poszłam, prywatnie, bo jestem w próżni pomiędzy lekarzami. Zrobiłam te co zawsze. Na ferrytynę bym nie wpadła za Chiny, a żaden lekarz mi nigdy tego nie zlecił:confused: Szukam endo w Bielsku, jestem umówiona do pani... hy... no właśnie, za dwa tygodnie, ale chciałam mieć wyniki już, bo od zajścia w ciążę nie robiłam.
  • poczytałam normy TSH i już teraz nic nie rozumiem


    na jakiej podstawie ja biorę ten eutyrox, skoro teraz w ciąży (wtedy 22tydz ) mam 3,58
    a wynik ze stycznia 2010 1,7:shocked:
  • Chodzi nie tylko o samo TSH, ale o wszystkie trzy - TSH, FT3 i FT4 oraz ich proporcję. TSH masz w normie, ale zauważ, że ja też. Za to FT3 mam poniżej, i to mnie zaniepokoiło.
  • a mnie do tej pory nikt nie zalecił wyników FT3 i FT4 chociaż od pół roku (teoretycznie ) jestem pod opieką poradni

    pani dostała przyspieszenia, jak się dowiedziała, że w ciązy jestem.
    i zleciła na cito TSH i TPO
  • Marsjanka Ci pewnie doradzi, co robić, chociaż mój stary endo kiedy ustalałam dawkę, to co wizytę kazał robić właśnie TSH i FT3 oraz FT4. Ale i tak - chodząc prywatnie - robiłam prywatnie, więc mu nie zależało na oszczędnościach:wink: Nie wiem, ja bym zrobiła. We Frydzie to koszt 15 zł za jedno, czyli w sumie 45 za wszystkie. Plus 2zł za wkłucie:cool: więc od razu walnęłam sobie morfologię, a co tam...
  • zjedzą mnie koszty samych wkłuć :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:

    ostatnio próbowały sześć razy:cool::cool::cool:

    żeby pobrać do jednej ampułki :bigsmile:

    ale dzięki.za namiary z cenami.
    ja się chyba przed tą zaplanowaną wizytą pod koniec marca, sama pobadam :bigsmile:
  • Pobadaj się, wyniki wrzuć na forum i będziemy adminu prosić o utworzenie kącika "Przychodnia". Ciężarnym nie odmówi, hehe.
  • :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Wy tu śmichy-chichy sobie robicie a tymczasem telemedycyna naprawdę się rozwija.
  • Sylwunia,
    przepraszam że nie odpisywałam, ale przez to moje "biznesowanie" nie mam na nic czasu, za to mam kupę nerwów-- wrrr...

    na dodatek Tylda coś we wtorek zeżarła i drugi dzień wypatruję kiedy wyjdzie to "cóś" druga stroną....:shamed:


    napiszę tu trochę ogólnych informacji tarczycowych


    TSH w ciąży nie jest na tyle wiarygodnym, żeby opierać na tym leczenie i precyzyjny dobór dawki tyroksyny - ponieważ TSH jest w ciąży naturalnie obniżane przez HCG (hormon łożyskowy)

    dlatego Sylwuniu, Twoje tsh jest niepokojąco wysokie jak na ciąże


    dlaczego trzeba badać FT4 i FT3?

    w dużym uproszczeniu tarczyca działa tak

    tarczyca produkuje FT4 - które przetwarza w FT3, bo organizm potrzebuje i wykorzystuje tylko FT3

    jeśli szwankuje nam przemiana FT4 w FT3 - przyczyną może być niedobór żelaza

    ale uwaga: poziomu żelaza nie bada się zwykłym badaniem żelaza - bo to badanie pokaże nam co najwyżej czy poprzedniego dnia mieliśmy dietę ubogą czy bogatą w żelazo

    trzeba zbadać ferrytynę - czyli żelazo zmagazynowane w organizmie

    jeszcze jedna uwaga: suplementując tyroksynę (czy to letrox, euthyrox, eltroxin) trzeba bezwzględnie pamiętać, że żelazo zaburza wchłanianie tyroksyny - z zażyciem żelaza trzeba odczekać minimum 4h po tyroksynie

    cdn...
  • Marsjanko, :ih::ih::ih::ct::ct::ct::bt::bt::bt:
  • A, po wypowiedzi Marsjanki mam pomysła na inną nazwę kącika medycznego - "przychodzi baba PO lekarzu..."
  • cd...


    radzę tez zbadać wit. B12, ponieważ niedobory B12 mogą powodować kłopoty z wchłanianiem żelaza

    to istotne - ponieważ można mieć bogata w żelazo dietę, i mimo to braki żelaza spowodowane niskim wchłanianiem (żelaza nie popijamy mlekiem i nie jemy nabiału zaraz po - wapń dwukrotnie obniża wchłanianie żelaza)


    wracając do tarczycy

    tyroksyna to nic innego jak FT4 - czyli jeśli nasza tarczyca nie wytwarza odpowiedniej ilości FT4 to my pomagamy sobie przyjmując to w tabletce

    u zdrowych ludzi poziom FT4 i FT3 oscyluje w okolicach 50% normy - natomiast wszelkie większe odchyły należy potraktować poważnie i się przebadać

    niskie FT4 i wysokie FT3 - świadczy o niedoczynności tarczycy - organizm potrzebuje FT3 i zużywa cały zapas FT4

    wysokie FT4 i niskie FT3 - świadczy o kłopotach z przemianą hormonów - i tak jak wcześniej pisałam, trzeba określić powód tych problemów

    zazwyczaj wystarczy wtedy suplementować żelazo/wit. B12, natomiast pewien odsetek chorych z niskim FT3 potrzebuje również suplementować FT3 - i dla nich jest np. Novothyral (zawiera FT4 i FT3)


    cdn....
  • [cite] Marsjanka:[/cite]Sylwunia,
    przepraszam że nie odpisywałam, ale przez to moje "biznesowanie" nie mam na nic
    dlatego Sylwuniu, Twoje tsh jest niepokojąco wysokie jak na ciąże

    Moja lekarka pilnuje mnie, żeby w ciążach TSH nie wyszło poza przedział 1,9-2,2. Jestem na Letroksie od wielu lat.
  • no tak - sporo lekarzy wciąż wierzy w "święte tsh"

    a jak wcześniej napisałam nie jest to do końca miarodajne badanie

    zwłaszcza:

    1. w ciąży - bo jest obniżane przez hormon łożyskowy
    2. przy suplementacji hormonów tarczycy często TSH jest dość niskie (czasem nawet niemierzalne) - lekarze często wtedy każą zmniejszać dawkę, twierdzą nawet że niedoczynność przeszła w nadczynność - a wyniki FT4 i FT3 wcale na to nie wskazują


    ogólnie nie każdy endokrynolog zna się dobrze na tarczycy - bo naprawdę dobrych endo tyreologów, będących na czasie z najnowszą wiedzą medyczną - jest baaardzooo mało

    moje TSH nigdy nie było wyższe niż 2,45 (badanie 6 tyg. po drugim poronieniu)

    ok. 30 tyg. ciąży miałam TSH 0,8 przy wynikach FT3 i FT4 20-30% poniżej dolnej normy - brałam wtedy eltroxin 125 i spóźniłam się z badaniami i podwyższeniem dawki 2-3 tygodnia

    samo TSH jest wynikiem o niczym nie świadczącym
  • taaak

    bo lekarzowi łatwo powiedzieć "to nie od tarczycy pani poroniła" albo "pewnie było chore - lepiej że pani poroniła niż urodziła by pani kalekę"

    na skargi na złe samopoczucie najłatwiej pacjentce powiedzieć "jest pani chora - lepiej się pani czuć nie będzie" i tym podobne pierdoły
  • Mam ogromną prośbę.

    Ostatnio czuję się delikatnie mówiąc fatalnie. Twarz mam całą napuchniętą i jestem nie do życia, a niestety w ciąży nie jestem.

    Podejrzewałam tarczycę.
    Zrobiłam więc badania.

    Wyniki są następujące:

    TSH - 2,390 (0,4 - 4 )
    ft3 - 2,9 (1,8 - 4,2)
    ft4 - 0,81 (0,8 - 1,9).

    Niby wszystko w normie, a ja nie mam zupełnie siły, ciągle kręci mi się w głowie i jakoś tak strasznie zimno. Włosy wylatują mi garściami :-(.

    Czy to może być jednak od tarczycy?

    Jeśli tak, to czy możecie polecić jakiegoś dobrego lekarza.
    Może być w stolicy, bo właśnie pod koniec lutego zamierzamy się tam wybrać.

    Zastanawiają mnie jeszcze parametry (do oznaczenia w moim laboratorium) takie jak: t3, t4, antygen tarczycowy.

    Czy warto zrobić takie badania?
  • Podbijam!


    Proszę, dajcie namiar do jakiegoś sensownego lekarza :bigsmile:
  • FT4 0.91% [ wynik 0.81, norma (0.8 - 1.9)]
    FT3 45.83% [ wynik 2.9, norma (1.8 - 4.2)]


    jesteś w dużej niedoczynności


    z badań proponowałabym:

    - przeciwciała tarczycowe aTG i aTPO
    - ferrytynę
    - wit. B12
    - magnez
    - potas

    i koniecznie USG tarczycy


    robiłaś może ostatnio morfologię?


    w Warszawie z endo polecałabym prof. Jadwigę Słowińską-Srzednicką i dr Elżbietę Ponikwicką
  • Dziękuję Ci serdecznie!

    Lekarz rodzinny stwierdził, że tarczyca pracuje prawidłowo i nie widzi żadnej przyczyny dolegliwości, bo morfologia i mocz w porządku.

    A ja nie mam sił się ruszać, tylko tak przy tym kompie siedzę, o ile nie śpię :wink:

    Zrobię proponowane przez Ciebie badania i spróbuję umówić się do któreś z lekarek.
  • rodzinny bzdury gada

    tsh u kobiet nie powinno przekraczać 2 - ideał to 1-1,5


    prof. Srzednicka mówiła mi że nie ma się co dziwić temu że lekarze rodzinni mają mierną wiedzę na temat tarczycy - na studiach mają o tym 4-6h zaledwie

    zresztą wśród endokrynologów też wielu nie zna się na tarczycy - sporo lekarzy wcale się nie dokształca i bazuje na często nieaktualnej wiedzy ze studiów
  • Marsjanko,jesli czujesz sie lepiej to prosze odp mi na priv.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.